Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4010.243.2018.4.KB
z 25 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych, przedstawione we wniosku z 10 sierpnia 2018 r. (data wpływu 16 sierpnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z 12 października 2018 r. (data wpływu 15 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia wskazanych w opisie sprawy Składników Majątku w tym Pracowników za wynagrodzeniem w postaci Opłat za Transfer - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia wskazanych w opisie sprawy Składników Majątku w tym Pracowników za wynagrodzeniem w postaci Opłat za Transfer. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 12 października 2018 r. będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 3 października 2018 r. znak: 0111-KDIB2-3.4010.243.2018.3.KB.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: A Sp. z o.o.,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: B Sp. z o.o.,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Podatkowa Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. C Sp. z o.o.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe uzupełnione pismem z 12 października 2018 r. (data wpływu 15 października 2018 r.):

A oraz B (dalej łącznie: „Spółki”) są spółkami prawa polskiego należącymi do grupy (dalej: „Grupa”).

Obie Spółki są czynnymi podatnikami podatku VAT.

A wchodzi w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej Sp. z o.o. C Sp. z o.o. (dalej: „PGK”). A jest spółką reprezentującą PGK. PGK jest podatnikiem podatku CIT. A, jako spółka wchodząca w skład PGK, konsoliduje swoje rozliczenia w zakresie podatku CIT w ramach PGK. 

Przedmiotem wniosku jest zdarzenie przyszłe dotyczące transakcji pomiędzy spółkami A a B (przy czym w odniesieniu do podatku CIT, transakcja dotyczy rozliczeń A w ramach PGK).

Głównym przedmiotem działalności spółki A jest produkcja wyrobów celulozowo- papierniczych prowadzona w fabryce w (…). B pełni funkcję centrum usług wspólnych oferującego wsparcie dla spółek z Grupy, w tym A, w takich obszarach jak usługi IT oraz obsługa klienta, łańcuch dostaw, finanse, itd.

W ramach realizowanych zadań B świadczy obecnie na rzecz A również usługi agencyjne i marketingowe. Z tego tytułu B przysługuje od A wynagrodzenie w formie prowizji agencyjnej, liczonej jako procent od sprzedaży określonych produktów sprzedawanych przez A na określonych rynkach do określonych klientów. Sprzedaż produktów dokonywana jest bezpośrednio z A do odbiorców (B nie staje się właścicielem produktów A). W przyszłości planowane jest przeniesienie tych funkcji do A, która to spółka ma przejąć ww. zadania od B i w konsekwencji realizować działania związane ze sprzedażą oraz marketingiem produktów, które dotychczas realizowane były przez B, we własnym zakresie.

Działalność agencyjno-marketingowa B.

Na podstawie umowy o współpracy zawartej pomiędzy B a A, działalność agencyjno- marketingowa B obejmuje obecnie przede wszystkim: pozyskiwanie nowych klientów w zakresie sprzedaży produktów; utrzymywanie kontaktów z klientami A; negocjowanie umów z klientami A; opracowanie metod promocji produktów A; wdrażanie programów marketingowych wspierających marki produktów A; przygotowanie i przeprowadzenie dystrybucji materiałów promocyjnych dla klientów A; prowadzenie i koordynowanie akcji sponsoringowych wspierających wizerunek A; organizację wystaw, targów, konferencji, akcji promocyjnych, szkoleń i imprez integracyjnych dla klientów A; prowadzenie badań rynkowych związanych z produktami oraz klientami A; współpracę przy promocji wizerunku na rynku polskim; prowadzenie innych działań marketingowych na rzecz Spółki.

Powyższe czynności wykonywane są przez zespół pracowników w B odpowiedzialny za realizację działań agencyjno-marketingowych. Zespół ten obecnie składa się z kilkunastu osób, w tym m.in. menedżerów sprzedaży, kierowników sprzedaży, kierowników ds. kluczowych klientów oraz kierowników i specjalistów zajmujących się marketingiem produktów A (dalej: „Pracownicy”). Pracownicy posiadają znaczące doświadczenie i wiedzę w zakresie działań agencyjno-marketingowych w branży celulozowo-papierniczej, wypracowane modele współpracy i wieloletnie relacje handlowe z kontrahentami oraz potwierdzoną skuteczność w realizacji sprzedaży i marketingu produktów A.

Większość Pracowników pracuje w oddziale B w miejscowości „W”, który został zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców KRS. W oddziale B w miejscowości „W” pracuje także pracownik działu HR oraz pracownik zajmujący się sprzedażą produktów innej spółki z Grupy, którzy nie pełnią jednak żadnych funkcji związanych ze sprzedażą i marketingiem produktów A.

Pozostali Pracownicy wykonują swoje zadania z siedziby B w miejscowości „K”.

Z uwagi na to, że w ramach Grupy struktura poszczególnych działów ma charakter rozproszony, część funkcji w zakresie sprzedaży i marketingu produktów A wykonywana jest również przez osoby niezatrudnione w B. Dotyczy to przede wszystkim dyrektora sprzedaży i marketingu zatrudnionego w zagranicznej spółce z Grupy, odpowiedzialnego m.in. za zarządzanie pracami zespołu Pracowników B i nadzór nad realizacją działań agencyjno-marketingowych B, a także innych zagranicznych biur sprzedaży.

Podstawowymi narzędziami pracy Pracowników wykorzystywanymi w działalności agencyjno- marketingowej są na ten moment:

  1. powierzchnie biurowe oddziału B w miejscowości „W” oraz siedziby B - B korzysta z obu biur na podstawie zawartych umów najmu z podmiotami trzecimi;
  2. samochody służbowe - B korzysta z samochodów na podstawie umów leasingu zawartych z podmiotami trzecimi;
  3. zestawy komputerowe, urządzenia peryferyjne, telefony służbowe, meble i pozostałe wyposażenie biurowe - stanowiące majątek B;
  4. różnego rodzaju materiały reklamowe i próbki.

W celu świadczenia usług marketingowych i agencyjnych na rzecz A, B korzysta również z usług agencji reklamowych i marketingowych, jak również z usług związanych z obsługą biura i pozostałymi czynnościami administracyjnymi (np. w zakresie usług sprzątania, usług kurierskich, usług telekomunikacyjnych, usług tłumaczenia). Należy przy tym zaznaczyć, że w niektórych przypadkach współpraca z podmiotami trzecimi odbywa się na zasadzie pojedynczych zleceń lub zamówień; jedynie z częścią podmiotów B posiada zawarte umowy regulujące zasady współpracy w formie pisemnej.

Obecnie w B:

  1. zespół Pracowników stanowi dział ze strukturą hierarchiczną (przy czym, jak wskazano powyżej, dyrektor sprzedaży i marketingu odpowiedzialny za dział jest zatrudniony w innej spółce z Grupy);
  2. B nie podjęła formalnej decyzji (np. w postaci uchwały zarządu) o wyodrębnieniu działalności agencyjno-marketingowej w ramach struktury B;
  3. ponadto, zespół Pracowników działa nie tylko w oddziale B w miejscowości „W”, ale też część Pracowników wykonuje zadania z siedziby B w miejscowości „K”. Oddział B w miejscowości „W” nie jest też stricte przypisany do działalności marketingowo-agencyjnej (jak wskazano powyżej, w oddziale B w miejscowości „W” pracuje też pracownik działu HR oraz pracownik zajmujący się sprzedażą produktów innej spółki z Grupy);
  4. B nie prowadzi wyodrębnionych ksiąg rachunkowych dla działalności agencyjno- marketingowej;
  5. B nie wyodrębnia dla działalności agencyjno-marketingowej aktywów i pasywów, w tym należności i zobowiązań;
  6. do działalności agencyjno-marketingowej nie są przypisane też żadne wartości niematerialne i prawne;
  7. jeśli chodzi o środki trwałe, to mimo iż nie istnieje odrębny rejestr środków trwałych przypisanych do działalności agencyjno-marketingowej B, teoretycznie możliwe byłoby przypisanie, które środki trwałe B są wykorzystywane przez Pracowników;
  8. na podstawie struktury centrów zysków (PC) i miejsc powstawania kosztów (MPK) teoretycznie możliwe byłoby przypisanie do działalności agencyjno-marketingowej samych przychodów i kosztów;
  9. B nie opracowuje jednak odrębnego rachunku przepływów pieniężnych, bilansu czy rachunku zysków i strat dla działalności agencyjno-marketingowej;
  10. dla działalności agencyjno-marketingowej opracowywane są odrębne budżety i plany sprzedażowe;
  11. dla działalności agencyjno-marketingowej nie zostały założone odrębne rachunki bankowe.

Przeniesienie działalności agencyjno-marketingowej do A.

W przyszłości Spółki planują przeniesienie ww. funkcji związanych ze sprzedażą i marketingiem produktów w zakresie, w jakim obecnie odpowiedzialna jest za nie spółka B do A. Celem planowanych działań jest przede wszystkim poprawa efektywności działania służb sprzedażowych oraz zarządzania i kontroli nad sprzedażą produktów, a także bezpośrednie wykorzystanie w ramach struktur A potencjału, doświadczenia oraz relacji biznesowych Pracowników.

W tym celu nastąpi m.in. przejęcie przez A Pracowników B odpowiedzialnych za świadczenie dotychczas usług agencyjnych i marketingowych, w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: „Kodeks pracy”), co zostanie potwierdzone w zawartym pomiędzy Spółkami porozumieniu w sprawie przejścia Pracowników (dalej: „Porozumienie”). Zgodnie z Porozumieniem, A stanie się z mocy prawa stroną stosunków pracy z Pracownikami, którzy będą kontynuować w A wykonywanie zadań, które wykonują w ramach części zakładu pracy.

Spółki nie mogą całkowicie wykluczyć, że po przejściu części zakładu pracy niektórzy Pracownicy skorzystają z przysługującego im prawa do rozwiązania stosunku pracy zgodnie z art. 231 § 4 Kodeksu pracy.

Planowane jest, że przeniesienie funkcji w zakresie sprzedaży i marketingu produktów A będzie obejmować oprócz przeniesienia Pracowników również, m.in.:

  1. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - w taki sposób, że funkcjonujący w A zwiększy się w części przypadającej na liczbę przejmowanych pracowników, o równowartość środków pieniężnych Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych B, skorygowanych odpowiednio o należności i zobowiązania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - według stanu na ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpi przejście;
  2. zobowiązania urlopowe wobec Pracowników;
  3. cesję leasingów samochodów osobowych wykorzystywanych do realizacji działalności agencyjno-marketingowej;
  4. cesję umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych dotyczących numerów telefonów wykorzystywanych przez Pracowników;
  5. przejęcie relacji z agencjami reklamowymi i marketingowymi;

(dalej łącznie jako: „Składniki Majątku”).

Spółki planują, że na ten moment przedmiotem transferu do A nie będzie/nie będą:

  1. pracownik działu HR B i pracownik zajmujący się sprzedażą produktów innej spółki z Grupy, wykonujący pracę w biurze w miejscowości „W”;
  2. pozostałe osoby związane z działalnością agencyjno-marketingową, które nie są zatrudnione w B;
  3. umowa najmu biura w miejscowości „W” - biuro ma być w dalszym ciągu wynajmowane przez B, która po przejściu Pracowników będzie świadczyć na rzecz A usługi podnajmu powierzchni biurowych. W przyszłości możliwa jest ewentualna cesja tej umowy na A;
  4. umowa najmu biura w miejscowości „K” - biuro ma być w dalszym ciągu wynajmowane przez B, która po przejściu Pracowników będzie obciążać A kosztami najmu powierzchni biurowych;
  5. umowy związane z obsługą biura i pozostałymi czynnościami administracyjnymi, np. w zakresie usług sprzątania czy usług kurierskich - stroną tych umów w dalszym ciągu pozostanie B, która będzie refakturować odpowiednią ich część na A. W przyszłości możliwa jest ewentualna cesja tych umów na A lub zawarcie nowych umów bezpośrednio z podmiotami trzecimi przez A;
  6. umowy marketingowe dotyczące stałej współpracy - stroną tych umów pozostanie B, która będzie refakturować te koszty na A. W przyszłości możliwa jest ewentualna cesja tych umów na A lub zawarcie nowych umów bezpośrednio z podmiotami trzecimi przez A;
  7. zestawy komputerowe i telefony służbowe - ich właścicielem ma pozostać B, natomiast A ma wyposażyć Pracowników we własny sprzęt;
  8. meble i pozostałe wyposażenie biurowe - pozostaną własnością B i po transferze będą wynajmowane na rzecz A;
  9. różnego rodzaju materiały reklamowe i próbki;
  10. należności i zobowiązania - jeżeli na moment transferu w B będą występowały jakiekolwiek otwarte (niespłacone) pozycje w zakresie należności i zobowiązań, zostaną one uregulowane przez B po transferze Pracowników do A.

Dodatkowo, w związku z przeniesieniem funkcji sprzedażowych i marketingowych do A, dojdzie do rozwiązania umowy o współpracy w zakresie świadczenia przez B usług agencyjnych i marketingowych na rzecz A.

Biorąc pod uwagę, że w wyniku wskazanego wyżej przejścia Pracowników, spółka A pozyska zespół Pracowników oraz dostęp do ich wiedzy, doświadczenia i relacji biznesowych potrzebnych do efektywnego prowadzenia działań sprzedażowych i marketingowych oraz w związku z tym, że wraz z przejściem Pracowników oraz Składników Majątku nastąpi transfer istotnych funkcji sprzedażowych i marketingowych z B do A, Spółki planują, że B otrzyma od A wynagrodzenie za transfer (dalej: „Opłata za Transfer”). Wysokość Opłaty za Transfer ma odpowiadać rynkowej wartości transferowanych funkcji, aktywów i ryzyk.

A będzie wykorzystywała przejęte Składniki Majątku, w tym Pracowników, do wykonywania czynności opodatkowanych w ramach działalności gospodarczej Spółki, w szczególności przejęci Pracownicy będą odpowiedzialni za pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie kontaktów z obecnymi klientami A, a także za prowadzenie działań marketingowych mających na celu promocję produktów A, a w efekcie zwiększenie sprzedaży produktów A.

Z ostrożności Zainteresowani informują, że w PGK prowadzone jest postępowanie kontrolne w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za 2013 r. oraz kontrole celno-skarbowe w zakresie tego podatku za 2011 i 2012 r. W trakcie postępowania kontrolnego oraz kontroli celno-skarbowych weryfikowane były również transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi, w tym usługi agencyjno-marketingowe świadczone przez B na rzecz A. Ponieważ wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy zdarzenia przyszłego dotyczącego planowanej przyszłej i nowej transakcji, w ocenie Wnioskodawcy elementy stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego) objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są objęte przedmiotem toczącego się postępowania kontrolnego ani kontroli celno-skarbowej.

W uzupełnieniu wniosku z 12 października 2018 r. (data wpływu 15 października 2018 r.) Zainteresowani wskazali, że kluczowym aspektem transakcji opisanej we wniosku o interpretację jest przeniesienie funkcji sprzedażowych i marketingowych z B do A. Transfer funkcji będzie natomiast wiązał się z przejściem do A części zakładu pracy B wykonującej przejmowane zadania, a w konsekwencji z mocy prawa dojdzie również do przeniesienia pracowników w trybie określonym w art. 231 Kodeksu pracy.

Zainteresowani wychodzą z założenia, że PKWiU nie zawiera żadnego grupowania, które wprost obejmowałoby czynności, które zostały przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, takie jak przeniesienie funkcji, przekazanie części prowadzonej działalności gospodarczej czy stanowiące jego element przejęcie pracowników. Zainteresowani nie uzyskali również informacji w zakresie grupowania ww. czynności na potrzeby PKWiU wydanej przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

W tym kontekście, zdaniem Zainteresowanych, istotne będzie odwołanie się do zasad metodycznych PKWiU 2008 określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Zgodnie z ogólnymi regułami klasyfikowania usług:

7.6.2 Gdy przeprowadzona analiza opisu wykonywanych czynności wskazuje na możliwość zaliczenia usługi do dwóch lub kilku grupowań, należy przyjąć następujące zasady klasyfikacji, z tym jednak, że porównywać można jedynie grupowania tego samego poziomu hierarchicznego:

  1. grupowanie, które zawiera bardziej dokładny opis czynności, powinno być uprzywilejowane (wybrane) w stosunku do grupowania zawierającego opis ogólny,
  2. usługa złożona, składająca się z kombinacji różnych czynności, której nie można zaklasyfikować zgodnie z ww. zasadą interpretacyjną, powinna być zaklasyfikowana tak, jak gdyby składała się z usługi, która nadaje całości zasadniczy charakter,
  3. usługę, której nie można zaklasyfikować zgodnie z powyższymi zasadami (ad. 1, 2) należy zaklasyfikować w grupowaniu odpowiednim dla usługi o najbardziej zbliżonym charakterze.

Mając na uwadze powyższe reguły, zdaniem Zainteresowanych nie należy przyjmować takiej interpretacji, żeby opisaną transakcję (albo jej część) przypisać do grupowania PKWiU 78.30.19.0 „Pozostałe usługi związane z udostępnianiem pozostałego personelu, gdzie indziej niesklasyfikowanego”.

W ocenie Zainteresowanych, planowana transakcja nie powinna być utożsamiana z udostępnieniem pracowników jednej spółki na rzecz drugiej spółki, ponieważ - jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - obejmować będzie trwałe przeniesienie pracowników do A (którzy staną się w związku z tym pracownikami tej spółki), a nie ich czasowe udostępnienie. Transakcja obejmować będzie również przeniesienie m.in. określonych składników niematerialnych (np. cesję umów leasingu samochodów).

Jednocześnie, przeniesienie pracowników jest nierozerwalnie związane z przeniesieniem funkcji realizowanych obecnie przez B do A i stanowi niejako skutek przeniesienia tych funkcji, a nie odrębną usługę. Przeniesienia pracowników nie można także uznać za czynność, która nadawałaby całości transakcji zasadniczy charakter. W związku z tym, zdaniem Zainteresowanych, opisane powyżej grupowanie nie powinno znaleźć zastosowania w rozważanym przypadku.

W świetle powyższych wyjaśnień, w ocenie Zainteresowanych, najwłaściwszym będzie łączne przyporządkowanie wszystkich czynności wchodzących w skład opisanej we wniosku o interpretację transakcji do grupowania PKWiU 82.99.19.0 „Pozostałe różne usługi wspomagające działalność komercyjną, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Zdaniem Zainteresowanych, grupowanie to jest bowiem na tyle ogólne, że potencjalnie powinno obejmować wszelkie usługi świadczone na rzecz podmiotów gospodarczych, dla których nie zostało przewidziane odpowiednie, bardziej szczegółowe grupowanie PKWiU.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy przeniesienie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, do A za wynagrodzeniem w postaci Opłaty za Transfer będzie stanowiło przychód podatkowy B opodatkowany w ramach dochodu z innych źródeł przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)
  2. Czy wydatki na nabycie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, w postaci Opłaty za Transfer będą stanowiły koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)
  3. Czy wydatki na nabycie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, w postaci Opłaty za Transfer będą stanowiły koszt uzyskania przychodów potrącalny w dacie jego poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 7)
  4. Czy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w postaci Opłaty za Transfer należy uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych, z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 8)

Zdaniem Zainteresowanych,

Ad. 1

Przeniesienie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, do A za wynagrodzeniem w postaci Opłaty za Transfer będzie stanowiło przychód podatkowy B opodatkowany w ramach dochodu z innych źródeł przychodów.

Ad. 2

Wydatki na nabycie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, w postaci Opłaty za Transfer będą stanowiły koszt uzyskania przychodów.

Ad. 3

Wydatki na nabycie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, w postaci Opłaty za Transfer będą stanowiły koszt uzyskania przychodów potrącalny w dacie jego poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.

Ad. 4

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w postaci Opłaty za Transfer należy uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych, z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 1 (oznaczonego we wniosku nr 5):

W ustawie o CIT, nie zdefiniowano pojęcia przychodu. Przyjmuje się na ogół, że przychód w CIT stanowią wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, tj. przychodem podatkowym będą te wartości, które charakteryzują się definitywnym przyrostem majątku podatnika (tak np. P. Małecki, M. Mazurkiewicz, CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz, wyd. IX).

W tym kontekście należy przywołać również art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Oznacza to, że co do zasady w przypadku podatników CIT przychodem będą przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze otrzymane. Podatek CIT będzie zatem naliczany również od przysporzeń majątkowych należnych, a jedynie w niektórych przypadkach - od przysporzeń otrzymanych.

Spółki zwracają przy tym uwagę, że począwszy od 1 stycznia 2018 r. w ustawie o CIT wyodrębnione zostało źródło przychodów w postaci zysków kapitałowych, a przychody uzyskiwane z tego źródła zostały oddzielone od pozostałych przychodów (dochodów) podatnika. Zgodnie z art. 7 ust. 1 znowelizowanej ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Na skutek nowelizacji ustawa o CIT, zawiera obecnie dwa katalogi, w których określono, co stanowi przychód podatkowy, przy czym:

  1. w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, wymieniono tylko przykładowe kategorie przychodów. Jest to zatem katalog otwarty, co oznacza, że również inne przysporzenia majątkowe - jeżeli mają charakter trwały - mogą być uznane za przychód podatkowy w CIT;
  2. w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, ustawodawca enumeratywnie określił, które przychody należy klasyfikować do źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych. Oznacza to, że przepis art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, zawiera zamknięty katalog przychodów, które należy przypisać do źródła przychodów z zysków kapitałowych. Wskazane zostały w nim konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy - z zysków kapitałowych, w związku z czym wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie będą zaliczane do tej kategorii przychodów (tak np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 lipca 2018 r., sygn. 0114- KDIP2-3.4010.137.2018.1, oraz z 5 lipca 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.210.2018.1.AG).

W efekcie, zdaniem Zainteresowanych, w celu określenia, czy przeniesienie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, do A za wynagrodzeniem w postaci Opłaty za Transfer będzie stanowiło przychód podatkowy B opodatkowany w ramach dochodu z innych źródeł przychodów, należy przeprowadzić analizę na dwóch płaszczyznach:

  1. w pierwszej kolejności - czy mamy do czynienia z przysporzeniem majątkowym o charakterze trwałym (tj. czy w ogóle możemy mówić o przychodzie podatkowym), a następnie
  2. czy przychód ten został wskazany w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, jeżeli tak - należy go zakwalifikować do źródła przychód z zysków kapitałowych, jeżeli nie - powinien być on traktowany jako przychód z innych źródeł przychodów.

Uwzględniając powyższe uwagi, Zainteresowani stoją na stanowisku, że w analizowanej sytuacji przeniesienie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, do A za wynagrodzeniem w postaci Opłaty za Transfer będzie stanowiło przychód podatkowy B, tj. na skutek zawartych umów A zobowiązana będzie do uiszczenia wynagrodzenia na rzecz B w postaci Opłaty za Transfer, co oznacza, że B uzyska trwałe przysporzenie w postaci należności (a następnie środków pieniężnych) w zamian za przeniesienie określonych składników majątkowych do A.

Jedocześnie, zdaniem Zainteresowanych, przychód ten należy w całości zaliczyć do przychodów z innych źródeł przychodów. Uzyskanego przychodu nie można przypisać do żadnej z kategorii wskazanych w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, w szczególności zbywane Składniki Majątku nie będą obejmowały wierzytelności uprzednio nabytych przez B lub wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych (art. 7b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT), ani też praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT, papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania. Tym samym, skoro przychód ze zbycia Składników Majątkowych nie został zaliczony do przychodów z zysków kapitałowych, będzie on stanowił przychód z innych źródeł.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych, przeniesienie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, do A za wynagrodzeniem w postaci Opłaty za Transfer będzie stanowiło przychód podatkowy B, opodatkowany w ramach dochodu z innych źródeł przychodów.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 2 (oznaczonego we wniosku nr 6): :

Pytania oznaczone we wniosku nr 6-8 (w interpretacji są to pytania oznaczone nr 2-4) dotyczą zagadnienia kosztów uzyskania przychodów rozpoznawanych przez spółkę A, które z uwagi na fakt, że A jest członkiem PGK - zgodnie z przepisami ustawy o CIT, będą uwzględnione w dochodzie podatkowym i wykazane do opodatkowania przez PGK jako podatnika CIT. W poniższym uzasadnieniu Zainteresowani posługują się niekiedy sformułowaniem kosztów/wydatków A, przy czym koszty te będą wpływały na dochód podatkowy PGK.

Zgodnie z art. 15 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o CIT, a także orzecznictwo sądów administracyjnych oraz poglądy doktryny prawa podatkowego, należy stwierdzić, że do kosztów podatkowych można zaliczyć te wydatki, które:

  1. zostały poniesione przez podatnika,
  2. mają definitywny charakter (ich wartość nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek postaci),
  3. zostały prawidłowo udokumentowane,
  4. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów,
  5. pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  6. nie zostały wymienione w katalogu wydatków nie będących kosztami uzyskania przychodów określonym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

W ocenie Zainteresowanych, poniesione przez A wydatki na nabycie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, w postaci Opłaty za Transfer będą spełniały wszystkie wskazane wyżej warunki, tj.:

  1. Opłata za Transfer poniesiona zostanie przez A z jej zasobów majątkowych - odpowiednia faktura zakupowa (lub inny dokument) zostanie zaksięgowana w A, a A dokona przelewu środków finansowych na rachunek bankowy B;
  2. wydatek poniesiony przez A nie zostanie jej w żaden sposób zwrócony, a zatem będzie miał charakter definitywny;
  3. Opłata za Transfer poniesiona przez A zostanie udokumentowana fakturą (lub innym dokumentem) wystawionym przez B. Ponadto, Spółki zawrą odpowiednie umowy potwierdzające ustalenia Spółek w zakresie transferu Składników Majątku, w tym Pracowników. Dodatkowo poniesienie wydatków będzie mogło zostać potwierdzone wyciągiem z rachunku bankowego A. Zdaniem Zainteresowanych, spełnia to wymóg odpowiedniego udokumentowania wydatku;
  4. wydatki te zostały poniesione przez Spółkę w celu osiągnięcia przychodów - nabyte Składniki Majątku, w tym w szczególności Pracownicy, pozwolą jej na osiągnięcie wymiernych korzyści ekonomicznych w postaci sprzedaży produktów A poprzez pozyskanie nowych klientów i utrzymywanie kontaktów z obecnymi klientami, a także prowadzenia działań marketingowych mających na celu promocję produktów A. W praktyce więc nabyte Składniki Majątku, w tym Pracownicy, bezpośrednio umożliwią A sprzedaż i marketing produktów, a tym samym osiąganie przychodów z tej sprzedaży. Skutkiem zakładanych działań jest także poprawa efektywności działania służb sprzedażowych oraz zarządzania i kontroli nad sprzedażą produktów A, a także możliwość bezpośredniego wykorzystania w ramach struktur A potencjału, doświadczenia oraz relacji biznesowych Pracowników;
  5. wydatki pozostają w związku z prowadzoną przez A działalnością gospodarczą - produkcja wyrobów celulozowo-papierniczych prowadzona w fabryce w (…) stanowi podstawową działalność A, a osiąganie przychodów z tej działalności wymaga prowadzenia odpowiednich działań sprzedażowych i marketingowych; w związku z tym bezsprzecznie wydatki na nabycie Składników Majątku, w tym Pracowników, które będą wykorzystywane w obszarze sprzedaży i marketingu wyrobów A, poniesione zostaną w związku z działalnością gospodarczą A;
  6. wydatki nie zostały wymienione w katalogu wydatków nie będących kosztami uzyskania przychodów określonym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, w szczególności zdaniem Zainteresowanych w wyniku transakcji A nie nabędzie żadnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu ustawy o CIT.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych, wydatki na nabycie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, w postaci Opłaty za Transfer, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 3 (oznaczonego we wniosku nr 7):

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4b i 4c ustawy o CIT.

Na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Art. 15 ust. 6 ustawy o CIT stanowi natomiast, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a-16m ustawy o CIT, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o CIT.

Zgodnie z przytoczonymi przepisami, w ustawie o CIT przewidziano co do zasady trzy sposoby potrącania kosztów podatkowych, tj.:

  1. jako koszty bezpośrednie (koszty bezpośrednio związane z przychodami),
  2. jako koszty pośrednie (inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami) oraz
  3. poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

W przypadku A, Opłata za Transfer nie będzie stanowić kosztu bezpośredniego, nie jest bowiem możliwe jej przypisanie do konkretnego przychodu. Warunkiem uznania danego kosztu za koszt bezpośredni jest jego proste wyodrębnienie i powiązanie z konkretnym przychodem. Spółka natomiast, ponosząc wydatek w postaci Opłaty za Transfer, nie będzie w stanie go tak podzielić, aby w odpowiedni sposób (tj. we współmiernej wysokości) przyporządkować go do konkretnych przychodów.

W ocenie Zainteresowanych, nie ma również podstaw do uznania, że przejmowane Składniki Majątku, w tym Pracownicy, powinny stanowić podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne. Transfer nie będzie obejmował żadnych składników materialnych, które są własnością B (np. zestawów komputerowych, telefonów służbowych, mebli i wyposażenie, materiałów reklamowych i próbek), jak również żadnych wartości niematerialnych i prawnych.

W szczególności, zdaniem Zainteresowanych, fakt, iż przejęci Pracownicy posiadają określone doświadczenie i relacje biznesowe, nie jest wystarczający do uznania, że przedmiotem transakcji będzie nabycie wartości stanowiących równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 772/2004 z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie stosowania art. 81 ust. 3 Traktatu do kategorii porozumień o transferze technologii (Dz. Urz. UE L 123/11 z 27.04.2004 r., termin „know-how” oznacza pakiet nieopatentowanych informacji praktycznych, wynikających z doświadczenia i badań, które są:

  1. niejawne, czyli nie są powszechnie znane lub łatwo dostępne,
  2. istotne, czyli ważne i użyteczne z punktu widzenia wytwarzania produktów objętych umową, i
  3. zidentyfikowane, czyli opisane w wystarczająco zrozumiały sposób, aby można było sprawdzić, czy spełniają kryteria niejawności i istotności.

W przedmiotowej sprawie doświadczenia oraz relacji handlowych Pracowników nie można uznać za informacje poufne z punktu widzenia A, bowiem Spółka - korzystając obecnie z usług B - posiada pośrednio dostęp do tych zasobów. Spółka jest podmiotem, który formalnie dokonuje sprzedaży wyrobów do tych klientów, których obsługuje B w ramach prowadzonych działań agencyjno-marketingowych, zawiera z nimi kontrakty i realizuje zamówienia, a zatem A może zidentyfikować nie tylko dane kontrahentów, ale także np. wolumeny sprzedaży czy warunki kontraktów. To, co nabędzie A i za co uiści wynagrodzenie w formie Opłaty za Transfer, to przede wszystkim zespół Pracowników, którzy w oparciu o swoje doświadczenie oraz wypracowane relacje będą w stanie efektywnie prowadzić działalność sprzedażową i marketingową spółki; intencją Spółek nie jest natomiast transfer poufnych i istotnych informacji z B do A. Ponadto, należy podkreślić, że informacje, które posiadają Pracownicy, nie zostały dotychczas zidentyfikowane w określonej formie, która umożliwiałaby sprawdzenie, czy spełniają one kryteria niejawności i istotności (np. nie istnieje baza danych, która spełniałaby wskazane wyżej warunki).

Jak wskazano w uzasadnieniu do pytania oznaczonego we wniosku nr 1, zdaniem Zainteresowanych przedmiotem transferu nie będzie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część w rozumieniu ustawy o VAT. Biorąc pod uwagę zbieżność definicji zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, uwagi przedstawione w uzasadnieniu do pytania oznaczonego we wniosku nr 1 znajdą analogiczne zastosowanie na gruncie CIT, tj. ponieważ przedmiotem transferu nie będzie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część na potrzeby VAT, również na potrzeby CIT Składników Majątku, w tym Pracowników, nie można kwalifikować jako przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W konsekwencji należy uznać, że w sytuacji nabycia przez A Składników Majątku, w tym Pracowników, od B nie powstanie wartość firmy w rozumieniu art. 16c pkt 4 ustawy o CIT.

W związku z powyższym, zdaniem Zainteresowanych, wydatki na nabycie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, w postaci Opłaty za Transfer będą stanowiły koszt uzyskania przychodów potrącalny w dacie jego poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.

Takie podejście potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 stycznia 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-611/15/APO, i z 12 marca 2015 r., sygn. IBPBI/2/423-1497/14/JD; Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 29 marca 2015 r., sygn. IPTPB3/4510-52/15-6/IR; Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 kwietnia 2017 r., sygn. 2641-IBPB-1-2.4510.105.2017.1.BKD.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 4 (oznaczonego we wniosku nr 8):

Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4a i 4f-4h ustawy o CIT, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Pojęcie „dzień, na który ujęto koszt” interpretowane powinno być zatem zgodnie z przepisami o rachunkowości, z których wynikają normy określające m.in. do jakich okresów rozrachunkowych przyporządkowane są określone koszty i przychody. Przy czym nie chodzi w tym przypadku o jakiekolwiek ujęcie wydatku w księgach, tylko jego ujęcie jako kosztu, tzn. uznanie przez podatnika za taki koszt z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w tym zachowania zasady ostrożności, zasady istotności i zasady współmierności przychodów i kosztów.

Z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, wynika zatem podstawowa zasada rozpoznawania kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami: moment uznania wydatku za koszt podatkowy jest w obecnym stanie prawnym uzależniony od uznania go za koszt w ujęciu bilansowym. Jest to dzień, w którym wydatek w księgach pojawił się jako koszt na koncie kosztowym. Oznacza to, że przyporządkowanie księgowe danego kosztu do okresu sprawozdawczego zgodnie z przepisami o rachunkowości pozwala na określenie dnia, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o CIT.

W konsekwencji należy uznać, że stosowany przez A sposób rozliczania kosztów dla celów bilansowych powinien znaleźć odzwierciedlenie w sposobie zaliczania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych, tj. wydatki poniesione tytułem Opłaty za Transfer będą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich ujęcia w księgach rachunkowych zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT.

W praktyce więc:

  1. jeżeli A ujmie Opłatę za Transfer jako koszt w księgach rachunkowych jednorazowo, wówczas koszt ten powinien być rozliczony dla celów CIT również jednorazowo;
  2. jeżeli A będzie rozliczała Opłatę za Transfer w księgach rachunkowych w czasie (np. poprzez rozliczenia międzyokresowe), wówczas koszt ten powinien być rozliczony dla celów CIT również w czasie.

Powyższe stanowisko potwierdzone zostało m.in. interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 3 kwietnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-3.4010.93.2018.l.JBB, z 1 marca 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-3.4010.2.2018.l.KK, czy z 1 lutego 2018 r., 0115-KDIT2-3.4010.372.2017.1.KP.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych, przez dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w postaci Opłaty za Transfer należy uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych, z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług i podatku od czynności cywilnoprawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036 ze zm., dalej: „updop”) nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii. Zgodnie z ww. przepisem, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań (art. 12 ust. 1 pkt 1-3 updop).

Na podstawie art. 12 ust. 1 updop, można stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodzącą do majątku podatnika, powiększającą jego aktywa, mającą definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną.

Użyte w przywołanym powyżej art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, sformułowanie „otrzymane” oznacza, że przychód podatkowy powstaje w momencie otrzymania, czyli wpływu do majątku podatnika wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami. O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podatnika decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, którymi podatnik może rozporządzać jak właściciel.

Z kolei, zgodnie z art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 updop).

Ponadto, należy zaznaczyć, że z dniem 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r., poz. 2175, dalej: „ustawa zmieniająca”).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 updop, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7 ust. 2 updop, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11, art. 24a i art. 24b, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Należy w tym miejscu zauważyć, że od 2018 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych przychody podatników zostały rozdzielone na dwa źródła:

  • z zysków kapitałowych oraz
  • z innych źródeł.

Istotą wprowadzonych zmian jest wyodrębnienie źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych i oddzielenie dochodów uzyskiwanych z tego tytułu od pozostałych dochodów uzyskiwanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Obowiązkowi wyodrębniania źródeł przychodów nie podlegają banki i inne instytucje finansowe. Zgodnie z art. 7b ust. 2 updop, w przypadku ubezpieczycieli, banków, podmiotów, o których mowa w art. 15c ust. 16 pkt 3, oraz innych instytucji finansowych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe przychody wymienione w ust. 1, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i f, zalicza się do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Wydzielając odrębne źródło przychodów – z zysków kapitałowych na gruncie updop, ustawodawca zamieścił w ustawie katalog, w którym określił listę przychodów zaliczanych do tego źródła. Katalog ten został zawarty w art. 7b updop.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 updop, za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

1) przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

  1. dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,
  2. przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,
  3. przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
  4. przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
  5. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki,
    o której mowa w art. 1 ust. 3,
  6. równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,
  7. dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału spółek przez wspólników spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
  8. przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
  9. zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,
  10. wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,
  11. odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę,
    o której mowa w art. 1 ust. 3,
  12. odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1
    ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),
  13. przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej;

2) przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;

3) inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:

  1. przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,
  2. przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów;

4) przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;

5) przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych;

6) przychody:

  1. z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych,
  2. z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych,
  3. z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,
  4. z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,
  5. ze zbycia praw, o których mowa w lit. a-c.

Powyższy przepis zawiera zamknięty katalog przychodów, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych. Wskazane zostały w nim konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie będą zaliczane do tej kategorii.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przeniesienie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, do A za wynagrodzeniem w postaci Opłaty za Transfer będzie stanowiło przychód podatkowy B. Przychód ten należy w całości zaliczyć do przychodów z innych źródeł przychodów, bowiem uzyskanego przychodu nie można przypisać do żadnej z kategorii wskazanych w art. 7b ust. 1 updop, bowiem jak wynika z opisu sprawy zbywane Składniki Majątku nie będą obejmowały wierzytelności uprzednio nabytych przez B lub wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych (art. 7b ust. 1 pkt 5 updop), ani też praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 updop, papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania. Tym samym, skoro przychód ze zbycia Składników Majątkowych jako niewymieniony w art. 7b ust. 1 updop, nie podlega zaliczeniu do przychodów z zysków kapitałowych, to przychód z tego tytułu winien zostać zaliczony do przychodów z innych źródeł.

Reasumując, stanowisko Zainteresowanych zgodnie, z którym przeniesienie wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Składników Majątku B, w tym Pracowników, do A za wynagrodzeniem w postaci Opłaty za Transfer będzie stanowiło przychód podatkowy B, opodatkowany w ramach dochodu z innych źródeł jest prawidłowe.

Ponadto, Organ podziela stanowisko Zainteresowanych w świetle przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego w zakresie kosztów uzyskania przychodów rozpoznawanych przez Spółkę A.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie (tj. pytania oznaczone we wniosku nr 6, 7, 8) oceny stanowiska Zainteresowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku

z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do przywołanych przez Zainteresowanych interpretacji podatkowych wskazać należy, że dotyczą one tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym czy zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia zostały wydane. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a,
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj