Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.81.2018.3.MZ
z 14 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej twierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 13 czerwca 2018 r. (data wpływu 15 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

X;

  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

Y Sp. z o.o.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: „Nabywca”) jest spółką kapitałową z siedzibą w Luksemburgu, która w ramach prowadzonej działalności inwestycyjnej zamierza nabyć nieruchomości położone na terenie Polski i wykorzystywać je w działalności prowadzonej w Polsce za pośrednictwem zarejestrowanego w Polsce oddziału Nabywcy. Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: „Sprzedający”) jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. Sprzedający i Nabywca są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług w Polsce.

Sprzedający oraz Nabywca są określani łącznie w niniejszym wniosku jako „Zainteresowani”.

Zainteresowani nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług (tj. nie występują między nimi powiązania kapitałowe lub osobowe).

Sprzedający zamierza dokonać sprzedaży na rzecz Nabywcy nieruchomości, składającej się z: prawa użytkowania wieczystego gruntu (dalej: „Grunt”), budynku biurowo-administracyjnego (dalej: „Budynek”), części budynku łącznika (dalej: „Część budynku łącznika”) oraz naniesień na gruncie zdefiniowanych w przedwstępnej umowie sprzedaży nieruchomości jako budowle (dalej: „Budowle”), tj. wiaty śmietnika, szlabanu wjazdowego, pomnika, pylonu oraz placu wyłożonego kostką brukową (dalej łącznie jako: „Nieruchomość”). Przedmiotu sprzedaży nie będą stanowiły nieruchomości inne niż wyżej wskazane, w szczególności działki niezabudowane.

Przedmiotowy Grunt składa się z działek o numerze ewidencyjnym 24, 36/3 oraz 36/1 (dla których Sąd prowadzi księgę wieczystą), przy czym:

  • na działce o nr ewidencyjnym 24 częściowo bądź w całości posadowione są: Budynek, Część budynku łącznika oraz Budowle;
  • na działce o nr ewidencyjnym 36/3 oraz 36/1 posadowiony jest częściowo Budynek (tj. na wskazane działki wykracza niewielka część pierwszego piętra Budynku, w której znajduje się sala konferencyjna).

Budynek łącznika, którego część jest sprzedawana w ramach transakcji jest posadowiony częściowo na Gruncie (na działce o nr 24) a częściowo na gruncie sąsiadującym (tj. gruncie stanowiącym działkę o nr ewidencyjnym 23, który to grunt został oddany w użytkowanie wieczyste spółce powiązanej ze Sprzedającym) i znajduje się w nim stacja transformatorowa oraz inne urządzenia energetyczne obsługujące Budynek i budynki posadowione na gruncie sąsiadującym, umożliwiając prawidłowe korzystanie z nich. Budynek łącznika wybudowany został w 1997 r. (tj. przed nabyciem Nieruchomości przez Sprzedającego).

Znajdujący się na Gruncie budynek biurowy do 30 listopada 2017 r. był przedmiotem najmu na podstawie dwóch umów zawartych bądź aneksowanych przez Sprzedającego. W szczególności jedna z umów najmu zawarta została jeszcze przed nabyciem Nieruchomości przez Sprzedającego i obejmowała najem 100% powierzchni Budynku przeznaczonej do wynajmu.

Budowle posadowione na Gruncie zostały wzniesione przed nabyciem Nieruchomości przez Sprzedającego (za wyjątkiem wiaty śmietnika, która została wybudowana przez Sprzedającego w roku 2009). W szczególności:

  • plac wyłożony kostką – został utwardzony w 1998 r., zgodnie z umową zawartą z najemcą Budynku, od 9 lutego 2005 r. do dnia rozwiązania/wygaśnięcia umów najmu, (tj. 30 listopada 2017 r.) miejsca parkingowe znajdujące się na placu stanowiły przedmiot najmu;
  • szlaban – wzniesiony został w 1998 r.;
  • pomnik – wzniesiony został około 1950 r. wraz z Budynkiem;
  • pylon – wzniesiony został w 1998 r.

Część budynku łącznika ani Budowle nie stanowiły odrębnego przedmiotu najmu (poza częścią placu wyłożonego kostką, na którym znajdował się parking – o czym mowa wyżej), niemniej jednak po wzniesieniu były używane przez najemców, jako część powierzchni wspólnej (poza pomnikiem, którego wartość funkcjonalna jest ograniczona), ponadto stanowiły części składowe infrastruktury umożliwiającej prawidłowe używanie przedmiotu najmu (szlaban wjazdowy, wiata śmietnika, Część budynku łącznika) bądź informujące o fakcie zajmowania Budynku przez najemcę (na pylonie znajdowała się nazwa najemcy).

Część budynku łącznika i Budowle, jako części powierzchni wspólnej bądź jako odrębny przedmiot najmu wykorzystywane były przez Sprzedającego dla celów prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (tj. usług wynajmu powierzchni biurowej).

Sprzedający nie poniósł wydatków na ulepszenie Części budynku łącznika lub Budowli, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności wydatków, które przewyższałyby 30% wartości poszczególnych Budowli i Części budynku łącznika. Ponadto, od momentu nabycia Nieruchomości w 2005 r., Sprzedający nie poniósł wydatków na ulepszenie (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym) Budynku stanowiących co najmniej jego 30% wartości początkowej.

Prawo własności Nieruchomości zostało nabyte przez Sprzedającego w następujący sposób:

Na podstawie umowy sprzedaży z 7 listopada 2005 r. objętej aktem notarialnym Sprzedający nabył prawo własności dziewięciokondygnacyjnego budynku biurowego wraz z prawem użytkowania wieczystego działki gruntu o numerze ewidencyjnym 24 (dla których Sąd prowadzi księgę wieczystą). Cena sprzedaży nieruchomości nie była powiększona o podatek od towarów i usług. W konsekwencji Sprzedającemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu Nieruchomości (w tym z tytułu nabycia Części budynku łącznika i Budowli). Jak wynika z aktu notarialnego, transakcja opodatkowana została natomiast podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Budynek był wykorzystywany przez Sprzedającego dla celów prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (usług wynajmu powierzchni biurowej) przez okres co najmniej dwóch lat po dacie jego nabycia. Ponadto, od momentu nabycia Nieruchomości w 2005 r., Sprzedający nie poniósł wydatków na ulepszenie (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) Budynku, stanowiących co najmniej 30% jego wartości początkowej.

W wyniku sprzedaży zostaną przeniesione na Nabywcę wraz z Nieruchomością:

  • prawa i obowiązki z wybranych decyzji administracyjnych wydanych w związku z Nieruchomością, w szczególności na Nabywcę mogą zostać przeniesione prawa i obowiązki z uzyskanego przez Sprzedającego pozwolenia na budowę (dotyczącego przebudowy budynku i częściowej rozbiórki) wraz ze wszystkimi uzgodnieniami, zgodami, opiniami, zezwoleniami,
  • projekt budowlany wraz z majątkowymi prawami autorskimi (w szczególności projekt budowlany opracowany w celu przebudowy budynku usługowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek zamieszkania zbiorowego),
  • wydanie dokumentacji prawno-administracyjnej związanej z budową i oddaniem Nieruchomości do użytkowania, jak również dokumentacji technicznej (np. plany geodezyjne) związanej z użytkowaniem nabywanej Nieruchomości,
  • prawa i obowiązki z umowy z architektem.
  • (dalej jako: „Transakcja”).

Przed dokonaniem dostawy Nieruchomości, Sprzedający i Nabywca złożą właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie podatkiem od towarów i usług (w części podlegającej zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług), spełniające wymogi określone w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Po nabyciu Nieruchomości, Nabywca planuje realizację dalszej inwestycji związanej z Nieruchomością, tj. przebudowę budynku usługowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek zamieszkania zbiorowego. Dopiero zakończenie dalszych prac polegających na przebudowie Budynku umożliwi Nabywcy prowadzenie działalności gospodarczej, dla celów której nabywa on Nieruchomość.

Intencją Sprzedającego oraz Nabywcy jest objęcie planowaną Transakcją wybranych składników majątkowych (Nieruchomości i innych ściśle związanych z nią składników). Z perspektywy Nabywcy głównym celem Transakcji jest nabycie Budynku (wraz z prawem do użytkowania wieczystego gruntu), który zostanie przebudowany i wykorzystany przez Nabywcę do celów przyszłej działalności, całkowicie odmiennej od prowadzonej obecnie przez Sprzedającego. Lokalizacja Budynku, jego wielkość i rozkład, a także grunt, na którym się znajduje, spełniają kryteria Nabywcy, który poszukuje atrakcyjnych lokalizacji na prowadzenie hosteli w wielu lokalizacjach na świecie. Nabywca nie zamierza prowadzić działalności polegającej na wynajmie powierzchni Budynku na cele biurowe (tj. działalności prowadzonej przez Sprzedającego). Zainteresowani pragną podkreślić, że ich zamiarem nie jest przeniesienie własności całego przedsiębiorstwa Sprzedającego, czy też kontynuowanie przez Nabywcę działalności prowadzonej przez Sprzedającego przy wykorzystaniu Nieruchomości.

W szczególności, nie zostaną przeniesione – w ramach Transakcji sprzedaży Nieruchomości

- następujące składniki majątkowe Sprzedającego:

  • należności oraz zobowiązania Sprzedającego,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących bieżącego funkcjonowania Sprzedającego oraz utrzymania Nieruchomości (w szczególności umowa na prowadzenie księgowości, umowa na usługi prawne, usługi dotyczące dostawy mediów, ochrony, sprzątania, itp.),
  • prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących zarządzania, zawartych przez Sprzedającego z podmiotem zarządzającym Nieruchomością, prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z najemcami,
  • rachunki bankowe Sprzedającego oraz środki pieniężne Sprzedającego, w walucie krajowej oraz zagranicznej, zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • dokumentacja (np. dokumentacja finansowa i księgowa), np. budżet eksploatacyjny, regulamin Budynku,
  • księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej,
  • zakład pracy Sprzedającego bądź jakakolwiek jego część (Sprzedający nie zatrudnia pracowników),
  • ruchomości aktualnie znajdujące się w Budynku i należące do Sprzedającego,
  • tajemnice handlowe Sprzedającego,
  • firma Sprzedającego, znaki towarowe bądź domeny internetowe będące własnością Sprzedającego,
  • umowy kredytowe/pożyczkowe związane z finansowaniem Sprzedającego/Nieruchomości,
  • wartości niematerialne i prawne składające się na wartość firmy, w tym takie jak: know-how, reputacja firmy, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, dostęp do rynków, kontakty z instytucjami finansowymi – z wyjątkiem opisanych wyżej majątkowych praw autorskich.

Nieruchomość stanowi jedyną nieruchomość będącą własnością Sprzedającego i wykorzystywaną przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (głównym przedmiotem działalności Sprzedającego jest nabywanie nieruchomości oraz zabudowywanie, administrowanie, eksploatowanie, wynajmowanie i sprzedawanie posiadanych nieruchomości (PKD 68.20.Z)). W związku z powyższym, Nieruchomość wraz ze składnikami majątkowymi niebędącymi przedmiotem niniejszej Transakcji (tj. należności i zobowiązania Sprzedającego, rachunki bankowe, prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących Nieruchomości, ruchomości Sprzedającego znajdujące się w Budynku i inne wskazane powyżej) stanowi całokształt działalności Sprzedającego, która nie może być jednak kontynuowana przez Nabywcę bez przeniesienia powyżej wskazanych składników majątkowych, to jest jedynie w oparciu o aktywa przenoszone w ramach Transakcji.

Sprzedający dla celów administracyjnych określa w odniesieniu do Nieruchomości budżet, w którym zestawia przychody pochodzące z najmu Budynku z kosztami utrzymania Nieruchomości (tj. opłatami eksploatacyjnymi z tytułu zużycia mediów, kosztami ubezpieczenia, należnych podatków i opłat z tytułu użytkowania wieczystego, opłat z tytułu sprzątania, ochrony budynku, utrzymania zieleni, prac konserwacyjnych). Sprzedający nie prowadzi natomiast w żadnej formie odrębnych ksiąg rachunkowych dla Nieruchomości.

Nieruchomość nie jest i nie będzie przed datą Transakcji wyodrębniona organizacyjnie z przedsiębiorstwa Sprzedającego. W szczególności, nie będzie stanowić ona oddziału, zakładu oraz nie będą dla niej prowadzone odrębne księgi. Przed planowaną sprzedażą Sprzedający nie ma ani nie dokona żadnego wyodrębnienia finansowego, księgowego lub organizacyjnego jakiejkolwiek części swojej działalności.

Po nabyciu Nieruchomości, Nabywca przeprowadzi na niej inwestycję polegającą na przebudowie Budynku (adaptacja na hostel). Po Transakcji Nabywca będzie wykorzystywał Nieruchomość dla celów prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy nabycie przez Nabywcę Budynku, Części budynku łącznika oraz wiaty śmietnika, szlabanu wjazdowego, pylonu i placu wyłożonego kostką brukową wraz z prawem użytkowania wieczystego Gruntu, na którym są posadowione na podstawie umowy sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej (23%)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Mając na uwadze przedmiot niniejszej interpretacji, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, Organ poniżej przywołał stanowisko Zainteresowanych odnoszące się tylko do podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli do pytania oznaczonego we wniosku nr 4.

Zdaniem Zainteresowanych, nabycie Budynku, Części budynku łącznika oraz wiaty śmietnika, szlabanu wjazdowego, pylonu i placu wyłożonego kostką brukową wraz z prawem użytkowania wieczystego Gruntu, na którym są posadowione nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej (23%).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy oraz praw majątkowych.

Ponadto, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Na podstawie podanych wyżej regulacji należy zatem uznać, że skoro zbycie Budynku, Części budynku łącznika oraz wiaty śmietnika, szlabanu wjazdowego, pylonu i placu wyłożonego kostką brukową wraz z prawem użytkowania wieczystego Gruntu, na którym są posadowione będzie dokonywane jako umowa sprzedaży, to transakcja ta potencjalnie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednakże zachodzi przy tym okoliczność wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na opodatkowanie transakcji podatkiem od towarów i usług, ponieważ, jak wykazano w uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych dotyczącego pytań 1 i 2, planowane nabycie Budynku oraz wiaty śmietnika, szlabanu wjazdowego, pylonu i placu wyłożonego kostką brukową wraz z prawem użytkowania wieczystego Gruntu, na którym są posadowione, będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług i nie będzie zwolnione z podatku od towarów i usług.

Reasumując, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja nabycia Budynku, Części budynku łącznika oraz wiaty śmietnika, szlabanu wjazdowego, pylonu i placu wyłożonego kostką brukową wraz z prawem użytkowania wieczystego Gruntu, na którym są posadowione, nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych z powodu jej opodatkowania podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 14 sierpnia 2018 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.464.2018.4.KO.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1150) – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

O powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy. Stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym wynosi 2%, natomiast innych praw majątkowych – 1% (art. 7 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy).

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Należy jednak zaznaczyć, że o wyłączeniu z opodatkowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Sprzedający zamierza dokonać sprzedaży na rzecz Nabywcy nieruchomości składającej się z: prawa użytkowania wieczystego gruntu (Grunt), budynku biurowo-administracyjnego (Budynek), Części budynku łącznika oraz naniesień na gruncie zdefiniowanych w przedwstępnej umowie sprzedaży nieruchomości jako Budowle, tj. wiaty śmietnika, szlabanu wjazdowego, pomnika, pylonu oraz placu wyłożonego kostką brukową (łącznie Nieruchomość). Przedmiotowy Grunt składa się z działek o numerze ewidencyjnym 24, 36/3 oraz 36/1 przy czym:

  • na działce o nr ewidencyjnym 24 częściowo bądź w całości posadowione są: Budynek, Część budynku łącznika oraz Budowle;
  • na działce o nr ewidencyjnym 36/3 oraz 36/1 posadowiony jest częściowo Budynek (tj. na wskazane działki wykracza niewielka część pierwszego piętra Budynku, w której znajduje się sala konferencyjna).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy opodatkowania tym podatkiem umowy sprzedaży Budynku, Części budynku łącznika oraz wiaty śmietnika, szlabanu wjazdowego, pylonu i placu wyłożonego kostką brukową wraz z prawem użytkowania wieczystego Gruntu; to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ww. umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 14 sierpnia 2018 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.464.2018.4.KO, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

„(…) dostawa Budynku, Części budynku łącznika i budowli tj. wiaty śmietnika, szlabanu wjazdowego, pylonu oraz placu wyłożonego kostką brukową, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W konsekwencji z uwagi na zastosowanie do dostawy Budynku, Części budynku łącznika i budowli tj. wiaty śmietnika, szlabanu wjazdowego, pylonu oraz placu wyłożonego kostką brukową posadowionych na działkach nr 24, 36/3 oraz 36/1 zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, Sprzedający będzie miał prawo do rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10, po spełnieniu warunków określonych przepisami art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT.

Reasumując w sytuacji kiedy Sprzedający i Nabywca (Wnioskodawca) będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i złożą oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT w stosunku do przedmiotowej Nieruchomości, której dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to dostawa ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki właściwej dla dostawy budynków i budowli tj. 23%. W związku z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług również sprzedaż gruntu, na którym te budynki i budowle są posadowione będzie opodatkowana taką samą stawką podatku VAT.”

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (i nie będzie z tego podatku zwolniona z uwagi na rezygnację przez Strony Transakcji ze zwolnienia w zakresie, w jakim zwolnienie z podatku od towarów i usług będzie im przysługiwało), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku, z tytułu sprzedaży Nieruchomości nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj