Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4010.209.2018.1.HK
z 12 września 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 lipca 2018 r. (data wpływu – 27 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału akcyjnego z kapitału zapasowego –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału akcyjnego z kapitału zapasowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest wyłącznym akcjonariuszem w spółce akcyjnej.

Spółka akcyjna zamierza zorganizować program motywacyjny, ustalony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia. Program motywacyjny skierowany będzie do członków zarządu i polegać będzie na nieodpłatnym objęciu przez członków Zarządu akcji spółki nowej emisji. Akcje nowej emisji, zaoferowane członkom zarządu w ramach programu motywacyjnego, zostaną wyemitowane przez spółkę akcyjną w wyniku zwiększenia kapitału akcyjnego, który zostanie pokryty z kapitału zapasowego, utworzonego na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy z zysku osiągniętego w latach ubiegłych.

Z programu motywacyjnego będą mogły skorzystać osoby, które:

  • pełniły określony czas funkcje w zarządzie spółki akcyjnej w przeszłości i pełnią je nadal,
  • członek zarządu nie jest powiązany kapitałowo ze spółką akcyjną bezpośrednio, ani pośrednio,
  • spółka akcyjna pod zarządem danego członka osiągała zyski w odpowiednim przedziale czasu,
  • wraz z oświadczeniem o objęciu akcji członek zarządu złoży oświadczenie o zakazie konkurencji przez odpowiedni czas po zakończeniu pełnienia funkcji w zarządzie spółki akcyjnej bez odrębnego wynagrodzenia, który to zakaz będzie szczegółowo określony w uchwale walnego zgromadzenia ustanawiającej program motywacyjny.

Członkowie zarządu otrzymują wynagrodzenie za pełnienie funkcji w zarządzie spółki akcyjnej ustalone w uchwale rady nadzorczej w związku z powołaniem, bez odrębnych umów o pracę i umów cywilnoprawnych, w tym kontraktów menadżerskich.

W efekcie walne zgromadzenie akcjonariuszy podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału akcyjnego, na który przeznaczy środki z kapitału zapasowego, w związku z czym zostaną wyemitowane akcje nowej emisji, które obejmą członkowie zarządu spółki akcyjnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy zwiększenie kapitału akcyjnego z kapitałów zapasowych spółki akcyjnej, a w ich efekcie wyemitowanie akcji nowej emisji w celu objęcia przez członków zarządu, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych dla Wnioskodawcy (jedynego akcjonariusza w spółce akcyjnej)?

Zdaniem Wnioskodawcy, zdarzenie przyszłe nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego Wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób prawnych, albowiem nie generuje po jego stronie przychodów, albowiem akcje nowej emisji zostaną objęte przez członków zarządu spółki akcyjnej, a nie przez Wnioskodawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej następuje stosownie do regulacji zawartych w rozdziale 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1577, ze zm.).

Stosownie do treści art. 431 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych, podwyższenie kapitału zakładowego wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Objęcie nowych akcji może nastąpić w drodze:

  1. złożenia oferty przez spółkę i jej przyjęcia przez oznaczonego adresata; przyjęcie oferty następuje na piśmie pod rygorem nieważności (subskrypcja prywatna);
  2. zaoferowania akcji wyłącznie akcjonariuszom, którym służy prawo poboru (subskrypcja zamknięta);
  3. zaoferowania akcji w drodze ogłoszenia zgodnie z art. 440 § 1, skierowanego do osób, którym nie służy prawo poboru (subskrypcja otwarta).

W myśl zaś art. 442 § 1 Kodeksu spółek handlowych, walne zgromadzenie może podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na to środki z kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, jeżeli mogą być one użyte na ten cel (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki), w tym także z kapitałów rezerwowych utworzonych w przypadku określonym w art. 457 § 2, kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, które zgodnie ze statutem nie mogą być przeznaczone do podziału między akcjonariuszy oraz z kapitału zapasowego. Należy jednakże pozostawić taką część kapitałów, które mogą być przeznaczone do podziału, jaka odpowiada niepokrytym stratom oraz akcjom własnym.

Z dniem 1 stycznia 2018 r. ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r., poz. 2175, dalej: „ustawa nowelizująca”) został uchylony – na mocy art. 2 pkt 11 ustawy nowelizującej – art. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, ze zm.; obowiązujący t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036, ze zm.; dalej: „updop”).

Przychody zawarte dotychczas w art. 10 updop mieszczą się od 1 stycznia 2018 r. w art. 7b updop.

Art. 7b określa katalog przychodów wchodzących do źródła „zyski kapitałowe”. Katalog ten obejmuje różnego rodzaju kategorie przychodów, tj. m.in. przychody z udziału w zyskach osób prawnych (art. 7b ust. 1 pkt 1); w katalogu tym mieszczą się m.in. dywidendy oraz pozostałe przychody zawarte dotychczas w art. 10 ust. 1 updop.

Należy podkreślić, iż przepis art. 7b ma zasadniczo na celu określenie rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe. Funkcją tego przepisu jest przede wszystkim rozdzielenie osiąganych przez podatników przychodów poprzez przypisanie ich do właściwego źródła przychodów. Przepis ten nie przesądza o wysokości danego przychodu.

Wprowadzenie podziału na źródła przychodów wpłynęło na systematykę ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Treść części regulacji zawartej w art. 10 ust. 1 została ujęta w dodanym art. 7b.

Zgodnie z brzmieniem art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f updop, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki.

Jak z powyższego wynika, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy, zysk osoby prawnej przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, kwalifikowany jest do nowo powstałego źródła jakim są zyski kapitałowe i stanowi dochód z tego źródła na podstawie ww. art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f updop.

Powołany przepis jest odpowiednikiem art. 10 ust. 1 pkt 4 updop w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2017 r. Przepis ten klasyfikował przekazanie zysku spółki na podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki do dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Jednakże z uwagi na wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podziału źródeł przychodów na zyski kapitałowe oraz zyski osiągnięte z innych źródeł przychodów, ustawodawca zdecydował się zakwalifikować zyski spółki przekazane na podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki do źródła jakim są zyski kapitałowe, o którym mowa w art. 7b updop.

Ustawodawca – stanowiąc w powyższym przepisie o „dochodzie przeznaczonym na podwyższenie kapitału zakładowego” – miał na myśli dochód podmiotu posiadającego udziały w zyskach osoby prawnej (udziałowca/akcjonariusza), pochodzący z zysku wygenerowanego przez tę osobę prawną, który to dochód udziałowiec (akcjonariusz) uzyskuje z tytułu przysługującego mu prawa do uczestnictwa w zysku tej osoby prawnej i następnie przeznacza na kapitał zakładowy (akcyjny) tej osoby prawnej. W wyniku czego dochodzi do podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji bądź otrzymania nowych akcji przez tego udziałowca. W takiej sytuacji ewentualny obowiązek podatkowy z tytułu, o którym mowa w przepisie art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f updop może powstać po stronie podmiotu posiadającego udziały w zyskach osoby prawnej.

Jednakże w sytuacji przedstawionej we wniosku akcje obejmą członkowie zarządu spółki akcyjnej a nie Wnioskodawca (akcjonariusz tej spółki). Zatem po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj