Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4010.388.2019.1.PP
z 4 listopada 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2019 r. (data wpływu 4 września 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na pakiety badań diagnostycznych dla kadry zarządzającej oraz menadżerów, a także dla ich rodzin – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na pakiety badań diagnostycznych dla kadry zarządzającej oraz menadżerów, a także dla ich rodzin.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


(…) Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania.


Wnioskodawca jest zainteresowany skorzystaniem z usług oferowanych przez (…) Sp. z o.o. (dalej: „X”). „X” zajmuje się świadczeniem indywidualnej, prywatnej opieki medycznej w ramach prowadzonego centrum medycznego, w którego skład wchodzi również szpital.


Obecnie „X” udziela prywatnych świadczeń medycznych obejmujących zarówno specjalistyczne konsultacje lekarskie, diagnostykę jak i zabiegi operacyjne, a w tym także ambulatoryjne. „X” nie posiada w swojej ofercie żadnej formy abonamentowej opieki medycznej skierowanej do klientów indywidualnych bądź korporacyjnych. Oznacza to więc, że wszelkie świadczone przez nią usługi podlegają każdorazowo indywidualnej odpłatności.


„X” planuje wprowadzić do swojej oferty pakietowy przegląd stanu zdrowia polegający na przeprowadzeniu szeregu nowoczesnych i kompleksowych badań diagnostycznych wraz z dostosowanymi konsultacjami medycznymi lekarzy różnych specjalizacji (dalej: „pakiet diagnostyczny”). Celem tak określonego przeglądu będzie dokładna oraz szczegółowa ocena stanu zdrowia pacjenta przy wykorzystaniu najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych metod diagnostycznych i laboratoryjnych dających najszerszy i najbardziej wiarygodny obraz o stanie zdrowia i ewentualnych chorobach bądź zagrożeniach ich wystąpienia, w tym także obciążeniach genetycznych.


Elementem wyróżniającym przedmiotowy pakiet diagnostyczny od oferowanych pakietów innych podmiotów jest w szczególności jego kompleksowość, wszechstronność oraz wykorzystanie najnowocześniejszych metod badań. Dodatkowo w ramach pakietu oferowane są konsultacje dokonywane wspólnie przez lekarzy wielu specjalizacji w celu jak najdokładniejszego poznania źródła ewentualnych problemów bądź należytego postępowania w ujęciu całościowym, a nie jednostkowym.


Należy zwrócić w tym miejscu uwagę, że pakiety diagnostyczne są kierowane w szczególności do osób pełniących kluczowe funkcje w przedsiębiorstwach, których rola w ich prowadzeniu powoduje wyjątkowe obciążenie stresowe. Mając to na uwadze, celem pakietów diagnostycznych jest umożliwienie poddania ich badaniom obejmującym nowoczesne metody niedostępne nawet klinicznie, wykonywanym przez najlepszych lekarzy rzadko spotykanych specjalizacji zarówno z kraju, jak i zagranicy, niedostępnym dla osób objętych pakietami medycznymi oferowanymi przez inne podmioty.


Zgodnie z założeniami, badania będą oferowane w pakietach diagnostycznych zróżnicowanych zarówno pod względem wieku jak i płci pacjenta, a także zakresu oferowanych badań oraz konsultacji, tj. w wersji podstawowej oraz premium. Każdy z pakietów będzie obejmował zróżnicowane badania pogrupowane w profile, pozwalające na szczegółową analizę stanu zdrowia.

„X” planuje wprowadzić następujące pakiety:

  • pakiet podstawowy do 40 roku życia kobieta,
  • pakiet podstawowy do 40 roku życia mężczyzna,
  • pakiet premium do 40 roku życia kobieta,
  • pakiet premium do 40 roku życia mężczyzna,
  • pakiet podstawowy pomiędzy 40 a 50 rokiem życia kobieta,
  • pakiet podstawowy pomiędzy 40 a 50 rokiem życia mężczyzna,
  • pakiet premium pomiędzy 40 a 50 rokiem życia kobieta,
  • pakiet premium pomiędzy 40 a 50 rokiem życia mężczyzna,
  • pakiet podstawowy pomiędzy 50 a 65 rokiem życia kobieta,
  • pakiet podstawowy pomiędzy 50 a 65 rokiem życia mężczyzna,
  • pakiet premium pomiędzy 50 a 65 rokiem życia kobieta,
  • pakiet premium pomiędzy 50 a 65 rokiem życia mężczyzna,
  • pakiet podstawowy powyżej 65 roku życia kobieta,
  • pakiet podstawowy powyżej 65 roku życia mężczyzna,
  • pakiet premium powyżej 65 roku życia kobieta,
  • pakiet premium powyżej 65 roku życia mężczyzna.


Wszystkie z pakietów będą obejmowały badania z poniżej przedstawionych profili:

  • profil laboratoryjny,
  • profil kardiologiczny i oddechowy,
  • profil narządów zmysłu,
  • profil układu ruchu,
  • profil infekcyjny,
  • profil onkologiczny,
  • profil genetyczny,
  • profil nawyków prozdrowotnych.


W zależności jednak od rodzaju wybranego pakietu zakres szczegółowości i zaawansowania badań znajdujących się w poszczególnych profilach będzie się różnił.


„X” zakłada, iż mimo wyboru określonego pakietu diagnostycznego poszczególne badania będą indywidualnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby, w wyniku szeregu konsultacji medycznych celem wyboru odpowiednich metod diagnostycznych. Z tego względu wybrany pakiet będzie indywidualnie modyfikowany i dostosowywany do potrzeb konkretnej osoby. Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki wyniki badań będą podlegały analizie przez odpowiednich specjalistów celem postawienia szybkiej i precyzyjnej diagnozy oraz określenia rekomendowanego postępowania.


Warto podkreślić również, że wszelkie badania z pakietu diagnostycznego w swoim założeniu mają być wykonywane okresowo, w krótkim odstępie czasu pomiędzy poszczególnymi badaniami a konsultacjami. Ideą jest więc przeprowadzanie badań nie w wyniku bądź pod kątem odczuwanych dolegliwości, ale niezależnie od powyższych, celem wykrycia nieobjawiających się bądź znajdujących w początkowym stadium schorzeń. Pakiety diagnostyczne nie przewidują więc możliwości doraźnego przeprowadzania poszczególnych badań, ani konsultacji medycznych, również w przypadku choroby bądź wystąpienia takiej potrzeby. Pakiet diagnostyczny nie oferuje bowiem stałego dostępu do określonych usług, a ma jedynie za zadanie szczegółową analizę stanu zdrowia w określonym momencie. Dla uproszczenia należy więc uznać, iż badania w ramach pakietu wykonywane będą w określonych cyklach np. raz do roku.


Istotnym jest, iż w ramy pakietów diagnostycznych nie będą wchodzić jakiekolwiek czynności medyczne mające na celu leczenie bądź zapobieganie wykrytym chorobom czy zagrożeniom. Oznacza to więc, że dalsze czynności takie jak leczenie bądź profilaktyka będą realizowane w „X” przy indywidualnej odpłatności bądź w ramach innych placówek medycznych, w tym także prywatnej opieki abonamentowej.


Ze względu na powyższe pakiety diagnostyczne oferowane przez „X” należy traktować uzupełniająco w stosunku do tradycyjnej opieki medycznej, a w tym w szczególności do prywatnych abonamentów medycznych, które odpowiadają na bieżące problemy zdrowotne, a także dają możliwość leczenia czy profilaktyki wykrytych w badaniach schorzeń. Pakiet diagnostyczny ma umożliwiać jedynie kompleksową i niedostępną w abonamentach medycznych zaawansowaną diagnostykę wykonywaną okresowo pozwalającą na identyfikację problemów zdrowotnych. Metody badań stosowanych przez „X” wyróżniają się niespotykaną nowoczesnością i innowacyjnością, nieosiągalną w przypadku korzystania z tradycyjnej opieki medycznej. Pakiety diagnostyczne mają służyć wykryciu, zapobieżeniu i ukierunkowaniu ewentualnego leczenia chorób dzięki kompleksowemu przeglądowi zdrowia, które dopiero później mogą być ewentualne leczone w ramach prywatnej opieki medycznej. W efekcie, mimo że pakiety diagnostyczne oraz prywatna opieka medyczna mają na celu świadczenie usług medycznych, ich zakresy oraz cele zastosowania różnią się. W związku z powyższym należy zauważyć, iż „X” planuje wprowadzić odrębną, niejako uzupełniającą usługę dla pakietów medycznych składającą się z przeprowadzanych okresowo kompleksowych badań diagnostycznych.


„X” pakiety diagnostyczne w głównej mierze kieruje do klientów korporacyjnych, zakładając, że ich koszty będą ponoszone przez przedsiębiorstwa, a następnie udostępniane do nieodpłatnego korzystania kadrze zarządzającej oraz menadżerskiej oraz członkom ich najbliższych rodzin. W ramach wybranego pakietu diagnostycznego, taki sam zakres świadczeń będzie przysługiwał kadrze zarządzającej i menadżerom zatrudnionym na jakiejkolwiek podstawie prawnej jak i członkom ich najbliższych rodzin, a ich cena będzie zróżnicowana pod względem rodzaju wybranego pakietu diagnostycznego.


W związku z powyższym Wnioskodawca rozważa, czy gdyby zdecydował się na skorzystanie z usług „X”, to czy mógłby jednocześnie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na nabycie pakietów diagnostycznych, przekazanych nieodpłatnie kadrze zarządzającej i menadżerskiej, a także członkom ich najbliższej rodziny.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na pakiety badań diagnostycznych przekazane nieodpłatnie kadrze zarządzającej oraz menadżerom, a także ich rodzinom, zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT?
  2. Czy możliwość zaliczenia przez Wnioskodawcę wydatków na pakiet badań diagnostycznych do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku istnienia odpowiedniej podstawy prawnej do ponoszenia tego wydatku, jest zależna od formy zatrudnienia osób, którym pakiet badań diagnostycznych będzie udostępniany?

Stanowisko Wnioskodawcy.


Ad. 1


Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na pakiety badań diagnostycznych przekazane nieodpłatnie kadrze zarządzającej oraz menadżerom, a także ich rodzinom zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT.


Ad. 2


Zdaniem Wnioskodawcy, możliwość zaliczenia przez przedsiębiorstwo wydatków na pakiet badań diagnostycznych do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku istnienia odpowiedniej podstawy prawnej do ponoszenia tego wydatku, nie jest zależna od formy zatrudnienia osób, którym pakiet badań diagnostycznych będzie udostępniany.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.


Ad. 1


Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, jeżeli Wnioskodawca nabędzie od „X” pakiety badań diagnostycznych dla swoich kadr zarządzających i menadżerskich, a także ich rodzin, niezależnie od zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na abonamenty medyczne, będzie mógł jednocześnie zaliczyć wydatki na nabycie pakietów diagnostycznych do kosztów uzyskania przychodów.


Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 oraz art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 865 z późń. zm., dalej: „Ustawa CIT”).


Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła.


Zgodnie z powyższą definicją możliwym jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatku, który realnie mógł przyczynić się do powstania przychodu, nawet jeżeli w ostatecznym rozrachunku przychód ten nie wystąpił.


Wobec tego zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów związane jest z koniecznością wykazania celowości danego wydatku i jego związku z potencjalnym przychodem. Należy wskazać, iż to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego udokumentowania danego wydatku, a przy tym również wykazania jego związku z przychodami. Przy zaliczaniu danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów należy mieć także na uwadze negatywny katalog wydatków, które zgodnie z ustawą nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, wskazany w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT.


Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, należy wskazać, iż w katalogu o którym mowa w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT nie wyszczególniono świadczeń medycznych. Oznacza to więc, że po spełnieniu wymagań ogólnych, mogą one zostać uznane za koszt uzyskania przychodów.


Wobec powyższego, analizy wymaga wykazanie związku wydatków poniesionych na pakiety diagnostyczne dla osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie z jego przychodami bądź zabezpieczeniem albo zachowaniem ich źródła.


Należy zauważyć, iż z utrwalonych interpretacji indywidualnych w sposób nie budzący żadnej wątpliwości wynika, iż pakiety abonamentowej opieki medycznej zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w przedsiębiorstwach zarówno w zakresie wydatków poniesionych dla osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie, jak i członków ich rodzin. Uznaje się bowiem, że koszty te są związane z prowadzoną przez spółki działalnością i zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT stanowią koszty uzyskania przychodu.


Powyższe stanowisko potwierdzone jest licznymi indywidualnymi interpretacjami np. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 czerwca 2019 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.252.2019.3.EC), Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 grudnia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.410.2018.1.AR) czy Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 listopada 2018 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4010.266.2018.2.PB).


We wskazanych powyżej interpretacjach związek wydatków na prywatną opiekę medyczną, a uzyskaniem, zabezpieczeniem bądź zachowaniem źródła przychodów upatruje się w:

  • zmniejszonej nieobecności pracowników w pracy jako, iż pakiety medyczne pozwalają pracownikom i członkom ich rodzin na otrzymanie opieki medycznej w krótkim czasie (co umożliwi szybkie wdrożenie leczenia, co skraca nieobecność z powodu choroby pracownika bądź członka jego bliskiej rodziny);
  • zwiększeniu motywacji pracowników, wzroście ich lojalności oraz związania z firmą, co z kolei skutkuje mniejszą rotacją pracowników;
  • wpływie na atmosferę pracy mającą bezpośrednie przełożenie na zadowolenie pracowników i ich zaangażowanie.


Wskazuje się, że każdy z powyższych elementów pośrednio bądź bezpośrednio przekłada się na osiąganie zysków przez przedsiębiorstwa w szerszej perspektywie.


Z powyższego jednoznacznie wynika, iż wydatki ponoszone przez przedsiębiorstwa na koszty prywatnej opieki medycznej stanowią koszty uzyskania przychodów. Z tego względu zdaniem Wnioskodawcy wydatki ponoszone tytułem szeroko rozumianej opieki zdrowotnej dotyczące profilaktyki i diagnostyki w postaci pakietów diagnostycznych skierowanych zarówno do kadry zarządzającej przedsiębiorstwa jak i ich rodzin, są tego samego rodzaju świadczeniem, które stanowi funkcję uzupełniającą względem abonamentowej opieki medycznej, a w związku z tym wydatki ponoszone na pakiety diagnostyczne powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w przedsiębiorstwie niezależnie od wydatków ponoszonych na abonamentową opiekę medyczną, gdyż mają one wpływ na osiągane przez Wnioskodawcę przychody, a także pozwalają na zabezpieczenie źródeł ich osiągania.


Prowadzona przez najbardziej konkurencyjne przedsiębiorstwa polityka zatrudnienia zakłada pozyskiwanie i utrzymywanie najlepszych fachowców, gdyż w warunkach silnej konkurencji rynkowej to właśnie wyedukowana i zmotywowana kadra stanowi o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstwa, co – w konsekwencji – może wpływać i przekładać się na wysokość osiąganych przez przedsiębiorstwo przychodów.


Powyższe ma szczególne znaczenie w odniesieniu do zarządów i najwyższej kadry menadżerskiej przedsiębiorstw, do których „X” kieruje świadczenia wynikające z pakietu diagnostycznego i których pozyskanie oraz utrzymanie w przedsiębiorstwie ma kluczowe znaczenie oraz bezpośredni wpływ na wysokość uzyskiwanych przychodów. Wynika to z faktu, iż we współczesnych realiach rynkowych firma chcąc pozyskać i utrzymać w pracy dobrych specjalistów jest zmuszona po sięgnięcie do odpowiednich instrumentów o charakterze motywacyjno-lojalnościowym.


Jako, iż pakiety opieki medycznej uznawane są w chwili obecnej jako standard, decyzja Wnioskodawcy o zapewnieniu pracownikom nieodpłatnego pakietu kompleksowych badań diagnostycznych pozwalających na sprawdzenie oraz monitorowanie stanu zdrowia, przy zastosowaniu najbardziej nowoczesnych i dokładnych metod stanowi z całą pewnością będzie stanowić o przewadze rynkowej Wnioskodawcy nad konkurencyjnymi przedsiębiorstwami.


Dodatkowo pakiety diagnostyczne będą dawały możliwość wyróżnienia najważniejszych osób współpracujących z Wnioskodawcą, zapewniając im dodatkowe profity, a także wykazując szczególną dbałość o ich zdrowie. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż w dużej mierze od kadry zarządzającej zależą wyniki finansowe, a także przyszłość Wnioskodawcy w ogólnej perspektywie. W związku z tym szczególnie zrozumiała powinna być dbałość o stan zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego kadry zarządzającej, w tym również członków ich najbliższej rodziny, ograniczając sytuację ich niezdolności do wykonywania powierzonych obowiązków.


Biorąc pod uwagę powyższe nie budzi wątpliwości związek wydatków ponoszonych na pakiety diagnostyczne z osiąganymi przychodami, na które kadra menadżerska i zarządzająca Wnioskodawcy ma niewątpliwie bezpośredni wpływ. Minimalizując nie tylko okresy nieobecności z powodu doraźnych chorób, ale także zabezpieczając najważniejszych pracowników przed wystąpieniem poważniejszych schorzeń, które uniemożliwiłyby im wykonywanie swoich obowiązków zawodowych przez dłuższy czas (również z powodu konieczności sprawowania opieki nad bliskim członkiem rodziny).


Dodatkowo, kompleksowe sprawdzenie stanu zdrowia zarówno danego pracownika jak i członków jego najbliższej rodziny eliminuje niepokój psychiczny zarówno o siebie jak i najbliższych i pozwala w pełni skupić się na powierzonych zadaniach co niewątpliwie wpływa na osiągane wyniki. Kolejnym aspektem jest wytworzenie poczucia lojalności, bowiem utrzymanie wyszkolonej kadry zarządzającej, jak już było to wskazane wcześniej, jest jednym z najważniejszych filarów stabilności i ciągłości przedsiębiorstwa.


Należy zauważyć, iż z utrwalonych interpretacji indywidualnych w sposób nie budzący żadnej wątpliwości wynika, iż pakiety abonamentowej opieki medycznej zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w przedsiębiorstwach również w zakresie wydatków poniesionych na opiekę medyczną dla członków rodzin pracowników. Uznaje się bowiem, że świadczenia te są nierozerwalnie związane i wprost wynikają ze stosunku prawnego łączącego przedsiębiorstwo z jego pracownikiem. Powyższe potwierdzone jest przez liczne interpretacje indywidualne podkreślające faktyczne istnienie związku między ponoszonymi wydatkami na prywatną opiekę medyczną pracowników, a kosztami uzyskania przychodów spółki:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 marca 2017 r., sygn.: 0461-ITPB3.4510.69.2017.l.JS: „Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że wydatki poniesione na dofinansowanie pakietów ubezpieczenia medycznego pracowników oraz Współubezpieczonych stanowią/będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 11 stycznia 2017 r., sygn.: 2461-IBPB-l-l.4510.359.2016.1.AT, zgodził się z wnioskodawcą, że: „(...) przedmiotowe wydatki ponoszone na zakup pakietów medycznych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów (również w części przypadającej na członków rodzin pracowników), gdyż spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz nie są wymienione w negatywnym katalogu wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów”.


W odniesieniu do zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków na pakiety diagnostyczne dla członków najbliższej rodziny kadry zarządzającej przedsiębiorstwa należy wskazać, iż uzasadnienie jest tożsame z uzasadnieniem uznania jako kosztów wydatków na pakiety opieki medycznej dla członków rodziny.


Ponadto, zgodnie z interpretacją z 16 lutego 2017 r., sygn.: 1462-IPPB5.4510.1103.2016.2.BC Izby Skarbowej w Warszawie: „Gdyby przyjąć odwrotne założenie, według którego wartość pakietów medycznych stanowi koszt uzyskania przychodu wyłącznie w wysokości przypadającej na część sfinansowaną dla pracowników prowadziłoby to do niewytłumaczalnego traktowania tego samego rodzaju świadczenia w różny sposób na gruncie prawa podatkowego. Jeżeli Spółka przyznałaby wartość pakietu medycznego pracownikowi w formie pieniężnej, którą następnie pracownik mógłby przeznaczyć np. na sfinansowanie pakietu medycznego dla swojego dziecka, to nie ulegałoby wątpliwości, że ten dodatkowy element wynagrodzenia pracowniczego stanowiłby dla Spółki koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.”.

Podsumowując więc nie budzi żadnych wątpliwości fakt, iż wydatki ponoszone przez spółki na abonamentową opiekę medyczną zarówno dla pracowników jak i członków ich rodzin są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Powyżej wykazane zostało również, że oferowane przez „X” pakiety diagnostyczne mieszczą się w tej samej kategorii wydatków skierowanych na świadczenia medyczne i opiekę zdrowotną pracowników, jednak realizują odmienne cele, a oba świadczenia wzajemnie uzupełniają się.


W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy nie budzi wątpliwości, że zarówno wydatki na abonamentową opiekę medyczną jak i na pakiety diagnostyczne, ponoszone przez Wnioskodawcę na rzecz swoich pracowników, kadr zarządzających oraz ich rodzin powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Ad. 2


Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, jeżeli Wnioskodawca nabędzie pakiety badań diagnostycznych, to będzie miał prawo zaliczenia poniesionych na nie wydatków do kosztów uzyskania przychodów niezależnie od formy zatrudnienia pracowniczego bądź niepracowniczego kadr zarządzających i menadżerskich, w przypadku istnienia odpowiedniej podstawy prawnej do ponoszenia tego wydatku.


Jak wynika z wydawanych interpretacji indywidualnych nie budzi żadnych wątpliwości, że w przypadku, gdy pracownika ze spółką łączy stosunek pracy bądź inny równorzędny, wydatki z tytułu pakietów medycznych bądź diagnostycznych należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Co do zasady bowiem kosztami uzyskania przychodów są „koszty pracownicze”, które oprócz wynagrodzeń zasadniczych, nagród, premii etc., obejmują również wydatki ponoszone na zakup pakietów medycznych oraz pakietów diagnostycznych, ponieważ są one związane z prowadzoną przez przedsiębiorstwo działalnością. Potwierdzają to chociażby interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 marca 2018 roku (sygn. 0111-KDIB2-2.4010.22.2018.1.AR) czy z dnia 12 września 2018 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4010. 222.2018.1.PB).


Analizy wymaga jednak sytuacja, w której osoby na rzecz których nabywane są pakiety diagnostyczne nie posiadają stosunku pracowniczego z Wnioskodawcą. Wskazuje się, że w takim przypadku wystarczającym jest, aby ponoszenie wydatków z tytułu pakietu diagnostycznego na rzecz danej osoby wynikało z prawidłowo zawartych umów, uchwał, postanowień, regulaminów przedsiębiorstwa bądź innych wewnętrznych dokumentów. Powyższe potwierdzone jest przez indywidualną interpretację wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 czerwca 2018 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.168.2018.1.AP):

„Zauważyć przy tym należy, że aby wydatki w postaci pakietu medycznego na rzecz Prezesa Zarządu uznać za koszty uzyskania przychodów, winien łączyć go ze Spółką stosunek pracy lub inny równorzędny. W przypadku, gdy Prezes Zarządu nie jest pracownikiem Spółki, konieczność ponoszenia przez Spółkę wydatków na jego rzecz winna wynikać z prawidłowo zawartych umów/uchwał, bądź z postanowień/regulaminów/statutu Spółki, a w przypadku ich braku – z uchwał wspólników podjętych zgodnie z prawem albo mieć podstawę w umowie Spółki, czy też wynikać z postanowień regulaminów lub statutu Spółki, przewidujących zwrot należności z tytułu wydatków na rzecz osób niebędących pracownikami Spółki”.


Dodatkowo, stanowisko to potwierdza również interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 lutego 2017 roku (sygn. 0115-KDIT2-3.4010.279.2017.l.JG):

„Podkreślić przy tym należy, że Wnioskodawca który osobom wykonującym pracę w ramach niepracowniczych form zatrudnienia zapewnia w zawartej umowie możliwość korzystania z pakietu medycznego na zasadach w niej określonych, może poniesione koszty zakupu tego pakietu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Taka kwalifikacja omawianych kosztów jest możliwa, gdy ich poniesienie jest związane z osiągnięciem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, a obowiązek ich poniesienia ma prawną podstawę w zawartej umowie o świadczeniu usług zarządzania”.


Wobec powyższego, niezależnie od formy zatrudnienia pracowniczego bądź niepracowniczego, wydatki na pakiet diagnostyczny należy uznać za ściśle związane z przychodami Wnioskodawcy, a w związku z tym powinny one być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem jednak, iż w przypadku niepracowniczych form zatrudnienia ponoszenie wydatków na pakiet diagnostyczny powinno mieć swoją podstawę prawną w umowie, uchwale, statucie, regulaminie bądź innym równoważnym dokumencie, a każda z form współpracy powinna być pod tym kątem indywidualnie analizowana.


Podsumowując więc, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, poniesione przez niego wydatki na pakiety diagnostyczne nieodpłatnie udostępniane kadrze zarządzającej i menadżerskiej oraz ich rodzinom spełniają wszelkie przesłanki, aby mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, niezależnie od jednoczesnego zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na prywatną opiekę medyczną jako, iż usługi te wzajemnie się uzupełniają, a nie nakładają bądź wykluczają.


W przypadku istnienia stosunku pracy bądź innego równoważnego między kadrą zarządzająca bądź menadżerską, a Wnioskodawcą, wydatki ponoszone na pakiety diagnostyczne będą stanowiły tzw. „koszty pracownicze”, a więc będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorstwa. Natomiast w przypadku gdy między kadrą zarządzającą, a Wnioskodawcą nie istnieje stosunek prawny wydatki ponoszone na pakiety diagnostyczne będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w przypadku, gdy będą one wynikały z odpowiedniej podstawy prawnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj