Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.362.2017.3.MCZ
z 12 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 3 listopada 2017 r. (data wpływu – 8 listopada 2017 r.), uzupełnionym 29 grudnia 2017 r. i 4 stycznia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 29 grudnia 2017 r. znak: 0111-KDIB1-1.4011.215.2017.1.BK, znak: 0111-KDIB3-1.4012.727.2017.2.ICZ oraz znak: 0111-KDIB4.4015.362.2017.2.MCZ wezwano Wnioskodawcę o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 29 grudnia 2017 r. (opłata od wniosku) i 4 stycznia 2018 r. (pozostałe braki wniosku).

W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (zwany dalej podatnikiem, stroną, przedsiębiorcą), prowadzi samodzielną działalność gospodarczą pod firmą: „XX” z siedzibą w Polsce. Strona jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych. Strona od dnia 01 stycznia 2017 r. w załączeniu do przesyłanych deklaracji dla podatku od towarów i usług jest zobowiązana do przesyłania jednolitego pliku kontrolnego.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wykonywanie usług budowlanych w zakresie wykonywania posadzek w obiektach handlowych lub przemysłowych na terenie kraju oraz poza jego granicami, zwanymi dalej usługami budowlanymi. Powyżej opisane roboty budowlane zostały na wniosek strony sklasyfikowane przez Wojewódzki Urząd Statystyczny, o czym strona została powiadomiona pismem z 30 stycznia 2017 r. jako roboty betoniarskie o symbolu PKWiU 43.99.40.0., zwane dalej usługami budowlanymi.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a od uzyskanego dochodu z tytułu prowadzenia działalności jest zobowiązany do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych wg stawki w wysokości 19%. Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, strona opłaca miesięcznie. Wnioskodawca podpisując zlecenia lub umowy ze zleceniodawcami na wykonanie usług budowlanych pobiera przed rozpoczęciem wykonania usługi od kontrahentów zaliczki na wykonanie robót budowlanych, które są ustalane w kwocie nieprzekraczającej 90% kwoty brutto należnego wynagrodzenia za wykonanie usługi budowlanej. Zaliczki na wykonanie zleconych robót budowlanych są wpłacane przez kontrahentów na rachunek bankowy i dokumentowane fakturą, pod datą wpływu środków finansowych na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Otrzymane od kontrahentów zaliczki są ewidencjonowane w księgach rachunkowych podatnika jako przychody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Po wykonaniu robót budowlanych i ich zgłoszenia dla kontrahenta, ich wykonanie jest dokumentowane fakturą określającą jednocześnie wysokość należnego przychodu netto, który jest zaewidencjonowany w księgach rachunkowych podatnika jako przychód podlegający w miesiącu zakończenia danej roboty budowalnej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W ramach nabyć wewnątrzwspólnotowych towarów, zwanymi dalej w skrócie nabyciami, strona nabywa szereg części zamiennych do maszyn i urządzeń na terenie Unii Europejskiej oraz czasami nabywa od podatników podatku od wartości dodanej z terytorium Unii Europejskiej materiały związane z wykonywaniem posadzek lub też maszyny lub urządzenia, zwane dalej towarami. Często zdarza się, iż faktury dokumentujące ww. nabycia są doręczone po miesiącu dokonania transakcji (np. w następnym miesiącu lub następnych miesiącach kiedy była dokonana transakcja) oraz jej opłacenia, często łącznie z zamówionymi towarami. Strona deklaruje podatek należny od ww. nabyć wewnątrzwspólnotowych towarów w miesiącu zawarcia transakcji oraz dokumentuje ww. nabycia fakturami wewnętrznymi.

Wnioskodawca jest również wspólnikiem innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącej działalność pod firmą: „ZZ” z siedzibą w Polsce (zwanej dalej: Spółką lub Pożyczkodawcą) oraz jednoosobowo jej prezesem zarządu. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i zamierza być zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w następnych miesiącach rozliczeniowych.

Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne, tj.: Wnioskodawca oraz jego żona. Pomiędzy małżonkami nie jest zniesiona lub też ograniczona wspólność majątkowa. Między innymi w zakres działalności zgodnie z umową Spółki, co nie jest wykazane w Krajowym Rejestrze Sądowym, wchodzi wykonywanie usług, a mianowicie: PKD 64.92.Z. pozostałe formy udzielania kredytów oraz PKD 96.09.Z pozostała działalność usługowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana. Spółka posiada wolne środki finansowe i zamierza je pożyczyć za wynagrodzeniem (po określeniu należnych odsetek) za zgodą zgromadzenia wspólników, podatnikowi.

Wnioskodawca zamierza uzyskane pożyczki od Spółki „ZZ” przeznaczyć na finasowanie prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Strona przewiduje, iż z tytułu prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej będzie zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych także w latach podatkowych następnych.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż udzielanie mu (będącemu jednocześnie prezesem zarządu Pożyczkodawcy) przez „ZZ” spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pożyczki stanowi świadczenie usług finansowych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Pożyczkodawca (tj.: „ZZ” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie zwolniony z opodatkowania usługi finansowej (udzielenie pożyczki dla osoby fizycznej) zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy na Wnioskodawcy spoczywać będzie w przyszłości obowiązek zadeklarowania oraz zapłacenia we właściwym urzędzie skarbowym, w terminie 14 dni od zawarcia ze Spółką umowy pożyczki, podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki podatkowej w wysokości 2%, naliczonego od podstawy jej naliczania, tj. kwoty uzyskanej pożyczki od Spółki ?

Zdaniem Wnioskodawcy, udzielenie przez Pożyczkodawcę jako czynnego podatnika VAT pożyczki, nawet dla wspólnika Spółki, który jest jej prezesem zarządu, w zamian za wynagrodzenie (w tym przypadku w postaci odsetek), stanowi element prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi na powyższy fakt zachodzi w przedmiotowej sprawie okoliczność, o której mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, tzn. jedna ze stron umowy pożyczki, w tym przypadku Spółka, jest zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, ze zm.).

Reasumując powyższe, należy uznać, iż w przyszłości na Wnioskodawcy nie będzie spoczywać obowiązek zadeklarowania oraz zapłacenia we właściwym urzędzie skarbowym, w terminie 14 dni od zawarcia ze Spółką umowy pożyczki, podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki podatkowej w wysokości 2% naliczonego od podstawy jej naliczania, tj. kwoty uzyskanej pożyczki od Spółki, nawet w przypadku gdy pożyczka będzie przeznaczona na finansowanie samodzielnej działalności gospodarczej.

Nadto zdaniem strony bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt, czy umowa Spółki czy też wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym, stanowią czy też nie stanowią, że przedmiotem działalności Pożyczkodawcy jest udzielanie pożyczek za wynagrodzeniem.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tę część stanowiska Wnioskodawcy, która objęta jest zakresem niniejszej interpretacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji – zgodnie z wolą Wnioskodawcy, określoną we wniosku i jego uzupełnieniu – jest wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy zajęta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki obejmująca zdarzenie przyszłe. Tym samym informacje Wnioskodawcy dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki, przyjęto jako element wniosku niepodlegający ocenie i w oparciu o nie wydano rozstrzygnięcie w podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto zaznaczyć należy, że w pozostałym zakresie wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Stosownie do art. 4 pkt 7 tej ustawy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki, na biorącym pożyczkę.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 tejże ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku umów pożyczki o wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług. Podstawę do ww. wyłączenia może stanowić m.in. fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca planuje pożyczyć jako osoba fizyczna (za wynagrodzeniem) od Pożyczkodawcy (inna Sp. z o.o. Wnioskodawcy) środki pieniężne na finansowanie prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Pożyczkodawca „ZZ” Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pozostałych form udzielania kredytów (PKD 64.92.Z.) oraz pozostałej działalności usługowej gdzie indziej nie sklasyfikowanej (PKD 96.09.Z.), która nie jest wykazana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pożyczkodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Strony zawrą umowę pożyczki określającą warunki usługi w tym oprocentowanie pożyczek. Pożyczki udzielone będą z posiadanych wolnych środków własnych. Udzielenie pożyczek przez Pożyczkodawcę stanowi świadczenie usług finansowych w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Pożyczkodawca będzie zwolniony z opodatkowania usługi finansowej (udzielenie pożyczki dla osoby fizycznej) zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z ustawy o podatku od towarów i usług.

Analiza przedmiotowej sprawy nakazuje stwierdzić, że chociaż przedmiotem niniejszej interpretacji jest zagadnienie w podatku od czynności cywilnoprawnych, to w opisanej sytuacji w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy ustawy o podatku od towarów i usług lub czy przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności. Ocena ta ma bowiem zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Skoro zatem – jak wskazał Wnioskodawca − opisane we wniosku udzielenie pożyczki przez „ZZ” spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi świadczenie usług finansowych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i pożyczkodawca będzie zwolniony z opodatkowania usługi finansowej (udzielenie pożyczki dla osoby fizycznej) zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z ustawy o podatku od towarów i usług, to w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W rezultacie na Wnioskodawcy, jako pożyczkobiorcy, z tytułu planowanego zawarcia umowy pożyczki, nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystoku, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj