Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT3.4011.520.2018.2.KK
z 28 grudnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 2 listopada 2018 r. (data wpływu 13 listopada 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 grudnia 2018 r. (data wpływu 18 grudnia 20158 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 3 grudnia 2018 r., nr 0113-KDIPT3.4011.520.2018.1.KK, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 3 grudnia 2018 r. (data doręczenia 7 grudnia 2018 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 13 grudnia 2018 r. (data wpływu 18 grudnia 2018 r.), nadanym za pośrednictwem placówki pocztowej w dniu 13 grudnia 2018 r.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Pana ……..

Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania: Panią……..

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Na podstawie aktu notarialnego z dnia 17 marca 2003 r. sporządzonego przed Notariuszem - ....w jej kancelarii notarialnej w .... (Rep. A Nr ) Wnioskodawca wraz z małżonką - ...... nabyli działkę nr...., która odłączona została z księgi wieczystej nr .... prowadzonej przez Sąd Rejonowy w.... Dla wskazanej nieruchomości gruntowej założona została księga wieczysta nr .... prowadzona przez Sąd Rejonowy w..... Na wskazanej nieruchomości gruntowej – po jej nabyciu – podmiot trzeci wybudował w oparciu o pozwolenie na budowę (wydane na podmiot trzeci) budynek usługowy, magazyny oraz parking. Obecnie Wnioskodawca wraz z małżonką chcą sprzedać wskazaną nieruchomość gruntową na rzecz ww. podmiotu trzeciego i wystawić fakturę Vat jako osoby fizyczne zgłoszone do Vat-u. Wnioskodawca wystawia faktury Vat za wynajem, gdyż wynajmuje na rzecz różnych podmiotów nieruchomości stanowiące jego własność. Nieruchomość gruntowa będąca przedmiotem sprzedaży stanowi majątek prywatny małżonków, a jej sprzedaż nie będzie dokonywana w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Prowadzona przez ww. podmiot trzeci inwestycja jest związana z prowadzona działalnością gospodarczą. Inwestycja prowadzona była etapami, a w poszczególnych latach wykonane zostały następujące prace:

  • od 2003-2004 r. - wybudowanie sklepu i magazynu;
  • w 2005 r. - budowa parkingu;
  • w 2009 r. - modernizacja sklepu;
  • od 2009-2011 r. - rozbudowa magazynu;
  • od 2011-2013 r. - budowa nowego magazynu;
  • w 2014 r. - powiększenie parkingu;
  • w 2014 r. - modernizacja sklepu;
  • w 2015 r. - modernizacja sklepu;
  • w 2018 r. - modernizacja parkingu;
  • w 2018 r. - modernizacja ogrodzenia.

Małżonków nie łączy z podmiotem trzecim wspólne przedsięwzięcie, w którym małżonkowie byliby współinwestorami. Z podmiotem trzecim łączy ich umowa dzierżawy zawarta w 2015 r. Wnioskodawca jest jednak jednym z trzech wspólników spółki jawnej, jaką jest podmiot trzeci.

W piśmie z dnia 13 grudnia 2018 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca podał, że pomiędzy Nim, a Jego małżonką istnieje wspólność majątkowa małżeńska od dnia zawarcia przez nich związku małżeńskiego, tj. od dnia 18 października 1997 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz w formie spółki jawnej. Przeważającym zakresem działalności spółki jawnej jest przede wszystkim sprzedaż hurtowa materiałów budowlanych, z kolei spółki cywilnej produkcja masy betonowej prefabrykowanej. Małżonka Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej. Najem nieruchomości nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przychody z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności są opodatkowane na zasadnych ogólnych - podatek liniowy. Przedmiotowa nieruchomość, tj. działka nr ......... nie była nigdy, ani przez Wnioskodawcę, ani przez Jego małżonkę wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej, nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych, stanowi majątek prywatny Wnioskodawcy i Jego małżonki. Planowana sprzedaż nieruchomości nastąpi po uprzednim rozwiązaniu umowy dzierżawy z 2015 r. Cena sprzedaży nieruchomości będzie obejmowała cenę rynkową przedmiotowej nieruchomości pomniejszoną o poczynione przez podmiot trzeci nakłady na budynek usługowy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w związku z planowaną sprzedażą ww. nieruchomości gruntowej Wnioskodawca wraz z małżonką będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52 c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Po myśli art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, c) prawa wieczystego użytkowania gruntów, d) innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) do c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

A contrario należy zatem przyjąć, że jeśli odpłatne zbycie zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - obowiązek podatkowy nie powstanie.

W niniejszej sprawie nabycie nieruchomości przez Wnioskodawcę oraz jego małżonkę nastąpiło w 2003 r. Małżonkowie dopiero planują sprzedaż przedmiotowej nieruchomości. Od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie do chwili obecnej upłynęło ponad 14 lat, a zatem, w opisanych okolicznościach odpłatne zbycie nieruchomości gruntowej nie będzie stanowić źródła przychodu, które podlegałoby opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Z uwagi na fakt, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości konieczne jest odwołanie się w tym względzie do art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności, jak i budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Budynek trwale z gruntem związany nie może być zatem przedmiotem odrębnej własności, a sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i posadowionego na nim budynku, trwale z nim związanego. W takich okolicznościach, datą nabycia nieruchomości jest więc data nabycia gruntu, nie zaś data wybudowania budynku. Z podatkowego punktu widzenia istotny jest zatem moment nabycia gruntu.

W niniejszej sprawie nabycie gruntu nastąpiło w 2003 r. Dokonane naniesienia w postaci wybudowanych budynków i budowli, które są trwale z gruntem związane stanowią część składową tej nieruchomości, a zatem należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie datą nabycia nieruchomości będącej przedmiotem zamierzonej sprzedaży jest data nabycia gruntu, tj. 2003 r. Wobec powyższego w niniejszej sprawie zamierzone odpłatne zbycie nieruchomości, tzn. gruntu wraz z budynkami nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) wskazanej ustawy. A zatem, nie będzie skutkowało obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy – odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

  • pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • pkt 8 – odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że na podstawie aktu notarialnego z dnia 17 marca 2003 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli działkę nr.... . Na wskazanej nieruchomości gruntowej – po jej nabyciu – podmiot trzeci wybudował w oparciu o pozwolenie na budowę (wydane na podmiot trzeci) budynek usługowy, magazyny oraz parking. Obecnie Wnioskodawca wraz z małżonką chcą sprzedać wskazaną nieruchomość gruntową na rzecz ww. podmiotu trzeciego i wystawić fakturę Vat. Nieruchomość gruntowa będąca przedmiotem sprzedaży stanowi majątek prywatny małżonków, a jej sprzedaż nie będzie dokonywana w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Prowadzona przez ww. podmiot trzeci inwestycja jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Małżonków nie łączy z podmiotem trzecim wspólne przedsięwzięcie, w którym małżonkowie byliby współinwestorami. Z podmiotem trzecim łączy ich umowa dzierżawy zawarta w 2015 r. Wnioskodawca jest jednak jednym z trzech wspólników spółki jawnej, jaką jest podmiot trzeci. Pomiędzy Wnioskodawcą, a Jego małżonką istnieje wspólność majątkowa małżeńska od dnia zawarcia przez nich związku małżeńskiego, tj. od dnia 18 października 1997 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie Spółki cywilnej oraz w formie Spółki jawnej. Małżonka Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej. Najem nieruchomości nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przedmiotowa nieruchomość, tj. działka nr .... nie była nigdy, ani przez Wnioskodawcę, ani przez Jego małżonkę wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej, nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych, stanowi majątek prywatny Wnioskodawcy i Jego małżonki. Planowana sprzedaż nieruchomości nastąpi po uprzednim rozwiązaniu umowy dzierżawy z 2015 r. Cena sprzedaży nieruchomości będzie obejmowała cenę rynkową przedmiotowej nieruchomości pomniejszoną o poczynione przez podmiot trzeci nakłady na budynek usługowy.

Co do zasady, sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, nie stanowią działalności gospodarczej. Zatem, sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skoro jak wskazał Wnioskodawca przedmiotowa nieruchomość nie była nigdy wykorzystywana przez małżonków na potrzeby działalności gospodarczej, nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych, stanowi ich majątek prywatny, to sprzedaż tej nieruchomości będzie stanowiła zwykłe wykonywania prawa własności, a Wnioskodawca zbywając nieruchomość, będzie korzystał z przysługującego prawa do rozporządzania swoim majątkiem. Biorąc pod uwagę powyższe, przychód który Wnioskodawca uzyska z odpłatnego zbycia zabudowanej nieruchomości nie będzie stanowił przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w oparciu o okoliczności przedstawione przez Wnioskodawcę, skutki podatkowe planowanego odpłatnego zbycia ww. nieruchomości należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W myśl ww. przepisu odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Natomiast, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości i praw majątkowych nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i nastąpiło po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że na podstawie aktu notarialnego dnia 17 marca 2003 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli działkę nr..... Na wskazanej nieruchomości gruntowej – po jej nabyciu – podmiot trzeci wybudował w oparciu o pozwolenie na budowę (wydane na podmiot trzeci) budynek usługowy, magazyny oraz parking.

Wskazać należy, że prawo podatkowe w szczególności ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera definicji ,,nieruchomości”. Wobec tego, uzasadnionym jest posiłkowanie się definicją nieruchomości zawartej w Kodeksie cywilnym. Zatem, zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r., poz. 1025, z późn. zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości.

Podkreślić należy, że istnieje zasadnicza różnica, gdy chodzi o regulację dotyczącą nieruchomości gruntowych z jednej strony i nieruchomości pozostałych z drugiej strony. O ile każdy grunt stanowiący przedmiot odrębnej własności jest nieruchomością już z mocy art. 46 Kodeksu cywilnego, o tyle budynek lub lokal tylko wtedy, gdy przepis szczególny tak stanowi.

Stosownie do art. 47 § 1-3 Kodeksu cywilnego część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Przepis ten jest wyrazem zasady ujętej w art. 191 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową.

Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami. Budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości, zgodnie z zasadą superficies solo cedit, w myśl której to co jest na powierzchni przypada gruntowi. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i posadowionego na nim budynku, trwale z nim związanego. Odrębnym przedmiotem własności budynek będzie wówczas, gdy wzniesiono go na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym, z czym nie mamy jednak do czynienia w niniejszej sprawie.

Zatem, w przypadku wybudowania budynku na gruncie stanowiącym własność, grunt ten wraz z budynkiem stanowi jedną rzecz (nieruchomość). Datą nabycia nieruchomości jest więc data nabycia gruntu, nie zaś data wybudowania budynku, wobec czego istotnym z podatkowego punktu widzenia jest moment nabycia gruntu. Jeżeli na nieruchomości gruntowej znajduje się jako jej część składowa budynek niestanowiący odrębnej nieruchomości w rozumieniu art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Zatem, zabudowaną działkę gruntu będącą przedmiotem planowanego odpłatnego zbycia Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli w dniu 17 marca 2003 r., a więc 5-letni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z końcem 2008 r.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że odpłatne zbycie zabudowanej działki gruntu nie stanowi dla Wnioskodawcy oraz Jego małżonki źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu określonego w powołanym przepisie. W konsekwencji, Wnioskodawca wraz z małżonką nie będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w…… , w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj