Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4012.381.2019.2.AKR
z 24 września 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2019 r. (data wpływu 11 lipca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 września 2019 r. (data wpływu 19 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 19 września 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy oraz o adres e-puap.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka cywilna (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności Wnioskodawca prowadzi zakład gastronomiczny (restauracja) oraz sklep ogólnospożywczy w tym samym budynku. Restauracja i sklep oddzielone są ścianą i posiadają osobne wejścia. Klient może przejść z restauracji do sklepu i odwrotnie tylko i wyłącznie wychodząc na zewnątrz budynku.

Spółka posiada zaświadczenie o wpisie do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej dla:

  1. Zakład gastronomiczny,
  2. Sklep spożywczy do prowadzenia działalności handlowej, w zakresie sprzedaży artykułów spożywczych w opakowaniach jednostkowych i luzem, w tym napojów alkoholowych.

Obie powyższe formy prowadzone są pod tym samym adresem.

Spółka posiada także zgodę Powiatowego Inspektora Sanitarnego na prowadzenie sklepu.

W kuchni Spółki produkuje się zestawy obiadowe do restauracji i Wyroby Garmażeryjne do sklepu. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, iż produkcja Wyrobów Garmażeryjnych prowadzona jest także poza godzinami pracy restauracji. Sklep jest bowiem czynny od godziny 8.00 rano, a restauracja od godziny 12.00. Wyroby Garmażeryjne produkowane są już od godziny 7.00 rano, w celu ich sprzedaży od momentu otwarcia sklepu. Zatem wyprodukowane Wyroby Garmażeryjne trafiają bezpośrednio do sklepu. Natomiast do restauracji wydawane są posiłki na gorąco i na zamówienia klientów do bezpośredniej konsumpcji.

W sklepie Wyroby Garmażeryjne przechowywane są w ladzie chłodniczej. Na terenie sklepu znajduje się informacja, iż sprzedawane Wyroby Garmażeryjne są zdatne do spożycia w ciągu 24h od momentu ich produkcji. Natomiast z posiadanych przez Spółkę badań wynika, iż maksymalny termin do spożycia to 5 dni od daty produkcji. Na terenie sklepu znajduje się też informacja o składnikach poszczególnych produktów oraz informacja o alergenach. Przykładowo skład filetu drobiowego to: mięso drobiowe, jajko, bułka tarta, sól, pieprz.

Sklep obsługiwany jest przez pracownika Wnioskodawcy zatrudnionego na stanowisku sprzedawca.

Do sprzedaży sklepowej – detalicznej produkowane są następujące Wyroby Garmażeryjne (dalej: Wyroby Garmażeryjne):

  1. wyroby na bazie mięsa: kotlety mielone, kotlety de volaille, polędwiczki drobiowe, filety z kurczaka, gołąbki z mięsem i ryżem, bigos, klopsiki drobiowe, wrzeciono, szaszłyki, steki wieprzowe itp.
  2. wyroby na bazie warzyw: sałatki jarzynowe, surówki itp.
  3. wyroby mączne: pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z serem, pierogi z mięsem, kopytka, kluski śląskie, naleśniki, kołduny litewskie, pyzy z mięsem, makarony, krokiety z kapustą mięsem, paszteciki, łazanki, naleśniki z serem.

Wyroby Garmażeryjne mają następujący skład:

  1. pierogi ruskie, skład: mąka, woda, ziemniaki gotowane, cebula, twaróg, sól, pieprz. Zawartość farszu nie mniej niż 30%.
  2. pierogi z kapustą i grzybami, skład: mąka, woda, kapusta kiszona, pieczarki, olej, sól, pieprz. Zawartość farszu nie mniej niż 35%.
  3. filet drobiowy, skład: mięso drobiowe, jajko, bułka tarta, sól, pieprz.
  4. pierogi z serem, skład: mąka, woda, ziemniaki gotowane, twaróg, cukier, cukier puder, cukier waniliowy. Zawartość farszu nie mniej niż 30%.
  5. pierogi z mięsem, skład: mąka, woda, mięso wieprzowe, olej, cebula, sól, pieprz. Zawartość farszu nie mniej niż 25%.
  6. pyzy z mięsem, skład: ziemniaki surowe gotowane, mąka pszenna, mąka ziemniaczana, mięso wieprzowe, sól, pieprz, majeranek. Zawartość farszu nie mniej niż 25%.
  7. kołduny litewskie, skład: mąka, jajka, woda, mięso wieprzowe, czosnek, sól, pieprz, chili.
  8. kotlety mielone, skład: mięso wieprzowe, cebula, bułka, jajka, mąka ziemniaczana, sól, pieprz, bułka tarta, olej.
  9. krokiety z kapustą i grzybami, skład: mąka, woda, olej, jajka, kapusta kiszona, pieczarki, sól, pieprz.
  10. paszteciki, skład: mąka, woda, drożdże, cukier, sól, mięso.
  11. łazanki, skład: makaron, kapusta kiszona, boczek wieprzowe, pieczarki, olej wędzony, sól, pieprz, olej.
  12. naleśniki z serem, skład: mąka, woda, jajka, twaróg, cukier, cukier waniliowy.
  13. gołąbki z mięsem i ryżem: skład kapusta, mięso wieprzowe, ryż, sól, pieprz. Zawartość farszu nie mniej niż 45%.
  14. wrzeciono, skład: mięso drobiowe, jajko, bułka tarta, sól, pieprz, ser żółty, papryka konserwowa.
  15. filet faszerowany, skład: mięso drobiowe, jajko, bułka tarta, sól, pieprz, cebula, pieczarki.
  16. szaszłyk, skład: mięso drobiowe, boczek wędzony, cebula, papryka, sól, pieprz.
  17. polędwiczki drobiowe, skład: mięso drobiowe, jajko, płatki kukurydziane, sól, pieprz.
  18. steki wieprzowe, skład: mięso wieprzowe, mąka, sól, pieprz.
  19. surówki, skład: kapusta, kwasek cytrynowy, cukier, sól, pieprz.

Sprzedając powyższe Wyroby Garmażeryjne Spółka zawsze sprzedaje je przy użyciu jednej z poniższych metod pakowania:

  • pakowanie próżniowe,
  • pakowanie w pojemnikach plastykowych i styropianowych,
  • pakowanie w woreczki foliowe.

Nie ma możliwości konsumpcji tych wyrobów na miejscu, na terenie zarówno sklepu, jak i zakładu gastronomicznego.

Wśród Wyrobów Garmażeryjnych objętych zakresem pytania zadanego we wniosku ORD-IN nie ma produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%.

Z uzupełnienia do wyniku wynika, że przedmiotowe Wyroby Garmażeryjne powinny być zaklasyfikowane do grupy 10.85.1 PKWiU i w przypadku dla makaronów, pierogów i klusek do grupy 10.73.11.0 PKWiU. Są to produkty, które są wytwarzane przez Wnioskodawcę i sprzedawane bezpośrednio w sklepie beż żadnych usług towarzyszących. Zasadniczo Wyroby Garmażeryjne są gotowe (tj. przygotowane, przyprawione i ugotowane) i składają się co najmniej z dwóch różnych składników (z wyłączeniem przypraw), które zwykle są pakowane z przeznaczeniem na sprzedaż.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż Wyrobów Garmażeryjnych jest opodatkowana podatkiem VAT w stawce 5%?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z obowiązującym art. 41 ust. 2a ustawy VAT dla Wyrobów Garmażeryjnych wymienionych wstanie faktycznym stawka podatku wynosi 5%.

W opinii Wnioskodawcy, Wyroby Garmażeryjne powinny być zaklasyfikowane do załącznika nr 10 do ustawy VAT, stanowiącym wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% pod następującymi pozycjami:

  1. pod pozycją 26 – Makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne – symbol PKWiU 10.73.11.0, wyroby mączne: pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z serem, pierogi z mięsem, kopytka, kluski śląskie, naleśniki, kołduny litewskie, pyzy z mięsem, makarony, krokiety z kapustą mięsem, paszteciki, łazanki, naleśniki z serem,
  2. pod pozycją 28 – Gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2% – symbol PKWiU ex 10.85.1., pozostałe Wyroby Garmażeryjne.

Z objaśnienia do załącznika nr 10 wynika, co następuje:

„ex” – dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania,

wykaz nie ma zastosowania dla sprzedaży towarów zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawką 0%.

W tym miejscu należy zauważyć, że w myśl art. 2 pkt 30 ustawy VAT, przez PKWiU ex – rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku lub wyłączenia tylko do towarów lub usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce – nazwa towaru lub usługi.

Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania – konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Jednocześnie, Wnioskodawca jest zdania, iż to organ podatkowy na podstawie przedstawionego stanu faktycznego powinien samodzielnie przyporządkować określone PKWiU do wskazanych Wyrobów Garmażeryjnych. Za taką interpretacją obowiązujących przepisów prawnych przemawia bogate orzecznictwo sądowe w szczególności następujące wyroki sądów administracyjnych:

  1. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 czerwca 2019 r. potwierdzający wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 11 kwietnia 2017 r. sygn. I SA/Kr 71/17, w którym wskazano, iż:
    „Jeżeli konkretny przepis podatkowy odwołuje się do klasyfikacji statystycznej jako warunku zastosowania określonego sposobu opodatkowania, tj. np. zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług, to Minister nie może się uchylić od oceny stanowiska wnioskodawcy co do prawidłowości zaklasyfikowania statystycznego (np. w PKWiU) konkretnego towaru (produktu) lub świadczonej usługi, o ile we wniosku zostaną przedstawione informacje o składzie produktu, sposobie jego wytwarzania itp., czyli okoliczności faktyczne mające znaczenie dla przyporządkowania towarów lub usług do konkretnych ugrupowań statystycznych”.
  2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 27 czerwca 2018 r., sygnatura akt: I SA/Go 182/18 gdzie wskazano, iż:
    „Należy rozstrzygnąć czy elementem niezbędnym takiego opisu jest wskazanie symbolu PKWiU pod jakim sklasyfikowano usługę, którą Strona zamierza świadczyć w ramach działalności gospodarczej. Zgodzić się należy z zarzutem Strony, że Organ nie był uprawniony do żądania opisu zdarzenia przyszłego o wskazanie symbolu PKWiU dla usług, które zamierzała wykonywać Skarżąca. Strona przedstawiła sposób, zakres wykonywanych usług i organ zobowiązany był ocenić co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem ryczałtowym oraz jaka jest właściwa stawka. Organy podatkowe stosując prawo zobowiązane są do ustalenia, czy dokonana przez podatników klasyfikacja określonych usług do konkretnego grupowania statystycznego jest prawidłowa czy też nie. W tym zakresie organy podatkowe nie są związane ewentualną klasyfikacją dokonaną przez organ właściwy z zakresu statystyki publicznej, ani też klasyfikacją dokonaną przez podatnika. Wskazane w przepisach podatkowych klasyfikacje statystyczne są elementem normy prawnej określającej sposób opodatkowania i w procesie stosowania prawa przez organy podatkowe podlegają także procesowi wykładni dokonywanej przez te organy, inaczej bowiem gdyby symbol PKWiU był uznawany za element stanu faktycznego, to organ interpretacyjny, tym symbolem byłby związany. Tym samym wskazanie przez Stronę symbolu PKWiU nie jest elementem niezbędnym przytaczanego przez stanu faktycznego”.
  3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 listopada 2017 r. sygn. I FSK 179/16 gdzie wskazano, iż:
    „Naczelny Sąd Administracyjny podziela jednak stanowisko Sądu pierwszej instancji, że wskazane w przepisach podatkowych klasyfikacje statystyczne są elementem normy prawnej określającej sposób opodatkowania i w procesie stosowania prawa przez organy podatkowe podlegają także procesowi wykładni dokonywanej przez te organy, inaczej bowiem, zdaniem NSA, gdyby symbol PKWiU był uznawany za element stanu faktycznego, to organ interpretacyjny, tym symbolem byłby związany, co w zasadzie przekreślałoby w niektórych przypadkach, gdzie tak jak w niniejszej sprawie od odpowiedniego grupowania zależy stawka podatku VAT, sens interpretacji, bowiem organ nie mogąc zmienić klasyfikacji statystycznej produktu, musiałby podzielić stanowisko wnioskodawcy, w tej kwestii, a co za tym idzie w kwestii stawki podatku”.
  4. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 października 2017 r. sygn. II FSK 2412/15 gdzie wskazano, iż:
    „Odnosząc powyższe rozważania do realiów niniejszej sprawy, zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, WSA w Łodzi trafnie stwierdził, że brak było podstaw do żądania przez organ w trybie art. 169 § 1 w związku z art. 14h o.p., aby dla wskazanych we wniosku usług skarżący podał odpowiednie symbole PKWiU. Wymaga podkreślenia, że podanie symbolu klasyfikacji PKWiU dla danej usługi w rozpatrywanej sprawie, nie jest elementem stanu faktycznego, wymaganym we wniosku o udzielenie interpretacji w rozumieniu art. 14b § 3 o.p. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego skarżący opisał w sposób jednoznaczny i nie wymagający interpretacji jakie usługi świadczy. Przedstawił również własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zagadnienia prawnego będącego przedmiotem wniosku. W konsekwencji prawidłowo WSA w Łodzi stwierdził, że obowiązkiem organu podatkowego było wydanie interpretacji podatkowej, zawierającej ocenę prawną tego stanowiska, albowiem stan faktyczny został przedstawiony w sposób wyczerpujący. Uzależnianie odpowiedzi na pytanie od podania symboli PKWiU stanowi przejaw nadmiernego formalizmu, nieznajdującego oparcia w art. 14b § 3 o.p.”.
  5. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 10 września 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1206/15 gdzie wskazano:
    „Klasyfikacje statystyczne są w swej istocie zbiorami norm technicznych stanowiącymi usystematyzowane zbiory towarów lub czynności (usług) – przez ich wprowadzenie do systemu podatkowego, są jednocześnie swoistego rodzaju normami podatkowymi w zakresie podatku od towarów i usług. Tym samym organy podatkowe, nie zaś organy statystyczne, mając na uwadze stan faktyczny sprawy, podany we wniosku o wydanie interpretacji, w zakresie niezbędnym z punktu widzenia wszystkich jego elementów mogących mieć znaczenia klasyfikacyjne, powinny dokonać oceny, w jakim grupowaniu tej właśnie klasyfikacji mieszczą się towary sprzedawane przez Spółkę. Ustawa o podatku od towarów i usług w pozycji nr 48 załącznika nr 3 do ustawy wyraźnie odwołuje się do konkretnego symbolu PKWiU 2008 r. (10.89.19.0) uzależniając zastosowanie obniżonej stawki VAT od zakwalifikowania produktów do tego grupowania. Organ był więc zobowiązany do oceny prawidłowości zakwalifikowania opisanych we wniosku produktów do ww. grupowania, tym samym do udzielenia odpowiedzi czy sprzedaż takich produktów podlega opodatkowaniu stawką 8% VAT”.

Mając na uwadze powyższe wyroki i zasadę zaufania do organów podatkowych Wnioskodawca jest zdania, iż organ podatkowy samodzielnie powinien przyporządkować klasyfikację PKWiU.

Reasumując w ocenie Wnioskodawcy, uwzględniając całokształt regulacji odnoszących się do zagadnienia podatku VAT, sprzedaż Wyrobów Garmażeryjnych powinna zostać zaklasyfikowana do grupowania PKWiU 10.85.1 jako gotowe posiłki i dania oraz do 10.73.11.0 PKWiU „Makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne”. W konsekwencji, sprzedaż Wyrobów Garmażeryjnych stanowi dostawę towarów, dla których właściwa jest 5% stawka podatku VAT określona w art. 41 ust. 2a ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, że przy określaniu prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla danej czynności, której miejsce świadczenia lub dostawy znajduje się na terytorium kraju, istotne jest prawidłowe jej zaklasyfikowanie wg symbolu PKWiU. Tym samym, wydając przedmiotową interpretację organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy, tj. na podanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji.

Zauważyć należy, że zgodnie z poz. 7.3 Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zawartych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – dalej: „PKWiU”, zaliczanie danego produktu do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem producenta (względnie usługodawcy). Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.

Należy jednak podkreślić, że dokonana przez producenta (usługodawcę) klasyfikacja nie może naruszać zasad budowy i logiki struktury PKWiU. W razie trudności przy zaliczeniu wyrobu (towaru) lub usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU można wystąpić w tej sprawie do organów statystycznych. Procedury udzielania informacji w sprawie standardów klasyfikacyjnych (w tym Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) określa Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych.

Tutejszy organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego towarów i usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Podkreślić należy, że kwestie dotyczące zaklasyfikowania towaru lub usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Tak więc niniejszą interpretację wydano w oparciu o grupowania PKWiU wskazane przez Wnioskodawcę we wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów opisanego w zdarzeniu przyszłym (w szczególności w przypadku błędnej klasyfikacji PKWiU wymienionej we wniosku czynności) lub zmiany stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przy czym towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez sprzedaż z kolei rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów – art. 2 pkt 22 ustawy.

Z kolei art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak stanowi przepis art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zauważyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia częstokroć odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT w stosunku do towarów i usług, dla których przepisy VAT powołują stosowną klasyfikację statystyczną.

Od dnia 1 stycznia 2016 r. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676, z późn. zm.). Zgodnie z § 3 pkt 1 ww. rozporządzenia, do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2019 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.).

Jednocześnie należy wskazać, że to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem i zaklasyfikowaniem wykonywanych czynności.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przy czym, w oparciu o art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Natomiast w myśl art. 41 ust. 2a ustawy – dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W załączniku nr 10 do ustawy, stanowiącym „Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%” zostały wymienione:

  1. pod pozycją 26 – „Makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne” – symbol PKWiU 10.73.11.0,
  2. pod pozycją 28 – „Gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%” – symbol PKWiU ex 10.85.1.

Z objaśnienia do załącznika nr 10 wynika, co następuje:

  1. ex – dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.
  2. Wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawką 0%.

Należy wskazać, że w myśl art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku lub wyłączenia tylko do towarów lub usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi”. Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania – konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności Wnioskodawca prowadzi zakład gastronomiczny (restauracja) oraz sklep ogólnospożywczy w tym samym budynku. Restauracja i sklep oddzielone są ścianą i posiadają osobne wejścia. Klient może przejść z restauracji do sklepu i odwrotnie tylko i wyłącznie wychodząc na zewnątrz budynku.

W kuchni Spółki produkuje się zestawy obiadowe do restauracji i Wyroby Garmażeryjne do sklepu. Produkcja Wyrobów Garmażeryjnych prowadzona jest także poza godzinami pracy restauracji. Sklep jest bowiem czynny od godziny 8.00 rano, a restauracja od godziny 12.00. Wyroby Garmażeryjne produkowane są już od godziny 7.00 rano, w celu ich sprzedaży od momentu otwarcia sklepu. Zatem wyprodukowane Wyroby Garmażeryjne trafiają bezpośrednio do sklepu. Natomiast do restauracji wydawane są posiłki na gorąco i na zamówienia klientów do bezpośredniej konsumpcji.

W sklepie Wyroby Garmażeryjne przechowywane są w ladzie chłodniczej. Na terenie sklepu znajduje się informacja, iż sprzedawane Wyroby Garmażeryjne są zdatne do spożycia w ciągu 24h od momentu ich produkcji. Natomiast z posiadanych przez Spółkę badań wynika, iż maksymalny termin do spożycia to 5 dni od daty produkcji. Na terenie sklepu znajduje się też informacja o składnikach poszczególnych produktów oraz informacja o alergenach. Przykładowo skład filetu drobiowego to: mięso drobiowe, jajko, bulka tarta, sól, pieprz.

Sklep obsługiwany jest przez pracownika Wnioskodawcy zatrudnionego na stanowisku sprzedawca.

Do sprzedaży sklepowej – detalicznej produkowane są następujące Wyroby Garmażeryjne (dalej: Wyroby Garmażeryjne):

  1. wyroby na bazie mięsa: kotlety mielone, kotlety de volaille, polędwiczki drobiowe, filety z kurczaka, gołąbki z mięsem i ryżem, bigos, klopsiki drobiowe, wrzeciono, szaszłyki, steki wieprzowe itp.
  2. wyroby na bazie warzyw: sałatki jarzynowe, surówki itp.
  3. wyroby mączne: pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z serem, pierogi z mięsem, kopytka, kluski śląskie, naleśniki, kołduny litewskie, pyzy z mięsem, makarony, krokiety z kapustą mięsem, paszteciki, łazanki, naleśniki z serem.

Nie ma możliwości konsumpcji tych wyrobów na miejscu, na terenie zarówno sklepu, jak i zakładu gastronomicznego. Wśród Wyrobów Garmażeryjnych nie ma produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%.

Przedmiotowe Wyroby Garmażeryjne powinny być zaklasyfikowane do grupy 10.85.1 PKWiU i w przypadku dla makaronów, pierogów i klusek do grupy 10.73.11.0 PKWiU. Są to produkty, które są wytwarzane przez Wnioskodawcę i sprzedawane bezpośrednio w sklepie beż żadnych usług towarzyszących. Zasadniczo Wyroby Garmażeryjne są gotowe (tj. przygotowane, przyprawione i ugotowane) i składają się co najmniej z dwóch różnych składników (z wyłączeniem przypraw), które zwykle są pakowane z przeznaczeniem na sprzedaż.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii opodatkowania 5% stawką podatku VAT sprzedaży Wyrobów Garmażeryjnych sklasyfikowanych w PKWiU 10.85.1 oraz w PKWiU 10.73.11.0.

Podkreślenia wymaga, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaką należy zastosować stawkę podatku VAT jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru lub usługi wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Jednocześnie należy wskazać, że to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności.

Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że dla określenia prawidłowej stawki podatku, jaka ma zastosowanie przy sprzedaży Wyrobów Garmażeryjnych, należy dokonać prawidłowego zaklasyfikowania tej czynności wg PKWiU 2008. Ustawodawca przy wyznaczaniu zakresu stosowania obniżonej stawki podatku posłużył się bowiem klasyfikacją statystyczną.

Zatem, skoro – jak wskazał Wnioskodawca – Wyroby Garmażeryjne pakowane i przeznaczone do sprzedaży klientom sklepu, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 10.73.11.0 oraz PKWiU 10.85.1 i nie są produktami zawierającymi alkohol, to na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy w zw. z poz. 26 i poz. 28 załącznika nr 10 do ustawy, podlegają opodatkowaniu obniżoną stawką VAT w wysokości 5%.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz przywołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że sprzedaż produkowanych przez Wnioskodawcę Wyrobów Garmażeryjnych mieszczących się w grupowaniu PKWiU 10.85.1 oraz PKWiU 10.73.11.0 – na mocy art. 41 ust. 2a ustawy w związku z poz. 26 i poz. 28 załącznika nr 10 do ustawy – objęta jest 5% stawką podatku VAT.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna przynosi skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj