Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.410.2018.1.APO
z 29 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800, z późn. m.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 maja 2018 r. (data wpływu 21 maja 2018 r.), uzupełnionym 16 lipca 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w związku z realizacją opisanego projektu, stanowi on dla Spółki działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co w konsekwencji uprawnia Spółkę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w związku z realizacją opisanego projektu, stanowi on dla Spółki działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co w konsekwencji uprawnia Spółkę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 29 czerwca 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.246.2018.1.APO wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 16 lipca 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2017 r. w ramach planów związanych z rozszerzeniem i rozwojem działalności Spółki Zarząd podjął następujące działania:

  1. Dnia 26 czerwca 2017 r. podpisano z ... Agencją ... w ... umowę o dofinansowanie projektu: Izolacyjno-konstrukcyjne wielkoblokowe elementy ścienne oraz szkieletowa konstrukcja w izolacyjnych deskowaniach traconych przeznaczone do wznoszenia ścian budynków niskoenergetycznych i pasywnych, w ramach działania 2.3 Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw, poddziałania 2.3.2 Bony na innowacje dla MŚP Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
    Projekt dotyczył zakupu od jednostki badawczo-rozwojowej usługi polegającej na opracowaniu całkowicie nowych na rynku materiałów budowlanych dwóch rodzajów prefabrykatów oraz technologii ich produkcji, niezbędnych do wdrożenia opracowanych przez inżynierów firmy (Zarząd) nowatorskich systemów konstrukcyjnych wznoszenia budynków niskoenergetycznych i pasywnych o tzw. lekkiej konstrukcji, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych badań i opracowania prefabrykatów w postaci:
    • wielowarstwowych bloków ściennych z płyt styrobetonowych oraz płyt styropianowych,
    • płyt szalunku traconego.
    Umowę o wykonanie prac badawczych podpisano z Uniwersytetem (…), reprezentowanym przez prorektora ds. współpracy z otoczeniem. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 495.540 zł. Do 31 grudnia 2017 r. Spółka poniosła nakłady finansowe związane z przeprowadzeniem:
    • wstępnych analiz i opracowań dla proponowanych systemów konstrukcyjnych,
    • analiz numerycznych nośności elementów blokowych oraz konstrukcji szkieletowej w deskowaniu traconym,
    • badań pilotażowych - tzn. prób technologicznych w zakładzie produkcyjnym Spółki.
      Zakończenie projektu planowane jest na III kwartał 2018 r. i będzie związane głównie ze sporządzeniem dokumentacji technicznej i certyfikacją wyrobów.
  2. Dnia 31 marca 2017 r. złożono do Banku ... wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą: Konstrukcyjno-izolacyjne wielkoblokowe elementy ścienne oraz szkieletowa konstrukcja w deskowaniach traconych przeznaczone do wznoszenia ścian budynków niskoenergetycznych, w tym pasywnych, w ramach Poddziałania 3.2.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Kredyt na innowacje technologiczne.

Bezpośrednim rezultatem projektu będzie uruchomienie produkcji nowego typu prefabrykatów dla wznoszenia budynków mieszkalnych niskoenergetycznych i pasywnych, do stosowania w systemie konstrukcyjnym elementów ściennych konstrukcyjno-izolacyjnych.

Nowy system konstrukcyjny wymagać będzie stosowania nowego typu i rodzaju prefabrykatów:

  • bloku wielowarstwowego ściennego,
  • płyty ściennej szalunku traconego.

W celu realizacji projektu konieczne jest wybudowanie hali produkcyjno-magazynowej w Z. oraz zakup następujących maszyn i urządzeń: urządzenia do nacinania płyt EPS, linii do oklejania płyt EPS, linii do produkcji płyt styrobetonowych, kruszarki do odpadów EPS, prasy pionowej do zgniatania bloków EPS, linii do formowania płyt okleinowych i styrobetonowych, spieniarki cyklicznej, urządzenia do transportu wielkoblokowych elementów ściennych - żurawika, 3 sztuk mobilnych pomp do betonów i zapraw z podajnikiem ślimakowym, 3 sztuk wibratorów pogrążalnych do betonu i zapraw oraz oprogramowania do projektowania.

Budowa hali produkcyjno-magazynowej z uwagi na potencjał firmy i branżę, w której działa wykonywana jest siłami własnymi przedsiębiorstwa, tj. przez pracowników związanych z jej budową oraz pracowników nadzorujących postęp prac budowlanych.

Do 31 grudnia 2017 r. Spółka poniosła następujące koszty związane z realizacją projektu:

  • rozpoczęto budowę hali produkcyjno-magazynowej na działce w Z. już w roku 2016 i kontynuowano w 2017 r., zaliczając do kosztów także wynagrodzenia oraz narzuty od wynagrodzeń pracowników związanych z budową, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności pozostaje w ogólnym czasie pracowników za dany okres; wartość materiałów i surowców oraz usług zewnętrznych niezbędnych do realizacji budowy,
  • zakupiono 3 sztuki pomp mobilnych do betonów i zapraw z podajnikiem ślimakowym,
  • zakupiono oprogramowanie do projektowania.

Globalna kwota kosztów związanych z projektem wynosi 3.669.878,44 zł. Zakończenie budowy hali produkcyjno-magazynowej planowane jest na III kwartał 2018 r.

W uzupełnieniu wniosku zawartym w piśmie z 11 lipca 2018 r. (data wpływu 16 lipca 2018 r.) Wnioskodawca wskazał, że wymienione w pytaniu nr 2 zadanie inwestycyjne polegające na wybudowaniu hali produkcyjno-magazynowej w Z. rozpoczęto w roku 2016, zakończone zostanie w roku 2018. Podstawowe rodzaje działalności Wnioskodawcy wiążą się generalnie z budownictwem obiektów mieszkalnych i niemieszkalnych - przede wszystkim niskoenergetycznych i pasywnych. Obszary działalności firmy to:

  • budownictwo mieszkaniowe jedno i wielorodzinne (od 1989 r.),
  • produkcja drobnych materiałów budowlanych i - przede wszystkim - styropianu jako materiału ociepleniowego oraz do wykonywania prefabrykatów budowlanych (od 1992 r.),
  • działalność handlowa materiałami instalacyjno-sanitarnymi i budowlanymi (od 1995 r.),
  • roboty termorenowacyjne w budynkach mieszkalnych i przemysłowych (od 1996 r.),
  • wznoszenie budynków mieszkalnych we własnej technologii (koszto - i energooszczędnej) szalunku traconego (od 2013 r.).

Obecnie, aktywność firmy można podzielić na trzy główne obszary:

  • produkcja materiałów budowlanych (styropianu),
  • wykonywanie robót budowlano-montażowych, instalacyjnych, inżynieryjnych, w tym wznoszenie obiektów i budynków prototypowych z nowymi rozwiązaniami technicznymi,
  • działalność handlowa, pośrednictwa handlowego, sprzedaży i kupna materiałów i wyrobów.

Produkcja prefabrykatów ze styropianu i styrobetonu na potrzeby nowych technologii jest przedsięwzięciem wymagającym znacznych powierzchni produkcyjnych. Dla zastosowania nowych technologii konieczna była rozbudowa przedsiębiorstwa tj. budowa zamkniętej hali o powierzchni 798 m2 przeznaczonej na zainstalowanie elementów nowej linii technologicznej, wyposażonej w maszyny i urządzenia produkcyjne, odpowiednie ciągi komunikacyjne oraz przestrzeń niezbędną - przy zakładanej skali produkcji - do składowania materiałów i surowców, jak i wyrobów gotowych (ok. 1/5 powierzchni hali). Z uwagi na potencjał firmy i branżę, w której działa, hala wykonywana jest siłami własnymi przedsiębiorstwa, tj. przy udziale pracowników związanych z budowaniem hali oraz pracowników nadzorujących budowę. 

Zakończenie budowy hali zaplanowano na III kw. 2018 r., gdyż ostatnie prace - związane z poziomowaniem i wzmacnianiem podłoża (posadzki) w przestrzeni produkcyjnej odbywać się będą zgodnie z wymogami dla danych, konkretnych maszyn i urządzeń ciągu technologicznego. Nowe technologie produkcji dotyczą wdrożenia do praktyki gospodarczej Wnioskodawcy lekkich materiałów budowlanych (na bazie styropianu i styrobetonu) - płyty ściennej szalunku traconego oraz bloku wielowarstwowego ściennego. Są to produkty przełomowe z punktu widzenia branży budownictwa mieszkaniowego, gdyż po raz pierwszy styropian staje się pełnoprawnym materiałem do wznoszenia przegród ściennych, w tym ścian obwodowych budynków, gdy do tej pory wykorzystywany jest jedynie jako jedno z rozwiązań dociepleniowych (obok innych materiałów) i stosowany jako „okładzina” materiałów „nośnych” - cegła, beton, itp.

W rezultacie osiągnięte zostaną dwie innowacje produktowe:

  1. płyta ścienna szalunku traconego - płyta styropianowa dźwiękochłonna (grafitowa), z wyciętymi ryglami (w które wlewany jest żelbet wzmacniający konstrukcję przegrody; na to od wewnątrz budynku przyklejana jest płyta OSB lub MPF lub Cetris (zależnie od potrzeb), a od zewnątrz styropian biały;
  2. blok konstrukcyjny wielowarstwowy ścienny prostokątny oraz jego warianty w zakresie wymaganego kształtu do zastosowania jako profile do otworów okiennych i drzwiowych (np. pas podokienny, filar międzyokienny, pas nadprożowy); blok ścienny składa się z płyt styrobetonowych i płyt styropianowych sklejonych klejem poliuretanowym i dodatkowo sprężonych ściągami metalowymi ze stali budowlanej, zabezpieczonymi rozwiązaniem izolacyjnym przed powstawaniem mostków cieplnych.

Prefabrykaty znajdą zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym niskoenergetycznym i pasywnym, gdyż pozwalają na wznoszenie ścian zewnętrznych budynków pasywnych, tj. ścian o współczynniku przenikania ciepła U(max) mniejszym niż 0,1 W/m2K.

Obydwa produkty zostały opracowane w trakcie prac przemysłowych i rozwojowych, których zakończenie zwieńczone zostało uzyskaniem ochrony praw własności intelektualnej w Urzędzie UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w postaci prawa ochronnego na wzór wspólnotowy:

  • płyty ścienne szalunku traconego – 16 stycznia 2017 r. pod nr X.
  • bloki konstrukcyjne wielowarstwowe – 24 września 2016 r. pod nr Y.

W chwili obecnej trwają prace nad przygotowaniem projektów (budowlanych - wykonawczych i kosztorysowych) pierwszych budynków, które zostaną wzniesione z wykorzystaniem dwóch ww. systemów konstrukcyjnych, a zatem z zastosowaniem obydwu nowych prefabrykatów, co w efekcie potwierdzi spełnienie założeń projektowych (przeprowadzenie inwestycji technologicznej i uruchomienie produkcji prefabrykatów jest etapem na drodze do osiągnięcia podstawowego celu - przedsięwzięcia, jakim jest budowa obiektów niskoenergetycznych i pasywnych).

W konsekwencji powyższego, realizacja projektu pozwoli również na wdrożenie do praktyki gospodarczej firmy dwóch innowacji procesowych - wznoszenie budynków mieszkalnych niskoenergetycznych i pasywnych w oparciu o dwa nowe systemy konstrukcyjne wykorzystujące ww. prefabrykaty:

  1. system szkieletowej konstrukcji w izolacyjnych deskowaniach traconych,
  2. system wielkoblokowych elementów ściennych izolacyjno-konstrukcyjnych.

Każdy z tych systemów pozwala na wznoszenie budynków pasywnych, a więc takich, których zapotrzebowanie na ciepło E(UCO) nie przekracza 15 kW/m2/rok. Równocześnie, zastosowanie materiałów lekkich pozwoli na skrócenie czasu realizacji, a tym samym zmniejszenie kosztów wznoszenia.

Dodatkowo:

  1. żaden ze stosowanych systemów konstrukcyjnych, czy technologii wznoszenia budynków nie stosuje gamy prefabrykatów powstałych na bazie styropianu i innych materiałów „lekkich” - jako podstawowego budulca - umożliwiających dużą akumulację ciepła, odpowiednią wytrzymałość konstrukcji, wysoką izolacyjność powietrzną i termiczną, a na dodatek niższą o min. 20% cenę. Obecnie materiały lekkie (styropian, styrobeton) stanowią najwyżej uzupełnienie w technologiach tradycyjnych i stosowane są głównie jako ocieplina; jest to zatem przełom w branży;
  2. planowane do stosowania przy wznoszeniu obiektów z materiałów lekkich systemy energooszczędne dla budynków pasywnych oparte są na nowatorskich rozwiązaniach, a ich uzupełnieniem jest inny autorski pomysł Spółki, który wykorzystywany będzie przy realizacji pewnych elementów stropów, stropodachów i fundamentów budynków - jest to tzw. system deskowań traconych - technologia opracowana kilka lat temu, której wdrożenie (przy wsparciu ze środków pomocy publicznej) już nastąpiło. Nowe produkty winny być jednak rozpatrywane niezależnie od ww. przykładu, gdyż mogą być zastosowane z każdym innym systemem konstrukcji fundamentów, stropów i stropodachów budynków, w tym wylewanych, belkowych, drewnianych itp. itd.

Nowa technologia jest na tyle uniwersalna i atrakcyjna cenowo, że Spółka nie wyklucza zainteresowania nią partnerów biznesowych spoza granic kraju, co pozwoliłoby na wyjście produktów firmy również na rynki zagraniczne.

Po zakończeniu realizacji projektu i przyjęciu hali produkcyjno-magazynowej do ewidencji środków trwałych, poniesione przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R, będą przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne na podstawie art. 15 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka, w latach, w których ponosiła i ponosi wydatki na działalność badawczo-rozwojową nie prowadziła działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 11 lipca 2018 r. – data wpływu do Organu 16 lipca 2018 r.):

Czy w związku z realizacją powyżej opisanego projektu, stanowi on dla Spółki działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co w konsekwencji uprawnia Spółkę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na prace wymienione powyżej, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w związku z art. 4a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia Spółkę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych poniesionych w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo- rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Prace rozwojowe to w rozumieniu art. 4a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W ocenie Spółki, Projekty spełniają ustawowe kryteria uznania ich za działalność badawczo- rozwojową w zakresie prac rozwojowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Ustawą z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 2201), od 1 stycznia 2018 r. zmieniono brzmienie przepisów art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036, z późn. zm., dalej: „updop”). I tak, w myśl art. 18d ust. 1 updop, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje działalności, które uprawniają podatników do odliczenia kosztów kwalifikowanych w zeznaniu podatkowym zostały zdefiniowane w art. 4a updop, zgodnie z którym, ilekroć w ustawie jest mowa o:

  • działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (pkt 26);
  • badaniach naukowych – oznacza to:
    1. badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
    2. badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
    3. badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych (pkt 27).
  • pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
    1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
    2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna (pkt 28).




Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka realizuje projekt dotyczący zakupu od jednostki badawczo-rozwojowej usługi polegającej na opracowaniu całkowicie nowych na rynku materiałów budowlanych dwóch rodzajów prefabrykatów oraz technologii ich produkcji, niezbędnych do wdrożenia opracowanych przez inżynierów firmy (Zarząd) nowatorskich systemów konstrukcyjnych wznoszenia budynków niskoenergetycznych i pasywnych o tzw. lekkiej konstrukcji, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych badań i opracowania prefabrykatów w postaci wielowarstwowych bloków ściennych z płyt styrobetonowych i płyt styropianowych oraz płyt szalunku traconego. Bezpośrednim rezultatem projektu będzie uruchomienie produkcji nowego typu prefabrykatów dla wznoszenia budynków mieszkalnych niskoenergetycznych i pasywnych, do stosowania w systemie konstrukcyjnym elementów ściennych konstrukcyjno-izolacyjnych. W celu realizacji projektu konieczne jest m.in. wybudowanie hali produkcyjno-magazynowej. Budowę hali rozpoczęto w 2016 r., natomiast zakończenie budowy planowane jest na III kwartał 2018 r.

Istotą podniesionego problemu interpretacyjnego jest zagadnienie, które dotyczy rozstrzygnięcia, czy w związku z realizacją projektu, polegającego na wybudowaniu hali produkcyjno-magazynowej, stanowi on dla Spółki działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 updop, co w konsekwencji uprawnia Spółkę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 updop.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny jak i przywołane przepisy prawa podatkowego, podkreślić należy, że przepisy o działalności badawczo-naukowej należy interpretować ściśle, a zatem tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26-28 updop.

Z definicji zawartej w cytowanym powyżej art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Prace rozwojowe mogą obejmować również opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że prac związanych z budową hali, w których Wnioskodawca będzie produkował nowy typ prefabrykatów, opracowany na jego rzecz przez jednostkę naukową, nie można uznać za prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 updop. Zgodnie bowiem z definicją zawartą w tym artykule, prace rozwojowe obejmują opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony.

W rozpatrywanej sprawie, to jednostka naukowa dokona opracowania nowych materiałów budowlanych oraz technologii ich produkcji, natomiast Spółka, w wybudowanej hali produkcyjno-magazynowej, uruchomi produkcję tych materiałów. Należy zatem stwierdzić, że Spółka dokonuje jedynie komercyjnego wykorzystania zakupionych technologii produkcji nowych produktów, a zatem wybudowania hali produkcyjno-magazynowej nie można uznać za prace rozwojowe, w rozumieniu art. 4a pkt 28 updop.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj