Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4013.263.2017.1.MK
z 19 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku 21 listopada 2017 r. (data wpływu 29 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie składania oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów energetycznych i obowiązku zapłaty do tych wyrobów podatku akcyzowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie składania oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów energetycznych i obowiązku zapłaty do tych wyrobów podatku akcyzowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podmiotem działającym w branży m.in. paliwowej oraz chemicznej, zajmując się m.in.:

  • produkcją wysokiej jakości produktów rafineryjnych, w tym benzyn lotniczych stosowanych do napędu lotniczych silników tłokowych, ale również
  • dystrybucją produktów oraz surowców chemicznych, w tym m.in. węglowodorów do produkcji rozpuszczalników.

Spółka posiada aktualne koncesje wydane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na wytwarzanie paliw ciekłych (WPC) oraz na obrót paliwami ciekłymi (OPC). Spółka prowadzi skład podatkowy, w którym produkuje i magazynuje wyroby akcyzowe, jak również zużywa te wyroby do produkcji wyrobów akcyzowych i nieakcyzowych.

Jednym z rodzajów surowców chemicznych nabywanych przez Spółkę jest toluen o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00. Surowiec ten Spółka zamierza również w przyszłości nabywać zarówno od dostawców krajowych jak i zagranicznych.

Na potrzeby niniejszego wniosku, w celu możliwie usystematyzowanego przedstawienia potencjalnych wariantów przyszłych transakcji, Spółka zakłada, iż nabycie toluenu (rozumiane zarówno jako transakcja handlowa, jak również jako rzeczywiste przemieszczenie towaru do prowadzonego przez Spółkę składu podatkowego w ...) może być realizowane w jednym z dwóch Scenariuszy:


  • Scenariusz 1 - [EMCS].

Spółka może nabywać toluen w tzw. procedurze zawieszenia poboru akcyzy od dostawcy mającego możliwość wysyłki do Spółki wyrobów w systemie EMCS (np. innego składu podatkowego lub tzw. zarejestrowanego wysyłającego). Wówczas przemieszczenie realizowane jest w oparciu o tzw. dokument e-AD. Tego rodzaju przemieszczenia mogą być realizowane zarówno jako dostawy krajowe (przemieszczenia z krajowego składu podatkowego), jak również jako przemieszczenia w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu.

  • Scenariusz 2 - [poza EMCS - na podstawie dokumentu dostawy].

Toluen może być przemieszczany do składu podatkowego Spółki również poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (poza systemem EMCS). Ponieważ toluen należy do grupy tzw. wyrobów energetycznych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, ale niewymienionych w art. 89 ust. 1 pkt 1 - 13 (a więc tzw. wyrobów opodatkowanych zerową stawką akcyzy), może być on również przemieszczany poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem tzw. zerowej stawki akcyzy. Przemieszczenia te zostały, co do zasady, wymienione w art. 89 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, ale również w innych regulacjach tej ustawy oraz w rozp. MF ws. dokumentu dostawy [tj. rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 grudnia 2015 r. w sprawie dokumentu dostawy, warunków i sposobu zwrotu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz środków skażających alkohol etylowy (jt. Dz. U. z 2017 r., poz. 1691)].

W przypadku nabyć toluenu przez Spółkę może to dotyczyć różnych wariantów, w tym przykładowo:

  • sytuacji gdy dany zużywający podmiot gospodarczy posiada daną ilość toluenu, który nabył w celu zużycia do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy (np. nabył toluen ze składu podatkowego z zamiarem wytworzenia z niego rozpuszczalników, ale ze względów ekonomicznych odstąpił od wcześniejszych planów i poszukuje podmiotu, który mógłby odebrać niewykorzystanie ilości toluenu);
  • sytuacji gdy u danego podmiotu nieposiadającego statusu składu podatkowego powstały lub zostały odzyskane pewne ilości toluenu i podmiot ten poszukuje kontrahenta, który mógłby odebrać takie ilości wyprodukowanego lub odzyskanego toluenu (w praktyce najczęściej dotyczy to dużych drukarni i zakładów poligraficznych, u których w procesie technologicznym dochodzi do oczyszczania lub odzyskiwania toluenu).

Ze względu na specyfikę surowca, jakim jest toluen - decyzja o ostatecznym sposobie jego wykorzystania przez Spółkę uzależniona będzie od parametrów jakościowych tego surowca. W szczególności w sytuacjach, gdy toluen był przez kontrahenta Spółki oczyszczany lub odzyskiwany, w dalszym ciągu może on zawierać pewne zanieczyszczenia. Dlatego też dopiero po weryfikacji parametrów jakościowych Spółka będzie podejmować decyzję o sposobie wykorzystania danej partii surowca.

Przykładowo po weryfikacji parametrów fizyko-chemicznych możliwa będzie zarówno sytuacja, w której wobec spełnienia określonych parametrów dana partia toluenu zostanie przez Spółkę przeznaczona do produkcji paliw (toluen może być komponentem niektórych rodzajów paliw lotniczych) jak również może zostać podjęta decyzja o innym przeznaczeniu toluenu (np. o jego wykorzystaniu do produkcji rozpuszczalników bądź o jego odsprzedaży do innego podmiotu na tzw. cele objęte zerową stawką akcyzy - cele niepaliwowe).

Należy podkreślić, iż ze względu na fakt prowadzenia składu podatkowego, przemieszczenia toluenu do Spółki zarówno w sytuacji gdy będą realizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (pod systemem EMCS), jak i przy przemieszczeniach poza tą procedurą w oparciu o dokument dostawy (np. gdy toluen pochodzi z recyklingu, jest zanieczyszczony itp.) - dostawy te będą realizowane zawsze do składu podatkowego Spółki, będą ujmowane w stosownych ewidencjach, będą dokumentowane zgodnie z przepisami akcyzowymi (EMCS lub dokumenty dostawy), a zarówno sam skład podatkowy jak i realizowane w nim procesy objęte są ścisłym nadzorem właściwego dla Spółki naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Ze względu na brak pewności po stronie Spółki odnośnie parametrów jakościowych zamawianego toluenu (np. może być on zanieczyszczony) decyzja o ostatecznym przeznaczeniu danej partii toluenu podejmowana będzie dopiero w momencie gdy surowiec ten znajdował się będzie w składzie podatkowym Spółki i zostanie poddany analizie parametrów fizyczno-chemicznych.

Ze względu na specyfikę zarówno samego obrotu jak i zasad opodatkowania podatkiem akcyzowym toluenu (jako wyrobu wymienionego w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym) - dostawcy tego surowca oczekują najczęściej od Spółki przed zrealizowaniem poszczególnych dostaw, iż złoży ona oświadczenie (w formie pisemnej bądź ustnej) odnoszące się do zamiaru przyszłego przeznaczenia tego surowca.

Mając na uwadze powyższe oraz brak jednoznacznych regulacji akcyzowych odnoszących się do składania oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, ale niewymienionych w art. 89 ust. 1 pkt 1 - 13, Spółka zwraca się z niniejszym wnioskiem o potwierdzenie jej rozumienia obowiązujących regulacji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Pytania dotyczące Scenariusza nr 1 (toluen przemieszczany w EMCS)

  1. Czy w świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, składając zamówienie na toluen o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00 u dostawców w kraju lub Unii Europejskiej, gdzie surowiec ten będzie następnie przemieszczany do składu podatkowego Spółki z zastosowaniem procedury zawieszonego poboru akcyzy (w systemie EMCS), Spółka może złożyć kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - zakładając, że ewentualna zmiana tego przeznaczenia może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw?
  2. Czy w świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2, w odniesieniu do toluenu o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00, przemieszczonego do składu podatkowego Spółki z zastosowaniem procedury zawieszonego poboru akcyzy (w systemie EMCS), w odniesieniu do którego Spółka złoży kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - a następnie, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw - Spółka podejmie decyzję o zmianie przeznaczenia surowca i wykorzystaniu go jako komponentu do produkcji paliw, będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od takiej ilości toluenu?
    Podzielenie stanowiska Spółki odnośnie pytania 2 - czyni bezprzedmiotową odpowiedź na pytania 3 - 5 poniżej.
  3. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 2 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - według jakiej stawki akcyzy powinna zostać rozliczona akcyza od tych ilości toluenu?
  4. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 2 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - czy w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu będą mogły zostać obniżone o akcyzę zapłaconą od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu?
  5. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 2 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - czy w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, w razie gdyby kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu miały być niższe niż akcyza zapłacona od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu (np. w związku ze zwolnieniem z akcyzy produkowanych paliw lotniczych), czy Spółce będzie przysługiwał zwrot akcyzy lub możliwość pomniejszenia akcyzy należnej od innych wyrobów akcyzowych rozliczanych w tej samej deklaracji i tym samym okresie rozliczeniowym?
    Pytania dotyczące Scenariusza nr 2 (toluen przemieszczany poza EMCS)
  6. Czy w świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 89 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, składając zamówienie na toluen o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00, gdzie surowiec ten będzie następnie przemieszczany do składu podatkowego Spółki poza procedurą zawieszonego poboru akcyzy (z zastosowaniem tzw. zerowej stawki akcyzy i dokumentu dostawy), Spółka może złożyć kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - zakładając, że ewentualna zmiana tego przeznaczenia może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw?
  7. Czy w świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 89 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, składając zamówienie na toluen o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00, przemieszczany do składu podatkowego Spółki poza procedurą zawieszonego poboru akcyzy (z zastosowaniem tzw. zerowej stawki akcyzy i dokumentu dostawy), w odniesieniu do którego Spółka złoży kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - a następnie, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw - Spółka podejmie decyzję o zmianie przeznaczenia surowca i wykorzystaniu go jako komponentu do produkcji paliw, będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od takiej ilości toluenu?
    Podzielenie stanowiska Spółki odnośnie pytania 7 - czyni bezprzedmiotową odpowiedź na pytania 8 - 10 poniżej.
  8. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 7 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - według jakiej stawki akcyzy powinna zostać rozliczona akcyza od tych ilości toluenu?
  9. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 7 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - czy w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu będą mogły zostać obniżone o akcyzę zapłaconą od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu?
  10. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 7 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - czy w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, w razie gdyby kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu miały być niższe niż akcyza zapłacona od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu (np. w związku ze zwolnieniem z akcyzy produkowanych paliw lotniczych), czy Spółce będzie przysługiwał zwrot akcyzy lub możliwość pomniejszenia akcyzy należnej od innych wyrobów akcyzowych rozliczanych w tej samej deklaracji i tym samym okresie rozliczeniowym?


Zdaniem Wnioskodawcy:

Stanowisko dotyczące Scenariusza nr 1 (toluen przemieszczany w EMCS)

W ocenie Spółki:

  1. W świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, składając zamówienie na toluen o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00 u dostawców w kraju lub Unii Europejskiej, gdzie surowiec ten będzie następnie przemieszczany do składu podatkowego Spółki z zastosowaniem procedury zawieszonego poboru akcyzy (w systemie EMCS), Spółka może złożyć kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - zakładając, że ewentualna zmiana tego przeznaczenia może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw.
  2. W świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2, w odniesieniu do toluenu o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00, przemieszczonego do składu podatkowego Spółki z zastosowaniem procedury zawieszonego poboru akcyzy (w systemie EMCS), w odniesieniu do którego Spółka złoży kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - a następnie, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw - Spółka podejmie decyzję o zmianie przeznaczenia surowca i wykorzystaniu go jako komponentu do produkcji paliw, nie będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od takiej ilości toluenu - ponieważ zmiana przeznaczenia będzie dotyczyła wyrobu objętego procedurą zawieszenia poboru akcyzy, który znajdował się będzie w składzie podatkowym.
    Tym samym w ocenie Spółki odpowiedź na pytania 3-5 jest bezprzedmiotowa.
    Niemniej jednak, wyłącznie z ostrożności procesowej - przedstawia ona swoje ewentualne stanowisko również w odniesieniu do zagadnień 3-5.
  3. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 2 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - w ocenie Spółki, akcyza od tych ilości toluenu powinna zostać rozliczona według stawki akcyzy właściwej dla paliwa, do produkcji którego dana ilość toluenu zostanie wykorzystana.
  4. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 2 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - w ocenie Spółki, w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu będą mogły zostać obniżone o akcyzę zapłaconą od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu.
  5. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 2 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - w ocenie Spółki, w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, w razie gdyby kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu miały być niższe niż akcyza zapłacona od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu (np. w związku ze zwolnieniem z akcyzy produkowanych paliw lotniczych), Spółce będzie przysługiwał zwrot akcyzy lub możliwość pomniejszenia akcyzy należnej od innych wyrobów akcyzowych rozliczanych w tej samej deklaracji i tym samym okresie rozliczeniowym.
    Stanowisko dotyczące Scenariusza nr 2 (toluen przemieszczany poza EMCS)
  6. W świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 89 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, składając zamówienie na toluen o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00, gdzie surowiec ten będzie następnie przemieszczany do składu podatkowego Spółki poza procedurą zawieszonego poboru akcyzy (z zastosowaniem tzw. zerowej stawki akcyzy i dokumentu dostawy) Spółka może złożyć kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - zakładając, że ewentualna zmiana tego przeznaczenia może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw.
  7. W świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 89 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, składając zamówienie na toluen o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00, przemieszczany do składu podatkowego Spółki poza procedurą zawieszonego poboru akcyzy (z zastosowaniem tzw. zerowej stawki akcyzy i dokumentu dostawy), w odniesieniu do którego Spółka złoży kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - a następnie, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw - Spółka podejmie decyzję o zmianie przeznaczenia surowca i wykorzystaniu go jako komponentu do produkcji paliw, nie będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od takiej ilości toluenu.
    Tym samym w ocenie spółki odpowiedź na pytania 8-10 jest bezprzedmiotowa.
    Niemniej jednak, wyłącznie z ostrożności procesowej - przedstawia ona swoje ewentualne stanowisko również w odniesieniu do zagadnień 8-10.
  8. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 7 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - w ocenie Spółki, akcyza od tych ilości toluenu powinna zostać rozliczona według stawki akcyzy właściwej dla paliwa, do produkcji którego dana ilość toluenu zostanie wykorzystana.
  9. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 7 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - w ocenie Spółki, w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu będą mogły zostać obniżone o akcyzę zapłaconą od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu.
  10. W razie udzielenia przez Organ w odniesieniu do pytania 7 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - w ocenie Spółki, w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, w razie gdyby kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu miały być niższe niż akcyza zapłacona od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu (np. w związku ze zwolnieniem z akcyzy produkowanych paliw lotniczych), Spółce będzie przysługiwał zwrot akcyzy lub możliwość pomniejszenia akcyzy należnej od innych wyrobów akcyzowych rozliczanych w tej samej deklaracji i tym samym okresie rozliczeniowym.




Uzasadnienie stanowisko Wnioskodawcy

Specyfika toluenu na gruncie regulacji akcyzowych polega na tym, iż jako tzw. wyrób energetyczny wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, ale inny niż wyroby określone w art. 89 ust. 1 pkt 1-13 tej ustawy - właściwa dla niego stawka akcyzy uzależniona jest od jego przeznaczenia.

Jeśli toluen ma przeznaczenie do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, stawka akcyzy wynosi 0 zł. Z kolei jeśli toluen przeznaczony jest do celów opałowych, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych - podlega on stawce akcyzy właściwej dla danego rodzaju paliwa (np. dla komponentów paliw lotniczych, zastosowanie znajduje stawka jak dla takich paliw).

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania nr 1

Przepisy akcyzowe nie precyzują przy tym ani sposobu określania przeznaczenia danego surowca (wyrobu energetycznego) ani momentu, na który takie określenie powinno nastąpić. Zawierają one natomiast mechanizmy mające na celu wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości i potencjalnych zmian przeznaczenia tego rodzaju wyrobów.

W szczególności, jeśli chodzi o przemieszczanie takich wyrobów, od których na poprzednich etapach obrotu nie doszło do zapłaty podatku akcyzowego (np. w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, w zwolnieniu od akcyzy ze względu na przeznaczenie, z zastosowaniem tzw. zerowej stawki akcyzy ze względu na przeznaczenie) - regulacje akcyzowe przewidują określone wymogi dokumentacyjne, ewidencyjne oraz w niektórych sytuacjach dodatkowo z zastosowaniem tzw. zabezpieczeń akcyzowych.

Mając na uwadze powyższe, skoro z jednej strony przepisy akcyzowe nie przewidują żadnego szczególnego reżimu składania oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów energetycznych z załącznika nr 2, a jednocześnie, skoro na moment składania takiego oświadczenia Spółka nie posiada jeszcze wiedzy odnośnie ostatecznego przeznaczenia danej partii toluenu (decyzję te podejmie dopiero po wykonaniu badań, gdy wyroby te będą już w jej składzie podatkowym w ...) - w pełni dopuszczalne w świetle przepisów akcyzowych jest złożenie przez nią oświadczenia o nie opałowym i nie napędowym przeznaczeniu toluenu.

Wszak na moment jego składania oświadczenie to z pewnością jest prawidłowe, a ewentualna późniejsza decyzja o zmianie przeznaczenia nie zmienia tego, iż na moment jego składania oświadczenie było prawidłowe.

Dlatego też, w ocenie Spółki, w świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, składając zamówienie na toluen o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00 u dostawców w kraju lub Unii Europejskiej, gdzie surowiec ten będzie następnie przemieszczany do składu podatkowego Spółki z zastosowaniem procedury zawieszonego poboru akcyzy (w systemie EMCS), może ona złożyć kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - zakładając, że ewentualna zmiana tego przeznaczenia może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania nr 2

Mimo, iż regulacje akcyzowe nie odnoszą się wprost ani do samego obowiązku, ani do formy ani momentu, na który powinno być składane oświadczenie dot. przeznaczenia wyrobów - to jednak regulacje te przewidują pewne konsekwencje związane ze zmianą takiego przeznaczenia, jeżeli od takiego przeznaczenia uzależnione są skutki w zakresie opodatkowania akcyzą takiego wyrobu.

I tak, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym:

2. Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:

1) użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:

  1. było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub
  2. nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy.

Podobnie w świetle art. 8 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym:

4. Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również zużycie:

  1. wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, o których mowa w art. 89 ust. 2, do produkcji innych wyrobów;
  2. napojów alkoholowych, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 i 3, przez podmiot zużywający.

Co do zasady zatem, zmiana przeznaczenia wyrobów akcyzowych lub ich zużycie stanowi przedmiot opodatkowania akcyzą. To z kolei, w świetle art. 10 ust. 1 tej ustawy oznacza, że dokonanie takiej czynności lub wystąpienie takiego stanu faktycznego przekłada się na powstanie obowiązku podatkowego:

1. Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Jednocześnie jednak, co kluczowe w niniejszej sprawie, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku akcyzowym:

Procedura zawieszenia poboru akcyzy - jest to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

Tym samym, stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy ma ten skutek, iż nawet w razie wystąpienia czynności lub stanów faktycznych stanowiących, co do zasady, przedmiot opodatkowania akcyzą - mimo wystąpienia samego obowiązku podatkowego, nie powstaje zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym. Innymi słowy, do czasu gdy wyroby akcyzowe objęte są procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie dochodzi do powstania zobowiązania podatkowego w akcyzie i konieczności efektywnego rozliczenia samej akcyzy.

W związku z powyższym, w odniesieniu do sytuacji przedstawionej w Scenariuszu 1, nawet nie ma konieczności dalszej analizy przepisów, bowiem sam fakt, iż toluen był zarówno przemieszczany do składu podatkowego Spółki, jak i każdocześnie znajdując się w tym składzie już po przemieszczeniu - objęty był procedurą zawieszenia poboru akcyzy, a zatem nawet dokonanie czynności lub wystąpienie stanu faktycznego będącego przedmiotem opodatkowania akcyzą nie powinno skutkować powstaniem zobowiązania podatkowego ani efektywnym opodatkowaniem akcyzą rzeczonych ilości toluenu.

Tym samym Spółka stoi na stanowisku, iż w świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2, w odniesieniu do toluenu o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00, przemieszczanego do składu podatkowego Spółki z zastosowaniem procedury zawieszonego poboru akcyzy (w systemie EMCS), w odniesieniu do którego Spółka złoży kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - a następnie, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw - Spółka podejmie decyzję o zmianie przeznaczenia surowca i wykorzystaniu go jako komponentu do produkcji paliw, nie będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od takiej ilości toluenu - ponieważ zmiana przeznaczenia będzie dotyczyła wyrobu objętego procedura zawieszenia poboru akcyzy, który znajdował się będzie w składzie podatkowym.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania nr 3

Ze względu na zajmowane stanowisko w odniesieniu do pytania nr 2 - Spółka ocenia, iż odpowiedź na pytania 3-5 jest w istocie bezprzedmiotowa. Niemniej jednak wyłącznie z ostrożności procesowej - gdyby z jakichkolwiek powodów Organ wydający interpretację miał zająć stanowisko odmienne od prezentowanego przez Spółkę, przedstawia ona swoje ewentualne stanowisko również w odniesieniu do zagadnień 3-5.

I tak, toluen należy do grupy wyrobów energetycznych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, dla których nie przewidziano jednak stawki akcyzy w art. 89 ust. 1 pkt 1 - 13. Tym samym co do zasady stawka ta jest zerowa, ale pod warunkiem, iż toluen nie jest przeznaczony do celów opałowych, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych.

Jednocześnie zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 14, stawka akcyzy dla pozostałych paliw silnikowych wynosi 1822 zł/litr (a na mocy przepisu przejściowego 1797 zł/litr, podczas gdy 25 zł/litr stanowi opłatę paliwową) [winno być - 1822 zł/1000 litrów (a na mocy przepisu przejściowego 1797 zł/ 1000 litrów, podczas gdy 25 zł/1000 litrów stanowi opłatę paliwową) – przypis Organu].

Jednakże Trybunału Sprawiedliwości UE w orzeczeniu z dnia 5 lutego 2015 r., w sprawie C-275/14, Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa Petrol S.C. Paczuski Maciej i Puławski Ryszard stwierdził, iż: „Artykuł 2 ust. 3 akapit drugi dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie przepisom krajowym, takim jak będące przedmiotem postępowania głównego, nakładającym podatek akcyzowy na dodatki objęte kodem 3811 Nomenklatury scalonej zawartej w załączniku I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej taryfy celnej, zmienionym rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1031/2008 z dnia 19 września 2008 r., w stawce innej niż mająca zastosowanie do paliwa silnikowego, do którego dodatki te są dodawane.

2) Artykuł 2 ust. 3 akapit drugi dyrektywy 2003/96 należy interpretować w ten sposób, że jednostka może powołać się na niego przeciwko właściwemu krajowemu organowi w ramach sporu przed sądami krajowymi celem wykluczenia stosowania uregulowania krajowego niezgodnego z tym przepisem.”

Innymi słowy - z wyroku tego wynika, iż komponent paliwowy opodatkowywany jest stawką akcyzy właściwą dla paliwa będącego produktem finalnym (tutaj dla benzyn).

Zatem w odniesieniu do zagadnienia nr 3, w razie udzielenia przez Organ, w odniesieniu do pytania nr 2 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których wykorzysta je ostatecznie w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - w ocenie Spółki, akcyza od tych ilości toluenu powinna zostać rozliczona według stawki akcyzy właściwej dla paliwa, do produkcji którego dana ilość toluenu zostanie wykorzystana.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania nr 4

W razie udzielenia przez Organ, w odniesieniu do pytania 2 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których ostatecznie wykorzysta je w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - w ocenie Spółki, w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu będą mogły zostać obniżone o akcyzę zapłaconą od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu.

W ocenie Spółki powyższe wynika wprost z treści cytowanego art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym i nie wymaga szerszego komentarza.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania nr 5

Szerszego komentarza natomiast wymaga sytuacja, w której paliwo, do produkcji którego zostałby wykorzystany toluen, miało by być opodatkowane niższą akcyzą niż akcyza należna od samego toluenu. Sytuacja taka mogłaby wystąpić przykładowo, gdyby dana partia paliwa została przeznaczona na cele uprawniające do zastosowania zwolnienia z akcyzy (np. na cele żeglugi powietrznej).

Zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym:

Kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

Powyższa zasada stanowi implementację do krajowego porządku prawnego jednej z podstawowych zasad konstrukcyjnych podatku akcyzowego, tj. zasadę jedno-fazowości akcyzy. Zgodnie z ta zasada, podatek akcyzowy powinien być pobierany wyłącznie jednokrotnie i to na etapie efektywnej konsumpcji wyrobu podlegającego opodatkowaniu akcyza.

Opodatkowanie akcyzą wyrobu zużywanego do produkcji innego wyrobu opodatkowanego akcyzą jest wyjątkiem od zasady i wymaga korekty konstrukcyjnej w ramach systemu akcyzy, właśnie takiej jak przewidziana w art. 21 ust. 8 rzeczonej ustawy. W sytuacji, gdyby fakt skorzystania ze zwolnienia z akcyzy w odniesieniu do danego wolumenu paliwa uniemożliwiał efektywne skorzystanie z tego mechanizmu, oznaczałoby to brak faktycznego zwolnienia z akcyzy dla paliw używanych do żeglugi powietrznej. Tymczasem zwolnienie to ma charakter obligatoryjny, wynikający z przepisów tzw. dyrektywy energetycznej [tj. Dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz.U. L 283 z 31.10.2003, str. 51, ze zm.).] - art. 14 ust. 1 lit. b) tejże dyrektywy.

Tożsame konkluzje wynikają również z konstrukcji samej deklaracji dla podatku akcyzowego (tj. Kolumny C - pola 11 - 13 deklaracji AKC-4D - PODATEK AKCYZOWY OD PALIW SILNIKOWYCH (z wyłączeniem gazu), w której kategoria „Zwolnienia i obniżenia” - z Pola nr 12 opisana jest jedynie jako „niemogąca przekroczyć kwoty z poz. 11. - dedykowanej sumie kwoty obliczonego podatku akcyzowego od paliw silnikowych). W sytuacji zatem gdyby łączna kwota akcyzy podlegającej obniżeniu przewyższała kwotę łącznego podatku do zapłaty, konieczne było sformułowanie odrębnego wniosku o zwrot akcyzy w odniesieniu do danego okresu rozliczeniowego.

Podsumowując, w razie udzielenia przez Organ, w odniesieniu do pytania 2 odpowiedzi twierdzącej (iż Spółka będzie zobowiązana do zapłaty akcyzy od ilości toluenu, w odniesieniu do których ostatecznie wykorzysta je w sposób inny niż pierwotnie zadeklarowany dostawcy) - w ocenie Spółki, w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, w razie gdyby kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu miały być niższe niż akcyza zapłacona od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu (np. w związku ze zwolnieniem z akcyzy produkowanych paliw lotniczych), Spółce będzie przysługiwał zwrot akcyzy lub możliwość pomniejszenia akcyzy należnej od innych wyrobów akcyzowych rozliczanych w tej samej deklaracji i tym samym okresie rozliczeniowym.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania nr 6

Istota stanowiska Spółki w odniesieniu do zagadnień 6-10 (a więc Scenariusza nr 2) jest analogiczna jak przy Scenariuszu 1, z tą różnicą, że w przypadku przemieszczenia toluenu do składu podatkowego Spółki poza systemem EMCS, toluen ten zostaje objęty procedurą zawieszenia poboru akcyzy dopiero z momentem jego wprowadzenia do składu podatkowego (nie jest natomiast objęty tą procedurą w momencie samego przemieszczenia).

Powyższe wynika wprost z przepisów akcyzowych.

Otóż, zgodnie z art. 40 ust. 1 pkt la ustawy o podatku akcyzowym:


1. Procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie, jeżeli:

1) wyroby akcyzowe są:

[…]

la) wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, są w składzie podatkowym, w tym również w wyniku zwrotu lub dostarczenia przez podmiot, który posiadał te wyroby w celu zużycia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy i który nie zużył ich do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy;

Ponadto, zgodnie z art. 89 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym:

2. Stawka akcyzy na wyroby energetyczne wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w ust. 1 pkt 1-13, przeznaczone do celów innych niż opalowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opalowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, wynosi 0 zł, jeżeli wyroby te są:

  1. [...];
  2. przemieszczane na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentu dostawy ze składu podatkowego do podmiotu, który zużywa je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy, lub do składu podatkowego od podmiotu, który posiadał je w celu zużycia do tych celów.

Z kolei formalno-techniczne aspekty takiego przemieszczenia reguluje § 2 rozp. MF ws. dokumentu dostawy, zgodnie z którym w takiej sytuacji odpowiedzialny za wystawienie dokumentu dostawy w trzech egzemplarzach jest podmiot prowadzący skład podatkowy (czyli tutaj: Spółka).

W takiej sytuacji dopuszczalność przemieszczenia w oparciu o zerową stawkę akcyzy oraz możliwość złożenia przez Spółkę oświadczenia o nie napędowym i nie opałowym przeznaczeniu toluenu wynika z tych samych okoliczności i argumentów, co przytoczone w uzasadnieniu do stanowiska dla pytania nr 1.

W szczególności, na moment dokonywania zamówienia na daną partię toluenu (przykładowo w drukarni czy zakładzie poligraficznym nie posiadającymi statusu składów podatkowych), nie jest możliwe ostateczne określenie jego przeznaczenia, ponieważ będzie ono uzależnione od weryfikacji parametrów jakościowych (fizyko-chemicznych) konkretnej partii surowca. Zamawiając toluen z zakładów, w których jest on odzyskiwany (recykling) takich jak duże drukarnie czy zakłady poligraficzne, może dochodzić do zanieczyszczenia surowca, co wykluczać może jego wykorzystanie jako komponentu paliwowego (paliwa lotnicze, ze względów bezpieczeństwa musza spełniać bardzo wysokie kryteria jakościowe).

Ponieważ przepisy akcyzowe nie precyzują pojęcia „przeznaczenia” należy odwołać się do językowego znaczenia tego pojęcia. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., Warszawa 2005, str. 800, „przeznaczyć” to jest „z góry określić, obrać coś do zrealizowania jakiegoś celu; przekazać dla kogoś, na czyjś użytek, czyjąś korzyść”. Z uwagi na powyższe rozumienie pojęcia „przeznaczyć”, w opinii Spółki wyrób akcyzowy będzie przeznaczony do szeroko pojętych celów napędowych lub opałowych dopiero na etapie jego bezpośredniego i jednoznacznego wykorzystania w tych celach, tj. wówczas, gdy znajdzie się u podmiotu, który wykorzysta go (zużyje) do produkcji paliw (napędowych lub opałowych) lub jako dodatek lub domieszkę do tych paliw.

Ewentualnie można rozważać spełnienie warunku przeznaczenia, w sytuacji gdy Spółka wykona określone badania i poweźmie wiedzę, czy dana parta wyrobu może (czy nie może) zostać wykorzystania do określonego celu. Do tego momentu natomiast nie byłoby zasadne twierdzenie, iż dana partia toulenu ma przeznaczenie napędowe (jako dodatek do paliw silnikowych/jako paliwo silnikowe).

Stanowisko takie jest również prezentowane przez organy podatkowe odpowiedzialne za wydawanie interpretacji indywidualnych w zakresie podatku akcyzowego. Przykładowo organy te uznawały, iż w przypadku:

  • importu oleju rzepakowego, a następnie sprzedaży go jedynie jako surowca służącego innemu podmiotowi do wytworzenia biopaliwa, nie można przyjąć, że sprzedawca decyduje o bezpośrednim przeznaczeniu takiego oleju do celów opałowych bądź napędowych. O takim przeznaczeniu decyduje bowiem dopiero producent biopaliw (Dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji z 26 listopada 2012 r. nr ITPP3/443-161/12/JK.),
  • sprzedaży tłuszczu zwierzęcego do kontrahenta, który produkuje estry kwasów tłuszczowych (wykorzystywane następnie do produkcji biopaliw) nie jest możliwe przypisanie im bezpośredniego przeznaczenia do celów napędowych lub opałowych (Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji z 29 marca 2013 r. nr IPPP3/443-39/13-2/JK),
  • sprzedaży oleju rzepakowego jako surowca służącego nabywcom do wytworzenia biokomponentów, nie można przyjąć, że to sprzedawca decyduje o bezpośrednim przeznaczeniu takiego oleju do celów napędowych. O przeznaczeniu nabytego oleju decyduje producent biokomponentu (Dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji z 14 stycznia 2013 r. nr ITPP3/443-198/12/JK).

Interpretacje te potwierdzają, że na etapie dostawy od toluenu do Spółki ze wzglądu na brak jej wiedzy odnośnie spełnienia przez daną partą toluenu określonych parametrów jakościowych – w pełni dopuszczalne jest złożenie oświadczenia o nie napędowym i nie opałowym przeznaczeniu surowca.

Często zatem może dochodzić do sytuacji, w których dostarczona do składu podatkowego Spółki partia toluenu będzie musiała zostać zużyta lub sprzedana do produkcji wyrobów innych niż paliwa (np. innych rozpuszczalników zawierających toluen). Spółka może wyprodukować taki rozpuszczalnik samodzielnie, lub dostarczyć do innego podmiotu, który zużyje toluen do takiej lub innej produkcji.

Jednocześnie, Spółka jako podmiot o renomowanej marce, w pełni transparentnej i ciągle nadzorowanej działalności, ma pełną świadomość obowiązków w zakresie podatku akcyzowego, w tym obowiązków sprawozdawczych oraz ewidencyjnych. Oznacza to, iż mechanizmy akcyzowe gwarantują brak jakiegokolwiek ryzyka dla wpływów Skarbu Państwa. Jeśli badania wykażą, iż toluen nie nadaje się do wykorzystania jako komponent paliwowy, jego przeznaczenie się nie zmieni i zostanie on ostatecznie zużyty do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy (zapewne do produkcji rozpuszczalników). Z kolei jeśli okaże się, iż parametry danej partii toluenu uzasadniają jego wykorzystanie jako komponentu paliwowego, wówczas Spółka dokona zmiany jego przeznaczenia, wyprodukuje z jego wykorzystaniem paliwo silnikowe, które następnie (w momencie zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy) zostanie opodatkowane właściwą stawką akcyzy (lub ewentualnie zwolnione z akcyzy). W każdym jednak przypadku Spółka dokona rozliczenia należnej akcyzy według obowiązujących stawek i zasad.

Dlatego też, w ocenie Spółki, w sytuacji w której nie zna ona na moment dokonywania zamówienia danej partii toluenu, jego ostatecznego przeznaczenia - właściwe jest złożenie przez Spółkę oświadczenia o zamiarze wykorzystania tego surowca do celów innych niż opałowe lub napędowe.

Zatem stoi ona na stanowisku, iż w świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 89 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, składając zamówienie na toluen o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00, gdzie surowiec ten będzie następnie przemieszczany do składu podatkowego Spółki poza procedurą zawieszonego poboru akcyzy (z zastosowaniem tzw. zerowej stawki akcyzy i dokumentu dostawy), Spółka może złożyć kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - zakładając, że ewentualna zmiana tego przeznaczenia może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytania nr 7

Również w Scenariuszu nr 2, po złożeniu przez Spółkę stosownego oświadczenia, po dopełnieniu obowiązków dokumentacyjno-ewidencyjnych (m.in. wystawienie dokumentów dostawy i dołączenie ich do przemieszczanego toluenu) wyrób ten zostanie wówczas przemieszczony do składu podatkowego Spółki, a z momentem wprowadzenia go do składu podatkowego zostanie objęty procedura zawieszenia poboru akcyzy (w oparciu o art. 40 ust. 1 pkt la ustawy). Następnie w razie zmiany tego zamiaru (zmiany przeznaczenia) - w wyniku przeprowadzonych badań, zastosowanie do danej partii toluenu znajdą te same mechanizmy, co opisane w uzasadnieniu do Scenariusza nr 1.

W szczególności stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy (na moment wprowadzenia toluenu do składu podatkowego) ma ten skutek, iż nawet w razie wystąpienia czynności lub stanów faktycznych stanowiących, co do zasady, przedmiot opodatkowania akcyzą - mimo wystąpienia samego obowiązku podatkowego, nie powstaje zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym. Innymi słowy, objęcie toluenu procedurą zawieszenia poboru akcyzy, skutkuje tym, iż nie dochodzi do powstania zobowiązania podatkowego w akcyzie i konieczności efektywnego rozliczenia samej akcyzy w związku z ewentualną zmianą jego przeznaczenia.

Tym samym, również w Scenariuszu 2, sam fakt, iż toluen znajdując się w składzie podatkowym Spółki już po przemieszczeniu - objęty będzie procedurą zawieszenia poboru akcyzy, powoduje, iż dokonanie czynności lub wystąpienie stanu faktycznego będącego przedmiotem opodatkowania akcyzą nie powinno skutkować powstaniem zobowiązania podatkowego ani efektywnym opodatkowaniem akcyzą rzeczonych ilości toluenu.

Zatem Spółka stoi na stanowisku, iż w świetle przepisów akcyzowych, w tym art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 4 pkt 1, jak również art. 40 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 89 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, składając zamówienie na toluen o klasyfikacji CN 2707 20 lub CN 2902 30 00, przemieszczany do składu podatkowego Spółki poza procedurą zawieszonego poboru akcyzy (z zastosowaniem tzw. zerowej stawki akcyzy i dokumentu dostawy), w odniesieniu do którego Spółka złoży kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) – a następnie, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw - Spółka podejmie decyzję o zmianie przeznaczenia surowca i wykorzystaniu go jako komponentu do produkcji paliw, nie będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od takiej ilości toluenu.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w odniesieniu do pytań nr 8 - 10

Ze względu na zajmowane stanowisko w odniesieniu do pytania nr 7 - Spółka ocenia, iż odpowiedź na pytania 8-10 jest w istocie bezprzedmiotowa. Niemniej jednak wyłącznie z ostrożności procesowej - gdyby z jakichkolwiek powodów Organ wydający interpretację miał zająć stanowisko odmienne od prezentowanego przez Spółkę, przedstawia ona swoje ewentualne stanowisko również w odniesieniu do zagadnień 8-10.

Stanowisko to jest analogiczne do stanowiska przedstawionego w odniesieniu do zagadnień opisanych w pkt 3 - 5 oraz opiera się na tej samej argumentacji, co oznacza, iż:

  • (zagadnienie 8): akcyza od tych ilości toluenu powinna zostać rozliczona według stawki akcyzy właściwej dla paliwa, do produkcji którego dana ilość toluenu zostanie wykorzystana.
  • (zagadnienie 9) w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu będą mogły zostać obniżone o akcyzę zapłaconą od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu.
  • (zagadnienie 10) w świetle art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, w razie gdyby kwoty akcyzy należne od wyrobów akcyzowych (paliw) wyprodukowanych z wykorzystaniem tych ilości toluenu miały być niższe niż akcyza zapłacona od wykorzystanych do ich wyprodukowania ilości toluenu (np. w związku ze zwolnieniem z akcyzy produkowanych paliw lotniczych), Spółce będzie przysługiwał zwrot akcyzy lub możliwość pomniejszenia akcyzy należnej od innych wyrobów akcyzowych rozliczanych w tej samej deklaracji i tym samym okresie rozliczeniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 43 ze zm.) zwanej dalej „ustawą” – ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W ww. załączniku nr 1 do ustawy pod pozycją 24, z kodem CN 2707, umieszczono oleje i pozostałe produkty destylacji wysokotemperaturowej smoły węglowej; podobne produkty, w których masa składników aromatycznych jest większa niż składników niearomatycznych. Natomiast w poz. 35 pod kodem CN 2902 umieszczono węglowodory cykliczne.

Z kolei w załączniku nr 2 do ustawy stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (Dz.Urz.UE.L 1992 Nr 76, str. 1), pod pozycją 19 pkt 2 ujęto wyroby zaklasyfikowane do kodu CN 2707 20 - oleje i pozostałe produkty destylacji wysokotemperaturowej smoły węglowej; podobne produkty, w których masa składników aromatycznych jest większa niż składników niearomatycznych wyłącznie toluol (toulen). Natomiast w poz. 23 pkt 2 pod kodem CN 2902 30 00 wymieniono węglowodory cykliczne, wyłącznie toluen.

Równocześnie w świetle uregulowań art. 86 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy, zalicza się m.in. wyroby objęte pozycją oraz od 2707 i 2902;

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych, zwanych dalej "WIA", stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.). Zmiany w Nomenklaturze Scalonej (CN) nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w niniejszej ustawie.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 14a, 15, 15a, 18a i 26 ustawy:

  • terytorium kraju - terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • terytorium państwa członkowskiego - terytorium państwa, do którego zgodnie z art. 52 Traktatu o Unii Europejskiej oraz art. 349 i 355 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mają zastosowanie te Traktaty, z wyłączeniem terytorium kraju;
  • terytorium Unii Europejskiej - terytorium kraju oraz terytoria państw członkowskich;
  • terytorium państwa trzeciego - terytorium inne niż terytorium Unii Europejskiej;
  • import - przywóz:
    1. samochodów osobowych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju,
    2. wyrobów akcyzowych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju:
    • jeżeli wyroby te z chwilą ich wprowadzenia na terytorium kraju nie zostaną objęte procedurą specjalną: tranzytu zewnętrznego, składowania celnego, wolnego obszaru celnego, odprawy czasowej lub uszlachetniania czynnego, a także nie zostaną objęte czasowym składowaniem,
    • jeżeli zostało zakończone czasowe składowanie tych wyrobów lub została zamknięta procedura specjalna: tranzytu zewnętrznego, składowania celnego, wolnego obszaru celnego, odprawy czasowej lub uszlachetniania czynnego, którą wyroby te były objęte, i powstał dług celny;
  • nabycie wewnątrzwspólnotowe to przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju;
  • skład podatkowy to miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
  • podmiot prowadzący skład podatkowy to podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego.
  • procedura zawieszenia poboru akcyzy to procedura stosowaną podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe;
  • zarejestrowany wysyłający to podmiot, któremu wydano zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
  • e-AD to elektroniczny administracyjny dokument, na podstawie którego przemieszcza się wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy;
  • dokument zastępujący e-AD to dokument, na podstawie którego przemieszcza się wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, gdy System jest niedostępny, zawierający takie same dane jak e-AD;
  • dokument dostawy - dokument, na podstawie którego przemieszcza się na terytorium kraju wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie;
  • System - krajowy system teleinformatyczny służący do obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w szczególności do przesyłania e-AD, raportu odbioru i raportu wywozu, unieważnienia e-AD, zmiany miejsca przeznaczenia oraz zawiadomienia o zmianie miejsca przeznaczenia, o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/118/WE w odniesieniu do skomputeryzowanych procedur przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (Dz. Urz. UE L 197 z 29.07.2009, str. 24, z późn. zm.).


Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  1. produkcja wyrobów akcyzowych;
  2. wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;
  3. import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;
  4. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;
  5. wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
  6. wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:

  1. użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:
    1. było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub
    2. nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy;
  2. dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;
  3. sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;
  4. nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.


W myśl art. 8 ust. 4 pkt 1 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również zużycie wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, o których mowa w art. 89 ust. 2, do produkcji innych wyrobów.

Jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej – art. 8 ust. 6 ustawy.

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej – art. 10 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 40 ustawy:

1. Procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie, jeżeli:

1) wyroby akcyzowe są:

  1. w składzie podatkowym, w tym również w wyniku zwrotu przez podmiot pośredniczący albo podmiot zużywający,
  2. przemieszczane między składami podatkowymi na terytorium kraju,
  3. przemieszczane, w celu dokonania eksportu, ze składu podatkowego na terytorium kraju do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;

1a) wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, są w składzie podatkowym, w tym również w wyniku zwrotu lub dostarczenia przez podmiot, który posiadał te wyroby w celu zużycia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy i który nie zużył ich do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy;

2) wyroby akcyzowe importowane i dopuszczone do obrotu są przemieszczane przez zarejestrowanego wysyłającego z miejsca importu na terytorium kraju do:

  1. składu podatkowego na terytorium kraju,
  2. urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej,
  3. podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;

3) (uchylony).

2. Procedura zawieszenia poboru akcyzy ma również zastosowanie, jeżeli wyroby akcyzowe są przemieszczane:

  1. ze składu podatkowego na terytorium kraju do składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego;
  2. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do składu podatkowego na terytorium kraju;
  3. w celu dokonania eksportu, ze składu podatkowego na terytorium kraju przez terytorium państw członkowskich do organu celnego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
  4. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
  5. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego przez terytorium kraju do organu celnego na terytorium innego państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
  6. ze składu podatkowego na terytorium kraju do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;
  7. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca ich odbioru przez zarejestrowanego odbiorcę na terytorium kraju lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;
  8. przez terytorium kraju między składami podatkowymi na terytorium państw członkowskich;
  9. przez terytorium kraju ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy lub do podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1;
  10. w przypadku importu i dopuszczenia do obrotu, z miejsca importu na terytorium kraju, przez zarejestrowanego wysyłającego do:
    1. składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego,
    2. nabywcy na terytorium państwa członkowskiego będącego podmiotem upoważnionym przez właściwe władze podatkowe tego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do otrzymywania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy,
    3. podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1,
    4. organu celnego na terytorium państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej;
  11. w przypadku importu i dopuszczenia do obrotu, z miejsca importu na terytorium państwa członkowskiego, przez zarejestrowanego wysyłającego do:
    1. składu podatkowego na terytorium kraju,
    2. określonego we właściwym zezwoleniu miejsca odbioru tych wyrobów przez zarejestrowanego odbiorcę,
    3. podmiotów objętych zwolnieniem od akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1,
    4. urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej,
    5. organu celnego na terytorium państwa członkowskiego, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej, przez terytorium kraju.




2a. Procedura zawieszenia poboru akcyzy ma również zastosowanie, jeżeli w ramach przemieszczania wyrobów akcyzowych, o którym mowa w ust. 2, wyroby te są przemieszczane przez terytorium państwa trzeciego.

3. (uchylony).

4. (uchylony).

5. Procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się do wyrobów akcyzowych określonych w złączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1. W przypadku wyrobów akcyzowych oznaczonych kodami CN 2710 11 21, 2710 11 25 oraz 2710 19 29 procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się, jeżeli wyroby te są przemieszczane luzem.

6. Procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się na terytorium kraju również do wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1 i 5.

7. Procedury zawieszenia poboru akcyzy nie stosuje się do energii elektrycznej, wyrobów gazowych, wyrobów węglowych oraz suszu tytoniowego.

8. Procedury zawieszenia poboru akcyzy nie stosuje się w przypadku przemieszczania między terytorium kraju i terytorium państwa członkowskiego wyrobów akcyzowych dla sił zbrojnych wymienionych w art. 31 ust. 1 pkt 4, jeżeli do tego przemieszczania znajdzie zastosowanie procedura bezpośrednio oparta na Traktacie Północnoatlantyckim, chyba że inne postanowienia wynikają z porozumienia zawartego z państwem członkowskim Unii Europejskiej.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:

  1. zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;
  2. złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia akcyzowego.

W przypadku przemieszczania z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, projekt e-AD powinien zawierać informację, że przemieszczane wyroby opodatkowane są zerową stawką akcyzy – art. 41a ust. 3a usatwy.

Stosownie z art. 63 ust. 1 ustawy do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe albo powstałe lub mogące powstać zobowiązanie podatkowe oraz opłatę paliwową, której obowiązek zapłaty powstał albo może powstać, są obowiązane następujące podmioty:

  1. podmiot prowadzący skład podatkowy;
  2. zarejestrowany odbiorca;
  3. zarejestrowany wysyłający;
  4. podatnik, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
  5. podatnik, o którym mowa w art. 78 ust. 1, z zastrzeżeniem art. 78 ust. 2a;
  6. podmiot pośredniczący;
  7. przedstawiciel podatkowy;
  8. pośredniczący podmiot tytoniowy, z wyłączeniem przedsiębiorcy zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c;
  9. podmiot reprezentujący przedsiębiorcę zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c.

Obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie dotyczy wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie – art. 63 ust. 1a ustawy.

Paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych – art. 86 ust. 2 ustawy.

Paliwami opałowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z wyłączeniem wyrobów, o których mowa w ust. 2 – art. 86 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy stawki akcyzy na wyroby energetyczne wynoszą dla:

  1. węgla i koksu przeznaczonych do celów opałowych objętych pozycjami CN 2701, 2702 oraz 2704 00 - 1,28 zł/1 gigadżul (GJ);
  2. benzyn silnikowych o kodach CN 2710 11 45 lub 2710 11 49 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach - 1565,00 zł/1000 litrów;
  3. (uchylony);
  4. benzyn lotniczych o kodzie CN 2710 11 31, paliw typu benzyny do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 11 70 oraz nafty pozostałej o kodzie CN 2710 19 25 - 1822,00 zł/1000 litrów;
  5. paliw do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 19 21 - 1446,00 zł/1000 litrów;
  6. olejów napędowych o kodzie CN 2710 19 41 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach - 1196,00 zł/1000 litrów;
  7. (uchylony);
  8. biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczonych do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN - 1196,00 zł/1000 litrów;
  9. olejów napędowych przeznaczonych do celów opałowych o kodach CN od 2710 19 41 do 2710 19 49, zabarwionych na czerwono i oznaczonych znacznikiem zgodnie z przepisami szczególnymi - 232,00 zł/1000 litrów;
  10. olejów opałowych o kodach CN od 2710 19 51 do 2710 19 69:
    1. z których 30% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C lub których gęstość w temperaturze 15°C jest niższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny, zabarwionych na czerwono i oznaczonych znacznikiem zgodnie z przepisami szczególnymi - 232,00 zł/1000 litrów,
    2. pozostałych, niepodlegających obowiązkowi barwienia i znakowania na podstawie przepisów szczególnych - 64,00 zł/1000 kilogramów;
  11. olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99 - 1180,00 zł/1000 litrów;
  12. gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych:
    1. gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711 oraz gazowych węglowodorów alifatycznych objętych pozycją CN 2901:
      • skroplonych - 695,00 zł/1000 kilogramów,
      • w stanie gazowym - 11,04 zł/1 gigadżul (GJ),
    2. wyprodukowanych w składzie podatkowym i spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach:
      • biogazu, bez względu na kod CN - 0 zł,
      • wodoru i biowodoru o kodzie CN 2804 10 00 - 0 zł,
    3. pozostałych - 14,72 zł/1 GJ;
  13. gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711, przeznaczonych do celów opałowych - 1,28 zł/1 gigadżul (GJ);
  14. pozostałych paliw silnikowych - 1822,00 zł/1000 litrów;
  15. pozostałych paliw opałowych:
    1. w przypadku gdy ich gęstość w temperaturze 15°C jest:
      • niższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny - 232,00 zł/1000 litrów,
      • równa lub wyższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny - 64,00 zł/1000 kilogramów,
    2. gazowych - 1,28 zł/gigadżul (GJ).




W latach 2015-2019 stawki akcyzy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 6, 8, 12 lit. a i c oraz pkt 14, są obniżone odpowiednio o 25,00 zł/1000 litrów, 25,00 zł/1000 kilogramów albo o 0,50 zł/1 gigadżul (GJ) – art. 89 ust. 1a ustawy.

Na podstawie delegacji wynikającej z art. 89 ust. 1b ustawy Minister Rozwoju i Finansów 21 listopada 2017 r. wydał obwieszczenie w sprawie stawek akcyzy na paliwa silnikowe obowiązujących w roku 2018 (M.P. z 2017 r. poz. 1078).

Zgodnie z ww. obwieszczeniem stawki akcyzy na paliwa silnikowe wynoszą dla:

  1. benzyn silnikowych o kodach CN 2710 11 45 lub 2710 11 49 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach - 1540,00 zł/1000 litrów;
  2. olejów napędowych o kodzie CN 2710 19 41 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach - 1171,00 zł/1000 litrów;
  3. biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczonych do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN - 1171,00 zł/1000 litrów;
  4. gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych:
    1. gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711 oraz gazowych węglowodorów alifatycznych objętych pozycją CN 2901:
      • skroplonych - 670,00 zł/1000 kilogramów,
      • w stanie gazowym - 10,54 zł/1 gigadżul (GJ),
    2. pozostałych - 14,22 zł/1 GJ;
  5. pozostałych paliw silnikowych - 1797,00 zł/1000 litrów.

W myśl art. 89 ust. 2 ustawy stawka akcyzy na wyroby energetyczne wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w ust. 1 pkt 1-13, przeznaczone do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, wynosi 0 zł, jeżeli wyroby te są:

  1. w posiadaniu podmiotu, który zużywa je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy;
  2. przemieszczane na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentu dostawy ze składu podatkowego do podmiotu, który zużywa je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy, lub do składu podatkowego od podmiotu, który posiadał je w celu zużycia do tych celów;
  3. przemieszczane na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentu dostawy do składu podatkowego w przypadku niedostarczenia ich do podmiotu, który zużywa je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy;
  4. nabywane wewnątrzwspólnotowo na podstawie uproszczonego dokumentu towarzyszącego lub dokumentu handlowego przez podmiot, który zużywa je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy;
  5. nabywane wewnątrzwspólnotowo przez zarejestrowanego odbiorcę w celu dostarczenia ich do podmiotu, który zużywa je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy i przemieszczane do tego podmiotu na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentu dostawy;
  6. importowane przez podmiot, który zużywa je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy;
  7. przeznaczone do sprzedaży detalicznej w opakowaniach jednostkowych o pojemności do 5 litrów lub wadze do 5 kilogramów;
  8. importowane lub nabywane wewnątrzwspólnotowo w opakowaniach jednostkowych o pojemności do 5 litrów lub wadze do 5 kilogramów przez osobę fizyczną w celach innych niż prowadzenie działalności gospodarczej lub innych niż cele handlowe.

Dokument dostawy, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, może być zastąpiony przez inny dokument, w przypadku gdy dokument ten zawiera takie same dane, jakie są wymagane dla dokumentu dostawy. Do dokumentu zastępującego dokument dostawy stosuje się odpowiednio przepisy o dokumencie dostawy – art. 89 ust. 2a ustawy.

W przypadku wyrobów energetycznych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, innych niż określone w ust. 1 pkt 1-13, przeznaczonych do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, przyjmuje się, w tym na potrzeby przepisów o zabezpieczeniu akcyzowym oraz przepisów działu VIa, że stawka akcyzy na te wyroby wynosi 0 zł, jeżeli wyroby te zostały objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy – art. 89 ust. 2b ustawy.

Mając na uwadze powyższe w pierwszej kolejności zauważyć należy, że wyroby klasyfikowane do kodu CN 2707 20 oraz 2902 30 00 w świetle art. 2 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 1 ust. 1 ustawy są wyrobami akcyzowymi (wymienionymi w załączniku nr 1 i 2 do ustawy), które podlegają opodatkowaniu. Równocześnie w świetle uregulowań art. 86 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy wyroby te są wyrobami energetycznymi bez względu na przeznaczenie. Ustawodawca zatem nie uzależnia ich opodatkowania od jakiegokolwiek deklarowanego przeznaczenia do celów napędowych lub opałowych jak np. w przypadku alkoholu metylowego czy też olejów roślinnych. Ponadto ich produkcja odbywać się może wyłącznie w składzie podatkowym.

Niemniej ustawodawca wobec tych wyrobów dopuszcza stosowanie preferencji podatkowych. Jedną z tych preferencji jest zerowa stawka akcyzy o której mowa w art. 89 ust. 2 ustawy, przy czym zastosowanie tej stawki możliwie jest wyłącznie przy spełnieniu jednego z warunków wymienionych w pkt 1-8 art. 89 ust. 2 ustawy, a wyroby te nie będą przeznaczone do szeroko rozumianych celów napędowych i opałowych.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Spółka zamierza nabywać do swojego składu podatkowego przedmiotowe wyroby energetyczne z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy (w systemu EMCS) lub też na podstawie dokumentu dostawy z zastosowaniem zerowej stawki akcyzy o której mowa w art. 89 ust. 2 ustawy.

Ze względu na specyfikę surowca, jakim jest toluen - decyzja o ostatecznym sposobie jego wykorzystania przez Spółkę uzależniona będzie od parametrów jakościowych tego surowca. W szczególności w sytuacjach, gdy toluen był przez kontrahenta Spółki oczyszczany lub odzyskiwany, w dalszym ciągu może on zawierać pewne zanieczyszczenia. Dlatego też dopiero po weryfikacji parametrów jakościowych Spółka będzie podejmować decyzję o sposobie wykorzystania danej partii surowca.

Przykładowo po weryfikacji parametrów fizyko-chemicznych możliwa będzie zarówno sytuacja, w której wobec spełnienia określonych parametrów dana partia toluenu zostanie przez Spółkę przeznaczona do produkcji paliw (toluen może być komponentem niektórych rodzajów paliw lotniczych) jak również może zostać podjęta decyzja o innym przeznaczeniu toluenu (np. o jego wykorzystaniu do produkcji rozpuszczalników bądź o jego odsprzedaży do innego podmiotu na tzw. cele objęte zerową stawką akcyzy - cele niepaliwowe).

Wnioskodawca podkreśla, iż ze względu na fakt prowadzenia składu podatkowego, przemieszczenia toluenu do Spółki zarówno w sytuacji gdy będą realizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (pod systemem EMCS), jak i przy przemieszczeniach poza tą procedurą w oparciu o dokument dostawy (np. gdy toluen pochodzi z recyklingu, jest zanieczyszczony itp.) - dostawy te będą realizowane zawsze do składu podatkowego Spółki, będą ujmowane w stosownych ewidencjach, będą dokumentowane zgodnie z przepisami akcyzowymi (EMCS lub dokumenty dostawy), a zarówno sam skład podatkowy jak i realizowane w nim procesy objęte są ścisłym nadzorem właściwego dla Spółki naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Ze względu na brak pewności po stronie Spółki odnośnie parametrów jakościowych zamawianego toluenu (np. może być on zanieczyszczony) decyzja o ostatecznym przeznaczeniu danej partii toluenu podejmowana będzie dopiero w momencie gdy surowiec ten znajdował się będzie w składzie podatkowym Spółki i zostanie poddany analizie parametrów fizyczno-chemicznych.

Na tle powyższego Wnioskodawca ma wątpliwości czy może złożyć kontrahentowi oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego surowca (toluenu) na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - zakładając, że ewentualna zmiana tego przeznaczenia może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw.

Zauważyć zatem należy, że ustawodawca w przepisach dotyczących podatku akcyzowego nie wymaga wprost składania oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych wyrobów energetycznych do celów innych niż szeroko rozumiane cele opałowe i napędowe w ramach opisanego zdarzenia przyszłego tj. nabycia toluenu przy zastosowaniu procedury zawieszenia poboru akcyzy i poza procedurą na podstawie dokumentu dostawy z zastosowaniem zerowej stawki akcyzy. Pozostawia tym samym w opisanym we wniosku zakresie dowolność składania oświadczeń podmiotom uczestniczącym w tym obrocie.

W tym też zakresie Organ podziela stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka może złożyć Kontrahentowi oświadczenie (zarówno w zakresie nabycia toluenu z zastosowaniem procedury zawieszenie poboru akcyzy jak i poza tą procedurą na podstawie dokumentu dostawy z zastosowaniem zerowej stawki akcyzy) o zamiarze wykorzystania tego surowca na cele inne niż napędowe i opałowe (oraz inne niż jako dodatki do paliw opałowych i paliw silnikowych) - zakładając, że ewentualna zmiana tego przeznaczenia może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy po zbadaniu parametrów jakościowych toluenu okaże się, iż umożliwiają one wykorzystanie surowca jako komponentu do produkcji paliw. Przepisy akcyzowe albowiem w zakresie objętym wnioskiem nie regulują tych kwestii.

Z punktu analizowanej sprawy istotny również jest fakt, że nabywane wyroby akcyzowe objęte będą procedurą zawieszenia poboru akcyzy (także po wprowadzeniu do składu wyrobów w ramach art. 89 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 40 ust. 1a ustawy), a ich ewentualna zmiana przeznaczenia, będąca co do zasady przedmiotem opodatkowania akcyzą, nastąpi w ramach tej procedury w składzie podatkowym.

Równocześnie zauważyć należy, że dla zastosowania m.in. zerowej stawki akcyzy (dla wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, innych niż wymienione w art. 89 ust. 1 pkt 1-13 ustawy, przeznaczonych do celów innych niż szeroko rozumiane cele napędowe i opałowe) w opisanych schematach nabycia toluenu ustawodawca przewidział inne obowiązki dokumentacyjne, których wypełnienie mogą ułatwić wskazane oświadczania przy czym zaznaczyć należy, że oświadczenia te nie zastępują ustawowych obowiązków dokumentacyjnych.

Zgodnie bowiem z art. 41a ust. 3a ustawy przypadku przemieszczania z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, projekt e-AD powinien zawierać informację, że przemieszczane wyroby opodatkowane są zerową stawką akcyzy.

Jednocześnie w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem zerowej stawki akcyzy poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentu dostawy, w kolumnie 6 tabeli zamieszczonej w poz. 11 dokumentu dostawy, którego wzór został określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2015 r. w sprawie dokumentu dostawy, warunków i sposobu zwrotu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz środków skażających alkohol etylowy (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1691), umieścić należy krótki opis i podstawę prawną przeznaczenia uprawniającego do zastosowania zerowej stawki akcyzy.

Wskazać zatem należy, że przepisy akcyzowe nie stoją na przeszkodzie do składania przez Wnioskodawcę oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych wyrobów energetycznych (wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, innych niż wymienione w art. 89 ust. 1 pkt 1-13 ustawy) do celów innych iż szeroko rozumiane cele napędowe i opałowe.

W tym też zakresie odpowiadając wprost na zadane przez Wnioskodawcę pytania oznaczone nr 1 i 6, stanowisko Spółki uznać należy za prawidłowe.

Zaznaczyć jednocześnie należy, że aby móc odstąpić od złożenia zabezpieczenia akcyzowego od wyrobów energetycznych będących przedmiotem wniosku (które co do zasady podlegają zabezpieczeniu akcyzowemu przewidzianemu dla paliw silnikowych) winny być spełnione warunki uprawniające do zastosowania wobec tych wyrobów zerowej stawki akcyzy. Albowiem wyłącznie wobec wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, innych niż wymienione w art. 89 ust. 1 pkt 1-13 ustawy, przeznaczonych do celów innych niż szeroko rozumiane cele opałowe i napędowe możliwe jest odstąpienie od złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

W zakresie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od nabywanych wyrobów energetycznych w postaci toluenu klasyfikowanego do kodu CN 2707 20 lub CN 2902 30 00 w związku ze zmianą zadeklarowanego w chwili nabycia przeznaczenia do celów innych aniżeli szeroko rozumiane cele napędowe i opałowe zauważyć należy, że ewentualna zmiana przeznaczenia następować będzie w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy (w składzie podatkowym).

W schemacie dotyczącym nabycia wyrobów w systemie EMCS przy zastosowaniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, obowiązek podatkowy po stronie Wnioskodawcy powstanie w chwili wprowadzenia wyrobów do składu podatkowego Spółki, przy czym z obowiązku podatkowego do chwili zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy z obowiązku podatkowego nie powstanie zobowiązanie podatkowe. Zmiana przeznaczenia w procedurze zawieszenia poboru akcyzy nie powoduje bowiem obowiązku zapłaty akcyzy. Sama natomiast zmiana przeznaczenia w ramach procedury dotyczyć może zabezpieczenia akcyzowego.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku nabycia wyrobów poza system EMCS od podmiotów, które posiadają toluen w celach zużycia tych wyrobów do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy. W tym schemacie wyroby zostaną objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy dopiero z chwilą wprowadzenia do składu podatkowego. W tym też momencie wobec tych wyrobów powstanie po stronie Spółki obowiązek podatkowy przy czym do czasu zakończenia procedury zawieszenia z obowiązku podatkowego nie powstanie zobowiązanie podatkowe. Jak wskazano już bowiem wyżej zmiana przeznaczenia w procedurze zawieszenia poboru akcyzy nie powoduje obowiązku zapłaty akcyzy. Sama natomiast zmiana przeznaczenia w ramach procedury dotyczyć może zabezpieczenia akcyzowego

Co do zasady zatem zmiana przeznaczenia nabywanego toluenu dokonywana w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy w składzie podatkowym, do czasu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy nie będzie powodować konieczności zapłaty podatku akcyzowego przez Wnioskodawcę. Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 1 i 2 ustawy w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tej procedury, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. Natomiast do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Wobec powyższego oceniając stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 i 7, stanowisko to uznać należy za prawidłowe.

Mając na uwadze uwarunkowanie odpowiedzi na pytania nr 3-5 i 8-10 uznaniem stanowiska Spółki w zakresie pytań oznaczonych nr 2 i 7 wyłącznie jako nieprawidłowe, odpowiedź na pytania nr 3-5 i 8-10 staje się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja została wydana w oparciu o zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj