Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-1.4012.529.2018.2.AP
z 11 stycznia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2018 r. (data wpływu 11 października 2018 r.), uzupełnionego pismem z dnia 18 grudnia 2018 r. (data wpływu 27 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2017 (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) – jest nieprawidłowe,
  • prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2018 (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest nieprawidłowe,
  • prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wydatki na Usługę konferencyjną świadczoną przez hotel w roku 2018 (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w powyższych zakresach. Pismem z dnia 18 grudnia 2018 r. Wnioskodawca doprecyzował opis sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce. Wnioskodawcy przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT w związku z prowadzoną działalnością, tj. Spółka nie stosuje proporcji, gdyż nie prowadzi sprzedaży zwolnionej z VAT. Spółka nie stosuje także prewspółczynnika, gdyż nie wykonuje innych czynności niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Wnioskodawca jest jednym z liderów branży internetowej w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest prowadzenie portali sprzedażowo-ogłoszeniowych o ogólnopolskim zasięgu, w tym wyspecjalizowanego portalu nieruchomościowego A (dalej: „A”, „Portal”).

Założeniem Portalu jest stworzenie platformy, za pośrednictwem której osoby zainteresowane kupnem/wynajmem nieruchomości mają możliwość odnalezienia interesującej ich oferty oraz skontaktowania się z podmiotem wystawiającym nieruchomość na sprzedaż/wynajem.

Sprzedaży/wynajmu nieruchomości za pośrednictwem Portalu dokonują zarówno osoby fizyczne (klienci indywidualni), jak również agencje zajmujące się profesjonalnym obrotem nieruchomościami (klienci biznesowi). W przypadku klientów indywidualnych, opłata za ogłoszenie zamieszczone na Portalu obejmuje jednorazową opłatę oraz kolejne płatności za ewentualne odświeżanie/przedłużenie ogłoszenia. Podmioty biznesowe za zamieszczanie ogłoszeń na Portalu opłacają z kolei miesięczne opłaty, których wysokość uzależniona jest m.in. od ilości ogłoszeń.

Marka A jest rozpoznawalna na polskim rynku, niemniej w celu stałego zwiększania obrotów, Spółka organizuje cykliczne wydarzenia promocyjne skierowane do obecnych i potencjalnych klientów biznesowych i przedstawicieli branży nieruchomościowej.

Jednym z przykładów takiej działalności marketingowej Spółki jest organizacja wydarzenia pod nazwą „Spotkanie …” (dalej: „Spotkanie”, „Wydarzenie”).

Niniejszy wniosek o interpretację dotyczy dwóch edycji Spotkania, tj. Spotkania, które odbyło się:

  • w dniach 24-25 maja 2017 r. „Drugie Spotkanie …”,
  • w dniach 28-29 maja 2018 r. „Trzecie Spotkanie …”.

Do uczestnictwa w Spotkaniu zaproszonych zostało około 300 przedstawicieli agencji nieruchomości korzystających z Portalu (klienci biznesowi). Głównym kryterium wyboru zapraszanych agencji nieruchomości była wysokość przychodów, które uzyskuje Wnioskodawca w związku ze współpracą z daną agencją nieruchomości. Spotkania skierowane były do dużych pośredników, kluczowych graczy na rynku nieruchomości. Dodatkowo, przy zapraszaniu agencji nieruchomości do udziału w Spotkaniu Wnioskodawca brał pod uwagę również to, czy przestrzegają one regulaminu Portalu. Około 1/5 zapraszanych klientów stanowili, tzw. Ambasadorzy A, tj. agencje nieruchomościowe posiadające ugruntowaną pozycję w branży, które wpływają na tworzenie pozytywnego PR Portalu. W Spotkaniach uczestniczyli również pracownicy Wnioskodawcy.

Przebieg obu edycji Spotkania, których dotyczy niniejszy wniosek wyglądał podobnie. Spotkania prowadzone były przez konferansjerów (znanych prezenterów telewizyjnych, dalej: „Prezenterzy”). Udział Prezenterów nie był ograniczony jedynie do profesjonalnego przeprowadzenia Spotkań. Brali oni również udział w przygotowaniu materiałów promocyjnych/reklamowych (np. umieszczonych później na kanale B).

Na początku Spotkania, które odbyło się w 2017 r., miało miejsce wystąpienie General Managera Wnioskodawcy, w trakcie którego prezentowany i omawiany był zakres działalności Wnioskodawcy. Podczas Spotkania odbyły się także prelekcje osób spoza branży nieruchomościowej o charakterze motywacyjnym (inspirującym) w trzech blokach (z przerwą obiadową oraz przerwą kawową). Spółka w tym zakresie ponosiła koszty prelekcji osoby związanej ze światem sportu oraz znanego polskiego językoznawcy (dalej: „Prelegenci”).

Po zakończeniu ostatniego bloku prelekcji goście spotkania i pracownicy Wnioskodawcy mieli czas wolny, po którym udali się na wspólną kolację. Wspólna kolacja stanowiła dla pracowników Wnioskodawcy okazję do prowadzenia rozmów o charakterze biznesowym z zaproszonymi gośćmi. Po kolacji gościom Spotkania zapewniono część artystyczną w postaci koncertu gwiazdy muzycznej. Po koncercie przewidziano czas na dalsze rozmowy i zabawę przy muzyce.

W 2018 r. Spotkanie obejmowało cztery bloki tematyczne (z przerwą na kawę, obiad i czas wolny). W ramach pierwszego bloku tematycznego miało miejsce wystąpienie General Managera A (tematyka poruszona w trakcie wystąpienia była podobna jak w roku 2017). W ramach tego bloku, podobnie jak w roku poprzednim, miały miejsce wystąpienia motywacyjne/inspirujące osoby spoza branży nieruchomościowej. Spółka w tym zakresie ponosiła koszty związane z wystąpieniem znanego polskiego himalaisty oraz prezesa zarządu jednej ze znanych polskich firm cukierniczych (również dalej: „Prelegenci”).

Kolejny blok obejmował debatę oksfordzką na temat związany z branżą nieruchomościową. Następny blok, który rozpoczął się po przerwie obiadowej, obejmował warsztaty integracyjne, w których uczestniczyli wszyscy goście Spotkania.

W ramach ostatniego bloku odbyła się kolacja, podczas której 3 agencje nieruchomości uczestniczące w Spotkaniu otrzymały nagrody „Lider …”. Po kolacji i wręczeniu nagród odbyt się koncert gwiazdy muzycznej. Po koncercie przewidziano czas na dalsze rozmowy i zabawę przy muzyce.

Wnioskodawca w trakcie obu Spotkań zapewnił uczestnikom Spotkania nocleg w hotelu, w którym odbyło się Wydarzenie (jedna doba hotelowa). Kolejnego dnia rano goście Spotkania i pracownicy Wnioskodawcy rozjeżdżali się do domów.

Podczas Spotkań w wielu różnych miejscach eksponowane było również logo A. Mianowicie, logo widoczne było m.in.:

  1. na drukowanych zaproszeniach, na tzw. „welcome gift” – upominku na powitanie (w roku 2017 był to notes, opakowanie na notes, list powitalny, zestaw ołówków, w roku 2018 był to długopis, pudełko, notes, list powitalny),
  2. we foyer hotelu – wejście, recepcja,
  3. na scenie (na scenie widoczna była dioda – wyświetlana była animacja z logo; w roku 2017 na scenie znalazło się dodatkowo ustawione przestrzenne logo),
  4. na przekazanych gościom przy wyjeździe upominkach (w roku 2017 był to plecak, a w roku 2018 walizka).

Wnioskodawca otrzymał również materiał fotograficzny i filmowy zrealizowany podczas spotkania, który mógł zostać następnie wykorzystany przez Spółkę w celach promocyjnych i marketingowych.

Wnioskodawca wskazał, że Spotkania przyczyniły się do wzrostu wskaźnika NPS. Po Spotkaniu w roku 2017 wprawdzie wskaźnik NPS nie uległ zmianie w stosunku do poprzedniego roku (kształtował się na poziomie 85%), ale po kolejnym Spotkaniu w roku 2018 wynosił on już 91%. W tym miejscu Wnioskodawca chciałby wyjaśnić, że NPS (Net Promoter Score), to narzędzie oceny lojalności klientów danej firmy. Jest alternatywną metodą oceny dla tradycyjnych badań satysfakcji klientów. Zakłada się, że wartość NPS jest skorelowana ze wzrostem przychodów. Wartości dodatnie NPS uznawane są za wynik dobry, a wartości powyżej 50 za doskonały (Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Net_Promoter_Score).

Za organizację obu edycji Spotkania odpowiedzialna była agencja marketingowa (dalej: „Agencja”), zajmująca się profesjonalną organizacją tego rodzaju imprez, z którą zostały podpisane stosowne umowy (w 2017 r. w umowie wskazano poprzednią nazwę Wnioskodawcy, tj. C).

Wynagrodzenie należne Agencji (z tytułu wykonania przedmiotu umowy oraz za przeniesienia praw autorskich majątkowych pokrewnych i zależnych) płatne było na podstawie wystawionych faktur (tj. faktury zaliczkowej, a następnie po przedstawieniu przez Agencję raportu końcowego z należytego wykonania przedmiotu umowy – faktury za realizację/organizację Spotkania). Na fakturach wystawionych przez Agencję wskazana została wyłącznie jedna pozycja, tj. realizacja (w 2017 r.)/organizacja (w 2018 r.) Spotkania. Do umów zawartych z Agencją dołączono szczegółowe kosztorysy.

Wydatki objęte powyższymi fakturami obejmowały w szczególności:

  • w 2017 r.:
    • Koszty wewnętrzne Agencji (obejmujące pracę grafika);
    • Koszty hotelowe (w tym posiłki lunch i kolacja dla pracowników Spółki w dniu poprzedzającym Spotkanie, salę na odprawę A, montaż Spotkania – sala konferencyjna, wynajem antresoli, voucher na napoje; realizacja Spotkania – sala konferencyjna, lunch, przerwy kawowe, kolacja, menu bufetowe po kolacji, pokoje dla techników i Agencji, diety techników i Agencji);
    • Koszty zaproszeń, komunikacji i gadżetów promocyjnych, w tym Welcome Gift – upominek na powitanie (notes, opakowanie na notes, list powitalny, zestaw ołówków, koszty kuriera – wszystkie upominki z logo Wnioskodawcy, sukulent w betonowej doniczce bez logo Wnioskodawcy) oraz Goodbye Gift – upominek na pożegnanie (plecak – również z logo Wnioskodawcy);
    • Koszty scenografii (w tym w szczególności scena, napis A, produkcja materiałów brandingowych i oznaczeń);
    • Koszty techniki;
    • Koszty Merytoryki (w tym w szczególności animacja na wejście, produkcja filmu intro, background animowany, koszty prowadzących Spotkanie, koszty prelegentów);
    • Koszty części rozrywkowej (w tym w szczególności gwiazda wieczoru, DJ, ZAIKS, wynajem barów, napoje alkoholowe, parkiet, DJ’ka);
    • Wyposażenie recepcji;
    • Inne (w tym w szczególności fryzjer dla A, występy artystyczne w recepcji, transporty dostawcze, techniczne i osobowe, taxi, kurierzy, itp.);
    • Prowizję Agencji organizującej Spotkanie.
  • w roku 2018:
    • Elementy scenotechniki (multimedia, oświetlenie, nagłośnienie, obsługa sceny, obsługa scenotechniki);
    • Scena i elementy scenograficzne (m.in. scena, obsługa scenografii);
    • Animacje i materiały video;
    • Scenariusz i program (w tym w szczególności transport, wynagrodzenie prowadzącego część dzienną, wynagrodzenie prelegentów, wynagrodzenie trenerów i animatorów prowadzących warsztaty, produkcja statuetek, przygotowanie debaty oxfordzkiej, aplikacje quizowe);
    • Posiłki, napoje dla pracowników Spółki w dniu poprzedzającym Spotkanie;
    • Aktywności w przestrzeni hotelu (w tym w szczególności: studio TV – budżet na współpracę z partnerem mediowym, obsługa TV, montaż);
    • Catering (w tym w szczególności lunch, kolacja, menu bufetowe, przerwa kawowa);
    • Zaproszenia/komunikacja z uczestnikami/upominki (w tym w szczególności: Welcome Gift – upominek na powitanie: długopis, pudełko, notes – wszystkie upominki z logo Wnioskodawcy, Upominki przekazane razem z zaproszeniami: płyta z podpisami artystów, książka, pudełko – bez logo Wnioskodawcy;
    • Zabezpieczenie na miejscu (w tym w szczególności: ochrona, strażak, sprzątanie);
    • Pozostałe koszty produkcyjne (w tym w szczególności: transport scenotechniki, transport sceny i elementów” scenograficznych, transport osobowy, biuro produkcyjne oraz materiały eksploatacyjne, zakwaterowanie ekip technicznych i pracowników Agencji, ubezpieczenie Wydarzenia);
    • Koszty części rozrywkowej (wynagrodzenie artystów, ZAIKS, wynagrodzenie DJ, hotel dla artystów, wynagrodzenie prowadzącego część wieczorną, napoje alkoholowe, parkiet, DJ’ka);
    • Koszty wewnętrzne Agencji niepodlegające prowizji (koszty osobowe, koszty administracyjne);
    • Prowizja Agencji organizującej Wydarzenie.

W 2017 r. Agencja nie była odpowiedzialna za zapewnienie noclegów uczestnikom Spotkania. W tym zakresie Spółka zawarła umowę z hotelem, który zapewnił usługę hotelową, polegającą na udostępnieniu pokoi.

W 2018 r. umowa zawarta z Agencją nie przewidywała zapewnienia powierzchni konferencyjnej i noclegu dla uczestników Spotkania, w związku z czym Spółka zawarła z hotelem odrębną umowę na świadczenie usługi konferencyjnej (dalej: „Usługa konferencyjna”), polegającej na wynajmie powierzchni konferencyjnej oraz dodatkowo zapewnieniu noclegu uczestnikom Spotkania. W związku ze świadczeniem Usługi konferencyjnej Spółka otrzymała od hotelu fakturę VAT, na której wskazano jedną pozycję „Usługa konferencyjna”. Zarówno usługi świadczone przez Agencję (tj. organizacja Spotkania w latach 2017 oraz 2018), jak i Usługa konferencyjna, świadczona przez hotel w 2018 roku podlegały opodatkowaniu podstawową stawką VAT.

Dodatkowo, Wnioskodawca w roku 2018 poniósł wydatki na rzecz podmiotu trzeciego dotyczące zakupu walizek (w ramach tzw. „goodbye gift” – prezentu na pożegnanie).

Pismem z dnia 18 grudnia 2018 r. Wnioskodawca uzupełnił opis sprawy o następujące informacje:

Ad. 1

Usługa konferencyjna świadczona przez hotel w związku z organizacją Spotkania w 2018 roku polegała na wynajmie powierzchni konferencyjnej wraz z powierzchnią hotelową oraz zapewnieniu noclegów (szczegółowe zestawienie zostało zawarte w odpowiedzi na pytanie nr 2). Zgodnie z treścią umowy zawartej przez Wnioskodawcę z hotelem w 2018 roku, wskazane świadczenia tworzą łącznie pakiet konferencyjny, który ma charakter usługi kompleksowej i stanowi gospodarczą całość.

Ad. 2

Zgodnie z treścią umowy zawartej z hotelem w 2018 roku, hotel zobowiązał się do zapewnienia Wnioskodawcy pakietu konferencyjnego, którego zakres szczegółowo określono w załączniku do umowy. Zgodnie z treścią załącznika, pakiet konferencyjny obejmował zapewnienie w dniach 27-29 maja 2018 roku:

  • Sali konferencyjnej D (przy czym zgodnie z umową zawartą z hotelem, montaż i demontaż elementów systemu oświetleniowego na Sali D i jej częściach jest możliwy wyłącznie przez pracowników technicznych hotelu).
  • Pokojów dla zaproszonych gości, pracowników Wnioskodawcy oraz prelegentów i gwiazd (w cenę noclegu wliczono śniadanie).

W cenie pokoju zawarte jest śniadanie, wstęp na basen, saunę, salę fitness oraz WI-FI. Ponadto, w umowie podkreślono, iż koszty wszelkich usług dodatkowych typu: mini bar, telefony, usługi pralnicze, SPA, usługi rozrywkowe, indywidualne rachunki gastronomiczne i barowe są pokrywane indywidualnie przez gości na zasadach obowiązujących w hotelu. Usługi te nie weszły zatem w zakres Usługi konferencyjnej świadczonej przez hotel na rzecz Wnioskodawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż przysługuje mu prawo do odliczenia w pełnej wysokości VAT naliczonego wynikającego ze wskazanych powyżej faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2017?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż przysługuje mu prawo do odliczenia w pełnej wysokości VAT naliczonego wynikającego ze wskazanych powyżej faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2018?
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż przysługuje mu prawo do odliczenia w pełnej wysokości VAT naliczonego wynikającego ze wskazanej powyżej faktury dokumentującej wydatki na „Usługę konferencyjną” świadczoną przez hotel w 2018 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Przysługuje mu prawo do odliczenia w pełnej wysokości VAT naliczonego wynikającego ze wskazanych powyżej faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2017.
  2. Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje mu prawo do odliczenia w pełnej wysokości VAT naliczonego wynikającego ze wskazanych powyżej faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2018.
  3. Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje mu prawo do odliczenia w pełnej wysokości VAT naliczonego wynikającego ze wskazanej powyżej faktury dokumentującej wydatki na Usługę konferencyjną świadczoną przez hotel w 2018 roku.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Uzasadnienie do stanowiska w zakresie pytania nr 1) oraz nr 2).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi. o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4. art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 Ustawy VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług.
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl art. 86 ust. 10 Ustawy VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 Ustawy VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Jednocześnie, w myśl:

  1. art. 88 ust. 4 Ustawy VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7;
  2. art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Mając na uwadze regulacje Ustawy VAT, należy wskazać, że prawo do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest od spełnienia szeregu warunków:

  1. nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych;
  2. nabywca jest w posiadaniu faktury;
  3. nabywca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;
  4. nabywca nie nabywa usług noclegowych ani gastronomicznych.

Ad 1)

Ustawa VAT nie wskazuje, jaki charakter musi mieć związek pomiędzy dokonaniem określonych nabyć towarów i usług a wykonywaniem czynności opodatkowanych. W praktyce związek ten może mieć charakter bezpośredni, tj. w pewnych przypadkach możliwe jest precyzyjne wskazanie, że zakupione przez podatnika towary lub usługi zostały wykorzystane do wykonania określonej transakcji opodatkowanej. Taka sytuacja ma przykładowo miejsce w tych wypadkach, w których podatnik prowadzący działalność handlową nabywa towary w celu ich dalszej odsprzedaży.

Wnioskodawca podkreślił, że regulacje Ustawy VAT w żadnym przypadku nie ograniczają jednak prawa do odliczenia podatku naliczonego wyłącznie do ww. przypadków. Związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych może mieć więc również charakter pośredni. gdy danych zakupów nie można wprawdzie przyporządkować do określonych transakcji opodatkowanych, jednak służą one działalności gospodarczej podatnika. opodatkowanej podatkiem VAT. Występowanie takiego pośredniego związku nabywanych towarów i usług z prowadzeniem przez podatnika działalności opodatkowanej VAT jest okolicznością wystarczającą z punktu widzenia warunku dotyczącego odliczenia VAT określonego w art. 86 ust. 1 Ustawy VAT.

Stanowisko powyższe jest konsekwencją zasady neutralności podatku VAT dla podatników prowadzących działalność opodatkowaną tym podatkiem, fundamentalnej zasady funkcjonowania VAT. Realizacja tej zasady wyraża się zatem w stworzeniu takich regulacji prawnych, zgodnie z którymi podatek naliczony (zapłacony) przez podatnika, w cenie nabytych towarów i usług w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej tym podatkiem może zostać odliczony, nie stanowiąc tym samym dla podatnika obciążenia ekonomicznego (kosztu).

Warto zwrócić uwagę, że występowanie pośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi stanowi wystarczającą przesłankę do odliczenia VAT w zarówno w świetle orzecznictwa TSUE, polskich sądów administracyjnych, organów podatkowych, jak i doktryny, przykładowo:

  1. wyrok TSUE w sprawie Cibo Participations SA z dnia 27 września 2001 r. (sygn. C-16/00):
    „Wydatki poniesione przez spółkę holdingową na różne usługi, które nabywa w związku z nabyciem udziałów w spółce zależnej stanowią część jej kosztów ogólnych, i dlatego mają co do zasad bezpośredni związek z jej działalnością gospodarczą jako całością.”.
  2. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 marca 2018 r., sygn. III SA/Wa 1789/17, w którym Sąd wskazał, że:
    „O pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo- skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.”.
  3. interpretacja indywidualna z dnia 16 kwietnia 2014 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPP3/443-111/14-2/IG, w której organ zgodził się z podatnikiem, iż:
    „(…) dla wystąpienia prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, konieczne jest istnienie związku pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a prowadzoną działalnością opodatkowaną VAT. Ustawa o VAT nie precyzuje jednak, jak ścisły powinien być wspomniany związek, aby podatnik mógł dokonać odliczenia podatku naliczonego. W orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w wyrokach TSUE podnosi się, że dla uznania prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, związek ten może mieć charakter wyłącznie pośredni.”.
  4. Tomasz Michalik, „VAT. Komentarz”, rok: 2018:
    „Ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób i w jakim zakresie towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby umożliwiało to podatnikowi dokonanie odliczenia podatku naliczonego. W związku z tym należy podkreślić, że związek ten może być pośredni, co więcej, dany zakup może wiązać się z wykonaniem czynności niepodlegającej opodatkowaniu, która jest jednak niezbędna lub tylko potrzebna do prowadzenia działalności opodatkowanej.”.

W świetle powyższego, biorąc pod uwagę, iż Spotkania zostały zorganizowane w celu nakłonienia klientów Spółki do dalszego korzystania z Portalu, jak również zwiększenie zakresu korzystania z usług oferowanych przez Wnioskodawcę, a w konsekwencji stałego zwiększania obrotów Spółki. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż dokonywane przez niego zakupy związane z organizacją obu edycji Spotkania w latach 2017 i 2018 mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zdaniem Wnioskodawcy, nawet jeżeli nie jest to związek bezpośredni (nabywane świadczenia nie są bowiem przedmiotem odsprzedaży przez Wnioskodawcę), to ogólny (pośredni) związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą (prowadzenie serwisów internetowych) jest przesłanką wystarczającą do odliczenia podatku naliczonego.

Ad 2)

Warunek dotyczący posiadania faktury przez Wnioskodawcę ma charakter formalny i został spełniony.

Ad 3)

Warunek dotyczący rejestracji na potrzeby podatku od towarów i usług ma również charakter formalny i jest spełniony w omawianym w przypadku.

Ad 4)

Jak wskazano w art. 88 ust. l pkt 4) Ustawy VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Zdaniem Wnioskodawcy, wskazane ograniczenie nie znajdzie zastosowania w analizowanym stanie faktycznym. Wynika to z faktu, iż Wnioskodawca nabywa usługi stanowiące świadczenie kompleksowe, w skład którego wchodzi wiele różnych elementów składowych stanowiących podstawę kalkulacji wynagrodzenia (w tym usługi noclegowe i gastronomiczne), które nie powinny być jednak sztucznie wydzielane. Wnioskodawca nie jest zainteresowany nabyciem żadnej z tych usług oddzielnie, gdyż jedynie w ramach kompleksowej usługi organizacji Spotkania tworzą one dla Spółki pożądane świadczenie.

Ustawa VAT nie definiuje pojęcia świadczenia kompleksowego, niemniej stosownie do wypracowanego stanowiska TSUE należy uznać, że jeżeli transakcja składa się z jednego świadczenia w sensie ekonomicznym to nie powinna być sztucznie rozdzielana. Innymi słowy, jeżeli transakcja obejmuje kilka ściśle związanych ze sobą świadczeń, to należy traktować ją jako jedno kompleksowe świadczenie. Jako przykład można podać tutaj:

  1. wyrok TSUE w sprawie BGŻ Leasing Sp. z o.o. z dnia 17 stycznia 2013 r. (sygn. C-224/11), w którym Trybunał wskazał, że:
    „Z orzecznictwa Trybunału wynika niemniej, że w pewnych okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogę być wykonywane oddzielnie, a zatem które mogą oddzielnie prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jedną transakcję, jeżeli nie są one od siebie niezależne (…). Jedna transakcja występuje w wypadku, gdy dwa lub więcej elementów albo dwie lub więcej czynności, dokonane przez podatnika, są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny (...)”.

Stanowisko to znajduje odzwierciedlenie również w interpretacjach wydawanych przez polskie organy podatkowe, przykładowo:

  1. interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2018 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0111-KDIB3-1.4012.778.2017.1.ICz, w której wskazano, że:
    „Mając powyższe na uwadze wskazać należy, iż zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatniku na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług”.

Uwzględniając powyższe Wnioskodawca uważa, iż niezasadnym byłoby wydzielanie ze świadczenia kompleksowego, jakim była organizacja Spotkania, poszczególnych świadczeń, w tym zakupu usług gastronomicznych i noclegowych, ponieważ stanowią one część świadczenia kompleksowego i jako takie nie podlegają analizie jako świadczenia odrębne. Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż świadczenia te nie przedstawiałyby dla niego wartości, gdyby zostały nabyte bez związku z organizacją Spotkań. Konkludując, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do usług noclegowych i gastronomicznych nabytych przez niego w ramach kompleksowej usługi polegającej na organizacji Spotkań nie znajdzie zastosowania wyłączenie z art. 88 ust. 1 pkt 4) Ustawy VAT.

Powyższe stanowisko prezentowane jest również przez organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDIL1-1.4012.294.2017.1.AK z dnia 19 września 2017 r. organ stwierdził, że: „Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych dla znaczących kontrahentów, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne.”.

Zdaniem Spółki, zaprezentowane powyżej stanowisko, odnoszące się do analizowania świadczeń kompleksowych jako całości, odnosi się również do ponoszonych w ramach organizacji Spotkania wydatków na zapewnienie uczestnikom rozrywek, takich jak występ gwiazdy wieczoru, czy zabawa przy muzyce.

Wnioskodawca chciałby podkreślić, iż część rozrywkowa nie stanowi dla niego celu samego w sobie. Jest to jedynie element towarzyszący, który ma dodatkowo zachęcić klientów biznesowych do uczestnictwa w Spotkaniu.

Ponadto, mając na uwadze cel organizacji Spotkania, tj. zwiększanie zakresu korzystania z Portalu przez obecnych klientów, a w konsekwencji zwiększanie obrotów Spółki, zdaniem Wnioskodawcy, wydatki te mają związek pośredni z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą.

Mając na uwadze powyższe, również VAT naliczony związany z elementem rozrywkowym zapewnianym uczestnikom Spotkania, jako częścią usługi kompleksowej związanej z jego działalnością gospodarczą, nie powinien być analizowany odrębnie a Spółka powinna mieć prawo do odliczenia podatku również w tej części.

Odzwierciedlenie poglądu Wnioskodawcy znaleźć można przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 marca 2018 r., sygn. III SA/Wa 1789/17, w którym Sąd wskazał, iż: „Zakwestionowane przez organ w interpretacji usługi (organizacja rozrywek podczas czasu wolnego, w tym przykładowo wstępów do parków wodnych, zwiedzanie miasta, imprez tanecznych) nie mają charakteru samoistnego lecz tworzą w aspekcie ekonomicznym jedną całość z pozostałymi usługami (przygotowaniem i organizacją obiektów, w których odbywa się konferencja, zapewnieniem niezbędnego wyposażenia technicznego, organizacją transportu do miejsca konferencji, w tym organizacją przelotów i komunikacji do i z lotniska u przypadku konferencji organizowanych poza Polską, przygotowaniem gadżetów) – usługę polegającą na organizacji Konferencji.

Skoro więc, Wnioskodawca zlecając podmiotowi zewnętrznemu przygotowanie Konferencji, to nabywa on kompleksową usługę organizacji Konferencji. Tak też ta usługa odbierana jest z perspektywy zamawiającego ją Skarżącego, który oczekuje od kontrahenta zewnętrznego zrealizowania wszystkich elementów składających się na kompleksową usługę.”.

Końcowo, Wnioskodawca chciałby podkreślić, iż również okoliczność, że do umów zawartych pomiędzy Spółką a Agencją zostały dołączone szczegółowe kosztorysy, nie będzie stanowiła przeszkody dla uznania, że nabywana usługa stanowi świadczenie kompleksowe. Stanowisko takie wyrażane jest również przez organy podatkowe, przykładowo w interpretacji z dnia 10 listopada 2011 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Łodzi, nr IPTPP3/443-80/11-3/IB, w której uznano, że: „Istnienie jednego świadczenia złożonego nie jest wykluczone z tego powodu, że do poszczególnych elementów wykazane są odrębnie ceny.”.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przysługuje mu prawo do odliczenia w pełnej wysokości VAT naliczonego wynikającego ze wskazanych powyżej faktur wystawionych przez Agencję, dokumentujących wydatki na organizację Spotkania w latach 2017 i 2018, w szczególności w opisanym stanie faktycznym zastosowania nie znajdzie wyłączenie z art. 88 ust. 1 pkt 4) ustawy VAT.

Uzasadnienie do stanowisku w zakresie pytania nr 3.

Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytań nr 1) i 2), prawo do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest od spełnienia szeregu warunków:

  1. nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych,
  2. nabywca jest w posiadaniu faktury,
  3. nabywca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
  4. nabywca nie nabywa usług noclegowych ani gastronomicznych.

W przedstawionym stanie faktycznym zdaniem Wnioskodawcy warunki 1-3 w odniesieniu do pytania nr 3) zostały spełnione.

Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT i posiada fakturę dokumentującą świadczenie Usługi konferencyjnej.

Odnośnie związku nabytej Usługi konferencyjnej z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT, uwzględniając uwagi zawarte w uzasadnieniu do stanowiska w zakresie pytania 1) oraz 2).

Zdaniem Wnioskodawcy, istnieje związek pośredni pomiędzy usługą nabytą od hotelu, a działalnością gospodarczą Spółki. Usługa konferencyjna została nabyta przez Wnioskodawcę w związku z realizacją wydarzenia marketingowego dla kontrahentów, co miało na celu zwiększanie jej obrotów. Zdaniem Wnioskodawcy, ogólny (pośredni) związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą (prowadzenie serwisów internetowych) jest przesłanką wystarczającą do odliczenia podatku naliczonego.

Jednocześnie, w odniesieniu do warunku nr 4 wskazanego powyżej, zdaniem Wnioskodawcy, ograniczenie nie znajdzie zastosowania również w zakresie pytania nr 3). Wynika to z faktu, iż Wnioskodawca nabywa Usługę konferencyjną stanowiącą świadczenie kompleksowe, w skład którego wchodzą elementy składowe stanowiące podstawę kalkulacji wynagrodzenia, tj. wynajem powierzchni konferencyjnej oraz noclegi, których nie powinno się analizować odrębnie. W związku z faktem, iż w umowie zawartej z Agencją w 2018 roku nie ujęto zapewnienia powierzchni konferencyjnej oraz noclegów dla uczestników Spotkania, Wnioskodawca nabył kompleksową Usługę konferencyjną bezpośrednio od hotelu, przy czym Spółka chciałaby podkreślić, iż nie była zainteresowana nabyciem żadnej z tych usług oddzielnie.

Uwzględniając powyższe, Wnioskodawca uważa, iż niezasadnym byłoby wydzielanie ze świadczenia kompleksowego jakim jest Usługa konferencyjna nabyta bezpośrednio od hotelu poszczególnych świadczeń, w tym zakupu usług noclegowych, ponieważ stanowią one część świadczenia kompleksowego i jako takie nie podlegają analizie jako świadczenia odrębne.

Konkludując, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do usług noclegowych nabytych przez niego w ramach kompleksowej Usługi konferencyjnej nie znajdzie zastosowania wyłączenie z art. 88 ust. 1 pkt 4) Ustawy VAT.

Reasumując, zdaniem Spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia w pełnej wysokości VAT naliczonego wynikającego ze wskazanej powyżej faktury wystawionej przez hotel za Usługę konferencyjną w 2018 r., w szczególności w opisanym stanie faktycznym zastosowania nie znajdzie wyłączenie z art. 88 ust. 1 pkt 4) Ustawy VAT.

Uwzględniając przytoczoną powyżej argumentację oraz stanowiska organów podatkowych i sądów administracyjnych oraz TSUE, wedle Spółki, prawidłowe jest stanowisko, iż przysługuje jej prawo do odliczenia w pełnej wysokości VAT naliczonego wynikającego ze wskazanych w opisie stanu faktycznego faktur dokumentujących wydatki na organizację Spotkania w latach 2017 i 2018 oraz Usługę konferencyjną.

Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska w opisanej powyżej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest:

  • nieprawidłowe – w części dotyczącej prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2017,
  • nieprawidłowe – w części dotyczącej prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2018,
  • nieprawidłowe – w części dotyczącej prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wydatki na Usługę konferencyjną świadczoną przez hotel w roku 2018.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanych przepisów art. 86 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie określone warunki:

  1. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług,
  2. towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego),
  3. faktura dokumentuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czyli została na niej wskazana kwota podatku.

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podatnik może zrealizować w terminach określonych w art. 86 ust. 10-13 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

W myśl art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Jak wynika z treści art. 86 ust. 10c ustawy, przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

Na mocy art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Stosownie do treści art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast w oparciu o art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Jak wskazano wyżej, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym prawo to nie przysługuje – nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione – w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in.: wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Particiationis SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – mocą art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce. Wnioskodawcy przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT w związku z prowadzoną działalnością, tj. Spółka nie stosuje proporcji, gdyż nie prowadzi sprzedaży zwolnionej z VAT. Spółka nie stosuje także prewspółczynnika, gdyż nie wykonuje innych czynności niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Wnioskodawca jest jednym z liderów branży internetowej w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest prowadzenie portali sprzedażowo-ogłoszeniowych o ogólnopolskim zasięgu.

Sprzedaży/wynajmu nieruchomości za pośrednictwem Portalu dokonują zarówno osoby fizyczne (klienci indywidualni), jak również agencje zajmujące się profesjonalnym obrotem nieruchomościami (klienci biznesowi). W przypadku klientów indywidualnych, opłata za ogłoszenie zamieszczone na Portalu obejmuje jednorazową opłatę oraz kolejne płatności za ewentualne odświeżanie/przedłużenie ogłoszenia. Podmioty biznesowe za zamieszczanie ogłoszeń na Portalu opłacają z kolei miesięczne opłaty, których wysokość uzależniona jest m.in. od ilości ogłoszeń.

Jednym z przykładów działalności marketingowej Spółki jest organizacja wydarzenia pod nazwą „Spotkanie Liderów …”.

Niniejszy wniosek o interpretację dotyczy dwóch edycji Spotkania, tj. Spotkania, które odbyło się:

  • w dniach 24-25 maja 2017 r. „Drugie Spotkanie …”,
  • w dniach 28-29 maja 2018 r. „Trzecie Spotkanie …”.

Do uczestnictwa w Spotkaniu zaproszonych zostało około 300 przedstawicieli agencji nieruchomości korzystających z Portalu (klienci biznesowi). W Spotkaniach uczestniczyli również pracownicy Wnioskodawcy.

Przebieg obu edycji Spotkania, których dotyczy niniejszy wniosek, wyglądał podobnie. Spotkania prowadzone były przez konferansjerów (znanych prezenterów telewizyjnych). Udział Prezenterów nie był ograniczony jedynie do profesjonalnego przeprowadzenia Spotkań. Brali oni również udział w przygotowaniu materiałów promocyjnych/reklamowych (np. umieszczonych później na kanale B).

Na początku Spotkania, które odbyło się w 2017 r., miało miejsce wystąpienie General Managera Wnioskodawcy, w trakcie którego prezentowany i omawiany był zakres działalności Wnioskodawcy. Podczas Spotkania odbyły się także prelekcje osób spoza branży nieruchomościowej o charakterze motywacyjnym (inspirującym) w trzech blokach (z przerwą obiadową oraz przerwą kawową). Spółka w tym zakresie ponosiła koszty prelekcji osoby związanej ze światem sportu oraz znanego polskiego językoznawcy.

Po zakończeniu ostatniego bloku prelekcji, goście spotkania i pracownicy Wnioskodawcy mieli czas wolny, po którym udali się na wspólną kolację. Wspólna kolacja stanowiła dla pracowników Wnioskodawcy okazję do prowadzenia rozmów o charakterze biznesowym z zaproszonymi gośćmi. Po kolacji, gościom Spotkania zapewniono część artystyczną w postaci koncertu gwiazdy muzycznej. Po koncercie przewidziano czas na dalsze rozmowy i zabawę przy muzyce.

W 2018 r. Spotkanie obejmowało cztery bloki tematyczne (z przerwą na kawę, obiad i czas wolny). W ramach pierwszego bloku tematycznego miało miejsce wystąpienie General Managera A (tematyka poruszona w trakcie wystąpienia była podobna jak w roku 2017). W ramach tego bloku, podobnie jak w roku poprzednim, miały miejsce wystąpienia motywacyjne/inspirujące osób spoza branży nieruchomościowej. Spółka w tym zakresie ponosiła koszty związane z wystąpieniem znanego polskiego himalaisty oraz prezesa zarządu jednej ze znanych polskich firm cukierniczych.

Kolejny blok obejmował debatę oksfordzką na temat związany z branżą nieruchomościową. Następny blok, który rozpoczął się po przerwie obiadowej, obejmował warsztaty integracyjne, w których uczestniczyli wszyscy goście Spotkania.

W ramach ostatniego bloku odbyła się kolacja, podczas której 3 agencje nieruchomości uczestniczące w Spotkaniu otrzymały nagrody „Lider …”. Po kolacji i wręczeniu nagród, odbył się koncert gwiazdy muzycznej. Po koncercie przewidziano czas na dalsze rozmowy i zabawę przy muzyce.

Wnioskodawca w trakcie obu Spotkań zapewnił uczestnikom Spotkania nocleg w hotelu, w którym odbyło się Wydarzenie (jedna doba hotelowa). Kolejnego dnia rano goście Spotkania i pracownicy Wnioskodawcy rozjeżdżali się do domów.

Podczas Spotkań w wielu różnych miejscach eksponowane było również logo A. Mianowicie, logo widoczne było m.in.:

  1. na drukowanych zaproszeniach, na tzw. „welcome gift” – upominku na powitanie (w roku 2017 był to notes, opakowanie na notes, list powitalny, zestaw ołówków, w roku 2018 był to długopis, pudełko, notes, list powitalny),
  2. we foyer hotelu – wejście, recepcja,
  3. na scenie (na scenie widoczna była dioda – wyświetlana była animacja z logo; w roku 2017 na scenie znalazło się dodatkowo ustawione przestrzenne logo),
  4. na przekazanych gościom przy wyjeździe upominkach (w roku 2017 był to plecak, a w roku 2018 walizka).

Wnioskodawca otrzymał również materiał fotograficzny i filmowy zrealizowany podczas spotkania, który mógł zostać następnie wykorzystany przez Spółkę w celach promocyjnych i marketingowych.

Wnioskodawca wskazał, że Spotkania przyczyniły się do wzrostu wskaźnika NPS. Po Spotkaniu w roku 2017 wprawdzie wskaźnik NPS nie uległ zmianie w stosunku do poprzedniego roku (kształtował się na poziomie 85%), ale po kolejnym Spotkaniu w roku 2018 wynosił on już 91%. W tym miejscu Wnioskodawca chciałby wyjaśnić, że NPS (Net Promoter Score), to narzędzie oceny lojalności klientów danej firmy. Jest alternatywną metodą oceny dla tradycyjnych badań satysfakcji klientów. Zakłada się, że wartość NPS jest skorelowana ze wzrostem przychodów. Wartości dodatnie NPS uznawane są za wynik dobry a wartości powyżej 50 za doskonały.

Za organizację obu edycji Spotkania odpowiedzialna była agencja marketingowa zajmująca się profesjonalną organizacją tego rodzaju imprez, z którą zostały podpisane stosowne umowy (w 2017 r. w umowie wskazano poprzednią nazwę Wnioskodawcy).

Wynagrodzenie należne Agencji (z tytułu wykonania przedmiotu umowy oraz za przeniesienia praw autorskich, majątkowych, pokrewnych i zależnych) płatne było na podstawie wystawionych faktur (tj. faktury zaliczkowej, a następnie po przedstawieniu przez Agencję raportu końcowego z należytego wykonania przedmiotu umowy – faktury za realizację/organizację Spotkania). Na fakturach wystawionych przez Agencję, wskazana została wyłącznie jedna pozycja, tj. realizacja (w 2017 r.)/organizacja (w 2018 r.) Spotkania. Do umów zawartych z Agencją dołączono szczegółowe kosztorysy.

W 2017 r. Agencja nie była odpowiedzialna za zapewnienie noclegów uczestnikom Spotkania. W tym zakresie Spółka zawarła umowę z hotelem, który zapewnił usługę hotelową, polegającą na udostępnieniu pokoi.

W 2018 r. umowa zawarta z Agencją nie przewidywała zapewnienia powierzchni konferencyjnej i noclegu dla uczestników Spotkania, w związku z czym Spółka zawarła z hotelem odrębną umowę na świadczenie usługi konferencyjnej (dalej: „Usługa konferencyjna”), polegającej na wynajmie powierzchni konferencyjnej oraz dodatkowo zapewnieniu noclegu uczestnikom Spotkania. W związku ze świadczeniem Usługi konferencyjnej, Spółka otrzymała od hotelu fakturę VAT, na której wskazano jedną pozycję „Usługa konferencyjna”. Zarówno usługi świadczone przez Agencję (tj. organizacja Spotkania w latach 2017 oraz 2018), jak i Usługa konferencyjna, świadczona przez hotel w 2018 roku, podlegały opodatkowaniu podstawową stawką VAT.

Dodatkowo, Wnioskodawca w roku 2018 poniósł wydatki na rzecz podmiotu trzeciego, dotyczące zakupu walizek (w ramach tzw. „goodbye gift” – prezentu na pożegnanie).

Usługa konferencyjna świadczona przez hotel w związku z organizacją Spotkania w 2018 roku polegała na wynajmie powierzchni konferencyjnej wraz z powierzchnią hotelową oraz zapewnieniu noclegów. Zgodnie z treścią umowy zawartej przez Wnioskodawcę z hotelem w 2018 roku, wskazane świadczenia tworzą łącznie pakiet konferencyjny, który ma charakter usługi kompleksowej i stanowi gospodarczą całość.

Zgodnie z treścią umowy zawartej z hotelem w 2018 roku, hotel zobowiązał się do zapewnienia Wnioskodawcy pakietu konferencyjnego, którego zakres szczegółowo określono w załączniku do umowy. Zgodnie z treścią załącznika, pakiet konferencyjny obejmował zapewnienie w dniach 27-29 maja 2018 roku:

  • Sali konferencyjnej (przy czym zgodnie z umową zawartą z hotelem, montaż i demontaż elementów systemu oświetleniowego na Sali i jej częściach jest możliwy wyłącznie przez pracowników technicznych hotelu).
  • Pokojów dla zaproszonych gości, pracowników Wnioskodawcy oraz prelegentów i gwiazd (w cenę noclegu wliczono śniadanie).

W cenie pokoju zawarte jest śniadanie, wstęp na basen, saunę, salę fitness oraz WI-FI. Ponadto, w umowie podkreślono, iż koszty wszelkich usług dodatkowych typu: mini bar, telefony, usługi pralnicze, SPA, usługi rozrywkowe, indywidualne rachunki gastronomiczne i barowe są pokrywane indywidualnie przez gości na zasadach obowiązujących w hotelu. Usługi te nie weszły zatem w zakres Usługi konferencyjnej świadczonej przez hotel na rzecz Wnioskodawcy.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca ma wątpliwości, czy przysługuje mu prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2017 i Spotkania w roku 2018 oraz na Usługę konferencyjną świadczoną przez hotel w roku 2018.

Aby ocenić prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy w powyższych zakresach w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy w sytuacji opisanej we wniosku, Spółka dokonała nabycia kompleksowych usług organizacji Spotkań w latach 2017 i 2018 oraz Usługi konferencyjnej, wyświadczonej przez hotel w roku 2018.

Odnosząc się do powyższego należy wskazać, że zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższe znajduje wyraz w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym wskazuje się na konieczność traktowania, dla celów podatkowych, złożonego działania podatnika, jako jednolitej całości bez sztucznych podziałów. W orzeczeniu z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie Card Protection Plan Ltd v Commissioners of Customs and Excise (C-349/96), Trybunał rozstrzygnął, że przy świadczeniu usług obejmujących kilka części składowych należy stosować te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą, jeżeli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz środek do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. Podobnie wypowiedział się Trybunał, wydając w dniu 27 września 2012 r. orzeczenie w trybie prejudycjalnym w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse.

Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do świadczenia zasadniczego, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem w skutecznym wykorzystaniu świadczenia zasadniczego. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie jest wykluczone z tego powodu, że do poszczególnych elementów wykazane są odrębnie ceny. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Na podstawie przywołanych uregulowań, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, stwierdzić należy, że nabyte przez Spółkę usługi organizacji Spotkań – „Drugie Spotkanie …” oraz „Trzecie Spotkanie …” – stanowią świadczenia kompleksowe, w ramach których Wnioskodawca nabywa m.in. usługi noclegowe i gastronomiczne jako elementy składowe, które nie są istotą zakupionego świadczenia, a mają charakter pomocniczy i z pozostałymi usługami składowymi tworzą całość. Jak wynika z opisu sprawy, mając na uwadze cel organizacji Wydarzenia, tj. zwiększanie zakresu korzystania z Portalu przez obecnych klientów, jak również pozyskanie nowych klientów korzystających z usług oferowanych w ramach Portalu, a w konsekwencji zwiększanie obrotów Spółki, zdaniem Wnioskodawcy, wydatki te mają związek pośredni z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą. Ponadto Spółka wskazała, że Spotkania przyczyniły się do wzrostu wskaźnika NPS, który jest narzędziem oceny lojalności klientów danej firmy. Po Spotkaniu w roku 2017 wprawdzie wskaźnik NPS nie uległ zmianie w stosunku do poprzedniego roku (kształtował się na poziomie 85%), ale po kolejnym Spotkaniu w roku 2018 wynosił on już 91%.

Za organizację obu edycji Spotkania odpowiedzialna była agencja marketingowa zajmująca się profesjonalną organizacją tego rodzaju imprez, z którą zostały podpisane stosowne umowy.

Wynagrodzenie należne Agencji (z tytułu wykonania przedmiotu umowy oraz za przeniesienia praw autorskich, majątkowych, pokrewnych i zależnych) płatne było na podstawie wystawionych faktur (tj. faktury zaliczkowej, a następnie po przedstawieniu przez Agencję raportu końcowego z należytego wykonania przedmiotu umowy – faktury za realizację/organizację Spotkania). Na fakturach wystawionych przez Agencję wskazana została wyłącznie jedna pozycja, tj. realizacja (w 2017 r.)/organizacja (w 2018 r.) Spotkania. Co istotne, Wnioskodawca wskazał, że nie był zainteresowany nabyciem żadnej z tych usług oddzielnie, gdyż jedynie w ramach kompleksowej usługi organizacji Spotkania tworzą one dla Spółki pożądane świadczenia. W tym miejscu należy podzielić stanowisko Wnioskodawcy, że niezasadnym byłoby wydzielenie ze świadczenia kompleksowego, jakim była organizacja Spotkania, poszczególnych świadczeń, w tym zakupu usług gastronomicznych i noclegowych, ponieważ stanowią one część świadczenia kompleksowego i jako takie nie podlegają analizie jako świadczenia odrębne. Spółka wskazała, że świadczenia te nie przedstawiałyby dla niej wartości, gdyby zostały nabyte bez związku z organizacją Spotkań.

Tut. Organ zauważa jednakże, że w odniesieniu do czynności polegających na zakupie napojów alkoholowych dla uczestników Spotkań nie można uznać, iż stanowią one element kompleksowej usługi organizacji tych Wydarzeń. Nie stanowią one świadczeń niezbędnych do należytego i właściwego świadczenia usług polegających na organizacji Spotkań. W ocenie organu nie występuje wystarczający związek pomiędzy nabyciem alkoholu, a celem realizowanego przedsięwzięcia w postaci organizacji Wydarzeń, np. poprzez zmotywowanie klientów do większego korzystania z usług Spółki, a pracowników do bardziej efektywnej pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że Wnioskodawca dokonał zakupu od Agencji kompleksowej usługi organizacji Spotkań, poza świadczeniem polegającym na zakupie alkoholu dla uczestników Wydarzeń.

Przechodząc do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usług organizacji Spotkań, należy jeszcze raz wskazać, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podkreślenia wymaga, że podstawową przesłanką warunkującą prawo do odliczenia podatku jest związek ponoszonych wydatków z czynnościami opodatkowanymi, przy czym jak wskazano powyżej, związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

W tym miejscu należy zauważyć jednak, że świadczenie polegające na zakupie alkoholu dla uczestników Wydarzeń nie jest związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę, a jedynie służy celom osobistym, prywatnym uczestników. Zakup alkoholu nie ma związku z wykonanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi.

Ponadto w analizowanej sprawie nie zachodzą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy, gdyż wydatki związane z organizacją przedmiotowych Spotkań mają związek z czynnościami opodatkowanymi Spółki (poza zakupem alkoholu). Jak wskazał Wnioskodawca, poprzez zorganizowanie Wydarzenia w 2017 i 2018 roku i zaistnienie w mediach, Spółka dąży do zwiększania zakresu korzystania z Portalu przez obecnych klientów, jak również do pozyskania nowych klientów korzystających z usług oferowanych w ramach Portalu, a w konsekwencji do stałego zwiększania obrotów.

Zatem, skoro nabyte przez Wnioskodawcę od Agencji usługi organizacji Spotkań w roku 2017 i 2018 (w części nieobejmującej zakup alkoholu) obiektywnie tworzą – w aspekcie gospodarczym – jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach dokumentujących nabycie tych usług.

Podsumowując, w okolicznościach rozpatrywanej sprawy, stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego ze wskazanych faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2017 oraz Spotkania w roku 2018 (nabycie usług kompleksowych). W tym miejscu należy wskazać, że prawo to nie przysługuje w części dotyczącej wydatków na zakup alkoholu dla uczestników Spotkań z uwagi na brak związku (nawet pośredniego) pomiędzy ich poniesieniem a czynnościami opodatkowanymi Wnioskodawcy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresach dotyczących prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na organizację przez Agencję Spotkania w roku 2017 i 2018 (pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 2), należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się z kolei do kwestii prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wydatki na Usługę konferencyjną świadczoną przez hotel w roku 2018, mając na uwadze powyżej powołane regulacje, zdaniem Organu, nabyta przez Spółkę Usługa konferencyjna, polegająca na wynajmie powierzchni konferencyjnej oraz dodatkowo zapewnieniu noclegu uczestnikom Spotkania nie stanowi, wbrew temu co twierdzi Spółka, świadczenia kompleksowego. Jak wynika z wniosku, w umowie zawartej z Agencją w 2018 r. nie ujęto zapewnienia powierzchni konferencyjnej oraz noclegów dla uczestników Spotkania, w związku z czym Wnioskodawca nabył Usługę konferencyjną bezpośrednio od hotelu. Zgodnie z treścią załącznika do umowy, pakiet konferencyjny obejmował zapewnienie w dniach 27-29 maja 2018 roku:

  • Sali konferencyjnej (przy czym zgodnie z umową zawartą z hotelem, montaż i demontaż elementów systemu oświetleniowego na Sali i jej częściach jest możliwy wyłącznie przez pracowników technicznych hotelu).
  • Pokojów dla zaproszonych gości, pracowników Wnioskodawcy oraz prelegentów i gwiazd (w cenę noclegu wliczono śniadanie).

Wskazać należy, że nabytych przez Spółkę usług wynajmu powierzchni konferencyjnej oraz zapewnienia noclegu uczestnikom Spotkania nie można uznać za nierozerwalnie związane ze sobą. Tym bardziej że organizacją Spotkań zajęła się Agencja i to ona świadczyła w tym zakresie kompleksową usługę. Usługi wynajmu powierzchni konferencyjnej oraz zapewnienia noclegów dla uczestników Spotkania nie mają takiego charakteru, że każda z nich jest konieczna dla wykonania określonego świadczenia, tzn. brak jednej z nich nie powoduje, że całość dla konsumenta nie ma sensu gospodarczego.

W ocenie Organu wnioski, co do kwalifikacji określonych czynności jako świadczeń złożonych, nie mogą być pozbawione waloru obiektywnego, albowiem zakres i sposób opodatkowania świadczenia nie może być zależny jedynie, od woli stron transakcji (Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w wyroku z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd p-ko Commissioners of Custom and Excise). W przedmiotowej sprawie, świadczenie przez hotel przedmiotowych usług nazwanych jako kompleksowa Usługa konferencyjna, jest bez wątpienia z przyczyn praktycznych korzystna dla Spółki. Jednak same te okoliczności nie decydują o uznaniu, że dostawa ta nabiera charakteru świadczenia niepodzielnego, której rozdzielenie miałoby charakter sztuczny.

Nie sposób bowiem uznać, że usługa zapewnienia noclegu dla uczestników Spotkania była zdeterminowana przez usługę wynajmu powierzchni konferencyjnej i nie mogła być od niej niezależna, a jednocześnie, że nie można wykonać lub skorzystać należycie z usługi wynajmu powierzchni konferencyjnej bez zapewnienia noclegu.

W związku z powyższym, mając jednocześnie na uwadze, że co do zasady, każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne usługi wyświadczone przez hotel, tj. wynajem powierzchni konferencyjnej oraz zapewnienie noclegu uczestnikom Spotkania powinny być opodatkowane według właściwych dla nich stawek podatku.

Odnosząc się do usługi związanej z wynajmem powierzchni konferencyjnej, nabytej od hotelu w roku 2018, wskazać należy, że nie zachodzą przesłanki określone w art. 88 ustawy, gdyż poniesiony koszt na wynajem sali konferencyjnej ma pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi Spółki. Jak wskazał Wnioskodawca, poprzez zorganizowanie m.in. Wydarzenia w roku 2018 i zaistnienie w mediach, Spółka dąży do zwiększenia zakresu korzystania z Portalu przez obecnych klientów, jak również do pozyskania nowych klientów korzystających z usług oferowanych w ramach Portalu, a w konsekwencji do stałego zwiększenia obrotów. Zatem, pośredni związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą jest przesłanką wystarczającą do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W tym miejscu, podkreślenia wymaga jednak fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu są kompleksowe usługi, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne, czy też noclegowe.

W związku z tym, że jak powyżej uznano, zdaniem tut. Organu wyświadczone przez hotel w 2018 roku usługi na rzecz Spółki, polegające na wynajmie powierzchni konferencyjnej oraz dodatkowo zapewnieniu noclegu uczestnikom Spotkania nie stanowiły świadczenia kompleksowego, to w analizowanej sprawie Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych dla uczestników Spotkania.

W konsekwencji należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie w odniesieniu do nabytych przez Wnioskodawcę usług hotelowych, zastosowanie znajdzie cytowany art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, określający jeden z wyjątków pozbawiających podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Podsumowując, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego ze wskazanej faktury dokumentującej wydatki na Usługę konferencyjną świadczoną przez hotel w 2018 roku. Wskazać należy, że w odniesieniu do usługi polegającej na udostępnieniu przez hotel w roku 2018 sali konferencyjnej Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w tym zakresie, w jakim dotyczy on opodatkowanej działalności Wnioskodawcy. Z kolei w kwestii usługi zapewniającej noclegi dla uczestników Spotkania, wyświadczonej przez hotel w roku 2018 r. zastosowanie znajdzie przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, na podstawie którego to, Spółka nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia tych usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wydatki na Usługę konferencyjną świadczoną przez hotel w roku 2018 (pytanie oznaczone we wniosku nr 3), również należało uznać za nieprawidłowe.

Wskazać należy, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. W szczególności dotyczy to kwestii związanych z prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie od podmiotu trzeciego walizek (w ramach tzw. „goodbye gift” – prezentu na pożegnanie) oraz wydatków Spółki w roku 2017 z tytułu zawartej umowy z hotelem, która zapewniała usługę hotelową, polegającą na udostępnieniu pokoi.

Ponadto, tutejszy Organ nadmienia, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Zatem w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź straci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj