Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.416.2018.5.GG
z 29 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2018 r. (data wpływu 20 lipca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2018 r. (data wpływu 22 października 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (pytanie nr 1 i nr 3 ) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z czym Organ podatkowy pismem z dnia 10 września 2018 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.416.2018.1.GG, 0113-KDIPT1-3.4012.581.2018.1.MK (doręczonym w dniu 11 października 2018 r.) wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 22 października 2018 r. do Organu wpłynęło uzupełnienie wniosku z dnia 12 października 2018 r. (nadane w dniu 18 października 2018 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (po uzupełnieniu wniosku):

Wnioskodawca jest podatnikiem o nieograniczonym obowiązku podatkowym na terytorium Polski. Jest także zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą „P ” (dalej jako „Firma”) z siedzibą w miejscowości G… . W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zajmuje się przede wszystkim produkcją szerokiej gamy wyrobów kosmetycznych i toaletowych. Firma prowadzi także prace badawczo-rozwojowe oraz badania laboratoryjne związane z wytwarzanymi produktami kosmetycznymi. Zarówno produkcji kosmetyków jak i prowadzenia badań laboratoryjnych Firma dokonuje na zlecenie innych podmiotów gospodarczych. Oznacza to, że Firma nie zajmuje się produkcją kosmetyków pod własną marką ale wytwarza dany produkt kosmetyczny pod konkretne zamówienie kontrahenta. Dodatkowo prowadzona przez Wnioskodawcę Firma zajmuje się także działalnością polegającą na wynajmie nieruchomości znajdujących się w majątku Firmy oraz zarządzaniem tymi obiektami. Z uwagi na powyższe w ramach prowadzonej Firmy można wyodrębnić dwa niezależne obszary działalności, tj. działalność związana z produkcją wyrobów kosmetycznych wraz z prowadzonymi badaniami laboratoryjnymi oraz działalność związaną z wynajmem nieruchomości własnych. Oba obszary prowadzonej działalności tworzą odrębne gałęzie mogące funkcjonować niezależnie.

W związku z dynamicznym rozwojem Firmy Wnioskodawca podjął decyzję o zmianie formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Planowane jest wydzielenie składników materialnych i niematerialnych majątku Firmy związanych z głównym obszarem prowadzonej działalności (produkcja kosmetyków oraz badania laboratoryjne) i wniesienie ich jako wkład niepieniężny (aport) do nowo powstałej spółki kapitałowej lub do istniejącej spółki kapitałowej, w której obecnie Wnioskodawca jest większościowym udziałowcem. Jednocześnie planowane jest pozostawienie prowadzonej Firmy celem kontynuowania w tej formie prawnej działalności polegającej na wynajmie nieruchomości własnych oraz zarządzaniu nimi.

Na moment składania wniosku nie podjęto jeszcze decyzji czy nowo powstała spółka będzie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością czy też spółką akcyjną. Dla potrzeb niniejszego Wniosku spółkę do której Wnioskodawca planuje wnieść aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa określoną poniżej, Wnioskodawca nazywać będzie „Spółką kapitałową” lub „Spółką”.

Składniki materialne i niematerialne będące przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) będą obejmować między innymi:

  1. urządzenia techniczne oraz maszyny związane z produkcją wyrobów kosmetycznych,
  2. środki transportu (wózki widłowe, samochody),
  3. środki trwałe w postaci sprzętu laboratoryjnego,
  4. meble oraz wyposażenie niskocenne,
  5. produkty, półprodukty oraz materiały znajdujące się w magazynie Firmy,
  6. licencje na programy komputerowe,
  7. umowy zawierane z dostawcami oraz odbiorcami produktów,
  8. prawo do wejścia w prawa i obowiązki z tytułu zawartej umowy factoringu,
  9. znak firmowy,
  10. patenty,
  11. rozliczenia międzyokresowe ( związane z zawartymi polisami ubezpieczeniowymi),
  12. należności,
  13. wartości pieniężne,
  14. cesja umowy kredytu na prace badawczo-rozwojowe oraz kredytu technologicznego,
  15. cesja umów leasingu operacyjnego.

W ramach aportu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa zawierającej wymienione wyżej składniki materialne i niematerialne do Spółki kapitałowej przeniesieni zostaną także dotychczasowi pracownicy Firmy z zachowaniem obecnie istniejących struktur organizacyjnych, zależności służbowych etc. Powyższe materialne i niematerialne składniki majątku Firmy tworzą jednolitą całość pod względem organizacyjnym związaną z głównym obszarem wykonywanej przez Firmę działalności w postaci produkcji wyrobów kosmetycznych oraz badań laboratoryjnych związanych z branżą kosmetyczną. Jednocześnie Wnioskodawca planuje nadal pozostać właścicielem nieruchomości wchodzących w skład majątku Firmy wykorzystywanych przy produkcji wyrobów kosmetycznych oraz badaniach laboratoryjnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje już bowiem posiadane nieruchomości użytkowe do istniejącej Spółki kapitałowej, a także możliwy będzie wynajem nieruchomości do nowo powstałej Spółki kapitałowej. W związku z powyższym, po wprowadzeniu aportu w majątku Firmy pozostaną jedynie składniki niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie najmu. Jak już wspomniano, również składniki majątku Firmy związane z działalnością polegającą na wynajmie nieruchomości własnych tworzą niezależną i wyodrębnioną organizacyjnie całość.

Do składników pozostałych w majątku Firmy po dokonaniu aportu należeć będą:

  1. nieruchomość w postaci budynku produkcyjnego oraz maszyny i urządzenia trwale związane z budynkiem,
  2. samochód osobowy,
  3. komputer,
  4. meble i wyposażenie stanowiska biurowego,
  5. umowa obsługi biurowej,
  6. zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości.

W Firmie pozostanie także personel w postaci zatrudnionego pracownika o charakterze administracyjnym oraz pracownika działu księgowego. Powyższe działanie ma na celu umożliwienie sprawnego wykonywania zadań przez Firmę.

Jak wskazuje powyższe, celem planowanych zmian organizacyjnych jest wyodrębnienie i przeniesienie do Spółki kapitałowej głównego obszaru działalności prowadzonej obecnie przez przedsiębiorstwo jednoosobowe przy jednoczesnym pozostawieniu istniejącego przedsiębiorstwa. Zmiana organizacji prawnej prowadzonej Firmy wymuszona była ekspansją dotychczasowej działalności produkcyjnej i badawczo-laboratoryjnej. Ponadto zmiana formy prowadzenia głównej działalności spowoduje wzrost prestiżu wypracowanej przez Wnioskodawcę przez lata marki P… . Podmiot w postaci spółki kapitałowej posiadający osobowość prawną, określony majątek, znak firmowy oraz wyspecjalizowany personel, zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym – z punktu widzenia przyszłych i obecnych dużych kontrahentów stanowi znacznie bardziej rzetelny i wiarygodny podmiot. Powyższe może się więc przełożyć w przyszłości na dalszy rozwój działalności w zakresie produkcji kosmetyków i prac laboratoryjnych. Jednocześnie pozostawienie działalności gospodarczej z funkcją pomocniczą dla Spółki w postaci usług najmu nieruchomości pozwala na zachowanie w majątku Wnioskodawcy aktywów w postaci posiadanych nieruchomości. Ostatecznie w wyniku dokonanych zmian organizacyjno-prawnych powstaną dwa niezależne przedsiębiorstwa. Przy czym należy zauważyć, że już na obecny moment oba obszary działalności (produkcyjno-badawcza oraz najem nieruchomości) stanowią wyodrębnione organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo byty.

W piśmie z dnia 12 października 2018 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, że przenoszone do Spółki kapitałowej składniki majątku prowadzonego przez Niego przedsiębiorstwa są wyodrębnione organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo zgodnie z poniższym opisem.

  • Wyodrębnienie organizacyjnie – zgodnie z przyjętym w doktrynie poglądem wyodrębnienie organizacyjne nie jest tożsamym z wyodrębnieniem formalno-prawnym, dlatego też aby spełnić wymóg wyodrębnienia organizacyjnego nie jest konieczne funkcjonowanie odrębnej jednostki organizacyjnej, oddziału czy wydziału. Wyodrębnienie organizacyjne sprowadza się do odmiennego przedmiotu działalności obu zorganizowanych części przedsiębiorstwa w ramach jednej działalności gospodarczej. Na wyodrębnienie organizacyjne wskazuje odmienny charakter prowadzonych działalności, w szczególności zupełnie różne, niezwiązane ze sobą rodzaje przychodów z obu rodzajów działalności uzyskiwanych obecnie w ramach prowadzonego jednego przedsiębiorstwa. Składniki majątku prowadzonej Firmy, które mają zostać wniesione do spółki kapitałowej związane są z produkcją wyrobów kosmetycznych oraz przeprowadzaniem badań laboratoryjnych w tym zakresie. Zaliczyć można do nich m.in. maszyny, narzędzia, surowce oraz materiały niezbędne do produkcji ww. wyrobów. W związku ze zdarzeniem przyszłym, do Spółki kapitałowej zostaną przeniesieni wykwalifikowani pracownicy, których praca wykonywana jest tylko w obszarze działalności związanej z wyrobami kosmetycznymi. Analogiczna odrębność organizacyjna dotyczy także części prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa dotyczącej usług najmu nieruchomości czyli przede wszystkim składników majątku w postaci nieruchomości będących przedmiotem obecnej, jak i przyszłej umowy najmu oraz personelu odpowiedzialnego za tę część działalności Wnioskodawcy związanej z zarządzaniem nieruchomościami. Powyższy podział personelu zatrudnionego w Firmie, wskazuje na rozdzielenie organizacyjne obu części przedsiębiorstwa i przypisanie pracowników do części przedsiębiorstwa odpowiedzialnej za produkcję kosmetyków i badania laboratoryjne albo do części przedsiębiorstwa odpowiedzialnej za wynajem nieruchomości.
    O wyodrębnieniu organizacyjnym może także świadczyć fakt odmiennego charakteru prowadzonej działalności, który można przypisać składnikom majątku przenoszonym do Spółki kapitałowej i składnikom majątku, które pozostaną w prowadzonym przedsiębiorstwie jednoosobowym. Aspekt ten jest szerzej poruszony w części dotyczącej wyodrębnienia funkcjonalnego.
    W ostatnim czasie Firma Wnioskodawcy znacznie się rozrosła i faktycznie prowadzone są w ramach niej dwa rodzaje działalności. Stało się tak, z uwagi na fakt, że niedawno został przez Wnioskodawcę wybudowany kompleks budynków, którymi trzeba profesjonalnie zarządzać, a działalność podstawowa powinna koncentrować się na produkcji kosmetyków i pracach badawczych. Przerasta to ramy działalności prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, która zwykle jest jednorodna.

  • Wyodrębnienie finansowe – wyodrębnienie finansowe obu części prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa opisanych w zdarzeniu przyszłym sprowadza się przede wszystkim do możliwości wyodrębnienia poszczególnych zdarzeń gospodarczych związanych z daną wyodrębnioną organizacyjnie częścią działalności – zarówno po stronie kosztowej, jak i przychodowej i przyporządkowanie ich do poszczególnych części przedsiębiorstwa, o których mowa powyżej. Podział ten realizowany jest przy pomocy prowadzonej dokumentacji księgowej, kadrowej czy też ewidencji składników majątku. Oba rodzaje działalności wyodrębniono w obowiązującym w przedsiębiorstwie Zakładowym Planie Kont. Powyższe pozwala na analizę obu rodzajów działalności pod kątem dochodowości oraz opłacalności obu przedsięwzięć.


  • Wyodrębnienie funkcjonalne sprowadza się przede wszystkim do odmiennego charakteru świadczonych usług przez poszczególne części przedsiębiorstwa (działalność produkcyjno-laboratoryjna oraz działalność związana z najmem). Oba rodzaje wykonywanej działalności nie pokrywają się pod względem funkcjonalnym. Innymi słowy dotyczą innych gałęzi prowadzonej działalności. W rzeczywistości możliwe byłoby funkcjonowanie dwóch osobnych niezależnych przedsiębiorstw, z których jedno zajmowałoby się działalnością polegającą na produkcji wyrobów kosmetycznych oraz działalności laboratoryjnej w tym zakresie, natomiast drugie przedsiębiorstwo zajmowałoby się wyłącznie usługami najmu nieruchomości oraz części urządzeń ściśle z nieruchomością związanych. Na powyższe wyodrębnienie wskazują także tworzące funkcjonalną całość, przenoszone składniki materialne i niematerialne, o których mowa w części dotyczącej wyodrębnienia organizacyjnego, jak również pracownicy przyporządkowani do danej części przedsiębiorstwa pełniący odmienne funkcje w części odpowiedzialnej za produkcję i badania laboratoryjne i części związanej z najmem nieruchomości. Wyodrębniona część prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, które ma stać się przedmiotem wkładu do Spółki kapitałowej stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych wraz ze zobowiązaniami, które mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Według Wnioskodawcy, należy zauważyć, że całość przenoszonych składników majątku, tj. składników materialnych w postaci maszyn, surowców i towarów niezbędnych w produkcji wyrobów kosmetycznych, jak również niematerialnych w postaci przenoszonych umów z dostawcami i odbiorcami, licencji, patentów etc., ma służyć działalności produkcyjno-badawczej, którą samodzielnie i niezależnie wykonywać będzie inny podmiot prawny w postaci spółki kapitałowej. Otrzymane w ramach aportu składniki majątku wraz ze zobowiązaniami oraz przejętymi pracownikami niezaprzeczalnie pozwolą Spółce realizować cele gospodarcze związane z działalnością w obszarze produkcji kosmetyków i działalnością badawczo-rozwojową na potrzeby tej produkcji.

Spółka kapitałowa w oparciu o otrzymane składniki majątku będzie kontynuować działalność w zakresie produkcji wyrobów kosmetycznych oraz badawczo-rozwojowej i prac laboratoryjnych z zakresu wyrobów kosmetycznych, która na chwilę obecną prowadzona jest w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Działalność w zakresie zarządzania i najmu nieruchomości będzie natomiast kontynuowana w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, powodem przeniesienia składników majątku do Spółki kapitałowej i kontynuowania tego typu działalności jest znaczący rozwój prowadzonej Firmy, który wymaga wprowadzenia zmian o charakterze prawno -organizacyjnym, celem zabezpieczenia interesów Wnioskodawcy i dalszego rozwoju prowadzonego biznesu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy opisane składniki jakie zostaną przeniesione do Spółki kapitałowej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wkład niepieniężny w postaci wyodrębnionych organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo składników majątku do Spółki kapitałowej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?
  3. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku wyodrębnionych organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo będących przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonego do Spółki kapitałowej są wolne od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie pytań nr 1 i nr 3 wniosku dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w pozostałym zakresie zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1)

Wyodrębniona na potrzeby planowanego aportu część przedsiębiorstwa Firmy spełnia wszelkie przesłanki by uznać ją za zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej jako: CP) w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm. dalej jako „Ustawa”) oraz art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200 z późn. zm. dalej jako „Updof”).

W myśl art. 2 pkt 27e Ustawy, pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej jako „ZCP”) należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Analogiczną treść zawiera także przepis art. 5a pkt 4 Updof.

Analiza powyższych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na stwierdzenie, że ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa mamy zatem do czynienia, jeżeli spełnione są łącznie wszystkie następujące warunki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych, a ich zespół mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

W doktrynie prawa podatkowego uważa się, że sformułowanie w powyższych przepisach nakazuje traktować zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (dalej jako „K.C.”).

Zgodnie z art. 551 K.C. Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Może ono obejmować w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle powołanych powyżej regulacji K.C., przedsiębiorstwo jest zatem zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Składniki materialne i niematerialne tworzą więc pewien zorganizowany kompleks przeznaczony do realizacji zadań gospodarczych i mogący być przedmiotem obrotu. W skład przedsiębiorstwa wchodzą wszelkie zobowiązania i obciążenia związane z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa. Innymi słowy, na przedsiębiorstwo składają się rozmaite aktywa oraz pasywa (zobowiązania i obciążenia). W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest jednostka tego przedsiębiorstwa, która wchodzi w skład przedsiębiorstwa jako jego wewnętrzna część, stanowi organizacyjnie wyodrębniony kompleks składników o charakterze materialnym i niematerialnym oraz zachodzi powiązanie tych składników w sposób funkcjonalny.

Zatem wg doktryny, aby wydzielony majątek mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, musi on być wyodrębniony:

  • organizacyjnie,
  • finansowo,
  • funkcjonalnie (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Według Wnioskodawcy, należy dodatkowo zauważyć, że składniki tworzące zorganizowaną część przedsiębiorstwa zależą od charakteru działalności gospodarczej prowadzonej przez tę wyodrębnioną część przedsiębiorstwa. Tym samym, o tym, czy dany zespół składników tworzy zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozstrzygać każdorazowo na bazie zaistniałych okoliczności faktycznych. W każdym przypadku należy badać przedmiot działalności gospodarczej i stosownie do niego określić minimum składników, jakie powinny być przeniesione, by mogły one tworzyć przedsiębiorstwo.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Kryterium to sprowadza się do ustalenia czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Pogląd taki wyraził m.in. WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 6 lipca 2010 r., (sygn. akt I SA/Gl 112/10), WSA w Krakowie w wyroku z dnia 15 kwietnia 2010 r., (sygn. akt I SA/Kr 31/10), a także WSA w Warszawie w wyroku z dnia 24 sierpnia 2011 r., (sygn. akt III SA/Wa 483/2011), gdzie czytamy: warunkiem do uznania określonego zespołu materialnych i niematerialnych składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest między innymi przeznaczenie ich do realizacji określonych zadań i potencjalna możliwość wykonywania tych zadań przez ten zespół składników materialnych i niematerialnych jako odrębne przedsiębiorstwo.

Odrębność funkcjonalna ZCP sprowadza się do realizacji określonych zadań gospodarczych, wyodrębnionych w ramach przedsiębiorstwa funkcji. W powyższym zakresie, punktem odniesienia jest rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa i na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość. Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego sprowadza się zatem do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku.

Jak wynika z powyższego, aby masa majątkowa spełniała kryterium funkcjonalne zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustaw podatkowych musi ona pozwalać na prowadzenie działalności gospodarczej i jednocześnie charakteryzować się pewną odrębnością. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w opisanym zdarzeniu przyszłym masa stanowiąca przedmiot planowanego aportu jest wyodrębniona funkcjonalnie i zawiera składniki wystarczające do prowadzenia za jej pomocą bieżącej działalności gospodarczej, związanej z opisaną działalnością produkcyjną oraz laboratoryjną.

W skład aportowanej masy majątkowej wchodzą przede wszystkim wszelkie maszyny i urządzenia niezbędne przy produkcji wyrobów kosmetycznych, jak również przy pracach badawczo-laboratoryjnych związanych produkcją kosmetyczną oraz wszelkie wyroby, materiały, i produkty będące na stanie magazynu Firmy. Przy zastosowaniu tych składników Firma prowadziła dotychczas samodzielną działalność gospodarczą we wskazanym zakresie, zatem nie ulega wątpliwości, że przeniesienie pełni tych elementów na Spółkę kapitałową umożliwi jej realizację działalności w takim samym zakresie. Celem planowanego aportu jest możliwość podjęcia przez tę Spółkę działalności produkcyjno-laboratoryjnej, zatem zakres przedmiotu aportu podporządkowany jest możliwości rozpoczęcia tego typu działalności w Spółce kapitałowej.

Dodatkowo planowany aport będzie obejmował także przeniesienie na Spółkę kapitałową zobowiązań Firmy, w tym również między innymi zachowania (cesji) kontaktów z dostawcami, którzy będą kontynuowali współpracę ze Spółką , jak również przeniesienie praw i obowiązków z innych umów (polisy ubezpieczeniowe, umowy kredytowe, umowa faktoringu etc.).

W świetle powyższego nie budzi wątpliwości, że wyodrębniona część przedsiębiorstwa Firmy stanowiąca przedmiot aportu na rzecz Spółki kapitałowej spełnia przesłanki umożliwiające stwierdzenie, że jest ona wyodrębniona funkcjonalnie w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Wyodrębnienie organizacyjne

Istotne dla rozpoznania ZCP jest również jego wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie na płaszczyźnie organizacyjnej. Nie chodzi jednak o formalne wyodrębnienie, a ustalenie, jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne faktycznie odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie całość). Takie rozumowanie wyodrębnienia organizacyjnego potwierdza stanowisko WSA w Warszawie w wyroku z dnia 14 stycznia 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 1624/10), który zauważył, że wyodrębnienie organizacyjne nie musi mieć sformalizowanego charakteru, ani też nie może być uznawane za decydujące dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Takie stanowisko prezentuje również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lutego 2011 r. (sygn. IPPB1/415-1023/10-6/MT).

Jak wynika ze stanowiska doktryny, przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa. Na rzecz wyodrębnienia organizacyjnego może świadczyć także okoliczność wykorzystywania takich aktywów, których nie wykorzystują pozostałe części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne może także oznaczać pewną wewnętrzną całość, która mimo braku wyodrębnienia zewnętrznego będzie mogła stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące zadania gospodarcze. Odrębność organizacyjna powinna wskazywać na zdolność funkcjonowania ZCP jako odrębnego przedsiębiorstwa. Zdolność wydzielonej części organizacji do samodzielnego funkcjonowania nie powinna być rozumiana jako pełna niezależność od pozostałej części przedsiębiorstwa i samowystarczalność. Dlatego wydzielenie powinno dotyczyć głównego przedmiotu zadań realizowanych przez ZCP.

Dodatkową kwestią jest również konieczność przejścia pracowników związanych z daną masą majątkową. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 10 października 2008 r., (znak ILPB3/423-446/08-2/HS) elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących ZCP, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Mając na uwadze powyższą analizę, wskazać należy, że część przedsiębiorstwa Firmy będąca przedmiotem planowanego aportu do Spółki kapitałowej jest wyodrębniona organizacyjnie w przedsiębiorstwie Firmy.

W ramach aportu przenoszone są nie tylko aktywa w postaci narzędzi i surowców ale przenoszony jest także cały system produkcji kosmetyków, jak również pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje niezbędne do wykonywania w ramach Spółki kapitałowej działalności produkcyjno-laboratoryjnej dotychczas wykonywanej za pośrednictwem Jego Firmy.

Z powyższego niewątpliwie wynika, że część przedsiębiorstwa, będąca przedmiotem planowanego aportu może funkcjonować w ramach odrębnego podmiotu (nowo utworzonej Spółki lub już istniejącej Spółki kapitałowej) w sposób samodzielny i pozwala na osiąganie rezultatów, do jakich powołane jest każde przedsiębiorstwo. Dodatkowo wyodrębnienie organizacyjne przejawia się również w odmiennym przedmiocie działalności ZCP (działalność polegająca na produkcji kosmetyków oraz prace laboratoryjne, oraz działalności jaka pozostanie w Jego Firmie, tj. działalność polegająca na wynajmie nieruchomości oraz składników majątku związanych z nieruchomościami ( maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych, etc.).

Podsumowując, część przedsiębiorstwa Firmy będąca przedmiotem planowanego aportu jest bez wątpienia wyodrębniona organizacyjnie.

Wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem, przy wyodrębnieniu finansowym możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. O wyodrębnieniu finansowym świadczy prowadzenie ewidencji księgowej firmy w sposób umożliwiający ewidencję zdarzeń gospodarczych dotyczących działalności ZCP. W rezultacie istnieje możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (por. także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 września 2009 r., IPPB5/423-436/09-2/MB).

Wyodrębnienie może nastąpić, gdy faktycznie można powiązać dane finansowe z poszczególnymi częściami składowymi przedsiębiorstwa. Tym samym, powiązanie z ZCP może być dokonywane, na podstawie samej rachunkowości zarządczej. Nie jest przy tym wymagane by dla ZCP sporządzano samodzielny bilans.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego (winno być zdarzenia przyszłego), dzięki formie prowadzenia dokumentacji księgowej Firmy oraz dodatkowym ewidencjom, można zidentyfikować jednoznacznie wszystkie koszty, przychody, zobowiązania i należności związane z działalnością prowadzoną przez Firmę przy pomocy masy majątkowej będącej przedmiotem planowanego aportu.

W związku z powyższym, nie ma żadnych przeszkód uniemożliwiających określenie pozycji finansowej części przedsiębiorstwa Firmy będącej przedmiotem planowanego aportu (tj. wskazania przychodów kosztów, aktywów i pasywów dotyczących wyłącznie tego majątku i tej działalności). Jak wynika z powyższego, część przedsiębiorstwa będąca przedmiotem analizowanej transakcji jest również wyodrębniona w przedsiębiorstwie Firmy z punktu widzenia finansowego.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy opisane składniki majątku, w tym zarówno składniki materialne jak i niematerialne, które planuje przenieść w drodze aportu do Spółki kapitałowej są wyodrębnione zarówno pod względem funkcjonalnym, organizacyjnym jak i finansowym, zatem w świetle powyższego nie może budzić wątpliwości, że przedmiotem planowanego aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy oraz art. 5a pkt 4 Updof.

Ad. 3)

Przychód uzyskany w wyniku przeniesienia własności składników majątku przedsiębiorstwa do Spółki kapitałowej będzie korzystał ze zwolnienia z podatku na mocy przepisu art. 21 ust. 1 pkt 109 Updof.

Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 7 Updof, jednym ze źródeł przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 9 Updof, za przychody kapitałowe uważa się także wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Z uwagi na brzmienie powyższych przepisów, zdaniem Wnioskodawcy należy stwierdzić, że do przychów klasyfikowanych przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychody kapitałowe należy uwzględnić także wkłady niepieniężne (aport) do Spółki kapitałowej. Jednocześnie ustawodawca wprowadził zwolnienie z podatku dla dochodu z tytułu wniesienia do Spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w przypadku gdy wkładem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana jego część. Jak wskazuje art. 21 ust. 1 pkt 109 Updof, zwalnia się z podatku przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego zamierza On wnieść do Spółki kapitałowej aport w postaci wyodrębnionych składników materialnych i niematerialnych, które Jego zdaniem tworzą zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na powyższe, zgodnie z brzmieniem analizowanych przepisów, w przypadku wniesienia aportu do Spółki kapitałowej w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa przychody z tego tytułu będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 Updof.

Reasumując, planowany aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki kapitałowej będzie z punktu widzenia przepisów Updof.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577, z późn. zm.), spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zatem, nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Ponadto jest wymagane, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025, z późn. zm.).

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

O tym, czy doszło do wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, decyduje pełen zakres aportowanego majątku, praw i zobowiązań. Wyodrębnienie to musi dotyczyć zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako całości, a nie tylko niektórych jej składników, nawet o znacznej wartości.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyżej powołane przepisy prawa oraz przedstawione zdarzenie przyszłe uznać należy, że wskazany w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników majątku stanowi w istocie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast definicję spółki zawiera art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, który stanowi: ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi czy prawnymi, podlegają opodatkowaniu albo podatkiem dochodowym od osób fizycznych, albo podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy.

Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze − w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 17 ust. 1a pkt 2 tej ustawy, przychód określony w art. 17 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy, powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Należy jednak nadmienić, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Wyżej wymienione przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że ustawodawca wiąże określone skutki prawne w zakresie podatku dochodowego z objęciem udziałów w zamian za aport przez wnoszącego wkład. Zależą one od rodzaju wnoszonego wkładu. Gdy podmiot wnosi do Spółki kapitałowej (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej) wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w momencie wniesienia wkładu po stronie podmiotu obejmującego udziały, nie powstaje w związku z tą transakcją przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że jeżeli do Spółki wnoszony jest aport będący przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, to powstały z tego tytułu przychód jest zwolniony z opodatkowania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności zajmuje się przede wszystkim produkcją szerokiej gamy wyrobów kosmetycznych i toaletowych. Firma prowadzi także prace badawczo-rozwojowe oraz badania laboratoryjne związane z wytwarzanymi produktami kosmetycznymi. Zarówno produkcji kosmetyków jak i prowadzenia badań laboratoryjnych Firma dokonuje na zlecenie innych podmiotów gospodarczych. Oznacza to, że Firma nie zajmuje się produkcją kosmetyków pod własną marką ale wytwarza dany produkt kosmetyczny pod konkretne zamówienie kontrahenta. Dodatkowo prowadzona przez Wnioskodawcę Firma zajmuje się także działalnością polegającą na wynajmie nieruchomości znajdujących się w majątku Firmy oraz zarządzaniem tymi obiektami. Z uwagi na powyższe w ramach prowadzonej Firmy można wyodrębnić dwie niezależne obszary działalności, tj. działalność związana z produkcją wyrobów kosmetycznych wraz z prowadzonymi badaniami laboratoryjnymi oraz działalność związaną z wynajmem nieruchomości własnych. Oba obszary prowadzonej działalności tworzą odrębne gałęzie mogące funkcjonować niezależnie. W związku z dynamicznym rozwojem Firmy Wnioskodawca podjął decyzję o zmianie formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Planowane jest wydzielenie składników materialnych i niematerialnych majątku Firmy związanych z głównym obszarem prowadzonej działalności (produkcja kosmetyków oraz badania laboratoryjne) i wniesienie ich jako wkład niepieniężny (aport) do nowo powstałej spółki kapitałowej lub do istniejącej spółki kapitałowej w której obecnie Wnioskodawca jest większościowym udziałowcem. Jednocześnie planowane jest pozostawienie prowadzonej Firmy celem kontynuowania w tej formie prawnej działalności polegającej na wynajmie nieruchomości własnych oraz zarządzaniu nimi. Na moment składania wniosku nie podjęto jeszcze decyzji czy nowopowstała Spółka będzie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością czy też spółką akcyjną. Dla potrzeb niniejszego Wniosku spółkę do której Wnioskodawca planuje wnieść aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa określoną poniżej, Wnioskodawca nazywać będzie „Spółką kapitałową” lub „Spółką”. Składniki materialne i niematerialne będące przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) będą obejmować między innymi: urządzenia techniczne oraz maszyny związane z produkcją wyrobów kosmetycznych, środki transportu (wózki widłowe, samochody), środki trwałe w postaci sprzętu laboratoryjnego, meble oraz wyposażenie niskocenne, produkty, półprodukty oraz materiały znajdujące się w magazynie Firmy, licencje na programy komputerowe, Umowy zawierane z dostawcami oraz odbiorcami produktów, prawo do wejścia w prawa i obowiązki z tytułu zawartej umowy factoringu, znak firmowy, patenty, rozliczenia międzyokresowe związane z zawartymi polisami ubezpieczeniowymi, należności, wartości pieniężne, cesja umowy kredytu na prace badawczo -rozwojowe oraz kredytu technologicznego, cesja umów leasingu operacyjnego.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawne oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w momencie wniesienia przez Wnioskodawcę, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wkładu niepieniężnego (aportu) do nowo utworzonej Spółki kapitałowej powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, podlegający zwolnieniu od podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 powyższej ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj