Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.524.2018.2.AO
z 18 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 sierpnia 2018 r. (data wpływu 4 września 2018 r.) uzupełnionym pismem z 1 października 2018 r. (data wpływu 9 października 2018 r.) na wezwanie Organu z 28 września 2018 r. znak sprawy 0114-KDIP1-1.4012.524.2018.1.AO (skutecznie doręczone 1 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania z zachęt wskazanych w art. 108c ust. 1 ustawy o VAT w przypadku zapłaty faktury przez Faktora w mechanizmie podzielonej płatności i uregulowania zobowiązań wobec Faktora poprzez konsolidację rachunków w kwocie będącej sumą brutto wszystkich zapłaconych przez Faktora faktur bez rozbicia na poszczególne faktury – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 września 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania z zachęt wskazanych w art. 108c ust. 1 ustawy o VAT w przypadku zapłaty faktury przez Faktora w mechanizmie podzielonej płatności i uregulowania zobowiązań wobec Faktora poprzez konsolidację rachunków w kwocie będącej sumą brutto wszystkich zapłaconych przez Faktora faktur bez rozbicia na poszczególne faktury. Niniejszy wniosek uzupełniony został pismem z 1 października 2018 r. (data wpływu 9 października 2018 r.) na wezwanie Organu z 28 września 2018 r. znak sprawy 0114-KDIP1-1.4012.524.2018.1.AO (data doręczenia 1 października 2018 r.).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest nabywcą różnego rodzaju towarów i usług. Dostawcami są zarówno podmioty polskie, jak również zagraniczne. Płatność za dostarczone usługi lub towary następuje na wskazany rachunek bankowy dostawcy na podstawie prawidłowo wystawionej faktury.

Spółka zawarła z firmą faktoringową (dalej: Faktor) umowę na obsługę płatności wynikających z otrzymywanych faktur w systemie faktoringu odwrotnego. Przedmiotem powyższej umowy, jest określenie zasad, na jakich strony (Spółka i faktor) będą obsługiwały płatności za zobowiązania Spółki wobec jego dostawców z możliwością uzyskania przez tych dostawców środków pieniężnych przed terminem płatności wynikającym z umowy handlowej z Wnioskodawcą.


Schemat płatności wynikający z umowy przedstawia się następująco:

  1. Spółka zawiera z wystawcą faktury umowę obsługi płatności z opcją finansowania i przesyła zgłoszenie do Faktora,
  2. Faktor udostępnia wystawcy faktury login i hasło do systemu,
  3. Spółka zasila system faktora fakturami zaksięgowanymi i zaakceptowanymi do zapłaty,
  4. Faktor przesyła mailingi do wystawców faktur z informacją o tym, że w systemie jest dostępna do sfinansowania faktura,
  5. Wystawca faktury wskazuje fakturę do zapłaty i otrzymuje płatność (w przypadku niepotwierdzonej faktury zapłata następuje w terminie wymagalności),
  6. Faktor realizuje płatność do dostawcy pomniejszoną o określone wynagrodzenie, (jeśli dostawca do godz. 14.00 wskaże fakturę to płatność otrzymuje w danym dniu, jeśli po godz. 14.00 - następnego dnia roboczego) z dedykowanego rachunku (rachunek wyłącznie do obsługi płatności Spółki). Płatności realizowane są w ciężar limitu salda ujemnego,
  7. Codziennie o godz. 15.30 realizowana jest konsolidacja pomiędzy rachunkami: Spółka - Faktor, saldo ujemne Faktora spłacane jest z rachunku Spółki (w pełnej wysokości równej wartości zapłaconych przez Faktora faktur) bez rozbicia na poszczególne faktury. Na koniec każdego dnia saldo na obu rachunkach jest zerowane,
  8. Spółka na podstawie raportu otrzymanego przez Faktora, ma wiedzę, które faktury zostały zapłacone przez Faktora i ma możliwość powiązania danej płatności z odpowiadającą jej fakturą.

W związku z rozpoczęciem obowiązywania z dniem 1 lipca 2018 r. przepisów w zakresie mechanizmu podzielonej płatności Faktor będzie realizował płatności do wystawców faktur w mechanizmie podzielonej płatności. Natomiast Spółka rozważa pozostawienie rozliczenia z Faktorem bez zmian tj. spłata zapłaconych przez Faktora faktur przy wykorzystaniu produktu konsolidacji rachunków bankowych, tj. bez rozbicia na poszczególne faktury.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy zapłata w mechanizmie podzielonej płatności przez Faktora na rzecz wystawcy faktury powoduje możliwość skorzystania przez Spółkę z zachęt wskazanych w art. 108c ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku, gdy Spółka reguluje swoje zobowiązania wobec Faktora w dniu ich sfinansowania w pełnej kwocie, będącej sumą brutto wszystkich zapłaconych faktur przez Faktora (bez rozbicia na poszczególne faktury)?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zgodnie z brzmieniem przepisów art. 108a ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 62), podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności.

Ustęp 5 tego artykułu stanowi iż, „W przypadku gdy płatność zostanie dokonana w sposób określony w ust. 2 na rzecz podatnika innego niż wskazany na fakturze, o której mowa w ust. 3 pkt 3, podatnik, na rzecz którego dokonano tej płatności, odpowiada solidarnie wraz z dostawcą tych towarów lub usługodawcą za nierozliczony przez dostawcę towarów lub usługodawcę podatek wynikający z tej dostawy towarów lub tego świadczenia usług do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT”.

Natomiast zgodnie z ust. 6. „Odpowiedzialność solidarna podatnika, o którym mowa w ust. 5, jest wyłączona w przypadku dokonania przez tego podatnika płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze, o której mowa w ust. 3 pkt 3, albo zwrotu otrzymanej płatności na rachunek VAT podatnika, od którego otrzymano tę płatność, niezwłocznie po powzięciu informacji o jej otrzymaniu, w kwocie otrzymanej na rachunek VAT. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio”.

Jednocześnie art. 108c ust.1 stanowi, że „do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie podatku wynikającej z otrzymanej faktury, zapłaconej z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, przepisów art. 105a ust. 1, art. 112b ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 oraz art. 112c nie stosuje się”.

Zgodnie z wskazanymi powyżej przepisami oraz Objaśnieniami MF z dnia 29 czerwca 2018 r. dotyczącymi mechanizmu podzielonej płatności taki system płatności może dotyczyć również usług świadczonych przez firmy faktoringowe. Według Objaśnień „celem wyeliminowania w ww. przypadkach działań zmierzających do nierozliczenia podatku przez dostawcę lub usługodawcę, wprowadzono mechanizm zabezpieczający w postaci odpowiedzialności solidarnej z dostawcą lub usługodawcą za nierozliczony przez ten podmiot podatek, wynikający z transakcji zapłaconej w mechanizmie podzielonej płatności”. W przypadku usług faktoringowych w celu uwolnienia się od tej odpowiedzialności podatnik, który otrzymał na swój rachunek VAT płatność za transakcję, w której nie jest dostawcą lub usługodawcą musi dokonać płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze w kwocie odpowiadającej wysokości kwoty otrzymanej na swój rachunek VAT (art. 108a. ust. 6).

Zgodnie więc ze wskazanym powyżej stanem faktycznym jeżeli zapłata będzie dokonana przez Faktora w mechanizmie podzielonej płatności to jego odpowiedzialność solidarna zostanie wyłączona. Oznacza to, że wystawca faktury otrzyma kwotę VAT na specjalnie wydzielony rachunek VAT, a tym samym możliwość nierozliczenia przez niego VAT jest bardzo ograniczona. Tym samym zrealizowany jest podstawowy cel wprowadzenia przepisów o mechanizmie podzielonej płatności, czyli uszczelnienie systemu VAT. Uszczelnienie to ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom podatkowym, eliminując ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem VAT. Mechanizm ten z założenia utrudnia lub wręcz uniemożliwia powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji. Jednocześnie zapewnia lepszą transparentność rozliczeń VAT-owskich i utrudnia wyprowadzanie pieniędzy za granicę.

W tym miejscu należy podkreślić, że z treści art. 108c ust. 1 nie wynika, że płatność musi być dokonana tylko i wyłącznie przez podatnika (w tym wypadku Spółkę). Natomiast warunkiem skorzystania z zachęt wskazanych w tym przepisie jest dokonanie zapłaty faktury w mechanizmie podzielonej płatności. Takie rozumienie tej regulacji jest uzasadnione w kontekście możliwości regulowania płatności w mechanizmie podzielonej płatności przy zastosowaniu modeli faktoringowych.

Biorąc to po uwagę, z przedstawionego przez Spółkę w stanie faktycznym schematu rozliczeń wynika, że nie wystąpią w tym przypadku żadne problemy z powiązaniem konkretnej faktury z daną płatnością, gdyż Spółka będzie otrzymywała szczegółowe raporty zapłaconych faktur. Dodatkowo Spółka będzie mogła skorelować raporty otrzymane od Faktora ze swoimi raportami (wykaz faktur zaksięgowanych i zaakceptowanych do płatności) przekazanymi Faktorowi Jednocześnie podkreślenia wymaga też fakt, że Faktor dokonując płatności faktury w mechanizmie podzielonej płatności wypełni komunikat przelewu. Komunikat ten będzie dotyczył tylko jednej, konkretnej faktury, więc nie będzie żadnych problemów np. podczas kontroli podatkowej potwierdzenia, że dana faktura została opłacona w mechanizmie podzielonej płatności.

W związku z tym, zdaniem Spółki, skoro cel ustawy został zrealizowany poprzez dokonanie zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności przez Faktora to Spółka będzie uprawniona do skorzystania z zachęt opisanych w art. 108c ust. 1 ustawy o VAT- nawet w przypadku, gdy Spółka dokona na rzecz Faktora spłaty kwotą globalną swoich zobowiązań względem Faktora, tj. bez rozdzielania płatności na poszczególne faktury.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 103 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.) podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 1a-4 oraz art. 33 i art. 33b.

Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustawy (Dz. U. z 2018 r., poz. 62) wprowadziła z dniem 1 lipca 2018 r. nowy blok przepisów zawartych w rozdziale 1a w art. 108a-108d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


W myśl art. 108a ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności.


Stosownie do art. 108a ust. 2 ww. ustawy zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

  1. zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;
  2. zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

Art. 108a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywana jest w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności, w którym podatnik wskazuje:

  1. kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;
  2. kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;
  3. numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;
  4. numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

W świetle powyższych przepisów podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności. Mechanizm ten zakłada rozdzielenie płatności za nabyty towar lub usługę na dwa odrębne rachunki – rachunek bankowy dostawcy oraz specjalny rachunek VAT. Ww. płatność będzie odbywała się nie jak dotąd w jednej kwocie brutto, ale w dwóch kwotach, oddzielnie na dwa rachunki sprzedawcy. Skutkiem takiego zlecenia będzie uznanie dwóch rachunków sprzedawcy.

Należy wskazać, że mechanizm podzielonej płatności może być stosowany wyłącznie przy płatnościach bezgotówkowych realizowanych za pośrednictwem polecenia przelewu. Nabywca, który chce zapłacić przy wykorzystaniu mechanizmu podzielonej płatności kwotę należności musi skorzystać z dedykowanego do tego celu rodzaju przelewu, używając tzw. komunikatu przelewu dedykowanego dla płatności w podzielonej płatności. Mechanizm ten nie ma więc zastosowania przy innych formach rozliczeń bezgotówkowych np. płatnościach kartami płatniczymi, kompensatach i potrąceniach.

Zgodnie z art. 108a ust. 5 ustawy o VAT w przypadku gdy płatność zostanie dokonana w sposób określony w ust. 2 na rzecz podatnika innego niż wskazany na fakturze, o której mowa w ust. 3 pkt 3, podatnik, na rzecz którego dokonano tej płatności, odpowiada solidarnie wraz z dostawcą tych towarów lub usługodawcą za nierozliczony przez dostawcę towarów lub usługodawcę podatek wynikający z tej dostawy towarów lub tego świadczenia usług do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT.

Stosownie do art. 108a ust. 6 ww. ustawy odpowiedzialność solidarna podatnika, o którym mowa w ust. 5, jest wyłączona w przypadku dokonania przez tego podatnika płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze, o której mowa w ust. 3 pkt 3, albo zwrotu otrzymanej płatności na rachunek VAT podatnika, od którego otrzymano tę płatność, niezwłocznie po powzięciu informacji o jej otrzymaniu, w kwocie otrzymanej na rachunek VAT. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Na podstawie art. 108c ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie podatku wynikającej z otrzymanej faktury, zapłaconej z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, przepisów art. 105a ust. 1, art. 112b ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 oraz art. 112c nie stosuje się.

W myśl art. 108c ust. 2 ww. ustawy do zaległości w podatku powstałej za okres rozliczeniowy, za który podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę podatku naliczonego, której co najmniej 95% wynika z otrzymanych przez podatnika faktur, które zostały zapłacone z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, przepisu art. 56b Ordynacji podatkowej nie stosuje się.

Zgodnie z art. 108c ust. 3 ww. ustawy przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do podatnika, który wiedział, że faktura zapłacona z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności:

  1. została wystawiona przez podmiot nieistniejący;
  2. stwierdza czynności, które nie zostały dokonane;
  3. podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością;
  4. potwierdza czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i art. 83 Kodeksu cywilnego.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest nabywcą różnego rodzaju towarów i usług. Płatność za dostarczone usługi lub towary następuje na wskazany rachunek bankowy dostawcy na podstawie prawidłowo wystawionej faktury. Spółka zawarła z firmą faktoringową umowę na obsługę płatności wynikających z otrzymywanych faktur w systemie faktoringu odwrotnego. Przedmiotem powyższej umowy, jest określenie zasad, na jakich strony (Spółka i faktor) będą obsługiwały płatności za zobowiązania Spółki wobec jego dostawców z możliwością uzyskania przez tych dostawców środków pieniężnych przed terminem płatności wynikającym z umowy handlowej z Wnioskodawcą.


Schemat płatności wynikający z umowy przedstawia się następująco:

  1. Spółka zawiera z wystawcą faktury umowę obsługi płatności z opcją finansowania i przesyła zgłoszenie do Faktora,
  2. Faktor udostępnia wystawcy faktury login i hasło do systemu,
  3. Spółka zasila system faktora fakturami zaksięgowanymi i zaakceptowanymi do zapłaty,
  4. Faktor przesyła mailingi do wystawców faktur z informacją o tym, że w systemie jest dostępna do sfinansowania faktura,
  5. Wystawca faktury wskazuje fakturę do zapłaty i otrzymuje płatność (w przypadku niepotwierdzonej faktury zapłata następuje w terminie wymagalności),
  6. Faktor realizuje płatność do dostawcy pomniejszoną o określone wynagrodzenie, (jeśli dostawca do godz. 14.00 wskaże fakturę to płatność otrzymuje w danym dniu, jeśli po godz. 14.00 - następnego dnia roboczego) z dedykowanego rachunku (rachunek wyłącznie do obsługi płatności Spółki). Płatności realizowane są w ciężar limitu salda ujemnego,
  7. Codziennie o godz. 15.30 realizowana jest konsolidacja pomiędzy rachunkami: Spółka - Faktor, saldo ujemne Faktora spłacane jest z rachunku Spółki (w pełnej wysokości równej wartości zapłaconych przez Faktora faktur) bez rozbicia na poszczególne faktury. Na koniec każdego dnia saldo na obu rachunkach jest zerowane,
  8. Spółka na podstawie raportu otrzymanego przez Faktora, ma wiedzę, które faktury zostały zapłacone przez Faktora i ma możliwość powiązania danej płatności z odpowiadającą jej fakturą.

W związku z rozpoczęciem obowiązywania z dniem 1 lipca 2018 r. przepisów w zakresie mechanizmu podzielonej płatności Faktor będzie realizował płatności do wystawców faktur w mechanizmie podzielonej płatności. Natomiast Spółka rozważa pozostawienie rozliczenia z Faktorem bez zmian tj. spłata zapłaconych przez Faktora faktur następować będzie przy wykorzystaniu produktu konsolidacji rachunków bankowych, tj. bez rozbicia na poszczególne faktury.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości korzystania z zachęt wskazanych w art. 108c ust. 1 ustawy o VAT w przypadku zapłaty faktury przez Faktora w mechanizmie podzielonej płatności i uregulowania zobowiązań wobec Faktora poprzez konsolidację rachunków w kwocie będącej sumą brutto wszystkich zapłaconych przez Faktora faktur, bez rozbicia na poszczególne faktury.


Należy wskazać, że stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne. O jego zastosowaniu każdorazowo decyduje dokonujący płatności (czyli co do zasady nabywca towaru lub usługi).


Przepisy ustawy dopuszczają również sytuacje, w których regulowanie należności pomiędzy kontrahentami dokonywane jest przy udziale „osób trzecich”, przykładowo z wykorzystaniem możliwości jakie daje faktoring. Możliwe jest zatem aby nabywca towaru lub usługi zlecił faktorowi dokonanie w jego imieniu płatności wynikających z otrzymanej faktury przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, nabywca natomiast w uzgodnionym z faktorem (późniejszym) terminie dokonuje spłaty płatności na rzecz faktora.

Mechanizm podzielonej płatności jest specyficzną metodą realizowania płatności, ponieważ środki pieniężne przekazywane z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności pozostają w zamkniętym obiegu rachunków VAT. Dla zrównoważenia interesów podatników ustawodawca w art. 108c ustawy o podatku od towarów i usług przewidział system zachęt dla tych podatników, którzy podejmą decyzję o dobrowolnym stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Zastosowanie tej normy uzależnione jest jednak od faktu dokonania płatności wynikającej z otrzymanej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

W analizowanych okolicznościach Faktor będzie realizował płatności do wystawców faktur w mechanizmie podzielonej płatności. Natomiast Wnioskodawca będzie realizował swoje zobowiązania wobec Faktora przy wykorzystaniu produktu konsolidacji rachunków bankowych. Wnioskodawca dokonywał będzie spłaty w pełnej kwocie będącej sumą brutto wszystkich zapłaconych przez Faktora faktur tj. bez rozbicia na poszczególne faktury.

Jak już wskazano, mechanizm podzielonej płatności nie ma zastosowania przy kompensatach rachunków. Ponadto mechanizm podzielonej płatności ma zastosowanie tylko dla pojedynczej faktury. Tak więc zapłata zobowiązania przez Wnioskodawcę na rzecz Faktora poprzez konsolidację pomiędzy rachunkami, bez rozbicia na poszczególne faktury nie będzie płatnością w ramach mechanizmu podzielonej płatności.

W świetle przedstawionej treści wniosku i przywołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro zapłata faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonana będzie tylko przez Faktora a Wnioskodawca pozostawi rozliczenie z Faktorem dotyczące realizowanych płatności bez zmian i polegać będzie ono na konsolidacji rachunków poprzez spłatę w pełnej kwocie będącej sumą brutto wszystkich zapłaconych przez Faktora faktur tj. bez rozbicia na poszczególne faktury Wnioskodawca nie będzie mógł korzystać z wymienionych w art. 108c ust. 1 ustawy o VAT szczególnych rozwiązań. Tylko płatność dokonana w mechanizmie podzielonej płatności daje wymierne korzyści przewidziane ww. przepisem. Wnioskodawca dokonując płatności bez zastosowania mechanizmu podzielonej płatności traci przywileje dotyczące mechanizmu podzielonej płatności związane z takim wyborem.

Dla możliwości skorzystania przez Wnioskodawcę (nabywcę / klienta Faktora) z korzyści, o których mowa w art. 108c ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie jest wystarczająca płatność faktury w mechanizmie podzielonej płatności przez Faktora i powiązanie konkretnej faktury z otrzymywanymi szczegółowymi raportami zapłaconych faktur. Z treści art. 108c ust. 1 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że płatność faktury musi być dokonana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Zatem warunkiem skorzystania z zachęt wskazanych w art. 108c ust. 1 ustawy o VAT jest dokonanie zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności. W związku z tym, wyłącznie w sytuacji kiedy płatność za fakturę, również realizowana przy zaangażowaniu faktora, dokonana zostanie (zarówno przez faktora jak i nabywcę) w mechanizmie podzielonej płatności, nabywca (klient faktora) może korzystać z wymienionych w art. 108c ust. 1 ustawy o VAT szczególnych rozwiązań. Nie ma wówczas znaczenia, że płatność ta zostanie dokonana za pośrednictwem osoby trzeciej, czyli faktora.

W konsekwencji, z uwagi na fakt, że w analizowanej sprawie płatność z otrzymanej faktury dokonywana przez Wnioskodawcę regulowana jest bez zastosowania mechanizmu podzielonej płatności Wnioskodawca (nabywca / klient Faktora) nie jest uprawniony do skorzystania z zachęt, o których mowa w art. 108c ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Decydującym dla zastosowania art. 108c ust. 1 ustawy o VAT jest fakt dokonania zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.


Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.


Organ zauważa, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie możliwości korzystania z zachęt wskazanych w art. 108c ust. 1 ustawy o VAT. Inne kwestie przedstawione we wniosku, nie objęte pytaniem wskazanym we wniosku, w szczególności dotyczące odpowiedzialności solidarnej Faktora nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj