Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-3.4011.346.2017.2.GF
z 26 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2017 r. (data wpływu 24 sierpnia 2017 r.) uzupełnionym pismem (data nadania 3 października 2017 r., data wpływu 11 października 2017 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 19 września 2017 r. Nr 0114-KDIP3-3.4011.346.2017.1.GF (data nadania 19 września 2017 r., data doręczenia 26 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym – jest:

  • prawidłowe – w części dotyczącej uznania daty śmierci spadkodawcy (babci) za datę nabycia udziału w lokalu mieszkalnym oraz braku obowiązku opodatkowania dochodu z tytułu sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym,
  • nieprawidłowe – w pozostałej części.


UZASADNIENIE


W dniu 24 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym.


Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 19 września 2017 r. Nr 0114-KDIP3-3.4011.346.2017.1.GF (data nadania 19 września 2017 r., data doręczenia 26 września 2017 r.) tutejszy Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.


Pismem (data nadania 3 października 2017 r., data wpływu 11 października 2017 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.


We wniosku i uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 2 kwietnia 2004 r. zmarł dziadek Wnioskodawcy Zdzisław L., spadek po nim nabyli: jego małżonka Alicja L. oraz trójka jego dzieci, tj. Barbara C., Jacek L. i tata Wnioskodawcy Marek L., na podstawie ustawy w 1/4 części spadku każde z nich. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uprawomocniło się w dniu 18 lutego 2009 r. W 2009 r. babcia Wnioskodawcy - Alicja L. złożyła wniosek o dział spadku po Zdzisławie L., postępowanie w chwili obecnej jest zawieszone, jego uczestnikami są aktualni następcy prawni. W dniu 6 sierpnia 2010 r. zmarł tata Wnioskodawcy - Marek L., spadek po nim nabyła Barbara L. (mama Wnioskodawcy) oraz Krzysztof L. - Wnioskodawca, w udziale 1/2 każdy ze spadkobierców. Nabycie spadku zostało potwierdzone zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia. W dniu 29 listopada 2011 r. zmarła babcia Wnioskodawcy - Alicja L., jej spadkobiercami zostali Barbara C., Jacek L. oraz wnuk Krzysztof L. (Wnioskodawca) dziedziczący w częściach równych po 1/3 każdy, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uprawomocniło się w listopadzie 2014 r. W skład masy spadkowej wchodzi lokal mieszkalny, udziały w lokalu zostały nabyte zgodnie z udziałami wynikającymi z dziedziczenia ustawowego.


W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że:

  1. Wnioskodawca zamierza sprzedać udział w nieruchomości razem z innymi współwłaścicielami - termin sprzedaży to zdarzenie przyszłe w związku z tym Wnioskodawca nie jest w stanie podać terminu;
  2. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, która jest w tej chwili zawieszona i nie pozostaje w związku z przedmiotową nieruchomością, sprzedaż nieruchomości nie pozostaje w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, nieruchomość nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę, Wnioskodawca nigdy nie był stroną umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze co do tej nieruchomości;
  3. Wnioskodawca nie zdecydował jeszcze co do przeznaczenia dochodu ze sprzedaży nieruchomości albowiem jeszcze nie uzyskał dochodu, potencjalnie uzyskany dochód będzie przeznaczony na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawcy tj.: nabycia udziału w innej nieruchomości, w której Wnioskodawca zamierza mieszkać lub wykonania remontu w lokalu należącym do Wnioskodawcy.

Wnioskodawca pozostaje kawalerem, potencjalne nabycie nieruchomości może nastąpić wespół z matką Wnioskodawcy na zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych. Wydatkowanie nastąpi na własne cele mieszkaniowe w terminie dwóch lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi zbycie lokalu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy datą nabycia spadku - determinującą wystąpienie obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadkobrania jest data śmierci spadkodawcy czy data uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku?
  2. Czy w przypadku braku zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego Wnioskodawca może wykorzystać uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości przychód na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym biorąc pod uwagę fakt, że nieruchomość Wnioskodawca nabędzie do spółki ze swoją matką, ale będzie w tej nieruchomości realizował własne cele mieszkaniowe?

Zdaniem Wnioskodawcy, datą nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy - stanowi tak art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego.


Art. 924. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Art. 925. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

W związku z czym, Wnioskodawca w przypadku sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym przysługującego mu zgodnie z dziedziczeniem ustawowym jest zwolniony od zapłaty podatku dochodowego skoro jego babcia zmarła w roku 2011 a dziadek zmarł w roku 2004 - w tej sytuacji upłynął już termin 5 lat liczony od końca roku kalendarzowego o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c. Innymi słowa Wnioskodawca nie musi płacić tego podatku.


  1. W przypadku gdyby interpretacja na zawarte w punkcie 1) stanowisko była nieprzychylna Wnioskodawca uważa, że w terminie dwóch lat liczonych od końca roku kalendarzowego w którym nastąpi odpłatne zbycie udziału w nieruchomości z obowiązku zapłaty podatku dochodowego zwolnią go okoliczności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym z tym, że za uzyskany ze sprzedaży przychód Wnioskodawca nabędzie udziały w innym lokalu do spółki z jego mamą, ale w tym lokalu będzie zamieszkiwał Wnioskodawca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest: prawidłowe – w części dotyczącej uznania daty śmierci spadkodawcy (babci) za datę nabycia udziału lokalu mieszkalnym oraz braku obowiązku opodatkowania dochodu z tytułu sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym, nieprawidłowe – w pozostałej części.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c)- przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy- przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zmiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zmiany.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie. Zatem przychód z tego źródła nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  1. odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  2. zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W świetle powyższych przepisów, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 2 kwietnia 2004 r. zmarł dziadek Wnioskodawcy, spadek po nim nabyli: jego małżonka oraz trójka jego dzieci (w tym ojciec Wnioskodawcy) w 1/4 części spadku każde z nich. W dniu 6 sierpnia 2010 r. zmarł tata Wnioskodawcy, spadek po nim nabyła mama Wnioskodawcy oraz Wnioskodawca, w udziale 1/2 każdy ze spadkobierców. W dniu 29 listopada 2011 r. zmarła babcia Wnioskodawcy, jej spadkobiercami zostali jej dwoje dzieci oraz jej wnuk - Wnioskodawca dziedziczący w częściach równych po 1/3 każdy.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, która jest w tej chwili zawieszona i nie pozostaje w związku z przedmiotową nieruchomością. Sprzedaż nieruchomości nie pozostaje w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, nieruchomość nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę.

Jako że przepisy ustawy nie definiują pojęcia „spadek”, należy odwołać się do odpowiednich przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym. W myśl art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r., poz. 459, z późn. zm.) przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Z powyższej normy prawnej wynika, że spadkobiercy w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca. Oznacza to, że w skład spadku wchodzą prawa i obowiązki, ale także uzasadnione prawnie nadzieje na nabycie prawa. Prawa majątkowe są składnikiem masy spadkowej dającym nabywcy w drodze dziedziczenia legitymację prawną do występowania z wnioskiem o ich dochodzenie.

W myśl art. 924 ustawy Kodeks cywilny - spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Stosownie do art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego - powołanie do spadku, czyli przekazanie w spadku majątku, wynika z ustawy albo z testamentu, jednakże dniem nabycia spadku przez spadkobiercę jest zawsze data śmierci spadkodawcy. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Orzeczenie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku bądź akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza potwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego) i ma znaczenie jedynie deklaratoryjne. Sąd stwierdza w nim fakt nabycia spadku na wniosek osoby mającej w tym interes, notariusz zaś poświadcza dziedziczenie przez spadkobierców. Dzień uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, dzień sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia jest obojętny z punktu widzenia ustalenia momentu nabycia nieruchomości (udziału w nieruchomości). Nabycie to następuje z chwilą otwarcia spadku, tj. śmierci spadkodawcy.

W omawianej sprawie nabycie przez Wnioskodawcę udziału w przedmiotowym lokalu mieszkalnym nastąpiło zatem w dwóch datach – w dniu śmierci ojca, tj. 6 sierpnia 2010 r. oraz w dniu śmierci babci, tj. 29 listopada 2011 r. Natomiast Wnioskodawca nie był spadkobiercą po dziadku zmarłym 2 kwietna 2004 r., zatem data śmierci dziadka Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania.


W związku z powyższym nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że datą nabycia spadku dla Wnioskodawcy jest data śmierci dziadka. Jak wynika z wniosku i uzupełnienia, Wnioskodawca nabył udziały w lokalu mieszkalnym w spadku po ojcu.


Prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy odnośnie nabycia udziału w nieruchomości w dacie śmierci babci.


Skoro, jak wyżej wskazano, Wnioskodawca nabył udziały w lokalu mieszkalnym w 2010 r. i 2011 r., zatem termin 5-letni upłynął odpowiednio z końcem 2015 r. i 2016 r.


Zatem planowane przez Wnioskodawcę zbycie przedmiotowego udziału w lokalu mieszkalnym nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W związku z tym, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty 19% podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w którym dokona odpłatnego zbycia udziału w ww. nieruchomości (PIT-39).

Z uwagi na fakt, że nie powstanie obowiązek zapłaty przez Wnioskodawcę podatku dochodowego z tytułu planowanego zbycia ww. udziału w lokalu mieszkalnym, zatem pyt. Nr 2 dotyczące zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy jest bezprzedmiotowe.


Należy wskazać, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Jeżeli przedstawiony we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj