Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.248.2018.5.BB
z 1 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 10 lipca 2018 r. (data wpływu – 13 lipca 2018 r.), uzupełnionym 18 września 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia udziałów w prawie wieczystego użytkowania zabudowanej działki gruntu wraz z prawem własności naniesień na tym gruncie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia udziałów w prawie wieczystego użytkowania zabudowanej działki gruntu wraz z prawem własności naniesień na tym gruncie.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym, w piśmie z 29 sierpnia 2018 r. znak: 0114-KDIP1-2.4012.440.2018.2.WH i 0111-KDIB4.4014.248.2018.3.BB wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 18 września 2018 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Y. 1 spółka z ograniczona odpowiedzialnością („Spółka I”, „Nabywca I”),
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Y. 2 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka II”, „Nabywca II”).
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: B. spółka akcyjna („Bank”, „Sprzedający”).

przedstawiono – po przeformułowaniu – następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: „Spółka I”, „Nabywca I”) jest podmiotem z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, prowadzącym działalność gospodarczą i będącym zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka I wraz ze spółką Spółką II – Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania/Nabywcą II (podmiot z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej), dalej wspólnie jako „Nabywcy” planują przeprowadzić transakcję nabycia (dalej jako: „Transakcja”) udziałów w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości, opisanej w księdze wieczystej, dalej jako: „Nieruchomość” (w księdze wieczystej wpisano działkę nr 33, która następnie uległa podziałowi na działki gruntu o numerach nr 33/1 oraz 33/2, co jednak nie zostało jeszcze uwidocznione w księdze wieczystej).

Spółka I rozważa alternatywnie również ewentualność nabycia Nieruchomości samodzielnie, tj. bez udziału Spółki II. Jednakże na moment składania niniejszego wniosku, zarówno ewentualność nabycia Nieruchomości przez Spółkę I wraz ze Spółką II jak również ewentualność samodzielnego nabycia Nieruchomości przez Spółkę I są równorzędnie brane pod uwagę. Dla ułatwienia i przejrzystości w dalszej części wniosku Spółka I będzie odnosiła się jedynie do ewentualności nabycia Nieruchomości wraz ze Spółką II.

Sprzedawcą Nieruchomości będzie Bank („Sprzedający”, „Zainteresowany niebędący stroną postepowania”), który jest podmiotem z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzącym działalność na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. Bank jest podmiotem niepowiązanym z Nabywcami w rozumieniu art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z planowaną Transakcją, Nabywcy oraz Bank (dalej jako: „Zainteresowani") postanowili wystąpić z wnioskiem o wspólną interpretację przepisów prawa podatkowego w celu potwierdzenia konsekwencji podatkowych związanych z przedmiotową Transakcją.

Bank jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi zarówno działalność zwolnioną od podatku jak i działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Bank będzie również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług na moment dokonania planowanej Transakcji. Także Nabywcy będą, na moment Transakcji, zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Nieruchomość objęta planowaną Transakcją została nabyta przez A S.A. (poprzednik prawny Banku, dalej dla uproszczenia także jako „Bank”) na podstawie umowy sprzedaży zawartej z B Spółka Akcyjna jako sprzedającym 25 stycznia 1996 r. Umowa sprzedaży została zawarta w formie aktu notarialnego („Akt notarialny”), który wskazuje, że zawarta w 1996 r. umowa sprzedaży dotyczyła prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa oraz prawa własności posadowionego na działce budynku. Nabycie Nieruchomości przez Bank podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej stawki 22%.

Po zawarciu nabyciu Nieruchomości przez Bank, grunt został oddany do używania przez Bank w miesiącu następującym po miesiącu jego nabycia (tj. w lutym 1996 r.). Natomiast zarówno budynek, jak i inne obiekty (budowle) posadowione na tym gruncie zostały oddane do używania przez Bank w terminie późniejszym. Ostatni z obiektów objętych Nieruchomością został oddany do używania w maju 1999 r. Późniejszy termin oddania tych obiektów do używania wynikał z faktu, że pomiędzy datą nabycia Nieruchomości a datą ich przyjęcia do używania, Bank realizował w budynku i infrastrukturze towarzyszącej (pozostałych obiektach) szereg działań i prac adaptacyjnych. W tym okresie doszło również do wytworzenia w obrębie Nieruchomości nowego środka trwałego (trzypoziomowego parkingu). Wszystkie nabyte przez Bank obiekty (budynek i budowle) wchodzące w skład Nieruchomości (nawet te, w stosunku do których nie prowadzono prac adaptacyjnych) zostały zasadniczo oddane do użytkowania i przyjęte przez Bank jako środki trwałe po zakończeniu prac adaptacyjnych w budynku – będącym kluczowym elementem całego kompleksu obiektów zlokalizowanych na Nieruchomości.

Aktualnie, Bank rozpoznaje w zakresie przedmiotowej Nieruchomości następujące środki trwałe (w poniższym zestawieniu wskazano dodatkowo datę oddania każdego ze środków do używania oraz jego klasyfikację zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT):

Kategoria; Nazwa; Data oddania do używania; Klasyfikacja (KŚT);

  • Nieruchomości – Grunty; prawo wieczystego użytkowania gruntu; 1996-02-22; 032;
  • Nieruchomości – Drogi, place; parking 3-poziomowy obiekt otwarty, część; 1998-05-31; 102;
  • Nieruchomości – Budynki; budynek biurowy; 1998-12-20; 105;
  • Nieruchomości – inne związane z Nieruchomością; sieć kanalizacyjna (zewnętrzna); 1998-05-30; 211;
  • Nieruchomości – Budynki; kabel światłowodowy OKT 01062/64 Z PKO S; 1998-12-31; 211;
  • Nieruchomości – Budynki; przyłącze wodociągowe średnica 250mm od magistra; 1999-04-29; 211;
  • Nieruchomości – Budynki; kabel XzTKMXpw 5x4x0,5; 1999-05-18; 211;
  • Nieruchomości – Sieci i okablowania; przyłącze telekomunikacyjne; 1998-05-31; 211;
  • Nieruchomości – Budynki; sieć wodociągowa (zewnętrzna); 1998-05-31; 211;
  • Nieruchomości – Latarnie, oświetlenie; latarnie oświetleniowe 5 sztuk na terenie; 1998-05-31; 220,
  • Nieruchomości – Drogi, place; drogi i parkingi na terenie obcym i zielonym; 1998-05-31; 220;
  • Nieruchomości – Drogi, place; drogi parkingi i zieleń; 1998-05-31; 220;
  • Nieruchomości – Latarnie, oświetlenie; oświetlenie – iluminacja elewacji budynku; 1998-06-23; 220;
  • Nieruchomości – Latarnie, oświetlenie; latarnie oświetleniowe 12 sztuk i 16 sztuk; 1998-05-31; 220;
  • Nieruchomości – Budynki; zbiornik przeciwpożarowy; 1998-05-31; 291.

W okresie od nabycia i wybudowania poszczególnych obiektów (budynku i budowli) wchodzących w skład Nieruchomości do chwili obecnej Bank nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, których wartość w danym roku przekroczyłaby 30% wartości początkowej poszczególnych środków trwałych. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie były latarnie (środek opisany powyżej jako „latarnie oświetleniowe 5 sztuk na terenie”), które w 2004 r. były przedmiotem ulepszeń przekraczających 30% ich wartości początkowej. Dodatkowo, przed planowaną datą dokonania Transakcji sprzedaży Nieruchomości na rzecz Nabywców, Bank nie planuje dokonywania na Nieruchomości żadnych istotnych nakładów inwestycyjnych, których wartość przekraczałaby 30% wartości początkowej dla jakiegokolwiek wchodzących w jej skład obiektów środków trwałych.

Od 1998 r., budynek biurowy posadowiony na Nieruchomości jest częściowo wykorzystywany przez Bank dla celów prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Aktualnie, powierzchnia w budynku jest wynajmowana przez Bank na rzecz czterech najemców:

  • najemca 1: umowa najmu zawarta z dniem 30 czerwca 1998 r,
  • najemca 2: umowa najmu zawarta z dniem 10 lutego 2003 r,
  • najemca 3: umowa najmu zawarta z dniem 1 lipca 2005 r.
  • najemca 4: umowa najmu zawarta z dniem 1 lipca 2007 r.

Łącznie, Bank podnajmuje 1,26% powierzchni budynku biurowego. Pozostałe 98,74% powierzchni budynku biurowego przeznaczone jest na potrzeby własne Banku. W części przeznaczonej na potrzeby własne Bank posiada swoją siedzibę i wykorzystuje tę powierzchnię na cele związane z wykonywaną przez siebie działalnością gospodarczą.

Zabudowana Nieruchomość będzie jedynym przedmiotem Transakcji sprzedaży, jaką Bank zawrze z Nabywcami; sprzedaż obejmie także wyposażenie znajdujące się w budynku.

Wraz z zabudowaną Nieruchomością na Nabywców nie przejdą prawa i obowiązku z wyżej wymienionych umów najmu. Powyższe umowy zostaną rozwiązane przed dniem zakończenia Transakcji.

Ponadto w ramach planowanej Transakcji ani w związku z tą Transakcją, na Nabywców nie zostaną przeniesione jakiekolwiek istotne aktywa nierzeczowe (jak oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo czy tajemnice przedsiębiorstwa) należące do Banku, wierzytelności Banku, prawa z papierów wartościowych czy środki pieniężne Banku. Przy Banku pozostaną wszelkie jego zobowiązania powstałe przed dniem zawarcia Transakcji. Na Nabywców nie zostaną przeniesione koncesje, licencje czy zezwolenia uzyskane przez Bank. Zasadniczo, na Nabywców nie zostaną także przeniesione umowy zawarte przez Bank, za wyjątkiem umów bezpośrednio związanych z Nieruchomością – jak umowy z dostawcami mediów, umowa o zarządzanie Nieruchomością, czy podobne. Transakcji sprzedaży nie będzie towarzyszyło przejście do Nabywców jakichkolwiek pracowników Banku. Bank nie przekaże Nabywcom żadnych ksiąg lub dokumentów związanych z prowadzeniem przez Bank działalności gospodarczej (za wyjątkiem nieodzownej z uwagi na charakter Transakcji dokumentacji dotyczącej bezpośrednio zbywanej Nieruchomości).

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali, że:

  • Sprzedający nie jest przedsiębiorcą przesyłowym. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego (art. 49 Kodeksu cywilnego), formalnie Sprzedający jest wyłącznie użytkownikiem zewnętrznych sieci kanalizacyjnej i wodociągowej (tj. zlokalizowanych poza budynkiem) wchodzących w skład zbywanej Nieruchomości będącej przedmiotem planowanej Transakcji;
  • Sieć kanalizacyjna oraz wodociągowa wskazane we wniosku (sieci zewnętrzne), w sensie formalno-prawnym nie są częścią składową przedsiębiorstwa Sprzedającego, tj. częścią składową jego budynków i/lub budowli;
  • W myśl art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego „Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwałe z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.”
  • W konsekwencji, w świetle prawa cywilnego, wszystkie wyżej wskazane obiekty nie stanowią nieruchomości w rozumieniu prawa cywilnego (tj. nie są one ani gruntami, ani budynkami ani lokalami stanowiącymi odrębny przedmiot własności). W tym kontekście, z uwagi na dychotomiczny podział „rzeczy” na gruncie prawa cywilnego (na rzeczy ruchome i nieruchomości) wszystkie wskazane obiekty należałoby zakwalifikować jako „ruchomości”. Natomiast w świetle prawa budowlanego wspomniane obiekty będą stanowić „obiekty budowlane” w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane (jako budowle albo urządzenia budowlane);
  • Wraz ze zbywaną Nieruchomością na Nabywców nie przejdą prawa i obowiązku z umów najmu Sprzedającego w zakresie obiektów wchodzących w skład Nieruchomości. Powyższe umowy zostaną rozwiązane przed dniem zawarcia Transakcji.
  • W zakresie w jakim będzie to możliwe (tj. o ile do planowanej Transakcji znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług), Bank oraz Nabywcy, na podstawie art. 43 ust. 10 oraz ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług zrezygnują ze zwolnienia Transakcji z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wybiorą opodatkowanie dostawy obiektów wchodzących w skład na Nieruchomości podstawową stawką podatku od towarów i usług.

Ze względu na zakres niniejszej interpretacji Organ przywołał jedynie tę część uzupełnienia, która odnosi się do zagadnień dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym opisem – po przeformułowaniu – zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, planowana sprzedaż Nieruchomości (tj. sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej działki gruntu wraz z prawem własności wskazanych we wniosku naniesień na tym gruncie stanowiących środki trwałe Sprzedającego) spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych dla którejkolwiek ze stron Transakcji?

Zdaniem Zainteresowanych planowana sprzedaż Nieruchomości (tj. sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej działki gruntu wraz prawem własności wskazanych we wniosku naniesień na tym gruncie stanowiących środku trwałe Sprzedającego) nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych dla którejkolwiek ze stron Transakcji.

Dostawa Nieruchomości dokonana przez Bank na rzecz Nabywców nie będzie objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług na skutek planowanej przez strony Transakcji zgodnej rezygnacji z jej zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z zakładanym skorzystaniem do dostawy Nieruchomości z możliwości przewidzianej na podstawie art. 43 ust. 10 oraz ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zarówno orzecznictwo sądów administracyjnych jak i orzecznictwo organów interpretacyjnych potwierdzają, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko enumeratywnie określone w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych typy czynności cywilnoprawnych. Innymi słowy, wskazany przepis ww. ustawy zawiera numerus clausus czynności podlegających opodatkowaniu.

W art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymieniono jako czynność opodatkowaną umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży w takim przypadku na kupującym, który jest zobowiązany, w przypadku sprzedaży nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego, do zapłaty podatku w wysokości 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) tejże ustawy), obliczonego od wartości rynkowej zbywanych rzeczy (art. 6 ust. 1 pkt 1 omawianej ustawy).

Stosownie jednak do dyspozycji art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem.
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Mając na uwadze treść przywołanego przepisu, w ocenie Wnioskodawców, skoro dostawa Nieruchomości dokonana przez Bank na rzecz Nabywców będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług), powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, Nabywcy nie będą zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem Nieruchomości w opisywanym zdarzeniu przyszłym.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, także na gruncie znowelizowanego od dnia 1 stycznia 2016 r. brzmienia przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowani przywołali wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz szereg interpretacji indywidualnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, przywołano tylko tę część stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 27 września 2018 r., znak: 0114-KDIP1-2.4012.440.2018.3.WH.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej decyduje, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, moment dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży − stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, stawka podatku od umowy sprzedaży m.in. nieruchomości czy użytkowania wieczystego wynosi 2% − art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) tejże ustawy.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania gruntu. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka I wraz ze spółką Spółką II („Nabywcy”) planują nabyć od Sprzedającego („Bank”) udziały w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek będące przedmiotem niniejszej interpretacji zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności faktycznym opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej wydanej 27 września 2018 r., znak: 0114-KDIP1-2.4012.440.2018.3.WH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w całości stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym w odniesieniu do prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem biurowym, siecią kanalizacyjną (zewnętrzną), kablem światłowodowym, przyłączem wodociągowym, kablem XzTKMXpw 5x4x0.5, przyłączem telekomunikacyjnym, siecią wodociągową (zewnętrzną), drogami i parkingami na terenie obcym i zielonym, drogami, parkingami, zielenią, iluminacją elewacji budynku, latarniami oświetleniowymi, zbiornikiem przeciwpożarowym, parkingiem 3-poziomowym oraz latarniami oświetleniowymi na terenie transakcja sprzedaży będzie podlegała zwolnieniu z VAT z możliwością rezygnacji z niniejszego zwolnienia. W związku z powyższym planowana transakcja w odniesieniu do ww. obiektów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej, tj. 23% stawki podatku od towarów i usług.

Z kolei w odniesieniu do wyposażenia będącego przedmiotem transakcji, znajdującego się w budynku nie będzie ono korzystać ze zwolnienia i będzie podlegać opodatkowaniu VAT według właściwej stawki tego podatku.

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży udziałów w prawie wieczystego użytkowania zabudowanej działki gruntu wraz z prawem własności naniesień na tym gruncie będzie w całości podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (i nie będzie z tego podatku zwolniona z uwagi na rezygnację przez Strony Transakcji ze zwolnienia w zakresie, w jakim zwolnienie z podatku od towarów i usług będzie im przysługiwało, tj. w zakresie sprzedaży udziałów w prawie wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynku i innymi naniesieniami), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W takim przypadku, z tytułu opisanej umowy sprzedaży nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00–013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj