Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-1.4011.225.2019.2.DW
z 22 sierpnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 24 maja 2019 r. (data wpływu 6 czerwca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 lipca 2019 r. (data wpływu 5 sierpnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest:


  • prawidłowe w zakresie pytania drugiego oraz
  • nieprawidłowe w zakresie pytania pierwszego.


UZASADNIENIE


W dniu 6 czerwca 2019 r. został złożony ww. wniosek wspólny, uzupełniony pismem z dnia 29 lipca 2019 r. (data wpływu 5 sierpnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.


We wniosku złożonym przez:


  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

    Pana A
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

    Panią B


przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca oraz zainteresowana B (żona Wnioskodawcy) są spadkobiercami po zmarłym w dniu 7 lutego 2019 r. A.W. Zmarły pozostawił testament notarialny sporządzony w dniu 7 września 2009 r. przed Notariuszem…., rep. A nr …, w którym do całości spadku powołał Wnioskodawcę i jego żonę (Zainteresowaną).

W małżeństwie Wnioskodawcy i Zainteresowanej panuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Udziały małżonków są równe. Wnioskodawca jest synem brata spadkodawcy, a Zainteresowana jest żoną Wnioskodawcy.


W skład spadku wchodzi:


  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w K., ul. G., dla którego nie została sporządzona księga wieczysta o wartości 140.000 zł;
  2. nieruchomość gruntowa położona w G., ul. M., stanowiąca działkę budowlaną nr …, dla której Sąd Rejonowy G. - P. w G., III Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr … o wartości około 330.000 zł;
  3. pojazd marki …, rok produkcji 2010, o wartości około 20.000 zł.


Wnioskodawca i Zainteresowana po uzyskaniu prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku zobowiązani będą do zgłoszenia nabycia spadku do właściwego Urzędu Skarbowego.

Wnioskodawca jest w II grupie podatkowej, a Zainteresowana w III grupie podatkowej, określonych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca i Zainteresowana będą zatem zobowiązani do zapłaty podatku od nabytego majątku spadkowego, w tym podatku od składnika majątku spadkowego, jakim jest nieruchomość gruntowa położona w G., ul. M. (art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r., o podatku od spadków i darowizn, Dz. U. 1983 nr 45 poz. 207), stosownie do swoich udziałów (domniemywa się że udziały są równe - art. 43 § 1 ustawa kodeks rodzinny i opiekuńczy) i przy obliczeniu podatku dla Wnioskodawcy jako spadkobiercy należącego do II grupy podatkowej, a Zainteresowanej jako spadkobiercy należącej do III grupy podatkowej.

Nieruchomość gruntowa opisana w pkt 2 wchodząca w skład spadku jest przedmiotem przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej między spadkodawcą A.W. a Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością … (KRS …).

Przedwstępna umowa sprzedaży zawarta została w dniu 30 listopada 2018 r. przed notariuszem …., aktem notarialnym rep. A nr …. Termin zawarcia umowy przyrzeczonej określono na dzień 30 maja 2019 r., tj. przed upływem 5 lat od daty jej nabycia przez Wnioskodawcę i Zainteresowaną.

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku toczy się przed Sądem Rejonowym w K., I Wydział Cywilny, sygn. …. Termin posiedzenia Sądu został wyznaczony na dzień 20 sierpnia 2019 r. Wnioskodawca i Zainteresowana nie mają wiedzy o innych testamentach. Kupujący oczekuje na zakończenie postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku i zawarcie umowy przyrzeczonej.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż spadkodawca A.W. nabył nieruchomość będącą przedmiotem wniosku w drodze spadkobrania, w następstwie działu spadku i zniesienia współwłasności, tj. na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, dziale spadku i zniesieniu współwłasności z dnia 13 stycznia 2012 r. w sprawie prowadzonej przez Sąd Rejonowy w K., Wydział I Cywilny, sygn. …

Stronami umowy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie Wnioskodawca wraz z Zainteresowaną, jako wstępujący w ogół praw i obowiązków po zmarłym.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy spadkobiercy podatnika przejmujący przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy przejmują prawo do wyłączenia przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w warunkach, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f. nie powodującym powstania obowiązku podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia?
  2. Czy realizując postanowienia umowy przedwstępnej zawartej przez spadkodawcę i zawierając umowę przyrzeczoną sprzedaży nieruchomości przez spadkobierców, w następstwie której dojdzie do sprzedaży tej nieruchomości przed upływem 5 lat od daty nabycia, Wnioskodawca oraz Zainteresowana jako spadkobiercy będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia tej nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia w drodze spadkobrania testamentowego?


Zdaniem Wnioskodawców, w zaistniałej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości w warunkach, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz. U. 1991 Nr 80 poz 350 dalej u.p.d.o.f. - nie powstanie w stosunku do Wnioskodawcy i Zainteresowanej, jako zobowiązanych do zbycia nieruchomości na podstawie umowy przyrzeczonej, o której mowa w art. 389 i art. 390 Kodeksu cywilnego, dokonanego jako konsekwencja umowy przedwstępnej zawartej przez spadkodawcę, niezobowiązanego do zapłaty podatku w sytuacji, w której nieruchomość ta zostanie zbyta przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia w drodze spadkobrania testamentowego.

Nieruchomość gruntowa opisana w pkt 2 wchodząca w skład spadku jest przedmiotem przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej miedzy spadkodawcą A.W. a Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością … (KRS …).

Przedwstępna umowa sprzedaży zawarta została w dniu 30 listopada 2018 r. przed notariuszem ..., aktem notarialnym rep. A nr …. Termin zawarcia umowy przyrzeczonej określono na dzień 30 maja 2019 r. Przedwstępna umowa sprzedaży zawiera istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Po śmierci spadkodawcy Wnioskodawca i Zainteresowana weszli w ogół praw i obowiązków spadkodawcy. W skład spadku wchodzi zatem obowiązek zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży tej nieruchomości, tj. dokonania jej zbycia przed upływem 5 lat od daty jej nabycia.

Spadkodawca nabył nieruchomość postanowieniem Sądu Rejonowego w K. I Wydział Cywilny, sygn. … z dnia 13 stycznia 2012 r. Spadkodawca był zatem właścicielem nieruchomości przez okres dłuższy niż 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości została zawarta przez spadkodawcę i jeżeli spadkodawca nadal by żył i sam zawarł umowę przyrzeczoną w terminie określonym w akcie notarialnym, wówczas podatek dochodowy w ogóle by nie wystąpił.

Spadkobiercy natomiast są bezwarunkowo zobowiązani do wywiązania się z obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej i nie mają możliwości podjęcia decyzji czy uzyskaną nieruchomość sprzedać czy pozostawić dla siebie.

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie nieruchomości (śmierć spadkodawcy) oraz zobowiązanie do jej zbycia (wykonanie przez spadkobierców umowy przyrzeczonej) przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie są niezależne od woli spadkobierców.

Wnioskodawca i Zainteresowana będą zobowiązani do zapłaty podatku od nabytego majątku spadkowego, w tym podatku od składnika majątku spadkowego, jakim jest nieruchomość gruntowa położona w G., ul. M.(art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawa z dnia 28 lipca 1983 r., o podatku do spadków i darowizn. Dz. U. 1983 nr 45 poz. 207) stosownie do swoich udziałów (domniemywa się, że udziały małżonków w majątku są równe) i przy obliczeniu podatku dla Wnioskodawcy jako spadkobiercy należącego do II grupy podatkowej, a Zainteresowanej jako spadkobiercy należącej do III grupy podatkowej.

Następnie wobec zobowiązania do zbycia tej nieruchomości na mocy umowy przedwstępnej - w wykonaniu tej umowy, tj. przed upływem 5 lat od jej nabycia - Wnioskodawca i Zainteresowana ponownie będą zobowiązani do zapłaty podatku z tytułu jej zbycia. Jak wynika bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f. źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Zatem dochód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku po zmarłym podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30e ust. 1 u.p.d.o.f.

Wnioskodawca i Zainteresowana będą zatem zobowiązani do zapłaty podwójnego podatku od nabytego majątku spadkowego - najpierw podatku od spadku - w tym składnika majątku spadkowego, jakim jest nieruchomość gruntowa położona w G., ul. M., a następnie wobec zobowiązania do zbycia tej nieruchomości na mocy umowy przedwstępnej, przed upływem 5 lat od jej nabycia - ponownie będą zobowiązani do zapłaty podatku z tytułu sprzedaży. Jak już wskazano powyżej, spadkodawca był właścicielem nieruchomości przez okres powyżej 5 lat. W sytuacji zatem, gdy to spadkodawca, który był właścicielem nieruchomości przez okres powyżej 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie uniknąłby płacenia podatku od odpłatnego zbycia, a spadkobiercy zobowiązani przez niego do zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży musieliby ten podatek zapłacić, oznaczałoby to, że wstąpienie ich w sytuację prawną poprzednika byłoby dla nich w ogóle niekorzystne. Stawiałoby to ich bowiem w sytuacji znacznie gorszej niż ich poprzednika prawnego.

Należy zauważyć, że z art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997, nr 137, poz. 926) wynika, iż "spadkobiercy podatnika z zastrzeżeniem § 1a, 2 i 2a, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy". Prawem podatnika (tu: spadkodawcy) przejmowanym przez spadkobierców jest prawo do wyłączenia przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w warunkach, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f. nie powodującym powstania obowiązku podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia. W taką bowiem sytuację podatkową wstąpili spadkobiercy z tytułu nabycia spadku obejmującego tą nieruchomość i obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej. Nie mogą więc oni znaleźć się w sytuacji prawnej gorszej niż ich poprzednik prawny. Odmienna interpretacja art. 389 oraz art. 390 Kodeksu cywilnego w związku z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej i art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f. nie powinna być stosowana.

Wskazać należy, iż w typowym stanie faktycznym podatnik, który nabywa nieruchomość, a następnie zbywa ją przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zawsze ma wpływ na uniknięcie opodatkowania. Może bowiem zbyć nieruchomość, np. w czwartym roku od dnia nabycia, a może też dopiero po upływie 5 lat. Spadkobiercy obowiązani do zbycia na podstawie umowy przyrzeczonej takiej możliwości nie mają, chyba żeby wierzyciel zgodził się na wydłużenie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej o 5 lat, co jednak w opisanej sytuacji jest niemożliwe, a w realiach prawnych art. 390 § 2 k.c. jest mało prawdopodobne.

Spadkobiercy nie mają prawnej możliwości zmodyfikowania umowy przedwstępnej. Uchylanie się zaś od zawarcia umowy przyrzeczonej doprowadzić może do możliwości wytoczenia przez uprawnioną stronę powództwa o odszkodowanie (w granicach tzw. ujemnego interesu umownego z art. 390 § 1 k.c ), ewentualnie o wytoczenie powództwa o złożenie oświadczenia woli w trybie art. 64 k.c. w związku z art. 1047 k.p.c.

W konsekwencji, przy takiej ocenie uprawnienia strony umowy przedwstępnej, która wniesie powództwo, obrona spadkobierców przed treścią wyroku sądu zobowiązującego spadkobierców do złożenia oświadczenia woli zastępujących tę umowę przyrzeczoną jest ograniczona. Wyrok zastępujący tę umowę kreuje odpłatne zbycie i obowiązek podatkowy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f.

Reasumując, Wnioskodawca i Zainteresowana wyrażają pogląd, że obowiązek podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości w warunkach, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f nie powstaje w stosunku do spadkobierców zobowiązanych do zbycia nieruchomości na podstawie umowy przyrzeczonej, o której mowa w art. 389 i art. 390 k.c., dokonanego jako konsekwencja umowy przedwstępnej zawartej przez spadkodawcę niezobowiązanego do zapłaty podatku, o ile termin zawarcia umowy przyrzeczonej nastąpiłby wcześniej niż 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. z chwilą otwarcia spadku.

Obiektywne spełnienie przesłanek opodatkowania bez uwzględnienia kontekstów nabycia, jak i zbycia nie znalazło uznania tak w orzecznictwie Sądu Najwyższego (zob. wyrok SN z dnia 7 maja 2002 r., III RN 18/02, OSNP 2003, nr 6, poz. 137), jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego (zob. uchwała składu siedmiu sędziów NSA z dnia 17 grudnia 1996 r., FPS 7/96, ONSA 1997, nr 2, poz. 51) dotyczącym choćby opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego), nabytych w trybie zwrotu wywłaszczonych nieruchomości, czy też nabycia w trybie art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U Nr 50, poz. 279) i ich następnej sprzedaży przed upływem 5 lat. W powołanej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny, dokonując wykładni przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f. wskazał - co powtórzył także Sąd Najwyższy - że ogranicza on w sposób istotny swobodę dysponowania prawem własności i innymi prawami w tym przepisie wymienionymi. Z tej przyczyny, jako przepis o charakterze wyjątkowym musi być interpretowany ściśle, a wątpliwości prawne powinny być wyjaśniane na korzyść podatnika.

Podobny pogląd został wyrażony w wyroku NSA z dnia 18 stycznia 1988 r., III SA 964/87, ONSA 1989, nr 1, poz. 5 z aprobującą glosą Z. Kmieciaka w OSP 1990, nr 5-6, poz. 251. Dlatego istotne dla oceny zdarzenia przyszłego powinny być zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego okoliczności nabycia i zbycia nieruchomości (por. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z dnia 24 maja 2016 r., sygn. II FSK 1014/14).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Stosownie natomiast do treści art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment ich nabycia.

W niniejszej sprawie 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien być liczony od daty nabycia przedmiotowej działki przez spadkodawcę Wnioskodawców.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawcy nabyli w drodze spadku po zmarłym w 2019 r. wujku Wnioskodawcy nieruchomość gruntową. Spadkodawca Wnioskodawców był właścicielem przedmiotowej nieruchomości przez okres dłuższy niż 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku okoliczności należy stwierdzić, że planowana sprzedaż przez Wnioskodawców odziedziczonej nieruchomości nie będzie stanowić dla nich źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie zostanie dokonane po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez ich spadkodawcę. Termin 5- letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy w tym bowiem przypadku liczony jest od daty nabycia ww. nieruchomości przez spadkodawcę Wnioskodawców. W konsekwencji, na Wnioskodawcach nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Odnosząc się natomiast do możliwości odziedziczenia przez Wnioskodawców prawa do wyłączenia przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości wskazać na wstępie należy, iż zgodnie z art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 1a, 2 i 2a, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek (art. 97 § 2 ww. ustawy).

W chwili śmierci prawa i obowiązki podatnika przechodzą na spadkobierców. Krąg spadkobierców ustalany jest zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145) o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe, co wynika z art. 98 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Do praw majątkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego zaliczyć można np. prawo do zwrotu nadpłaty, prawo do zwrotu podatku, niewykorzystane prawo do rozłożenia zapłaty podatku na raty. Do obowiązków majątkowych z kolei można zaliczyć: obowiązek zapłaty zaległości podatkowych, zapłaty odsetek za zwłokę itp.

Powyższe przepisy dotyczą tylko i wyłącznie majątkowych praw i obowiązków spadkodawcy, nie odnoszą się natomiast do praw i obowiązków zmarłego ściśle związanych z jego osobą, do których należy zaliczyć między innymi przysługujące spadkodawcy prawa do ulg, czy zwolnień podatkowych. Prawa i obowiązki o charakterze osobistym nie podlegają dziedziczeniu w świetle przepisów Kodeksu cywilnego, ani przejęciu przez spadkobierców w świetle ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj