Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.257.2018.1.MO
z 2 lipca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 23 kwietnia 2018 r. (data wpływu 24 kwietnia 2018 r.), uzupełnionym 25 i 30 maja 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia:

  • czy opisana działalność Wnioskodawcy w ramach projektów (pkt I, II, III) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ww. ustawy, (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),
  • czy Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty w części odnoszącej się proporcjonalnie do realizacji prac badawczo-rozwojowych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2018 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia:

  • czy opisana działalność Wnioskodawcy w ramach projektów (pkt I, II, III) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ww. ustawy, (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),
  • czy Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty w części odnoszącej się proporcjonalnie do realizacji prac badawczo-rozwojowych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 16 maja 2018 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.196.2018.1.MO wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 25 i 30 maja 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) działa w branży poligraficznej. Spółka oferuje szeroki zakres produktów i usług obejmujący m.in.: etykiety produktowe, etykiety logistyczne, etykiety do identyfikacji wyrobów, plomby gwarancyjne/zabezpieczające, etykiety inwentaryzacyjne, opakowaniowe i magazynowe oraz taśmy samoprzylepne, naklejki oraz tabliczki znamionowe, naklejki wypukłe i gadżety reklamowe, wszywki i przywieszki odzieżowe, druk z zastosowaniem fleksografii, termotransferu, termosublimacji i innych technik drukarskich. Odbiorcami ofert Spółki są klienci działających w segmentach rynku tj. motoryzacja, branża spożywcza, branża medyczna i poligraficzna.

Spółka ramach swojej działalności realizuje lub będzie realizować następujące projekty:

  1. „K.” W ramach projektu opracowany zostanie nowy proces technologiczny wytwarzania instrumentów medycznych o wysokiej jakości diagnostycznej. Innowacyjność procesu jest na skalę krajową, co zostało określone na podstawie rozmów z dostawcami maszyn laboratoryjnych, przedsiębiorstwami zainteresowanymi wynikami badań Wnioskodawcy, uczestnictwa w targach (Drupa; InPrint; ICE Europę) oraz ponad dwudziestoletniej wiedzy i know-how Wnioskodawcy. Działania wykorzystują dostępną wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki, które dają podstawy nowego procesu technologicznego. W projekcie wykorzystywane są maszyny i urządzenia (środki trwałe) oraz oprogramowanie (wartości niematerialnie i prawne; WNiP), które dofinansowane są ze środków Unii Europejskiej (działanie 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach, Regionalnego Programu Operacyjnego; dofinansowanie w 45% kosztów kwalifikowanych (środków trwałych i WNiP). Maszyny i urządzenia oraz oprogramowanie są pokryte ze środków własnych (prywatnych) przez Wnioskodawcę w 55%. Od środków trwałych i WNiP dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Projekt realizowany jest przez pracowników z wydzielonego działu badawczo-rozwojowego. Działania prowadzone są w sposób systematyczny, zaplanowany, sformalizowany i udokumentowany raportem.
  2. „B” W ramach projektu opracowana zostanie na rynek innowacyjna etykieta. Projekt realizowany jest we Współpracy z Politechniką (…), Wydziałem Inżynierii Produkcji, Instytutem Mechaniki i Poligrafii. W ramach projektu wykorzystana jest maszyna oraz surowiec. Projekt realizowany jest przez pracowników z wydzielonego działu badawczo-rozwojowego. Działania prowadzone są w sposób systematyczny, zaplanowany, sformalizowany i udokumentowany raportem. Projekt nie jest dofinansowany z innych źródeł.
  3. „OPP” W ramach projektu zostanie opracowany nowy produkt, który wykorzysta nowy surowiec oraz nowy ciąg linii technologicznej (dwie nowe maszyny). Projekt zrealizowany będzie przez pracowników z wydzielonego działu badawczo-rozwojowego. Działania prowadzone są w sposób systematyczny, zaplanowany, sformalizowany i udokumentowany raportem.

Innowacyjne pomysły Wnioskodawcy są reakcją na zapotrzebowanie klientów na rynku. Projekty prowadzone przez Spółkę mają jasno sprecyzowane cele, a po zakończeniu projektu tworzony jest raport prac badawczo-rozwojowych zwierający przebieg, podsumowanie i wnioski z badań. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, przechowywać i dystrybuować nową wiedzę z prowadzonego projektu.

Spółka w 2016 r. wydzieliła nową jednostkę organizacyjną w postaci działu badawczo-rozwojowego (B+R). Celem działu B+R jest opracowanie nowych produktów i usług, a także lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług, współpraca z jednostkami naukowymi, opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych metod produkcyjnych, promowanie i wspieranie działalności B+R oraz upowszechnianie wyników badań i ich praktyczne zastosowanie w Spółce. W dziale B+R pracuje wykwalifikowany personel (programiści, inżynierowie, pracownicy techniczni) zatrudniony w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. W zakresie obowiązków pracownika wyszczególniono czynności B+R. Zakres czynności jest wskazany w sposób uniwersalny tak, aby nie było konieczności dokonywanie jego zmian przy realizacji każdego nowego projektu. Pracownik działu B+R prowadzi comiesięczną ewidencję czasu pracy związaną z działalnością badawczo-rozwojową. Ewidencja jest prowadzona w formie elektronicznej i zawiera wskazanie projektu badawczo-rozwojowego, w którym Pracownik uczestniczy, dni i godziny uczestnictwa w prowadzeniu projektu badawczo-rozwojowego oraz wyszczególnienie realizowanych czynności B+R.

Wnioskodawca współpracuje z Politechniką (…), Wydziałem Inżynierii Produkcji, Instytutem Mechaniki i Poligrafii. Podpisana umowa o współpracy z jednostką naukową dotyczy przede wszystkim innowacji w zakresie technologii druku, uszlachetniania i etykietowania.

W Spółce obowiązuje procedura identyfikacji i realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Decyzje o rozpoczęciu projektu podejmuje Zarząd Spółki, jednakże przed podjęciem ostatecznej decyzji, Zarząd konsultuje się z Kierowaniem Działu B+R lub zewnętrznymi ekspertami. Zarząd Spółki podejmuje decyzję o prowadzeniu projektu badawczo-rozwojowego biorąc pod uwagę m.in. takie kryteria, jak: nowość, innowacyjność rozwiązania, potencjalne korzyści z zastosowania projektu, nakłady Spółki związane ze wdrożeniem rozwiązania, a także cechy projektu badawczego tj.: czy istnieje niepewność w zakresie wyniku badań, czy projekt posiada wyzwanie technologiczne oraz czy efekt badań stanowi nowość w odniesieniu do rynku.

Kierownik Projektu B+R sporządza dokumentacje prowadzonego projektu badawczo-rozwojowego m.in. harmonogram projektu, raporty cząstkowe/końcowe, które stanowią podsumowanie danego etapu projektu, wykorzystanych środków i wniosków oraz omówienie wyników działalności B+R.

Firma posiada wdrożony system zarządzania jakością wg normy ISO 9001.

Spółka w ramach wyżej opisanej działalności badawczo-rozwojowej ponosi lub będzie ponosić koszty:

  1. związane z wypłatą wynagrodzeń z tytułu umów z pracownikami jak również w związku z finansowaniem jako płatnik tych wynagrodzeń składek o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony jest na realizację działalności B+R. Koszty wynagrodzeń pracowników nie zostały w żaden sposób Spółce zrefundowane ani zwrócone. Koszty wynagrodzeń dotyczą pracowników tj.: programista B+R, pracownik techniczny działu B+R, operator maszyny działu B+R, pracownik działu B+R,
  2. związane z wykorzystaniem maszyn i urządzeń (np. urządzenia do cyfrowego modelowania nadruku o wysokiej rozdzielczości na materiałach testowych do prac badawczo-rozwojowych, stacja robocza z oprogramowaniem, urządzenie do badania odporności nadruków) - koszty dokonane w danym roku podatkowym, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i WNiP,
  3. związane z zużyciem materiałów m.in. surowca wykorzystywanego w projektach badawczo-rozwojowych,
  4. związane ze współpracą z jednostką naukową na postawie umowy o współpracy dotyczące ekspertyz, usług doradczych na temat prac badawczo-rozwojowych w Spółce.

Wnioskodawca wyodrębnia koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej dotyczące projektów opisanych powyżej (od 1 do 3) w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800, dalej: „Ustawa CIT”).

Spółka zmierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową zgodnie z zasadami określonymi w art. 18d Ustawy CIT, w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych.

Spółka nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Wartość kosztów kwalifikowanych jest z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 18d Ustawy CIT.

Dodatkowo, Wnioskodawca zaznacza, że prowadzone prace nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a Ustawy CIT.

Spółka zamierza dokonywać odliczeń tak, że kwota odliczenia w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty uzyskanego dochodu przez Spółkę z przychodów innych niż przychody z zysków.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy opisana działalność Wnioskodawcy w ramach projektów (pkt I, II, III) opisanych w poz. 74 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
  2. Czy Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 Ustawy CIT, koszty (pkt 1, 2, 3, 4) opisane w poz. 74 (powyżej) w części odnoszącej się proporcjonalnie do realizacji prac badawczo-rozwojowych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy, działalność prowadzona w ramach projektów (pkt I, II, III) opisanych w poz. 74 stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu z art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo- rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe to w rozumieniu art. 4a pkt 27 Ustawy CIT:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce;
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Prace rozwojowe to w rozumieniu art. 4a pkt 28 Ustawy CIT, nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Wnioskodawca wykorzystuje dostępną wiedzę z dziedziny nauki, techniki lub prowadzenia działalności gospodarczej do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług, a także zdobywa w ramach prowadzonych badań nową wiedzę oraz umiejętności, a co za tym idzie spełnia kryteria przedstawione w ustawie o CIT art. 4a pkt 26-28 do uznania jego działalności za badawczo-rozwojową.

Działalność w ramach projektów prowadzona jest w sposób systematyczny, uporządkowany, a także udokumentowany stałymi raportami badawczo-rozwojowymi. Prace realizowane w ramach projektów przez wykwalifikowanych pracowników Wnioskodawcy mają charakter twórczy, indywidualny i ukierunkowany na opracowanie nie nowych koncepcji, które wykorzystywane są do opracowania nowych produktów. W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest ponadto Podręcznik Frascati Manuał 2015 („The Measurement of Scientific, Technological and lnnovation Activities; Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”). Zawiera on proponowane procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z jego treścią działalność badawczo- rozwojowa charakteryzuje się m.in. następującymi cechami: niepewność w zakresie wyniku badań/prac, posiadanie wyzwanie technologiczne (w odniesieniu do nowego produktu/usługi lub procesu), efekt badań/prac stanowi nowość w odniesieniu do rynku. Projekty Wnioskodawcy charakteryzują się wszystkimi powyższymi cechami. Jednocześnie, w ramach Prac B+R Wnioskodawca nie prowadzi działań, które Podręcznik Frascati Manuał 2015 wyklucza z działalności badawczo-rozwojowej, w tym m.in. czynności rutynowych i okresowych zmian związanych z oprogramowaniem niepociągających ze sobą postępu technicznego oraz rutynowego usuwania błędów (debugging).

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jest uprawniona do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d Ustawy CIT, tj. odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową od podstawy opodatkowania, koszty te dotyczą realizowanych projektów opisanych w części G pkt 74.

Ad. 2

Koszty (pkt 1, 2, 3, 4) opisane w poz. 74 wniosku, w części odnoszącej się proporcjonalnie do realizacji prac badawczo-rozwojowych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 Ustawy CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 Ustawy CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;


1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.


W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku wynagrodzenia i związanych z nimi składek, Spółka spełnia wszystkie przesłanki do zaliczenia kosztów do kosztów kwalifikowanych tj. wynagrodzenia dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R (zakres obowiązków wyszczególnia czynności związane z pracami B+R), pracownicy prowadzą ewidencję godzin czynności B+R.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 Ustawy CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:


2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej; (...)

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2 (art. 18d ust. 2a Ustawy CIT).

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością (art. 18d ust. 3 Ustawy CIT).

Wnioskodawca prowadząc prace badawczo-rozwojowe wykorzystuje surowiec w związku z powyżej przytoczonego przepisu pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów nabycia wszelkich materiałów i surowców stanowiących koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z działalnością B+R.

Dodatkowo, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym, należy wskazać, że Spółka uzyskuje ekspertyzy, opinie, usługi doradcze, usługi równorzędne i nabycie wyników badań naukowych na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, które zostały lub zostaną nabyte na podstawie umowy od jednostek naukowych w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki. Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że należy uznać za koszty kwalifikowane opisane w art. 18d ust. 2 pkt 3 Ustawy CIT, wydatki na zakup ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, wskazanych przez Wnioskodawcę.

W ocenie Wnioskodawcy, opisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych przy Działalności B+R (z wyłączeniem amortyzacji samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością) w części opowiadającej wykorzystaniu ich do Działalności B+R stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane Wnioskodawcy w rozumieniu art. 18d ust. 3 Ustawy CIT. Jednocześnie należy podkreślić, że Wnioskodawca wyodrębnia koszty kwalifikowane działalności badawczo- rozwojowej dotyczące projektów opisanych powyżej (od I do III) w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b Ustawy CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1.

Ad. 2.

Ustawą z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 2201) od 1 stycznia 2018 r. zmieniono brzmienie przepisów art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036, dalej: „updop”).

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Ustawodawca w art. 18d ust. 2 updop doprecyzował, że kosztami kwalifikowanymi są:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2016 r., poz. 2045, z późn. zm.), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

  1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
  2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
  3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
  4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Od 1 stycznia 2018 r. Ustawodawca dodał art. 18d ust. 2a updop, w myśl którego, w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Stosownie do art. 18d ust. 3 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Ponadto, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 updop).

W myśl art. 9 ust. 1b updop, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 updop. W związku z realizacją tych prac, ponosi wydatki, związane z :

  • wypłatą wynagrodzeń z tytułu umów z pracownikami jak również w związku z finansowaniem jako płatnik tych wynagrodzeń składek o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony jest na realizację działalności B+R. Koszty wynagrodzeń pracowników nie zostały w żaden sposób Spółce zrefundowane ani zwrócone. Koszty wynagrodzeń dotyczą pracowników tj.: programista B+R, pracownik techniczny działu B+R, operator maszyny działu B+R, pracownik działu B+R.
  • wykorzystaniem maszyn i urządzeń (np. urządzenia do cyfrowego modelowania nadruku o wysokiej rozdzielczości na materiałach testowych do prac badawczo-rozwojowych, stacja robocza z oprogramowaniem, urządzenie do badania odporności nadruków) - koszty dokonane w danym roku podatkowym, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i WNiP.
  • zużyciem materiałów m.in. surowca wykorzystywanego w projektach badawczo-rozwojowych
  • współpracą z jednostką naukową na postawie umowy o współpracy dotyczące ekspertyz, usług doradczych na temat prac badawczo-rozwojowych w Spółce.

Przenosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 updop.

Tym samym stanowisko Spółki, zgodnie z którym, koszty opisane w poz. 74 wniosku, w części odnoszącej się proporcjonalnie do realizacji prac badawczo-rozwojowych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 updop, należy uznać za prawidłowe.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj