Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.303.2019.1.ANK
z 23 września 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 lipca 2019 r. (data wpływu 24 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy przeniesienie na Wnioskodawcę środków pieniężnych oraz aktywów niepieniężnych w związku z likwidacją i podziałem majątku Spółek SCSp pomiędzy wspólników będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2019 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy przeniesienie na Wnioskodawcę środków pieniężnych oraz aktywów niepieniężnych w związku z likwidacją i podziałem majątku Spółek SCSp pomiędzy wspólników będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce, gdzie podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność holdingowa, tj. zarządzanie prawami w jednostkach zależnych.

Wnioskodawca jest obecnie, jak również będzie w dacie realizacji zdarzenia przyszłego, wspólnikiem trzech spółek z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga, działających w formie prawnej Société en commandite spéciale (dalej: „SCSp”) pod nazwami G1 SCSp, G2 SCSp oraz G3 SCSp (dalej łącznie jako: „Spółki SCSp”). Spółki SCSp zostały nabyte przez Wnioskodawcę w 2018 r. w zamian za kwotę wyrażoną w PLN, która została uregulowana poprzez przelew środków pieniężnych z rachunku bankowego Wnioskodawcy.

SCSp jest spółką osobową, w której przynajmniej jeden wspólnik ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania, a odpowiedzialność przynajmniej jednego wspólnika jest ograniczona. Zatem, SCSp w swojej konstrukcji jest podmiotem najbardziej zbliżonym do polskiej spółki komandytowej.

Zgodnie z prawem luksemburskim, SCSp nie posiada osobowości prawnej, nie jest też na gruncie tego prawa i traktowana jak osoba prawna dla celów podatkowych. SCSp jest jednak podmiotem praw i obowiązków odrębnym od swoich wspólników. Zatem SCSp może posiadać własny majątek, ma zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych oraz zdolność sądową.

Wnioskodawca pełni w Spółkach SCSp rolę tzw. associé commanditaire, tj. wspólnika, który ponosi ograniczoną, do wysokości wniesionego wkładu, odpowiedzialność za zobowiązania tych spółek. Jest więc odpowiednikiem komandytariusza polskiej spółki komandytowej. Zgodnie z umowami Spółek SCSp, Wnioskodawca, będący jedynym associé commanditaire każdej z tych spółek, posiada udział w zysku każdej z nich w wysokości 99,99%. Pozostałe 0,01% udziału w zysku przysługuje natomiast luksemburskiej spółce xxxx S.à r.l. pełniącej w każdej ze Spółek SCSp rolę tzw. associé commandité, tj. odpowiednika komplementariusza polskiej spółki komandytowej.

Dane identyfikujące dla powyżej wymienionych spółek, które mają siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są następujące:

  • G S.à r.l. z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga (…);
  • G1 SCSp z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga (…);
  • G2 SCSp z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga (…);
  • G3 SCSp z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga (…);

Na gruncie polskich przepisów podatkowych SCSp nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. SCSp jest natomiast spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu art. 4a pkt 14 ustawy o CIT. Stąd, podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce w odniesieniu do przychodów (dochodów) osiąganych przez SCSp są każdorazowo jej wspólnicy zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ustawy o CIT.

Spółki SCSp są wspólnikami mających siedzibę na terytorium Polski spółek handlowych (dalej jako: „Spółki Operacyjne”).

Spółki SCSp zostały wprowadzone do struktury grupy kapitałowej, w skład której wchodzi Wnioskodawca, z uwagi na planowane wspólne przedsięwzięcia biznesowe z zagranicznymi partnerami. Niemniej jednak, z przyczyn stricte biznesowych (brak porozumienia z potencjalnymi partnerami na finalnym etapie negocjacji), przedsięwzięcia te obecnie nie są realizowane. W związku z brakiem innych planów co do roli biznesowej Spółek SCSp, aktualnie rozważane jest uproszczenie struktury grupy kapitałowej oraz ograniczenie kosztów administracyjnych związanych z zarządzaniem spółkami. W przyszłości wspólnicy Spółek SCSp, w tym Wnioskodawca, mogą podjąć decyzję o ich likwidacji.

W przypadku zakończenia działalności Spółek SCSp, majątek posiadany przez każdą z tych spółek zostanie rozdzielony pomiędzy ich wspólników, w tym Wnioskodawcę, zgodnie z umową danej spółki, tj. w takim stosunku, w jakim wspólnicy uczestniczą w zysku każdej ze Spółek SCSp.

Na moment likwidacji Spółek SCSp zasadniczą część ich majątku stanowić będą aktywa niepieniężne w postaci praw udziałowych w Spółkach Operacyjnych. Na moment likwidacji Spółek SCSp będą one także posiadać środki pieniężne. Wstępnie zakładane jest, że na Wnioskodawcę przeniesione zostaną wszystkie posiadane przez Spółki SCSp prawa udziałowe w Spółkach Operacyjnych (z uwagi na fakt, iż jest to zasadniczy majątek Spółek SCSp, a zgodnie z umową Spółek SCSp 99,99% wartości majątku likwidacyjnego przysługiwać będzie Wnioskodawcy) oraz część środków pieniężnych, natomiast G S.a r.l. otrzyma wyłącznie środki pieniężne.

Poprzez przeniesienie aktywów niepieniężnych każdej ze Spółek SCSp na Wnioskodawcę w związku z zakończeniem jej działalności, dana Spółka SCSp nie będzie regulować żadnego zobowiązania wobec Wnioskodawcy. Przeniesienie aktywów niepieniężnych likwidowanej Spółki SCSp na Wnioskodawcę będzie następowało wyłącznie jako skutek podziału majątku danej spółki pomiędzy wspólników z uwagi na zakończenie jej działalności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego przeniesienie na Wnioskodawcę środków pieniężnych oraz aktywów niepieniężnych w związku z likwidacją i podziałem majątku Spółek SCSp pomiędzy wspólników będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?

W ocenie Wnioskodawcy, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego przeniesienie na Wnioskodawcę środków pieniężnych oraz aktywów niepieniężnych w związku z likwidacją i podziałem majątku Spółek SCSp pomiędzy wspólników nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865, z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Na mocy ust. 2 wskazanego przepisu, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o CIT, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, jak również wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie.

Stosownie do art. 14a ust. 1 ustawy o CIT, w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. W myśl art. 14a ust. 2 ustawy o CIT, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę niebędącą osobą prawną.

Jednocześnie, na mocy art. 12 ust. 4 pkt:

  • 3a lit. a ustawy o CIT - do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki;
  • 3b lit. a ustawy o CIT - do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku, w tym wierzytelności, otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa.

Z powyższych regulacji wynika, że w zakresie dotyczącym likwidacji spółki niebędącej osobą prawną (czyli także SCSp, która spełnia definicję spółki niebędącej osobą prawną, zgodnie z art. 4a pkt 14 ustawy o CIT) ustawodawca dokonał zróżnicowania zasady opodatkowania otrzymanego przez wspólnika likwidowanej spółki majątku, w zależności od tego, w jakiej formie majątek ten jest przez wspólnika otrzymywany, tj. w formie pieniężnej lub w innej formie (pozostałe składniki niepieniężne). Mianowicie:

  • otrzymanie przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną środków pieniężnych z tytułu likwidacji takiej spółki nie stanowi przychodu podatkowego,
  • otrzymanie przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną wartości innych niż środki pieniężne z tytułu likwidacji takiej spółki także nie stanowi przychodu podatkowego; powstanie ewentualnego przychodu w związku z otrzymanymi przez wspólnika na skutek likwidacji spółki niebędącej osobą prawną niepieniężnymi składnikami majątku jest odroczone do momentu ewentualnego odpłatnego zbycia takich składników przez wspólnika; konsekwentnie, przychód dla wspólnika likwidowanej spółki nie powstaje w momencie samego otrzymania takich aktywów w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawna, a zatem samo ich wydanie przez spółkę i otrzymanie przez wspólnika jest zdarzeniem neutralnym na gruncie przepisów ustawy o CIT dla wszystkich wspólników likwidowanej spółki.

Powyższe rozumienie powołanych regulacji ustawy o CIT jest podzielane przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2016 r. (sygn. IPPB3/4510-917/15-2/DP) dotyczącej likwidacji polskiej spółki osobowej potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawcy, który stwierdził, że: „nie wykazuje przychodu, jeżeli otrzyma od spółki osobowej składniki majątku w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej lub w związku z likwidacją spółki osobowej”.

Analogiczna interpretacja indywidualna wydana została również przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 17 marca 2017 r. (sygn. IBPB-1-2.4510.37.2017.1.KP) w odniesieniu do likwidacji luksemburskiej SCSp, który zgodził się ze stanowiskiem, że: „Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu podatkowego w momencie otrzymania majątku SCSp obejmującego Udziały w Spółkach Polskich, w związku z likwidacją SCSp. Likwidacja SCSp w ramach której Wnioskodawca uzyska ogół praw i obowiązków w innych spółkach osobowych (spółkach komandytowych) należących do SCSp przed likwidacją, nie będzie rodzić po stronie Wnioskodawcy jakichkolwiek skutków podatkowych w CIT na moment likwidacji SCSp, tj. nie będzie powodowała po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podatkowego w CIT”.

Podkreślić należy, że interpretacja ta została wydana w zakresie zdarzenia przyszłego, które w kluczowych dla rozstrzygnięcia aspektach odpowiada zdarzeniu przyszłemu przedstawionemu w niniejszym wniosku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że na moment likwidacji Spółek SCSp zasadniczą część ich majątku stanowić będą prawa udziałowe w Spółkach Operacyjnych. Jednocześnie, w skład ich majątku będą wchodzić też środki pieniężne.

Zatem, w odniesieniu do środków pieniężnych, które zostaną przeniesione na Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółek SCSp zastosowanie znajdzie wskazany powyżej art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a ustawy o CIT. Tym samym ewentualne środki pieniężne uzyskane przez Wnioskodawcę w związku z zakończeniem działalności Spółek SCSp nie będą stanowiły przychodu dla Wnioskodawcy (otrzymanie tych środków pieniężnych będzie neutralne na gruncie ustawy o CIT).

Natomiast, w odniesieniu do praw udziałowych w Spółkach Operacyjnych, które zostaną przeniesione na Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółek SCSp zastosowanie znajdzie wskazany powyżej art. 12 ust. 4 pkt 3b lit. a ustawy o CIT. W konsekwencji, na moment likwidacji Spółek SCSp wartość aktywów niepieniężnych przeniesionych na Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółek SCSp nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychodu będącego podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (otrzymanie tych aktywów niepieniężnych będzie neutralne na gruncie ustawy o CIT).

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż wskutek likwidacji Spółek SCSp nie będzie już nigdy uprawniony do rozpoznania w rachunku podatkowym wydatków na nabycie tych spółek, które zostały rzeczywiście poniesione w 2018 r., właśnie z uwagi na neutralność podatkową procesu likwidacji (brak przychodu podatkowego i brak korespondującego z nim kosztu).

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego przeniesienie na Wnioskodawcę środków pieniężnych oraz aktywów niepieniężnych w związku z likwidacją i podziałem majątku Spółek SCSp pomiędzy wspólników nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 4a pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865, z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”), ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 21.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o CIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1a ustawy o CIT, przychody z zysków kapitałowych, przypisane wspólnikowi na podstawie ust. 1, zwiększają przychody wspólnika uzyskane z tego źródła.

Zasady wyrażone w ust. 1 i 1a stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 ustawy o CIT).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:

  1. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;
  2. wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (…).

Z kolei art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o CIT, stanowi że do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu:

  1. likwidacji takiej spółki,
  2. wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę w art. 12 ust. 4 pkt 3a lit a służy wyeliminowaniu podwójnego opodatkowania zysków osiągniętych przez spółkę niebędącą osobą prawną – środki pieniężne wypłacane wspólnikom z tytułu likwidacji spółki osobowej jako uzyskane przez spółkę w okresie jej funkcjonowania były bowiem uwzględnione dla potrzeb rozliczeń podatkowych jej wspólników będących podatnikami podatków dochodowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku, w tym wierzytelności, otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku:

  1. odpłatnego zbycia tych składników majątku - ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio,
  2. spłaty otrzymanej wierzytelności - przychód uzyskany z tej spłaty.

Dodatkowo zgodnie z art. 12 ust. 4g ustawy o CIT, przez środki pieniężne, o których mowa w ust. 4 pkt 3a, rozumie się również wartość wierzytelności uprzednio zarachowanej jako przychód należny, pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług, oraz wierzytelności z tytułu udzielonej przez spółkę niebędącą osobą prawną pożyczki - z wyjątkiem wierzytelności z tytułu odsetek od opóźnionej zapłaty oraz wierzytelności z tytułu odsetek od takiej pożyczki, jeżeli wierzytelności te zostały spłacone na rzecz otrzymującego je wspólnika.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że na moment likwidacji Spółek SCSp (spółek niebędących osobami prawnymi zgodnie z art. 4a pkt 14 ustawy o CIT), zasadniczą część majątku tych spółek stanowić będą prawa udziałowe w Spółkach Operacyjnych. Jednocześnie, w skład ich majątku będą wchodzić też środki pieniężne.

Zatem, w odniesieniu do środków pieniężnych, które zostaną przeniesione na Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółek SCSp zastosowanie znajdzie wskazany powyżej art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a ustawy o CIT. Tym samym ewentualne środki pieniężne uzyskane przez Wnioskodawcę w momencie zakończenia działalności Spółek SCSp nie będą stanowiły przychodu dla Wnioskodawcy.

Natomiast, w odniesieniu do praw udziałowych w Spółkach Operacyjnych, które zostaną przeniesione na Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółek SCSp zastosowanie znajdzie wskazany powyżej art. 12 ust. 4 pkt 3b lit. a ustawy o CIT. W konsekwencji, na moment likwidacji Spółek SCSp wartość aktywów niepieniężnych przeniesionych na Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółek SCSp nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychodu będącego podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ewentualny przychód (dochód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych może powstać dopiero w momencie odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych przez wspólnika w związku z likwidacją spółki osobowej, innych niż środki pieniężne.

Mając na uwadze powyższe, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego przeniesienie na Wnioskodawcę środków pieniężnych oraz aktywów niepieniężnych w związku z likwidacją Spółek SCSp i podziałem ich majątku pomiędzy wspólników na moment likwidacji nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy należało zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj