Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.228.2018.4.MD
z 19 lipca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 11 kwietnia 2018 r. (data wpływu 13 kwietnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 kwietnia 2018 r. (data wpływu 16 kwietnia 2018 r.) oraz pismem, które wpłynęło w dniu 26 czerwca 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • skutków podatkowych sprzedaży Działek na rzecz Spółki komandytowej,
  • wniesienia aportem Działek do Spółki komandytowej,
  • ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez Spółkę lokali posadowionych na Działkach wniesionych uprzednio przez Wnioskodawcę aportem do Spółki
    –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

W dniu 16 kwietnia 2018 r. do tutejszego Organu wpłynęło pismo uzupełniające ww. wniosek, przy którym przesłano potwierdzenie uiszczenia należnej opłaty od wniosku oraz opłaty skarbowej od załączonych pełnomocnictw.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 7 czerwca 2018 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.228.2018.1.MD, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 oraz art. 14r w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 7 czerwca 2018 r. (data doręczenia 14 czerwca 2018 r.). Zainteresowany będący stroną postępowania uzupełnił ww. wniosek pismem, które wpłynęło dnia 26 czerwca 2018 r.), nadanym w dniu 19 czerwca 2018 r.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Pana X

Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania:

Panią Y

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Pan X (dalej jako: „Wnioskodawca 1”) wraz z żoną Panią Y (dalej jako: „Wnioskodawca 2”; łącznie zwani dalej jako: „Wnioskodawcy”) na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej są właścicielami m.in. działek nr 1 i nr 2, objętych Kw nr … (dalej jako: „działki 1-2”) oraz działki nr 3, objętej Kw nr … (dalej jako: „działka 3”, łącznie zwane jako: „Działki”).

Wnioskodawcy nabyli działki nr 1-2 i działkę nr 3 nieodpłatnie w ramach przekazania gospodarstwa rolnego na podstawie aktu notarialnego z dnia 11 czerwca 1990 r. Decyzjami z dnia 20 stycznia 2017 r., wydanymi przez Prezydenta Miasta, działki nr 1-2 i działka nr 3 zostały na wniosek Wnioskodawców wyłączone z produkcji rolniczej. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów, według stanu na dzień 12 lipca 2017 r., działki nr 1-2 i nr 3 są sklasyfikowane jako grunty orne. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego osiedla … zatwierdzonym przez Radę Gminy …, działki nr 1-2 i nr 3 znajdują się w strefie zabudowy mieszkaniowej i usługowej (wypis z obowiązującego planu z dnia 11 grudnia 2017 r.). W dniu 25 września 2017 r. Prezydent Miasta wydał dla Wnioskodawcy 1 decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z garażem podziemnym, na działce 3, a w dniu 6 listopada 2017 r. Prezydent Miasta wydał dla Wnioskodawcy 1 decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę zespołu 9 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, z garażami podziemnymi, na działkach nr 1-2 (dalej jako: „Pozwolenia na budowę”). Wnioskodawcy nie występowali z wnioskiem o podział działek na mniejsze i nie wydzielali dróg wewnętrznych. Nie uzbrajali również terenu, ani nie prowadzili działań marketingowych. Na działkach nr 1-2 znajduje się jedynie od strony północnej i wschodniej ogrodzenie z przęseł stalowych na ciągłej podwalinie żelbetowej. Ogrodzenie to zostało postawione w 2000 r., a jego postawienie miało na celu zabezpieczenie nieruchomości przed osobami trzecimi, nie zaś uatrakcyjnienie nieruchomości dla potencjalnych nabywców.

Wnioskodawca 1 jest wspólnikiem (komandytariuszem) w Z Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. (dalej jako: Spółka). W dniu 7 listopada 2017 r. została zawarta pomiędzy Wnioskodawcami a Spółką umowa dzierżawy działki nr 1-2 oraz nr 3. Na podstawie przedmiotowej umowy, Spółka ma prawo za wynagrodzeniem m.in. do dysponowania Działkami na cele budowlane i wykonywania na nich robót budowlanych. Na podstawie przedmiotowej umowy dzierżawy Spółka realizuje na Działkach inwestycję budowlaną (budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi) Obecnie na działce nr 2 Spółka prowadzi m.in. prace budowlane dotyczące tzw. „stanu zero”, tj. - część podziemnej.

W przyszłości Wnioskodawca 1 przeniesie na Spółkę Pozwolenia na budowę. Po zakończeniu inwestycji Spółka dokona zbycia własności lokali (dalej jako: „Lokale”) wyodrębnionych w tych budynkach wraz ze stosownym udziałem w nieruchomości gruntowej (tj. w Działkach).

Wnioskodawcy planują sprzedać Spółce działki nr 1-2 oraz nr 3, ewentualnie Wnioskodawca 1 rozważa za zgodą Wnioskodawcy 2 wniesienie działek nr 1-2 oraz nr 3 aportem do Spółki. Wnioskodawca 1 jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, jednak nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej. Wnioskodawca 2 nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawcy uzyskują przychody z tytułu działów specjalnych produkcji rolnej oraz z najmu.

Poza wskazanym ogrodzeniem Działki są niezabudowane i nie były ani nie są wykorzystywane przez Wnioskodawców w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Przed dniem 7 listopada 2017 r. (zawarcie umowy dzierżawy ze Spółką) Działki nie były przedmiotem najmu lub dzierżawy. W przeszłości Wnioskodawcy nie kupowali, ani nie zbywali nieruchomości. Wnioskodawcy oświadczają, że opisywane czynności nie prowadzą do unikania opodatkowania, a celem Wnioskodawców nie jest unikanie opodatkowania.

W piśmie, które wpłynęło w dniu 26 czerwca 2018 r., Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą w formie Spółki komandytowej od dnia 27 września 2017 r. (postanowienie Sądu Rejonowego, Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego Z Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.). W dniu 2 października 2017 r. Spółka komandytowa, w następstwie wydanego postanowienia jw., została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Wnioskodawca 1 posiada w Spółce komandytowej udział w wysokości 31,5%. Spółka komandytowa, w której Wnioskodawca 1 jest wspólnikiem, posiada siedzibę w W. Przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki komandytowej Wnioskodawca 1 opodatkowuje, na mocy oświadczenia z dnia 20 stycznia 2018 r., złożonego w Urzędzie Skarbowym, na podstawie art. 9a ust. 2 i 5 oraz art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), według stawki liniowej w wysokości 19%. Dla potrzeb działalności Spółki komandytowej prowadzone są księgi rachunkowe, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U. z 2002 r., Nr 76, poz. 694, z późn. zm.). Wnioskodawca 1 nie był, ani nie jest wspólnikiem spółki jawnej. Przeniesienie na Spółkę komandytową pozwolenia na budowę zostało już dokonane i nastąpiło nieodpłatnie. Wnioskodawca 1 zamierza sprzedać, bądź wnieść aportem do Spółki komandytowej działki nr 1-2 oraz nr 3 w drugiej połowie 2018 r. Lokale, które będą sprzedawane przez Spółkę komandytową, będą stanowiły w tej Spółce „towar handlowy”. W związku z ew. przeniesieniem własności działek nr 1-2 oraz nr 3 na Spółkę komandytową zostały poniesione przez Wnioskodawcę 1 koszty związane z odrolnieniem przedmiotowych działek, ich podziałem oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę. W związku z ew. przeniesieniem własności działek nr 1-2 oraz nr 3 na Spółkę komandytową. Spółka komandytowa poniesie wszelkie koszty związane z przeniesieniem własności działek, w szczególności takie jak: koszty notarialne oraz ew. koszty podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy sprzedaż Działek przez Wnioskodawcę 1 oraz Wnioskodawcę 2, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę 1 Działek aportem do Spółki, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  3. Czy przychód ze sprzedaży Działek przez Wnioskodawców na rzecz Spółki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeżeli tak, to w ramach jakiego źródła przychodów?
  4. Czy wniesienie do Spółki przez Wnioskodawcę 1 za zgodą Wnioskodawcy 2 aportu w postaci Działek, będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie Wnioskodawców?
  5. W jaki sposób Wnioskodawca 1 z tytułu udziału w Spółce, powinien ustalić wysokość kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę Lokali, postawionych na Działkach wniesionych aportem?

Przedmiotem niniejszej interpretacji są zagadnienia zawarte w pytaniach oznaczonych Nr 3-5, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w odniesieniu do pytań Nr 1-2, w zakresie podatku od towarów i usług, wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Zainteresowanych:

Ad. 3)

Sprzedaż Działek będzie korzystać z wyłączenia od podatku dochodowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm., dalej jako: „ustawa o PIT”) z uwagi na to, że przychód ten zostanie uzyskany przez Wnioskodawców po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie Działek.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o PIT, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o PIT, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

  1. na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy;
  2. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  3. składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W świetle powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości (ich części oraz udziału) lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o PIT, stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawców, przychód uzyskany ze sprzedaży Działek nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ od końca roku, w którym nastąpiło ich nabycie, minęło pięć lat. Przedmiotowe Działki należą do majątku prywatnego Wnioskodawców i Wnioskodawcy nie prowadzą działalności gospodarczej, której przedmiotem byłyby Działki. Tym samym, uzyskany przez Wnioskodawców przychód ze sprzedaży Działek na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, zdaniem Wnioskodawców, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie znajdzie zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, według którego źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Działki nie były i nie są bowiem wykorzystywane przez Wnioskodawców do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawcy nabyli bowiem przedmiotowe działki, jako osoby prywatne - w ramach przekazania gospodarstwa rolnego. W konsekwencji, sprzedaż przez Wnioskodawców Działek nie będzie generować przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych wyżej przepisów prawa, zdaniem Wnioskodawców, skoro Działki nie były i nie są przez Wnioskodawców wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej, to sprzedaż tych Działek należy rozpatrywać przez pryzmat przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT. Tym samym, odpłatne zbycie Działek na rzecz Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie Działek przez Wnioskodawców upłynęło pięć lat. Sprzedaż przez Wnioskodawców Działek nie spowoduje zatem obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawców znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniach:

W związku z powyższym, Wnioskodawcy wnoszą o potwierdzenie zaprezentowanego stanowiska, zgodnie z którym przychód ze sprzedaży Działek będzie korzystać z wyłączenia od opodatkowania podatkiem dochodowym, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT.

Ad. 4)

Zdaniem Wnioskodawców, wniesienie przez Wnioskodawcę 1 za zgodą Wnioskodawcy 2 wkładu do Spółki w postaci Działek będzie się wiązało z powstaniem u Wnioskodawców przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, ale przychód ten będzie zwolniony, z uwagi na treść art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Przy czym, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę inną niż określoną w art. 5a pkt 28 ustawy o PIT (art. 5a pkt 26 ustawy o PIT).

Zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001 r., str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej, mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577, z późn. zm.; dalej jako: „KSH”), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółki osobowe, w świetle regulacji KSH, nie są co prawda osobami prawnymi, lecz dysponują licznymi atrybutami właściwymi dla osób prawnych, tj. posiadają wyodrębnienie majątkowe, zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Spółka jest zatem właścicielem majątku wniesionego do niej w formie wkładów przez wspólników oraz uzyskanego w trakcie swego istnienia.

W świetle powyższego, spółka komandytowa, jako osobowa spółka prawa handlowego, jest spółką niebędąca osobą prawna. Spółka komandytowa nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego. Dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce komandytowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu wspólnika. Z uwagi na to, że Wnioskodawca 1 jest osobą fizyczną, to dochód z udziału w Spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 21 ustawy o PIT ustawodawca zawarł katalog zwolnień przedmiotowych, wśród których wskazał m.in. na neutralność podatkową czynności wniesienia aportu do spółki niebędącej osobą prawną, czyli m.in. do spółki komandytowej (zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o PIT).

Oznacza to, że wniesienie przez Wnioskodawcę 1 za zgodą Wnioskodawcy 2 aportem Działek do Spółki, będzie się wiązało z powstaniem przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, ale przychód ten będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT.

Zaprezentowane przez Wnioskodawców stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia:

Ad. 5)

Zdaniem Wnioskodawcy 1, w przypadku sprzedaży przez Spółkę Lokali wraz z prawem własności Działek wniesionych uprzednio przez Wnioskodawcę 1 aportem, powinien On ustalić koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 8a pkt 2 w związku z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Oznacza to, że Wnioskodawca 1 może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki faktycznie poniesione na nabycie Działek będących przedmiotem aportu.

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. Jak to zostało już powyżej wspomniane, spółka komandytowa, jako osobowa spółka prawa handlowego, nie posiada osobowości prawnej. Tym samym, spółka komandytowa jest transparentna podatkowo, co oznacza, że spółka komandytowa nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, a jej dochody nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podatnikami są wspólnicy spółki komandytowej.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przy czym zasady wyrażone w art. 8 ust. 1 ustawy o PIT stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT).

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. c) ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej (…).

Kosztami uzyskania przychodów są, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wydatek może zatem zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, jeżeli spełnia łącznie następujące przesłanki:

  • został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie został wymieniony w art. 23 ustawy o PIT, tj. wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • został należycie udokumentowany.

Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 8a ustawy o PIT, w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw, będących przedmiotem wkładu do takiej spółki, za koszt uzyskania przychodu uważa się:

  1. wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4, pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych - jeżeli rzeczy te lub prawa były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki;
  2. wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę 1 (będącego wspólnikiem Spółki) zdarzenia przyszłego wynika, że wniesione przez Niego do Spółki aportem Działki, będą przeznaczone przez Spółkę na inwestycję budowlaną polegającą na wybudowaniu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi. Po zakończeniu inwestycji Spółka dokona zbycia Lokali wyodrębnionych w tych budynkach wraz ze stosowanym udziałem w nieruchomości gruntowej (tj. w Działkach).

Prawo własności gruntów wniesionych przez Wnioskodawcę 1 do Spółki aportem stanowić będzie zatem w Spółce środek obrotowy (towar handlowy). Działki będą bowiem przeznaczone do odsprzedaży (wraz z wybudowanymi na nich Lokalami). W przypadku zbycia przez Spółkę Lokali wraz ze stosownym udziałem w nieruchomości gruntowej (tj. w Działkach), koszty uzyskania przychodu należy zatem ustalić u Wnioskodawcy 1 na podstawie art. 22 ust. 5a pkt 2 w związku z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 22 ust. 8a pkt 2 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodu w przypadku zbycia przez spółkę przedmiotu wkładu są faktyczne koszty poniesione na jego nabycie.

Oznacza to, że kosztami uzyskania przychodu w związku ze zbyciem przez Spółkę Lokali wraz ze stosowanym udziałem w Działkach, będą u Wnioskodawcy 1 koszty faktycznie przez Niego poniesione na nabycie Działek. Do kosztów uzyskania przychodów mogą zostać zaliczone również poniesione przez Wnioskodawcę 1 m.in. koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego, opłaty notarialne, sądowe. Kosztem uzyskania przychodów nie będzie jednak wartość przedmiotowych Działek z dnia wniesienia aportu, ponieważ Działki zostały nabyte nieodpłatnie.

Kosztami uzyskania przychodu ze sprzedaży Działek wniesionych do Spółki aportem będą zatem jedynie faktycznie poniesione przez Wnioskodawcę 1 wydatki na nabycie przedmiotu aportu (Działek), ustalone wg. wartości historycznej.

Stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez: Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 22 stycznia 2016 r., Nr ITPB1/4511-1123/15-6/HD oraz w dniu 2 września 2014 r., Nr ITPB1/415-617M4/PSZ; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 15 lipca 2016 r., Nr IPPB1/4511-555/16-2/ES oraz w wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt SA/Wr 143/15.

Podsumowując, sprzedaż przez Wnioskodawców Działek, czy też wniesienie ich aportem do Spółki nie będzie rodziło dla Wnioskodawców konsekwencji na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. czynności te nie spowodują powstania przychodu do opodatkowania.

W przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę Lokali, postawionych na Działkach wniesionych aportem, Wnioskodawca 1, jako koszt uzyskania przychodu, będzie mógł uwzględnić jedynie faktycznie poniesione wydatki na nabycie przedmiotu aportu (Działek), ustalone wg. wartości historycznej. Kosztem uzyskania przychodu nie będzie zatem wartość Działek z dnia wniesienia aportu do Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanych.

Informuje się, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Tak więc, jeżeli opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego nie będzie zgodny ze zdarzeniem, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Zainteresowanych.

Dodać należy, że Zainteresowany będący stroną postępowania we własnym stanowisku do pytania Nr 5 przywołał nieaktualną treść art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże w związku z powołaniem się na ten sam przepis, tj. art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanowisku do pytania Nr 4 w aktualnej treści, tutejszy Organ uznał powyższe za oczywistą omyłkę pozostającą bez wpływu na ostateczne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj