Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.456.2017.1.EC
z 9 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2017 r. (data wpływu 6 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ciążących na Spółce obowiązkach płatnika w związku z dokonywanymi wypłatami na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek osobowych (innych niż spółka komandytowo-akcyjna) odsetek bądź dyskonta z obligacji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 6 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ciążących na Spółce obowiązkach płatnika w związku z dokonywanymi wypłatami na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek osobowych (innych niż spółka komandytowo-akcyjna) odsetek bądź dyskonta z obligacji.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


Bank (dalej jako Bank lub Wnioskodawca) jest bankiem uniwersalnym prowadzącym działalność bankową w rozumieniu ustawy Prawo bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376), opodatkowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Jedną z działalności prowadzonych przez Wnioskodawcę jest działalność maklerska prowadzona przez Biuro Maklerskie będące wydzieloną organizacyjnie jednostką Banku. W ramach swojej działalności Biuro Maklerskie m.in. przekazuje świadczenia z tytułu obligacji emitowanych przez podmioty z siedzibą w Polsce, jak i za granicą. Przedmiotowe świadczenia obejmują m.in. wypłatę odsetek naliczanych i wypłacanych zgodnie z warunkami emisji obligacji w okresie rozliczeniowym oraz wypłatę dyskonta. Świadczenia te przekazywane są m.in. na rzecz obligatariuszy będących osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą oraz na rzecz osób prowadzących działalność w formie spółek osobowych innych niż spółka komandytowo-akcyjna, które to działalności obejmują zakup i sprzedaż obligacji oraz czerpanie dochodów z odsetek bądź dyskonta.

Do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą obejmującą dochody z odsetek bądź dyskonta z obligacji Bank kwalifikuje osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki osobowe (inne niż spółka komandytowo-akcyjna), których przedmiot działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) określonej we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej)/ Krajowego Rejestru Sądowego (dla spółek), obejmuje PKD 64.99.Z - pozostała finansowa działalności usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych.

Dodatkowo, by uznać dochody z odsetek i dyskonta z obligacji za dochody z działalności gospodarczej Bank wymaga złożenia oświadczenia przez osobę prowadzącą taką działalność bądź w imieniu spółki, że dochody z odsetek z obligacji lub dyskonta uzyskiwane są w ramach faktycznie prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca jest/ będzie zobowiązany do poboru podatku zryczałtowanego od dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji, przekazywanych na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie spółek osobowych (innych niż spółka komandytowo-akcyjna) polegającą m.in. na zakupie i sprzedaży obligacji oraz czerpaniu dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji, w przypadku, gdy obligatariusz taki przedłoży Bankowi:

  • pisemne oświadczenie, że dochody z odsetek bądź dyskonta z obligacji uzyskiwane są w ramach faktyczne prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej oraz
  • wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej)/wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność w formie spółki osobowej) potwierdzający, że zakres działalności gospodarczej tych podmiotów obejmuje działalność określoną w PKD 64.99.Z?

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie miał on obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji przekazywanych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność w formie spółek osobowych (innych niż spółka komandytowo-akcyjna) polegającą m.in. na zakupie i sprzedaży obligacji oraz czerpaniu dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji, w przypadku gdy realizacja dochodu z odsetek bądź dyskonta z obligacji następuje w wykonywaniu przez nie działalności gospodarczej.


Zasadniczo, odsetki i dyskonto od obligacji zalicza się do źródeł przychodów wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy pdof, tj. kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, w tym odpłatnego zbycia praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.


Na gruncie art. 30a ust. 1 pkt 2 Ustawy pdof odsetki od obligacji i dyskonto podlegają 19% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu, który zgodnie z art. 41 ust. 4d pobierają jako płatnicy podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych dla podatników.


W myśl natomiast art. 30b ust. 1 Ustawy pdof, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Jednakże, zgodnie z art. 30b ust 4 Ustawy pdof przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji), papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Oznacza to, że dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw z nich wynikających uzyskiwane w następstwie wykonywanej działalności gospodarczej traktuje się jako dochód z tej działalności (tj. ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy pdof).

Obligacje są papierami wartościowymi, a uzyskiwane od nich odsetki oraz dyskonto stanowią realizację praw z nich wynikających (prawa do wynagrodzenia z tytułu odsetek i dyskonta). Z powyższego wynika, że o ile przedmiotem działalności gospodarczej osoby fizycznej/spółki osobowej jest obrót obligacjami, które jak wskazano są papierami wartościowymi, to uzyskiwane od obligacji odsetki lub dyskonto, jako realizacja praw z nich wynikających są przychodami osoby fizycznej ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy pdof, tj. przychodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi według zasad właściwych dla tego źródła przychodów. Osoba fizyczna rozliczy te przychody we własnym zakresie traktując je jako przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej obejmującej zakup i sprzedaż obligacji oraz czerpanie dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji. W rezultacie, w odniesieniu do tych dochodów na Banku nie ciąży obowiązek potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego.

Powyższe stanowisko potwierdzają także interpretacje indywidualne: interpretacja wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej z dnia 30 czerwca 2017 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.177.2017.l.EC oraz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 lutego 2017 r., sygn. 1462-IPPB1.4511.1178.2016.1.ES.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnymi źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalności gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3),
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe (art. 10 ust. 1 pkt 7).

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalanie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.


W art. 5a pkt 6 ww. ustawy została zawarta definicja pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Przychody z działalności gospodarczej zostały zdefiniowane w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ww. ustawy.


Odrębne źródło przychodów stanowią kapitały pieniężne, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych.


Za przychody z kapitałów pieniężnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.


Wyjaśnienie co pod pojęciem „papierów wartościowych” rozumie ustawodawca zawarto w art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W myśl tego przepisu ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 1636 i 1948).


A zatem stwierdzić należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje samodzielnie pojęcia papierów wartościowych, lecz w tym zakresie odsyła wprost do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.


Stosownie do treści art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2016 r. , poz.1636 z poźn. zm.). przez papiery wartościowe rozumie się:

  1. akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
  2. inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

Z ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (Dz. U. z 2015 r., poz. 238) wynika, że obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Z ustawy tej wynika ponadto, że obligacje mogą być oprocentowane.


Od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a (art. 30a ust. 1 pkt 2 ustawy).


Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30b ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Natomiast z art. 30b ust. 4 ww. ustawy wynika, że przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji), papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (Bank) poprzez Biuro Maklerskie przekazuje świadczenia z tytułu obligacji emitowanych przez podmioty z siedzibą w Polsce, jak i za granicą. Przedmiotowe świadczenia obejmują m.in. wypłatę odsetek naliczanych i wypłacanych zgodnie z warunkami emisji obligacji w okresie rozliczeniowym oraz wypłatę dyskonta. Świadczenia te przekazywane są m.in. na rzecz obligatariuszy będących osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą oraz na rzecz osób prowadzących działalność w formie spółek osobowych innych niż spółka komandytowo-akcyjna, które to działalności obejmują zakup i sprzedaż obligacji oraz czerpanie dochodów z odsetek bądź dyskonta. Aby uznać dochody z odsetek i dyskonta z obligacji za dochody z działalności gospodarczej Bank wymaga złożenia oświadczenia przez osobę prowadzącą taką działalność bądź w imieniu spółki, że dochody z odsetek z obligacji lub dyskonta uzyskiwane są w ramach faktycznie prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest obrót papierami wartościowymi i podatnik dokonuje takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z wykonywanej działalności gospodarczej. Przychody z tego tytułu nie podlegają wówczas opodatkowaniu na podstawie art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem stanowią one przychód zakwalifikowany do przychodów z działalności gospodarczej. Tak uzyskany przychód (dochód) podlega łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi przychodami, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Aby działalność ta mogła być traktowana jako działalność gospodarcza, musi spełniać przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że musi być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto wskazać należy, że skutkiem wskazanego wcześniej przepisu art. 30b ust. 4 jest konieczność wyłączenia ze źródła przychodów, określonego jako kapitały pieniężne, przedmiotu związanego z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym, należało uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, że nie będzie miał on obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji przekazywanych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność w formie spółek osobowych (innych niż spółka komandytowo-akcyjna) polegającą m.in. na zakupie i sprzedaży obligacji oraz czerpaniu dochodów z odsetek bądź dyskonta z obligacji, w przypadku gdy realizacja dochodu z odsetek bądź dyskonta z obligacji następuje w wykonywaniu przez nie działalności gospodarczej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj