Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.460.2018.3.MK
z 4 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 16 sierpnia 2018 r. (data wpływu 20 sierpnia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 września 2018 r. (data wpływu 18 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo, którego zbycie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny uzupełniony pismem z dnia 18 września 2018 r. (data wpływu 18 września 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo, którego zbycie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    spółka jawna
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca (dalej: „Zbywca”) jest spółką osobową prowadzącą działalność gospodarczą na rynku nieruchomości, w szczególności w zakresie wynajmu powierzchni magazynowo-biurowych.


Nabywca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, planującą rozpocząć działalność na rynku nieruchomości komercyjnych.


Zbywca i Nabywca nie są podmiotami powiązanymi.


W dalszej części wniosku Zbywca i Nabywca są łącznie określani jako „Wnioskodawcy”.


Zbywca jest częścią grupy posiadającej w swoim portfolio m in. centra dystrybucyjne i logistyczne (dalej: „Grupa”). Grupa zamierza dokonać zbycia posiadanych centrów dystrybucyjnych i logistycznych, na rzecz podmiotów niepowiązanych.


Niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie planowanej sprzedaży na rzecz Nabywcy (dalej: „Transakcja”) składników materialnych i niematerialnych Zbywcy, składających się na centrum dystrybucyjne (dalej: „Centrum”). Równolegle, skutki podatkowe zbycia składników majątku składających się na pozostałe polskie centra dystrybucyjne i logistyczne pomiędzy innymi podmiotami z grup Zbywcy i Nabywcy stanowić będą przedmiot odrębnych (wspólnych) wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych.


Transakcja zostanie zrealizowana dwuetapowo. W pierwszym etapie zawarta została jedna wielostronna „Przedwstępna umowa sprzedaży przedsiębiorstw” (dalej: „Umowa Przedwstępna”) dotycząca Centrum oraz innych centrów logistycznych i dystrybucyjnych z podmiotem z grupy kapitałowej, do której należy Nabywca. Zawarta umowa przewiduje możliwość dokonania przez ww. podmiot, za pisemnym zawiadomieniem Zbywcy, cesji wszystkich swoich praw i obowiązków wynikających z Umowy Przedwstępnej na rzecz jednego lub więcej niż jednego podmiotu powiązanego znajdującego się pod jego kontrolą oraz możliwość wyznaczenia jednego lub więcej niż jednego podmiotu powiązanego do zawarcia dwustronnej ostatecznej umowy sprzedaży. W wykonaniu Umowy Przedwstępnej poszczególne spółki należące do grupy kapitałowej Nabywcy - w tym też sam Nabywca - zawierać będą z podmiotami z grupy Zbywcy odrębne akty notarialne przenoszące własność poszczególnych zespołów składników majątku składających się na centra logistyczne i dystrybucyjne. Dzień zawarcia umowy przyrzeczonej oznaczać będzie dzień Transakcji. Na dzień Transakcji Zbywca oraz Nabywca będą zarejestrowanymi w Polsce czynnymi podatnikami VAT, o których mowa w artykule 15 ustawy o VAT


Po nabyciu Centrum Nabywca planuje prowadzić przy wykorzystaniu przedmiotu Transakcji działalność gospodarczą analogiczną do działalności Zbywcy - tj. polegającą głównie na wynajmie powierzchni komercyjnej. Działalność ta będzie podlegać opodatkowaniu VAT.


W ramach Transakcji Nabywca nabędzie zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym prawa oraz wskazane i opisane w umowie zobowiązania, co pozwoli na nieprzerwane funkcjonowanie Centrum po nabyciu. Nabywca przed Transakcją nie będzie prowadził działalności gospodarczej (poza działaniami o charakterze przygotowawczym).


Tytułem uzupełnienia, należy wskazać, że Transakcja zostanie zawarta pomiędzy Zbywcą i Nabywcą pod warunkiem udzielenia przez UOKIK bezwarunkowej zgody na zawarcie przedmiotowej Transakcji.


W związku z tym, że istota wniosku dotyczy klasyfikacji transakcji na gruncie podatku VAT, poniżej wskazany zostanie szczegółowy opis składników materialnych i niematerialnych składających się na przedmiot Transakcji oraz inne istotne okoliczności.


Przedmiot Transakcji - uwagi ogólne


Zbywca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie powierzchni Centrum w oparciu o zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących Centrum, przeznaczonych do jej prowadzenia. Powyższa działalność podlega opodatkowaniu VAT.


Centrum składa się z trzech głównych budynków o funkcji przemysłowej, zbiorników, silosów i budynków magazynowych oraz sześciu budynków pomocniczych, których funkcje opisane zostały jako pozostałe budynki niemieszkalne (dalej: „Budynki’’). Budynki wraz z infrastrukturą towarzyszącą na moment złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji są przedmiotem najmu na rzecz podmiotów trzecich. Część powierzchni Budynków aktualnie pozostaje niewynajęta. Zbywca prowadzi działania mające na celu wynajęcie powierzchni, która obecnie nie jest przedmiotem najmu.


Zbywca wskazuje, że umowy z obecnymi najemcami są zawarte na czas określony. Umowy przewidują, że zasadniczo jej okres obowiązywania powinien upłynąć odpowiednio w 2021 i 2023 roku. Intencją Nabywcy jest kontynuacja dotychczasowej współpracy z najemcami poprzez przejęcie praw i obowiązków wynikających z powyższych umów najmu.

Centrum jest zarządzane na podstawie umowy (property management and leasing agreement) zawartej pomiędzy Zbywcą a sp. z o.o., podmiotem będącym członkiem grupy Zbywcy. sp. z o.o. zatrudnia wykwalifikowanych pracowników niezbędnych do obsługi Centrum. Z tego względu Zbywca nie zatrudnia pracowników, bowiem zaangażował do wsparcia w zakresie zarządzania Centrum podmiot, który świadczy profesjonalne usługi w tym zakresie.


Przedmiot Transakcji - szczegółowe określenie składników majątkowych i niemajątkowych


Działalność Zbywcy ma charakter działalności spółki specjalnego przeznaczenia, która realizuje cel inwestycyjny polegający na czerpaniu zysków z wynajmu powierzchni Centrum oraz ze wzrostu jego wartości. W związku z tym, zbywany majątek objęty Transakcją stanowić będzie całość kluczowych aktywów Zbywcy i będzie w szczególności obejmował następujący zespół składników materialnych i niematerialnych służących prowadzeniu działalności gospodarczej Zbywcy:

  1. składniki majątkowe stanowiące nieruchomość wraz z ograniczonymi prawami rzeczowymi (dalej: „Nieruchomość”):
    • przysługujące Zbywcy prawo własności oraz użytkowania wieczystego (ważne do dnia 5 grudnia 2089 r.) działek gruntu oznaczonych numerami 2146/145, 2146/146, 2146/148, 2146/150, 2146/151, 2146/138, 2146/141, 2146/135, 1958/6, 1955/14, 1955/15, 1958/15, 2146/13, 2146/14, 2146/120, 1986/11, 1953/15, 2146/128, 2146/130, 1953/9, 2146/44, 2146/45, 2146/27, 2146/112, 2146/113, 2146/133, 2146/137, 2146/139, 2146/114, 2146/140, 2146/147 i 2146/149, dla których prowadzone są księgi wieczyste,
    • przysługujące Zbywcy prawo własności budynków położonych na wskazanych powyżej działkach ewidencyjnych,
    • przysługujące Zbywcy prawo własności budowli położonych na wskazanych powyżej działkach ewidencyjnych,
  2. przysługujące Zbywcy prawa do aktywów związanych z Centrum,
  3. prawa i obowiązki z umów najmu zawartych przez Zbywcę, które przejdą na Nabywcę z mocy prawa na podstawie przepisów kodeksu cywilnego,
  4. d) prawa wynikające z zabezpieczeń wykonania obowiązków najemców z tytułu umów najmu (które obejmują prawa z gwarancji spółki matki, gwarancji bankowych, kaucji pieniężnych i oświadczeń o dobrowolnym poddaniu się egzekucji) - o ile będą istniały w dniu Transakcji oraz w zakresie, w jakim nie wystąpią ograniczenia natury prawnej odnośnie ich przeniesienia na Nabywcę,
  5. prawa z gwarancji i rękojmi budowlanych udzielonych lub przysługujących Zbywcy - o ile będą istniały w dniu Transakcji oraz w zakresie, w jakim nie wystąpią ku temu ograniczenia natury prawnej,
  6. autorskie prawa majątkowe, prawa zależne i ewentualne upoważnienia do projektu budowlanego sporządzonego na podstawie umów z architektami (na polach eksploatacji wskazanych w tych umowach) w zakresie, w jakim nie wystąpią ku temu ograniczenia natury prawnej,
  7. prawa i obowiązki wynikające z umów prowadzenia rachunków bankowych Zbywcy: tj. rachunku bankowego (PLN) i rachunku walutowego (EUR), wykorzystywanych do rozliczeń związanych z prowadzeniem działalności Centrum wraz ze środkami pieniężnymi, jeśli na dzień Transakcji będą zgromadzone na powyższych rachunkach (do wysokości maksymalnej określonej umownie), w zakresie, w jakim nie wystąpią ku temu ograniczenia natury prawnej,
  8. dokumentacja prawna (znajdująca się w posiadaniu Zbywcy lub jej doradców, księgowych lub zarządców nieruchomości), techniczna, księgowa i finansowa dotycząca Centrum, m.in.:
    1. podpisane umowy najmu wraz z kopiami związanych z nimi dokumentów,
    2. pisemna korespondencja znajemcami,
    3. oryginały decyzji środowiskowych, pozwoleń na budowę, pozwoleń na użytkowanie dla budynków lub budowli, decyzji o warunkach zabudowy wraz z kopiami związanych z nimi dokumentów,
    4. kopie rejestrów VAT dla celów obowiązków dotyczących korekt podatku VAT, dokumentacja dotycząca kosztów utrzymania Nieruchomości i rozliczeń opłat eksploatacyjnych płaconych przez najemców na podstawie umów najmu, w zakresie uzgodnionym pomiędzy Zbywcą i Nabywcą,
    5. projekty, projekty wykonawcze, dokumentacja powykonawcza, rysunki i opisy niezbędne do ukończenia budowy na Nieruchomościach, podpisane oryginalne egzemplarze wszystkich decyzji administracyjnych dotyczących Nieruchomości lub procesu budowlanego, kopie korespondencji (dotyczące Nieruchomości) z organami państwowymi któregokolwiek kraju, stanu, miasta, miejscowości lub innej jednostki podziału administracyjnego, jakimikolwiek podmiotami pełniącymi funkcje wykonawcze, ustawodawcze, sądownicze, regulacyjne lub administracyjne lub odnoszące się do władzy państwowej (w tym, między innymi, organami władzy i administracji państwowej lub samorządowej, sądami, samorządowymi kolegiami odwoławczymi), a także z jakimikolwiek spółkami kapitałowymi lub innymi podmiotami stanowiącymi własność lub znajdującymi się pod kontrolą, poprzez posiadanie akcji lub udziałów lub kapitału lub na innej podstawie, dowolnego z wyżej wymienionych,
    6. instrukcje obsługi urządzeń i maszyn w Budynkach,
    7. instrukcje BHP dla budynków i systemu ochrony przeciwpożarowej,
    8. świadectwa charakterystyki energetycznej Budynków,
  9. informacje w udokumentowanej postaci dotyczące działalności Centrum, w tym tajemnice i know-how, oraz politykę cenową i dotyczącą wynajmu,
  10. określone wierzytelności związane z działalnością Centrum, w tym nieuregulowane do momentu Transakcji należności związane z prowadzeniem działalności Centrum, ograniczone do należności z tytułu czynszów, opłat eksploatacyjnych i innych płatności należnych od najemców (wraz z należnym podatkiem VAT) wynikające z faktur wystawionych do wskazanej w umowie daty, pod warunkiem, że (w przypadku każdej wierzytelności) taka wierzytelność nie jest przeterminowana o więcej niż 60 (sześćdziesiąt) dni
  11. dokumentacja księgowa w postaci wydruków lub danych elektronicznych z ksiąg rachunkowych Zbywcy i dokumentów księgowych oraz kopie dokumentów podatkowych Zbywcy, dotyczące działalności Centrum,
  12. zobowiązania Zbywcy wynikające m. in. z kaucji pieniężnych dostarczonych przez najemców na podstawie umów najmu jako zabezpieczenia zobowiązań z nich wynikających, zabezpieczeń wykonania obowiązków najemców z tytułu umów najmu, które powinny zostać dostarczone przez najemców Zbywcy zgodnie z postanowieniami odpowiedniej umowy najmu przed określoną datą (które obejmują kaucje pieniężne, gwarancje spółki matki, gwarancje bankowe i oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji) oraz zobowiązań do zwrotu na rzecz wykonawców kwot zatrzymanych jako zabezpieczenie gwarancji i rękojmi budowlanych, rzeczywistych lub warunkowych, wymagalnych lub nie - o ile będą istniały w dniu Transakcji oraz w zakresie, w jakim nie wystąpią ograniczenia natury prawnej odnośnie ich przeniesienia,
  13. prawa i obowiązki wynikające z umów o świadczenie usług (m. in. w zakresie zarządzania Nieruchomościami, obiektem w odniesieniu do Centrum i usług niezbędnych do eksploatacji i utrzymania Nieruchomości), w zakresie, w jakim nie wystąpią ograniczenia natury prawnej odnośnie ich przeniesienia,
  14. prawa i obowiązki wynikające z umów na dostawę mediów (m. in. w odniesieniu do dostaw prądu, gazu i wody) - w zakresie, w jakim nie wystąpią ku temu ograniczenia natury prawnej,
  15. decyzje środowiskowe, pozwolenia na budowę, pozwolenia na użytkowanie dla budynków lub budowli, decyzje o warunkach zabudowy, w zakresie w jakim są ważne i niewykonane, ale wymagające osobnego przeniesienia,
  16. prawa, wierzytelności, roszczenia oraz zobowiązania (w zakresie dozwolonym przez przepisy prawa) wynikające z umów zawartych przez poprzednika prawnego Zbywcy o wypłacie odszkodowań, sprzedaży prawa własności oraz użytkowania wieczystego nieruchomości, a także dotyczącej wzajemnych rozliczeń stron za usługi świadczone.


Jednocześnie, następujące składniki majątku Zbywcy, które nie stanowią niezbędnych składników majątkowych do prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem przedmiotu Transakcji, nie wejdą lub ze względu na swoją naturę i wymogi prawne nie mogą wejść w skład zbywanego przedmiotu Transakcji:

  1. firma Zbywcy,
  2. prawo do używania nazwy „H”,
  3. umowa prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  4. umowa podnajmu powierzchni na rzecz obecnego zarządcy Nieruchomości (Centrum),
  5. umowa o korzystanie z usług pocztowych,
  6. umowa świadczenia usług kurierskich i transportowych,
  7. umowy prowadzenia dodatkowych rachunków bankowych (innych, niż wskazanych powyżej), tj. rachunku walutowego (EUR) (na który wpłynie cena za sprzedaż przedmiotu Transakcji oraz z którym związana jest umowa kredytowa), rachunku walutowego (USD) (służącego do otrzymania pożyczek wewnątrzgrupowych) i rachunku bankowego (PLN) (służącego do regulowania zobowiązań Zbywcy),
  8. umowy pożyczek wewnątrzgrupowych udzielonych Zbywcy,
  9. umowa przygotowywania dokumentacji kredytowej,
  10. umowa prowadzenia spraw Zbywcy przez jej wspólnika,
  11. umowa ubezpieczeniowa dotycząca Nieruchomości, tj. polisa ubezpieczenia majątkowego przedsiębiorstwa,
  12. inne umowy, niestanowiące umów niezbędnych do prowadzenia działalności Centrum.


Zbywca wyjaśnia, że obecnie ciąży na nim zobowiązanie z tytułu kredytu bankowego. Część ceny z tytułu sprzedaży Centrum zostanie przekazana bezpośrednio na rzecz istniejącego kredytodawcy. W konsekwencji, zobowiązanie to wygaśnie (nie zostanie przeniesione na Nabywcę).


Tym samym, przedmiot Transakcji obejmie zespół składników majątkowych, w tym umów niezbędnych do prowadzenia działalności Centrum. Intencją stron Transakcji będzie przeniesienie w ramach Transakcji praw i obowiązków z umów niezbędnych do prowadzenia działalności Centrum. Możliwe jest przy tym, że np. prawa i obowiązki z ww. umów nie będą mogły zostać przeniesione na Nabywcę w ramach Transakcji np. wskutek sprzeciwu lub braku współpracy usługodawcy lub ograniczeń prawnych. W takiej sytuacji, umowa taka zostanie rozwiązana, natomiast Nabywca zawrze nową umowę. W takim przypadku możliwe jest również, że przez jakiś czas po Transakcji (tj. do czasu rozwiązania danej umowy oraz zawarcia nowej umowy przez Nabywcę) Zbywca będzie refakturował te usługi na rzecz Nabywcy w celu zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania Centrum.


W konsekwencji, po Transakcji u Zbywcy pozostaną jedynie elementy, których przeniesienie albo (i) zwyczajowo nie jest praktykowane w transakcjach sprzedaży przedsiębiorstwa, albo (ii) prawnie lub umownie jest niedopuszczalne bądź (iii) ich przeniesienie nie jest wolą stron, w szczególności w celu ułatwienia przeprowadzenia Transakcji, przy czym nie będą to elementy niezbędne do kontynuowania działalności Centrum przez Nabywcę.


Jako że Zbywca w obecnym modelu funkcjonowania nie zatrudnia żadnych pracowników (wszelkie funkcje są zlecane zewnętrznym dostawcom usług), w ramach Transakcji nie dojdzie do przejścia pracowników (zakładu pracy) Zbywcy na Nabywcę.


Podsumowując, pomiędzy składnikami majątkowymi stanowiącymi przedmiot Transakcji zachodzić będą funkcjonalne związki. W oparciu o te składniki Zbywca będzie realizował (do dnia Transakcji) działalność w zakresie podstawowego przedmiotu działalności Centrum - wynajmu powierzchni. Podobnie, Nabywca - od dnia Transakcji - w oparciu o te właśnie składniki, które będą składać się na przedmiot Transakcji, będzie kontynuować działalność Zbywcy, polegającą na wynajmie powierzchni Centrum.


W odniesieniu do Zbywcy, planowane jest, że po Transakcji będzie on podlegał likwidacji lub rozwiązaniu w celu ograniczenia kosztów funkcjonowania podmiotów prawnych w grupie, do której należy Zbywca. W szczególności, nie jest planowane podjęcie przez Zbywcę dalszej działalności w zakresie eksploatacji parków dystrybucyjnych i logistycznych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy opisany w zdarzeniu przyszłym zespół składników materialnych i niematerialnych stanowić będzie na moment zbycia przedsiębiorstwo i w związku z tym na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że opisany w zdarzeniu przyszłym zespół składników materialnych i niematerialnych stanowić będzie na moment zbycia przedsiębiorstwo i w związku z tym na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT jego zbycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców


Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Powołany przepis stanowi w ocenie Wnioskodawców implementację art. 19 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L z 2006 r., nr 347, str. 1; dalej: „Dyrektywa”). Stosownie do treści art. 19 zdanie pierwsze Dyrektywy w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.


Zawarte w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT pojęcie „transakcji zbycia” obejmuje przede wszystkim sprzedaż, jak również każde rozporządzenie przedmiotem czynności prawnej skutkujące przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel


Zgodnie z wykładnią dokonaną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: „WSA”) w Warszawie w wyroku z dnia 6 października 2009 r., sygn. III SA/Wa 368/09 „transakcją zbycia jest każda czynność, w świetle obowiązujących przepisów skutkująca przeniesieniem własności przedsiębiorstwa". Podobny pogląd został wyrażony w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2015 r., nr ILPP2/4512-1-234/16-4/AD, w której organ ten stwierdził, że pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów”, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu)”.


Na gruncie dyrektywy Rady 2006/112/WE wypowiedział się również Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita Modes (C-497/01), w którym stwierdził, że „(...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami niematerialnymi, które, łącznie, stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”.


W związku z powyższym, w celu ustalenia opodatkowania VAT Transakcji, bądź jego braku, niezbędna jest analiza, czy przedmiotem Transakcji będzie przedsiębiorstwo.


Klasyfikacja przedmiotu Transakcji jako przedsiębiorstwa


Ustawa o VAT, mimo posłużenia się w art. 6 pkt 1 terminem „przedsiębiorstwo”, nie zawiera definicji tego pojęcia. W celu interpretacji tego pojęcia należy odnieść się do art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.; dalej: „Kodeks cywilny”), zgodnie z którym ,,Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.’’

Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego „czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych”.


O tym, jakie składniki muszą być przedmiotem transakcji, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne w danej sprawie. Jak stwierdził WSA w Warszawie w wyroku z dnia 30 czerwca 2008 r. o sygn. III SA/Wa 540/08 „ocena, czy doszło do nabycia przedsiębiorstwa jest możliwa in concreto, a miarodajne jest ustalenie, czy nabyto minimum środków, bez których kontynuowanie przez nabywcę działalności gospodarczej realizowanej przed zbyciem nie jest możliwe”.


Poprzez posłużenie się w art. 551 Kodeksu cywilnego zwrotem niedookreślonym „w szczególności” oraz w związku z art. 552 Kodeksu cywilnego, ustawodawca przesądził, że dla istnienia przedsiębiorstwa nie jest istotne występowanie wszystkich wymienionych w nim elementów Katalog składników tworzących przedsiębiorstwo ma bowiem charakter otwarty, a podstawową cechą przedsiębiorstwa jest jego samodzielność. Stanowisko takie aprobują sądy administracyjne, wskazując, że „przedsiębiorstwo obejmuje każdy zespół składników materialnych i niematerialnych służących do realizacji określonych zadań gospodarczych, bez względu na to, czy obejmuje on całość, czy jedynie część majątku określonego podmiotu” (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 maja 2012 r., sygn. I FSK 1223/11) oraz że „dla zbycia przedsiębiorstwa konieczne jest przeniesienie na nabywcę minimum środków pozwalających na kontynuowanie realizowanej uprzednio w tym przedsiębiorstwie działalności gospodarczej (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. I FSK 688/07).


W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się również, że pojęcie przedsiębiorstwa zawarte w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT należy w odniesieniu do art. 19 Dyrektywy 2006/112 rozumieć w sposób funkcjonalny, a nie tylko literalny, tzn. analizując, czy dany zespół aktywów (przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa), który jest przedmiotem zbycia, pozwalał na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, której służy (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 kwietnia 2012 r., sygn. I FSK 1001/11).


Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, Wnioskodawcy wskazują, że w ramach Transakcji zbywany zespół aktywów i pasywów oraz praw i zobowiązań będzie pozwalał na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej.


Wnioskodawcy wskazują ponadto, że brak przeniesienia na Nabywcę niektórych elementów wynikać będzie z ewentualnych ograniczeń natury prawnej bądź faktycznej (np. braku zgody podmiotów trzecich). Gdyby niektóre ze wskazanych powyżej elementów zostały wyłączone, Wnioskodawcy podkreślają, że nie będą to kluczowe elementy, które determinowałyby kwalifikację przedmiotu transakcji jako przedsiębiorstwa. W szczególności wynika to z intencji stron Transakcji (podmiotów niepowiązanych), gdzie Nabywca przystąpi do Transakcji, ponieważ nabyty zespół składników materialnych i niematerialnych pozwoli mu samodzielnie kontynuować działalność gospodarczą w zakresie, w jakim była ona prowadzona przez Zbywcę.


Fakt wyłączenia z przedmiotu Transakcji niektórych elementów wchodzących w jego skład nie wyklucza uznania, że nadal mamy do czynienia ze sprzedażą całego przedsiębiorstwa. Tym samym pomimo ich wyłączenia, kwalifikacja jako przedsiębiorstwa pozostaje niezmieniona.


W opinii Wnioskodawców składniki materialne oraz niematerialne, które zostaną przeniesione na Nabywcę, obejmują praktycznie wszystkie elementy przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, w szczególności elementy determinujące prowadzenie działalności polegającej na wynajmie nieruchomości w ramach przedsiębiorstwa.


Ponadto, Wnioskodawcy pragną wskazać, że w ich ocenie żaden z przepisów prawa nie zawiera wprost, dosłownie i jednoznacznie wymogu, aby dla bytu prawnego przedsiębiorstwa niezbędne było posiadanie pracowników. Należy zatem podkreślić, że wynikający z obecnego modelu funkcjonowania Zbywcy brak pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie Zbywcy nie przekreśla kwalifikacji jako przedsiębiorstwa (wszelkie funkcje są zlecane zewnętrznym dostawcom usług). Zatrudnianie pracowników nie jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w tym modelu biznesowym.


W ocenie Wnioskodawców, materialne i niematerialne składniki majątkowe stanowiące przedmiot Transakcji tworzą zespół elementów pozostających ze sobą we wzajemnych relacjach pozwalających na prowadzenie przez Zbywcę działalności polegającej na wynajmie powierzchni Centrum. Nabywca będzie kontynuował działalność gospodarczą Zbywcy. Nabyty zespół składników pozwoli mu na samodzielne i natychmiastowe kontynuowanie działalności obecnie prowadzonego przez Zbywcę.


Według Wnioskodawców nie powinno ulegać wątpliwości, że w ramach planowanej Transakcji nie dochodzi do przeniesienia niepowiązanych ze sobą elementów, lecz zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na działalność przedsiębiorstwa prowadzonego poprzez działalność Centrum.


W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawców, przedmiot Transakcji stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów prawa prowadzi bowiem do wniosku, że przedmiotem sprzedaży będzie całe, funkcjonujące przedsiębiorstwo, a Nabywca będzie - w oparciu o zespół nabytych składników materialnych i niematerialnych - kontynuował działalność prowadzoną obecnie przez Zbywcę. Jednocześnie Zbywca, po sprzedaży przedsiębiorstwa, nie będzie kontynuować działalności i w niedługim czasie będzie podlegać likwidacji lub rozwiązaniu.


Stanowisko Wnioskodawców dotyczące charakteru przedsiębiorstwa oraz spełnieniu przesłanek do zbycia przedsiębiorstwa znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, m.in. w:

Reasumując, w ocenie Wnioskodawców, opisany w zdarzeniu przyszłym zespół składników materialnych i niematerialnych stanowić będzie na moment zbycia przedsiębiorstwo, a tym samym na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT zbycie opisanego powyżej zespołu składników majątkowych wchodzących w skład przedmiotu Transakcji nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Tut. Organ informuje, że w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj