Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-2.4012.500.2019.2.MD
z 25 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2019 r. (data wpływu 13 sierpnia 2019 r.) uzupełnionym pismem z 18 października 2019 r. (data wpływu 23 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny bydła – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny bydła. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 18 października 2019 r. (data wpływu 23 października 2019 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 9 października 2019 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.500.2019.1.MD.

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z 18 października 2019 r. przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca był właścicielem gospodarstwa rolnego oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 20 lipca 2018 r. aktem notarialnym Wnioskodawca darował dla syna prawo własności niezabudowanej nieruchomości rolnej działka nr 1, 2, 3, 4 o powierzchni łącznej 31,6200 ha, prawo własności zabudowanej nieruchomości rolnej działka nr 5 o powierzchni 13,8900 ha, prawo własności niezabudowanej nieruchomości rolnej działka nr 6 o powierzchni 8,0900 ha o łącznej wartości rynkowej 2.000.000,00 zł. W dniu 20 lipca 2018 r. na podstawie umowy darowizny Wnioskodawca przekazał dla ww. syna sprzęt rolniczy i urządzenia potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego na kwotę 479.000,00 zł. W dniu 7 sierpnia 2018 r. na podstawie zgłoszenia przemieszczenia bydła Wnioskodawca dokonał przemieszczenia 60 szt. bydła w ewidencji agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa oddział regionalny. Wnioskodawca VAT-Z złożył w urzędzie skarbowym na dzień 31 sierpnia 2018 r. Syn Wnioskodawcy VAT-R zgłosił się od dnia 1 września 2018 r.

W piśmie z 18 października 2019 r., stanowiącym uzupełnienie do wniosku, wskazano następujące informacje:

Wnioskodawca prowadził swoje gospodarstwo rolne do dnia 31 sierpnia 2018 r.

Syn prowadzi gospodarstwo rolne od 1 września 2018 r. do nadal.

Wnioskodawca wraz z gospodarstwem przekazał dla syna 60 szt. bydła.

Bydło jest częścią gospodarstwa rolnego ponieważ zajmuje się uprawą rolną, chowem i hodowlą inwentarza żywego.

Przemieszczenie inwentarza żywego (bydła) polega na tym, że moje gospodarstwo miało nr PL X., a gospodarstwo syna ma nr PL Y. w ewidencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na pytanie Organu „Czy przekazane aktem notarialnym prawo własności niezabudowanych nieruchomości rolnych oraz prawo własności zabudowanej nieruchomości rolnej, a także sprzęt rolniczy i urządzenia potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego przekazane na podstawie umowy darowizny oraz 60 szt. bydła opisane we wniosku stanowiło przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145) (…).?” Wnioskodawca wskazał, że tak przekazane nieruchomości, maszyny i 60 szt bydła w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. KC (Dz. U. Z 2019 r, poz. 1145) stanowiło przedsiębiorstwo.

Na pytanie Organu „Czy Wnioskodawca przekazał na rzecz syna gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 553 ustawy Kodeks cywilny zgodnie z którym „Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego”. Wnioskodawca wskazał, że tak – Wnioskodawca przekazał dla syna przedsiębiorstwo.

Syn kontynuuje działalność gospodarczą na podstawie otrzymanych nieruchomości, maszyn i bydła 60 szt.

Nie było potrzeby angażowania dodatkowych składników do kontynuowania działalności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu darowania dla syna 60 szt. bydła?

Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na to, że gospodarstwo rolne jest swego rodzaju przedsiębiorstwem, a syn jest kontynuatorem jego prowadzenia, to czynność ta na podstawie art. 6 pkt 1 u.p.t.u nie podlega pod ustawę o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ponadto, stosownie do treści art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  2. wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa – art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Pojęcie „transakcji zbycia”, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145 ze zm.).

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to zbycie takiego przedsiębiorstwa do innego podmiotu, nie będzie podlegało przepisom ustawy.

W myśl art. 552 ww. ustawy, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Stosownie do art. 553 ustawy, za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Wprawdzie w przepisach ustawy Kodeks cywilny, gospodarstwo rolne zostało zdefiniowane odrębnie od przedsiębiorstwa, to jednak można przyjąć, że spełnia ono określone w tej ustawie wymogi właściwe dla przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę powyższe rozważania należy przyjąć, że gospodarstwo rolne (pomimo jego odrębnego zdefiniowania zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług, jak i w ustawie Kodeks cywilny), stanowi podobną do przedsiębiorstwa jednostkę organizacyjną, w ramach której prowadzona jest działalność gospodarcza.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że zbywany majątek musi stanowić na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Zbycie przedsiębiorstwa powinno obejmować co najmniej te składniki, które determinują funkcje spełniane przez przedsiębiorstwo.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca był właścicielem gospodarstwa rolnego. W dniu 20 lipca 2018 r. aktem notarialnym Wnioskodawca darował synowi prawo własności niezabudowanej nieruchomości rolnej działka nr 1, 2, 3, 4, prawo własności zabudowanej nieruchomości rolnej działka nr 5, prawo własności niezabudowanej nieruchomości rolnej działka nr 6. Ponadto w dniu 20 lipca 2018 r. na podstawie umowy darowizny Wnioskodawca przekazał dla syna sprzęt rolniczy i urządzenia potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego. W dniu 7 sierpnia 2018 r. na podstawie zgłoszenia przemieszczenia bydła Wnioskodawca dokonał przemieszczenia 60 szt. bydła. Bydło jest częścią gospodarstwa rolnego ponieważ zajmuje się uprawą rolną, chowem i hodowlą inwentarza żywego. Wnioskodawca prowadził swoje gospodarstwo rolne do dnia 31 sierpnia 2018 r., natomiast syn prowadzi gospodarstwo rolne od 1 września 2018 r. do nadal.

Na tle powyższego Wnioskodawca ma wątpliwości czy był zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu darowania dla syna 60 szt. bydła.

Jak wynika z opisu sprawy, gospodarstwo rolne, które Wnioskodawca przekazał synowi w 2018 r. stanowiło przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i art. 553 Kodeksu cywilnego.

Co istotne będący przedmiotem darowizny zespół składników stanowił zorganizowany kompleks majątkowy, którego przekazanie nastąpiło w sposób umożliwiający samodzielne funkcjonowanie i płynną kontynuację uprzednio prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Jak wynika jednoznacznie z opisu sprawy syn Wnioskodawcy kontynuuje działalność gospodarczą na podstawie otrzymanych nieruchomości, maszyn oraz bydła i nie było potrzeby angażowania dodatkowych składników do kontynuowania tej działalności.

W konsekwencji, należy stwierdzić, że skoro, darowizna stanowiła – jak wynika z wniosku – zbycie gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 553 Kodeksu cywilnego, to będzie to czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów.

Tym samym odpowiadając na pytanie Wnioskodawcy należy stwierdzić, że nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu darowania dla syna 60 szt. bydła.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj