Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-1.4011.161.2016.1.MK
z 23 sierpnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2017 r. (data wpływu 30 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest:


  • nieprawidłowe w części dotyczącej wydatkowania przychodu na zakup lamp, płyty indukcyjnej wraz z piekarnikiem elektrycznym oraz zabudowy kuchni trwale zamocowanej do ścian,
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.


UZASADNIENIE


W dniu 30 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.


We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 28 września 2014 roku zmarł ojciec Wnioskodawcy. Spadek po nim w całości, na podstawie dziedziczenia nabył Wnioskodawca (akt poświadczenia dziedziczenia z dnia 17 października 2014 r. - Repertorium A nr ….). W dniu 29 października 2014 r. Wnioskodawca na druku SD-Z2 zgłosił do Urzędu Skarbowego, w związku z dziedziczeniem, o nabyciu praw majątkowych, tj. nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym położoną w miejscowości … gm. …. Dnia 14 czerwca 2017 r. na podstawie aktu notarialnego doszło do przedwstępnej sprzedaży (przed upływem 5 lat) tej działki wraz domem jednorodzinnym i na podstawie tego aktu strony zobowiązały się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży najpóźniej do dnia 21 lipca 2017 r. Wnioskodawca całą sumę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości w … zamierza przeznaczyć na remont budynku mieszkalnego (w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane) położonego w miejscowości … gm. …., w którym zamieszkuje wraz z żoną na stałe. W dniu 28 czerwca 2017 r. został sporządzony akt notarialny (Repertorium A nr …), na mocy którego Wnioskodawca został współwłaścicielem domu należącego wcześniej wyłącznie do Jego żony (art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r.), z którą rozlicza się wspólnie i nie ma rozdzielności majątkowej. Wnioskodawca zamierza skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z remontem budynku mieszkalnego w …, w którym realizuje własne cele mieszkaniowe. Wnioskodawca zamierza: przyłączyć - zgodnie z warunkami przyłączenia do sieci gazowej urządzeń i instalacji gazowych - budynek mieszkalny jednorodzinny zlokalizowany w …, polegający na zaprojektowaniu i wybudowaniu instalacji gazowej; przebudować komin; wymienić bramę (drzwi) garażową (garaż mieści się w jednej bryle budynku mieszkalnego) stanowiące drzwi zewnętrzne budynku; wykonać remont pomieszczeń pokoi, kuchni, łazienki, korytarza i klatki schodowej, a zatem kupić nowe drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, deski podłogowe, gładź, farby wewnętrzne, płytki ceramiczne, kleje do płytek, kabinę prysznicową, umywalki, zlewozmywak, WC kompakt, baterie (umywalkowe, zlewozmywakową, wannową i prysznicową). Zamierza również zaizolować ścianę od strony kabiny prysznicowej więc będzie kupował materiał izolacyjny. Będzie też wymieniać grzejniki do C.O., a w kuchni instalować okap -wyciąg (podłączony do wentylacji) i wykonywać jej zabudowę trwale zamocowaną do ścian. Zamierza także wykonać i zamontować balustrady balkonowe, jak również wyłożyć płytki na schody wejściowe do kotłowni zlokalizowanej w budynku mieszkalnym.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca może uznać poniższe wydatki za poniesione na własne cele mieszkaniowe w związku z remontem budynku mieszkalnego i będzie On mógł je zaliczyć do wydatków wymienionych w art. 21 ust 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym odliczyć je od podatku:


  • koszty wykonania projektu podłączenia gazu do domu i instalacji gazowej oraz mapki do celów projektowych,
  • koszty zakupu materiałów do wykonania instalacji gazowej i pieca gazowego jako urządzenia grzewczego,
  • koszty wynagrodzenia kierownika budowy instalacji gazowej i podłączenia pieca gazowego jako urządzenia grzewczego,
  • koszty transportu materiałów budowlanych niezbędnych do wykonania remontu budynku mieszkalnego,
  • koszty drzwi (bramy) garażowej, stanowiących drzwi zewnętrzne budynku mieszkalnego (brama w jednej bryle budynku mieszkalnego),
  • koszty schodów wejściowych do kotłowni budynku mieszkalnego,
  • koszty izolowania ściany od strony prysznica,
  • koszty płyty indukcyjnej wraz z piekarnikiem elektrycznym jako zakończenie instalacji elektrycznej,
  • koszty białego montażu (baterie, umywalki, kabina prysznicowa, brodzik, muszle itp.) oraz zlewozmywaka,
  • koszty remontu pomieszczeń wewnątrz budynku mieszkalnego (płytki, deski, farby, pozostałe materiały wykończeniowe),
  • koszty drzwi wewnętrznych i zewnętrznych,
  • koszty osprzętu oświetleniowego do domu (gniazdka, przełączniki, lampy),
  • koszty schodów wewnętrznych ( cyklinowanie i malowanie),
  • koszty wykonania balustrad balkonowych i ich zamontowania,
  • koszty zabudowy kuchni trwale zamocowanej do ścian,
  • koszty przebudowy komina,
  • koszty robocizny prac remontowych pomieszczeń budynku mieszkalnego.


Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie wydatki wymienione w pytaniu zawartym we wniosku są związane z remontem budynku mieszkalnego i spełniają dyspozycje art. 21 ust. l pkt 131 oraz art. 21 ust 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r., w związku z czym podlegają odliczeniu od dochodu ze sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe w części dotyczącej wydatkowania przychodu na zakup lamp, płyty indukcyjnej wraz z piekarnikiem elektrycznym i zabudowy kuchni trwale zamocowanej do ścian oraz prawidłowe w pozostałym zakresie.


W myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości łub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Z kolei art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.

Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach (art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zatem podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z przywołanego wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym jest fakt wydatkowania (począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie) środków z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych na wskazane w ustawie „własne cele mieszkaniowe” podatnika. Poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne” świadczy o tym, że ustawodawca przewidując podstawę do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 i dopisując ten przymiotnik, przesądził, że celem nadrzędnym jest możliwość uwzględnienia przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania tylko takich wydatków, które poniesione zostały na zaspokojenie „własnych” potrzeb mieszkaniowych podatnika. Przy czym „własne cele mieszkaniowe” w takim przypadku należy rozumieć jednoznacznie zgodnie z wykładnią literalną. Realizacja własnych celów mieszkaniowych powinna polegać na tym, że w przypadku remontu własnego budynku mieszkalnego, to w tym budynku podatnik faktycznie powinien takie cele realizować, czyli w nim mieszkać.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji „budowy”, „rozbudowy”, „nadbudowy”, „przebudowy”, czy „remontu”. Ustawa nie określa także katalogu konkretnych wydatków kwalifikowanych do tych pojęć.

Zasadnym jest zatem posiłkowanie się definicjami zawartymi w ustawie z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U z 2016 r. poz. 290 z późn. zm.). Zgodnie z treścią art. 3 pkt 8 wskazanej ustawy poprzez „remont” należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 marca 1998 r. sygn. akt I SA/Gd 886/96 Sąd stwierdził, że za remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników ich wyposażenia technicznego takich jak: dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji.

Należy uznać, że za remont uważa się wykonanie w istniejących już budynkach czy lokalach takich robót budowlanych, które mają na celu wymianę dotychczas użytkowanych „elementów technicznych” budynków czy lokali, np. podłóg, drzwi, okien, instalacji (wodnej, gazowej, grzewczej, kanalizacyjnej, elektrycznej) bądź ich elementów cząstkowych.

Remontem nie będą natomiast wydatki poniesione na wyposażenie lokalu czy budynku (np. na meble, sprzęty AGD/RTV) - nawet jeśli wyposażenie to, z uwagi na jego specyfikację techniczną, łączy się z elementami rozpatrywanymi w charakterze remontu (np. lampa lub piekarnik, który działa poprzez podłączenie do instalacji elektrycznej). Umeblowanie (nawet to w trwałej zabudowie) nie może być podstawą do zastosowania ulgi w odniesieniu do tych wydatków, bowiem jest to jedynie element wyposażenia mieszkania, zatem nie ma charakteru prac budowlanych. Stanowisko to potwierdza orzecznictwo, przykładowo wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 13 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Go 3/13 oraz wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2006 r. sygn. akt II FSK 639/05.

A zatem, należy przyjąć stanowisko, zgodnie z którym wydatki poniesione na wyposażenie i montaż sprzętów i urządzeń AGD/RTV oraz mebli (np. lamp, płyty indukcyjnej wraz z piekarnikiem elektrycznym, koszty zabudowy kuchni trwale zamocowanej do ścian) nie stanowią wydatków na remont budynku lub lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 st. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe Wnioskodawca może natomiast zaliczyć wydatki na zakup baterii, umywalki, kabiny prysznicowej, brodzika, muszli oraz zlewozmywaka, gdyż nie są to meble ani sprzęty AGD, a jedynie elementy instalacji wodno - kanalizacyjnej. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 21 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 99/14 potwierdził, że prawidłowe jest stanowisko umożliwiające rozliczenie wydatków na zakup i montaż zlewu.

Orzecznictwo sądów wskazuje, że balkon (taras) przylegający do lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot odrębnej własności i służący do wyłącznego użytku jego właściciela, stanowi część składową tego lokalu, np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 03 października 2002 r. sygn. akt III RN 153/01, wyrok WSA w Warszawie z dnia 06 września 2005 r. sygn. akt VII SA/Wa 1498/04, wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie I Wydział Cywilny z dnia 19 maja 2011 r. sygn. akt I ACa 35/11. Zatem, odnosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy, wydatki poniesione na wykonanie balustrad balkonowych i ich montaż mieszczą się w pojęciu wydatków na remont własnego budynku mieszkalnego.

Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy w związku z poniesieniem wydatków na remont budynku mieszkalnego, tj. na zakup: projektu podłączenia gazu do domu i instalacji gazowej oraz mapki do celów projektowych, materiałów do wykonania instalacji gazowej i pieca gazowego jako urządzenia grzewczego, usługi kierownika budowy instalacji gazowej i podłączenia pieca gazowego jako urządzenia grzewczego, transportu materiałów budowlanych niezbędnych do wykonania remontu budynku mieszkalnego, drzwi (bramy) garażowej, stanowiących drzwi zewnętrzne budynku mieszkalnego (brama w jednej bryle budynku mieszkalnego), schodów wejściowych do kotłowni budynku mieszkalnego, izolacji ściany od strony prysznica, baterii, umywalki, kabiny prysznicowej, brodzika, muszli, zlewozmywaka, płytek, desek, farb, materiałów wykończeniowych, drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, osprzętu oświetleniowego do domu (gniazdka, przełączniki), schodów wewnętrznych (cyklinowanie i malowanie), koszty wykonania balustrad balkonowych i ich zamontowania, robocizny prac remontowych pomieszczeń budynku mieszkalnego oraz koszty przebudowy komina, jest prawidłowe w odniesieniu do wydatków dokonanych po dniu sprzedaży nabytej w drodze spadku nieruchomości.

Natomiast stanowisko Wnioskodawcy, iż podstawę do przedmiotowego zwolnienia dają również wydatki poniesione na zakup lamp, płyty indukcyjnej wraz z piekarnikiem elektrycznym, zabudowy kuchni trwale zamocowanej do ścian, jest nieprawidłowe.

Podkreśla się, że zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie sądowoadministracyjnym poglądem przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, powinny być interpretowane ściśle, w oparciu o wykładnię gramatyczną przepisów ustawy, z wyłączeniem wykładni rozszerzającej. Należy również zastrzec, że w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych, wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj