Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-1.4010.269.2018.3.BJ
z 14 września 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 lipca 2018 r. (data wpływu 13 lipca 2018 r.), uzupełnionym 22 sierpnia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego (hali produkcyjnej) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego (hali produkcyjnej).

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 16 sierpnia 2018 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.269.2018.1.BJ wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 22 sierpnia 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca – Sp. z o.o. (dalej: Spółka) realizuje inwestycję w postaci budowy hali produkcyjnej. W księgach rachunkowych Spółki przedmiotowa inwestycja ma status środka trwałego w budowie. Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatki związane z budową tej hali powiększają wartość początkową środka trwałego.

W związku z budową hali produkcyjnej, Spółka musi wykonać przyłącze prądu na warunkach określonych dla Spółki 1 lutego 2017 r. przez inny podmiot - Spółkę Akcyjną. W tym celu niezbędnym stało się zawarcie 9 marca 2018 r. z X sp. z o.o. umowy o ustanowieniu służebności gruntowej i służebności przesyłu. Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego.

Na podstawie powyższej umowy na rzecz Spółki zostały ustanowione:

  • służebność gruntowa - nieograniczona w czasie, nieodwołalna i odpłatna polegająca na prawie przejazdu pojazdów osobowych, ciężarowych oraz maszyn i sprzętu, wraz z możliwością zatrzymywania się oraz przechodu osób, jak również przeprowadzanie mediów - instalacji elektrycznej przez dwie działki należące do X sp. z o.o.;
  • służebność przesyłu - nieograniczona w czasie, nieodwołalna i odpłatna polegająca na prawie korzystania z nieruchomości X sp. z o.o. w postaci:
    1. zaprojektowania, wykonania i obsługi przyłącza elektrycznego do stacji (złącza kablowego) znajdującej się na działce X sp. z o.o. oraz posadowienia na tej działce złącza kablowego średniego napięcia wraz z odcinkiem sieci energetycznej,
    2. czasowego zajęcia nieruchomości w celu wybudowania zaprojektowanej sieci i związanych z nią urządzeń,
    3. przesyłania infrastrukturą elektrotechniczną energii elektrycznej,
    4. swobodnego i całodobowego: wstępu, przechodu osób oraz przejazdu pojazdami osobowymi i ciężarowymi oraz sprzętem i maszynami wraz z możliwością zatrzymywania się, dla zapewnienia dostępu do infrastruktury energetycznej będącej własnością Spółki w celu wykonania czynności związanych z projektowaniem, wykonaniem i posadowieniem tejże infrastruktury oraz eksploatacji, dostępu do niej wraz z niezbędnym sprzętem, w celu wykonywania napraw, modernizacji, remontów, przebudowy i rozbudowy, wymiany, eksploatacji, konserwacji, usuwania awarii, dokonywania kontroli, przeglądów tejże infrastruktury oraz jej ewentualnej likwidacji i demontażu, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń i sieci.




Ponadto X sp. z o.o. udzieliła Spółce nieodwołalnie prawa do dysponowania na cele budowlane nieruchomością X sp. z o.o. w związku z realizacją, przebudową, rozbudową likwidacją opisanej w umowie infrastruktury elektrotechnicznej.

Strony ustaliły, że za ustanowienie praw opisanych w umowie Spółka zapłaci na rzecz X sp. z o.o. jednorazowe wynagrodzenie w wys. 22.500 Euro plus VAT (23%). Spółka uiściła przedmiotową należność na podstawie wystawionej przez X sp. z o.o. faktury z 15 marca 2018 r. W dniu 16 kwietnia 2018 r. ustanowione służebności zostały wpisane do właściwej księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy.

Na podstawie art. 16g ust. 4 ustawy o CIT, wydatki w postaci wskazanego wynagrodzenia dla X sp. z o.o., opłat sądowych za wpis służebności do księgi wieczystej, kosztów aktu notarialnego oraz wynagrodzenia za usługi prawne związane z przygotowaniem ww. umowy zostały zaliczone przez Spółkę do wartości początkowej środka trwałego (hali produkcyjnej).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Spółka prawidłowo zakwalifikowała do wartości początkowej środka trwałego (hali produkcyjnej) - opisane w stanie faktycznym - wydatki związane z ustanowieniem służebności gruntowej i służebności przesyłu?

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki związane z ustanowieniem służebności gruntowej i służebności przesyłu, powinny zwiększać wartość początkową środka trwałego, gdyż zostały poniesione w związku z wytworzeniem tego środka trwałego (hali produkcyjnej).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W myśl art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Jak stanowi ust. 4 tego artykułu, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest w trakcie realizacji inwestycji, budując halę produkcyjną. Na dzień składania przedmiotowego wniosku przedmiotowa inwestycja ma w księgach rachunkowych Spółki status środka trwałego w budowie.

Jak wskazano w stanie faktycznym, na potrzeby właściwego funkcjonowania realizowanej hali produkcyjnej i wykonania przyłącza prądu koniecznym było ustanowienie na rzecz Spółki służebności gruntowej oraz służebności przesyłu, co zostało zrealizowane poprzez zawarcie stosownej umowy w tym z zakresie w dniu 9 marca 2018 r. Poniesione, w związku z zawarciem tej umowy, wydatki w postaci wynagrodzenia dla X sp. z o.o., opłat sądowych za wpis służebności do księgi wieczystej, kosztów aktu notarialnego oraz wynagrodzenia za usługi prawne związane z przygotowaniem umowy Spółka zaliczyła w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych do wartości początkowej środka trwałego, tj. budowanej hali produkcyjnej.

Znamienne jest tu stanowisko wyrażone w wyroku WSA we Wrocławiu z 11 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I SA/Wr 264/13), gdzie Sąd następująco konstatuje: „Katalog wydatków poniesionych w związku z wytworzeniem środka trwałego, powiększających jego wartość początkową ma charakter otwarty, co wskazuje na to, że mieszczą się w nim również inne, nie wymienione wprost koszty, które będą miały wpływ na wartość początkową danego składnika majątku. Zasadne jest twierdzenie, że decydujące znaczenie dla zakwalifikowania danego wydatku do kosztów wytworzenia środka trwałego ma możliwość powiązania danego wydatku z konkretnym przedsięwzięciem - środkiem trwałym, co wynika z art. 16g ust. 4 u.p.d.o.p.

W ocenie Sądu orzekającego w sprawie - sporne w sprawie wydatki ponoszone na uregulowanie stanu prawnego gruntów, w tym: zapłata za ustanowienie służebności przesyłu na rzecz uprawnionych do gruntu; wynagrodzenie dla wydzierżawiających grunty; odszkodowania związane z wyłączeniem gruntu z produkcji rolnej oraz koszty sądowe i notarialne związane z ujawnieniem służebności przesyłu oraz prawa dzierżawy w księgach wieczystych - są wydatkami pozostającymi w związku z wytworzeniem środka trwałego. Odnoszą się one do konkretnej inwestycji i nie zostałyby poniesione, gdyby podatnik nie podjął decyzji o wytworzeniu środka trwałego. Pogląd zbieżny z prezentowanym powyżej, został wyrażony w wyroku NSA z dnia 2 lutego 2011 r. sygn. akt II FSK 1744/09, w którym Sąd uznał, że wydatkami pozostającymi w związku z wytworzeniem środka trwałego w rozumieniu art. 16g ust. 4 u.p.d.o.p.- są m.in.: koszty ustanowienia służebności przesyłu (...)”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036 ze zm., dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Zgodnie z powyższymi uregulowaniami podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowanie albo zabezpieczenie.

Aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie następujące warunki, a mianowicie:

  • wydatek musi zostać poniesiony przez podatnika,
  • musi być definitywny, a więc bezzwrotny,
  • musi pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • musi zostać poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • musi zostać właściwie udokumentowany,
  • nie może być kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Jednocześnie zgodnie z art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 2 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością; amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie.

Podstawę, naliczenia odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa składników majątku trwałego. Sposób jej ustalenia jest zróżnicowany i uzależniony jest w szczególności od sposobu ich nabycia (wytworzenia).

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 updop, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.

Natomiast w myśl art. 16g ust. 4 updop, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca realizuje inwestycję w postaci budowy hali produkcyjnej. W księgach rachunkowych Spółki przedmiotowa inwestycja ma status środka trwałego w budowie. W związku z budową hali produkcyjnej, Spółka musi wykonać przyłącze prądu na warunkach określonych dla Spółki przez inny podmiot - Spółkę Akcyjną. W tym celu niezbędnym stało się zawarcie 9 marca 2018 r. z X sp. z o.o. umowy o ustanowieniu służebności gruntowej i służebności przesyłu. Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego.

Na podstawie powyższej umowy na rzecz Spółki zostały ustanowione:

  • służebność gruntowa - nieograniczona w czasie, nieodwołalna i odpłatna polegająca na prawie przejazdu pojazdów osobowych, ciężarowych oraz maszyn i sprzętu, wraz z możliwością zatrzymywania się oraz przechodu osób, jak również przeprowadzanie mediów - instalacji elektrycznej przez dwie działki należące do X sp. z o.o.;
  • służebność przesyłu - nieograniczona w czasie, nieodwołalna i odpłatna polegająca na prawie korzystania z nieruchomości X sp. z o.o. w postaci:
    1. zaprojektowania, wykonania i obsługi przyłącza elektrycznego do stacji (złącza kablowego) znajdującej się na działce X sp. z o.o. oraz posadowienia na tej działce złącza kablowego średniego napięcia wraz z odcinkiem sieci energetycznej,
    2. czasowego zajęcia nieruchomości w celu wybudowania zaprojektowanej sieci i związanych z nią urządzeń,
    3. przesyłania infrastrukturą elektrotechniczną energii elektrycznej,
    4. swobodnego i całodobowego: wstępu, przechodu osób oraz przejazdu pojazdami osobowymi i ciężarowymi oraz sprzętem i maszynami wraz z możliwością zatrzymywania się, dla zapewnienia dostępu do infrastruktury energetycznej będącej własnością Spółki w celu wykonania czynności związanych z projektowaniem, wykonaniem i posadowieniem tejże infrastruktury oraz eksploatacji, dostępu do niej wraz z niezbędnym sprzętem, w celu wykonywania napraw, modernizacji, remontów, przebudowy i rozbudowy, wymiany, eksploatacji, konserwacji, usuwania awarii, dokonywania kontroli, przeglądów tejże infrastruktury oraz jej ewentualnej likwidacji i demontażu, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń i sieci.



Ponadto X sp. z o.o. udzieliła Spółce nieodwołalnie prawa do dysponowania na cele budowlane nieruchomością X sp. z o.o. w związku z realizacją, przebudową, rozbudową likwidacją opisanej w umowie infrastruktury elektrotechnicznej. Strony ustaliły, że za ustanowienie praw opisanych w umowie Spółka zapłaci na rzecz X sp. z o.o. jednorazowe wynagrodzenie w wys. 22.500 Euro plus VAT (23%). Spółka uiściła przedmiotową należność na podstawie wystawionej przez X sp. z o.o. faktury z 15 marca 2018 r. W dniu 16 kwietnia 2018 r. ustanowione służebności zostały wpisane do właściwej księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy. Na podstawie art. 16g ust. 4 ustawy o CIT, wydatki w postaci wskazanego wynagrodzenia dla X sp. z o.o., opłat sądowych za wpis służebności do księgi wieczystej, kosztów aktu notarialnego oraz wynagrodzenia za usługi prawne związane z przygotowaniem ww. umowy zostały zaliczone przez Spółkę do wartości początkowej środka trwałego (hali produkcyjnej).

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że możliwość powiązania danego wydatku z konkretnym środkiem trwałym ma decydujące znaczenie dla jego właściwej kwalifikacji. Wydatek taki może być poniesiony nawet we wczesnym stadium procesu inwestycyjnego w celu stworzenia warunków do prowadzenia inwestycji, bez których nie doszłoby do wytworzenia środka trwałego. W niniejszej sprawie mamy do czynienia z sytuacją w której, jak wskazano w treści wniosku - z budową hali produkcyjnej (środka trwałego w budowie) wiąże się konieczność wykonania przyłącza prądu na warunkach określonych przez inny podmiot –Spółkę Akcyjną. W tym celu Spółka zawarła z X sp. z o.o. umowy o ustanowieniu służebności gruntowej i służebności przesyłu, co wiąże się z ponoszeniem szeregu kosztów, bezpośrednio związanych z realizacją inwestycji, m.in. takich jak wymienione we wniosku o interpretację, bez których inwestycja nie mogłaby powstać. Tym samym, wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności gruntowej i służebności przesyłu, jak również koszty notarialne i koszty sądowe związane z ustanowieniem służebności gruntowej i służebności przesyłu są objęte zakresem przedmiotowym cytowanego wyżej art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i zważywszy, że zostały poniesione do dnia przekazania środka trwałego (hali produkcyjnej) do używania to zwiększają jego wartość początkową.

Stanowisko Wnioskodawcy należy uznać zatem za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj