Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-3.4010.153.2017.3.JG
z 30 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2017 r. (data wpływu 1 sierpnia 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 września 2017 r. (data wpływu 26 września 2017 r.) i pismem z dnia 13 października 2017 r. (data wpływu 24 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków wymienionych we wniosku a poniesionych na realizację przez Zarządzającego w celu prawidłowego wykonania zawartej ze Spółką umowy o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na utrzymanie i eksploatację wydanego osobie zarządzającej sprzętu.


Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 8 września 2017 r. nr 0115 KDIT2-3.4010.153.2017.1.JG i nr 0115-KDIT2-1.4011.216.2017.1.MST wezwano Wnioskodawcę do ich usunięcia. Wniosek został uzupełniony pismem w dniu 26 września 2017 r. Następnie pismem z dnia 9 października 2017 r. znak 0115-KRDIT2-3.4010.153.2017.2.JG i 0115KRDIT2-1.4011.216.2017.2.MST Wnioskodawca został ponownie wezwany do uzupełnienia braków formalnych stwierdzonych we wniosku. Wniosek został uzupełniony pismem w dniu 24 października 2017 r.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca powołał do składu zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością członka zarządu, którym jest osoba fizyczna niewykonująca działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016 r., poz.1829, z późn. zm.) i nie posiadająca wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2016 roku o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz. U z 2016 r., poz. 1202) została zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania między Wnioskodawcą (zwanym dalej Spółką), a w/w osobą fizyczną (zwaną dalej Zarządzającym). Przedmiotem umowy jest świadczenie usług zarządzania Spółką, w związku ze sprawowaniem funkcji w zarządzie Spółki.

Realizacja przez Zarządzającego powierzonych mu zadań następuje przy wykorzystaniu zasobów rzeczowych, finansowych i organizacyjnych Spółki, w tym zasobu pracowników oraz osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych. Umowa zawiera zobowiązania Spółki do zapewnienia tych zasobów Zarządzającemu.

Świadczenie usług przez Zarządzającego polega na działaniu w imieniu i na rzecz Spółki, prowadzeniu spraw Spółki we wszystkich aspektach tej działalności, reprezentowaniu Spółki wobec podmiotów trzecich i wobec pracowników Spółki, zgodnie ze sposobem reprezentacji przyjętym w Spółce, realizacji celów zarządczych i innych stawianych przed Spółką oraz do realizacji zadań o charakterze użyteczności publicznej.

Zarządzający świadczy usługi wyłącznie osobiście oraz w sposób ciągły, w warunkach pełnej dyspozycyjności. Działa on pod nadzorem Zgromadzenia Wspólników oraz Rady Nadzorczej Spółki. W okresie pełnienia funkcji członka zarządu nałożono na niego obowiązek przestrzegania zakazu konkurencji, tajemnicy przedsiębiorstwa Spółki oraz nieujawniania informacji poufnych. Miejscem wykonywania umowy przez Zarządzającego jest siedziba Spółki oraz każde inne miejsce na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, w którym zaistnieje konieczność wykonywania zadań związanych z działalnością Spółki.

Zarządzający jest zobowiązany do dokumentowania swojej obecności w siedzibie Spółki, w innych miejscach świadczenia usług poprzez podpisywanie stosownej ewidencji prowadzonej przez Spółkę.

W ramach umowy Spółka zobowiązała się wobec Zarządzającego do przekazania urządzeń technicznych, wyposażenia oraz innego mienia Spółki niezbędnego do realizacji usług zarządzania, w tym – środków łączności telefonicznych i elektronicznych, zapewnienia samodzielnego pomieszczenia biurowego o standardzie stosownym do wykonywanej funkcji członka zarządu wraz z możliwością korzystania z części wspólnych budynku, w którym znajduje się siedziba Spółki, zapewnienia materiałów biurowych, możliwości korzystania z ogólnodostępnych urządzeń technicznych w Spółce. Spółka zobowiązała się ponosić koszty utrzymania, obsługi, napraw urządzeń przekazanych do korzystania Zarządzającemu. Ustalono, że do celów związanych z wykonywaniem usług zarządzania poza siedzibą Spółki, Zarządzający jest uprawniony do wykorzystywania samochodów stanowiących mienie Spółki, a także samochodu prywatnego.

Spółka zobowiązała się pokrywać koszty podróży służbowych dotyczących wykonywania usługi zarządzania oraz zwrotu udokumentowanych i uzasadnionych wydatków poniesionych przez Zarządzającego, niezbędnych do prawidłowego wykonywania umowy.

Spółka umową zapewniła Zarządzającemu, jego współmałżonkowi, dzieciom prowadzącym wspólne gospodarstwo domowe, korzystanie z pakietów medycznych oraz innych pakietów usług, które udostępnia również pracownikom. Na dzień dzisiejszy w Spółce z takich pakietów korzystają wyłącznie pracownicy.

Spółka zgłosiła Zarządzającego do ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacania składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, NFZ, FP, FGŚP zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wynagrodzenie należne Zarządzającemu składa się z części stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe (część stała) oraz części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy Spółki. Wynagrodzenie miesięczne zostało określone kwotowo – płatne z dołu, stałą kwotą należną za każdy miesiąc przez cały okres obowiązywania umowy. Wynagrodzenie jest płacone po zakończeniu miesiąca kalendarzowego na podstawie wystawionych rachunków lub faktur. Obniżenie tej kwoty jest możliwe tylko w formie proporcjonalnych potrąceń, na skutek rozliczenia przerw w świadczeniu usług przez Zarządzającego. Wynagrodzenie to zgodnie z zapisami umowy obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie lub udzielenie praw autorskich, zależnych i wynalazczych, jeżeli utwory, wynalazki itp. powstały w wykonaniu lub w związku z wykonaniem umowy. Część zmienna wynagrodzenia Zarządzającego jest uzależniona od realizacji celów zarządczych w roku obrotowym. Jest ona ustalana przez Radę Nadzorczą w ściśle określonych ramach kwotowych, zależnych od kwoty wynagrodzenia podstawowego.

W umowie zapisano, że każda ze Stron ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań z tej umowy. Zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec Spółki oraz wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez Zarządzającego umowy lub wykonywania funkcji członka zarządu Spółki będącej następstwem niewykonywania lub nienależytego wykonywania umowy lub naruszenia przepisów prawa, jeżeli nastąpiło z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Zarządzający nie ponosi odpowiedzialności związanej z ryzykiem w zarządzaniu i ryzykiem prowadzenia działalności gospodarczej Spółki, o ile nastąpiło to w ramach dozwolonego i uzasadnionego ryzyka, jeżeli Zarządzający je podejmował zgodnie z przepisami prawa i nie można mu przypisać winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

Zgodnie z umową o świadczenie usług zarządzania Spółka zawarła na swój koszt umowę odpowiedzialności cywilnej organów Spółki za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem funkcji w organach Spółki i pokryła koszty składek z tego tytułu. Umowa określa Osoby Ubezpieczone jako: byli, obecni oraz przyszli członkowie zarządu, rady nadzorczej, dyrektorzy zarządzający, członkowie organów kontrolnych i wszyscy członkowie organów wykonawczych, doradczych i nadzorczych określonych w umowie spółki, członkowie zarządu oddelegowani do spółki zewnętrznej, pracownicy, jeśli roszczenie dotyczy sprawowanej przez nich funkcji kierowniczej, zarządczej lub nadzorczej, współmałżonkowie, konkubenci, partnerzy życiowi, spadkobiercy, cesjonariusze i członkowie organów każdej spółki zależnej.

Natomiast w uzupełnieniu wniosku stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 8 września 2017 r, znak 0115-KDIT2-3.4010.153.2017.1.JG i 0115-KDIT2-1.4011.216.2017.1.MST Wnioskodawca stwierdził, że:

Umowy o świadczenie usług zarządzania zostały zawarte ze wszystkimi osobami, które zostały powołane w skład zarządu.


Spółka dokonuje zwrotu następujących wydatków poniesionych przez Zarządzającego, niezbędnych dla prawidłowego wykonywania umowy:


  1. kosztów delegacji służbowych, na zasadach obowiązujących pracowników,
  2. kosztów uczestnictwa w szkoleniach, związanych z zakresem wykonywanych na rzecz Spółki usług zarządzania,
  3. kosztów uczestnictwa w konferencjach, seminariach i innych wydarzeniach, o ile ich zakres i tematyka związana jest z działalnością Spółki.


Zwrot wydatków odbywa się na skutek zapisów wynikających z umowy o świadczenie usług zarządzania, na podstawie rozliczenia kosztów podróży służbowych (druk: Polecenie Wyjazdu Służbowego za zgodą rady nadzorczej, zgodnie z jej kompetencjami) i przedłożonych rachunków, wystawionych na Spółkę.

Zawarta przez Zarządzającego ze Spółką umowa cywilnoprawna o świadczenie usług zarządzania określa odrębnie wynagrodzenie pieniężne (stałe i zmienne) oraz stanowi, że „umożliwia Zarządzającemu, jego współmałżonkowi i dzieciom prowadzącym wspólne gospodarstwo domowe korzystanie z pakietu medycznego i innych pakietów usług w przypadku, gdy Spółka gwarantuje takie pakiety pracownikom i na takich samych zasadach co pracownicy”. Ponieważ Spółka gwarantuje pracownikom opłacanie abonamentów medycznych na swój koszt (Spółka nie opłaca abonamentów członkom rodzin pracowników), więc i na swój koszt opłaca abonamenty członkom zarządu, z którymi zawarto umowy o zarządzanie.

Podstawę „umożliwiającą Zarządzającemu i jego współmałżonkowi i dzieciom prowadzącym wspólne gospodarstwo domowe korzystanie z pakietu medycznego i innych pakietów usług w przypadku, gdy Spółka gwarantuje takie pakiety pracownikom i na takich samych zasadach co pracownicy” stanowi umowa cywilnoprawna o świadczenie usług zarządzania, wynegocjowana pomiędzy radą nadzorczą a Zarządzającym z uwzględnieniem zapisów ustawy z dnia 9 czerwca 2016r o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, a zwłaszcza jej art. 5 pkt 2 ust. 1 i art. 6 Wnioskodawcy. 


Jednocześnie wskazać należy, że na pytania o nr 1 lit. f) i g) tego wezwania o treści:


f) czy zakres ochrony zawarty w umowie o odpowiedzialności cywilnej organów spółki obejmuje jedynie odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zadań-zobowiązań-postanowień wskazanych tam osób , w tym osób z którymi Wnioskodawca zawarł umowę o świadczenie usług zarządzania?

g) jeżeli zakres będącej przedmiotem zapytania umowy o odpowiedzialności cywilnej dotyczy Wnioskodawcy to proszę o wskazanie zapisów umowy to potwierdzających.


Wnioskodawca udzielił poniższej odpowiedzi.


Zawarta umowa odpowiedzialności cywilnej organów Spółki określa:


  1. Zakres ubezpieczenia:


    „Ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność członków władz spółki za szkody wyrządzone osobom trzecim oraz samej spółce, w związku z pełnioną funkcją i wykonywaniem powierzonych obowiązków, w zakresie przewidzianym przez prawo i wewnętrzne regulacje spółki.”


  2. Ubezpieczeni:


    „Byli, obecni oraz przyszli Członkowie Zarządu, Rady Nadzorczej, Komisji Rewizyjnej, Rady Konsultacyjnej, Rady Dyrektorów, Rady Audytorów, Dyrektorzy Zarządzający, członkowie organów kontrolnych i wszyscy członkowie innych organów wykonawczych, doradczych lub nadzorczych określonych w umowie lub w statucie. Członkowie zarządu oddelegowani do spółki zewnętrznej. Pracownicy, jeśli roszczenie dotyczy sprawowanej przez niego funkcji kierowniczej, zarządczej lub nadzorczej oraz jeżeli został włączony, jako strona do rozpatrywanego roszczenia skierowanego przeciwko jakiejkolwiek osobie ubezpieczonej.”


Pod pojęciem innych udokumentowanych, uzasadnionych i poniesionych przez Zarządzającego wydatków w celu prawidłowego wykonywania umowy rozumie się m.in.:


  • koszty delegacji służbowych, na zasadach obowiązujących pracowników (koszty wyżywienia i zakwaterowania),
  • koszty uczestnictwa w szkoleniach, związanych z zakresem wykonywanych na rzecz Spółki usług zarządzania,
  • koszty uczestnictwa w konferencjach, seminariach i innych wydarzeniach, o ile ich zakres i tematyka związana jest z działalnością Spółki,
  • koszty eksploatacji samochodu służbowego lub wypłacanie należności z tytułu korzystania przez Zarządzającego z samochodu prywatnego do celów związanych z podróżą Zarządzającego niezbędną do należytego wykonywania umowy poza siedzibą Spółki.


Wydatki te nie zostały przez Zarządzającego zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Natomiast na wezwanie z dnia 9 października 2017 r. znak 0115-KRDIT2-3.4010.153.2017.2.JG i 0115- KRDIT2-1.4011.216.2017.2.MST, Wnioskodawca uzupełnił wniosek o następujące dane.

Pod pojęciem podróży Zarządzającego niezbędnej do należytego wykonywania umowy poza siedzibą Spółki należy rozumieć podróż do każdego innego miejsca poza siedzibą Wnioskodawcy, znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, w którym istnieje konieczność wykonywania zadań związanych z działalnością Spółki.

Wyżej wymienione podróże mają charakter incydentalny, tymczasowy i krótkotrwały w stosunku do pracy odbywanej w siedzibie Wnioskodawcy.

Pod pojęciem podróży Zarządzającego niezbędnej do należytego wykonania zadania mieści się podróż odbywana w celu wykonywania przez Zrządzającego zadań wynikających z umowy o świadczenie usług zarządzania do miejsc znajdujących się poza miejscowością, w której Wnioskodawca ma siedzibę.

Wydatki takie, zwrócone Zarządzającemu, na podstawie przedłożonych przez niego dokumentów, wystawionych na Wnioskodawcę, zostały przez Spółkę (Wnioskodawcę) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki takie służą osiągnięciu przychodów, zachowaniu przychodów albo zabezpieczeniu źródeł przychodów Spółki.


Natomiast pod pojęciem „ koszty uczestnictwa w innych wydarzeniach” należy rozumieć:


  1. Koszty uczestnictwa w targach branżowych, o ile ich zakres i tematyka jest związana z działalnością Spółki — związek z przychodem: zapoznawanie się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i sprzętem w zakresie działalności Wnioskodawcy (którym jest zagospodarowanie odpadów komunalnych i ochrona środowiska) w celu ich praktycznego zastosowania dla osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródeł przychodów.
  2. Koszty uczestnictwa w pracach izb branżowych, związanych z gospodarką odpadami i ochroną środowiska, np. Rady RIPOK, do której należy Wnioskodawca, które to izby wnioskują o zmianę prawa dotyczącego odpadów i ochrony środowiska i opiniują projekty aktów prawnych na etapie legislacji - związek z przychodem: zabezpieczenie lub zachowanie źródeł przychodów w zgodzie z obowiązującym prawem.
  3. Koszty wyjazdów studyjnych do miejscowości w kraju i zagranicą w związku z realizowanymi inwestycjami lub planem ich realizacji, w celu praktycznego zapoznania się ze stosowanymi rozwiązaniami w zakresie zagospodarowania odpadów i ochrony środowiska - związek z przychodem: zastosowanie sprawdzonych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, które przyczynić się mogą do osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródeł przychodów.


Przez „wydatki poniesione przez osobę Zarządzającą na paliwo” o którym mowa w pyt. Nr 3 należy rozumieć wydatki związane z udostępnieniem samochodu służbowego do celów służących wypełnianiu zobowiązań wynikających z umowy o zarządzanie. Wydatki ponoszone są w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy.

Zasoby rzeczowe, finansowe i organizacyjne Spółki wskazane we wniosku, będą przez Zarządzającego wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy koszty Spółki poniesione na utrzymanie i eksploatację wydanego osobie zarządzającej sprzętu (samochodu służbowego, w tym koszty paliwa do tego samochodu, komputera, telefonu komórkowego, w tym koszty rozmów telefonicznych), koszty amortyzacji udostępnionego sprzętu, wydatki i opłaty na powierzchnię biurową w siedzibie Spółki, udostępnioną osobie zarządzającej oraz koszty delegacji służbowych, na zasadach obowiązujących pracowników (koszty wyżywienia i zakwaterowania), koszty uczestnictwa w szkoleniach, związanych z zakresem wykonywanych na rzecz spółki usług zarządzania, koszty uczestnictwa w konferencjach, seminariach i innych wydarzeniach, o ile ich zakres i tematyka związana jest z działalnością spółki, koszty wypłacanych należności z tytułu korzystania przez Zarządzającego z samochodu prywatnego do celów związanych z podróżą Zarządzającego niezbędną do należytego wykonywania umowy poza siedzibą Spółki, będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów Spółki?
  2. Czy koszty Spółki poniesione na pakiet medyczny dla członka zarządu, z którym Spółka zawarła umowę o świadczenie usług zarządzania i członków jego rodziny oraz koszty zawarcia przez Spółkę umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członka zarządu, z którym Spółka zawarła umowę o świadczenie usług zarządzania, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów?
  3. Czy nieodpłatne udostępnienie osobie fizycznej mienia Spółki w postaci samochodu służbowego, komputera (laptopa), telefonu komórkowego, powierzchni biurowej w siedzibie Spółki w celu wykonywania kontraktu o zarządzanie, a także wydatki poniesione przez Zarządzającego i zwrócone mu przez Spółkę w związku z wykonywaniem powierzonych mu obowiązków na eksploatację sprzętu (w tym paliwo, rozmowy telefoniczne), a także inne zwrócone mu udokumentowane i uzasadnione wydatki, poniesione w celu wykonania umowy, stanowią dodatkowy przychód osoby świadczącej usługi zarządzania i należy je doliczyć do przychodu podatnika, od którego Wnioskodawca jest zobowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?


Niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie pytania oznaczonego numerem 1 we wniosku. W zakresie pytań o numerach 2 i 3 zostaną Wnioskodawcy wydane odrębne rozstrzygnięcia.


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1888, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia, dla celów podatkowych, wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu bądź zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.


W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:


  • zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika ponadto, iż by wydatki poczynione przez podatnika można uznać za koszt uzyskania przychodu, muszą być poniesione w sposób celowy. Podatnik więc podejmując decyzję o dokonaniu wydatku, musi być przeświadczony o racjonalności, z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności, wydatkowania środków finansowych.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Wnioskodawca wskazuje, że Spółka zawarła umowy o świadczenie usług zarządzania z odrębnymi podmiotami - osobami fizycznymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Zgodnie z zapisami umowy Spółka ponosi koszty związane z korzystaniem przez członka zarządu z majątku Spółki (biurka, komputera, samochodu i telefonu komórkowego). Członek zarządu uprawniony jest również do zwrotu udokumentowanych i uzasadnionych wydatków pozostających w związku ze świadczoną usługą zarządzania Spółką, w tym m.in. kosztów szkoleń, konferencji, delegacji. Członek zarządu nie będzie mógł korzystać z majątku Spółki w celach innych niż związane z realizacją zadań określonych w umowie. Ponadto, Spółka wypłaca członkom zarządu, z którymi zawarła umowy o zarządzanie, wynagrodzenie w wysokości ustalonej w umowach, które składa się z dwóch elementów: stałej kwoty określonej w umowie oraz wynagrodzenia zmiennego, uzależnionego od realizacji celów zarządczych w danym roku kalendarzowym.


Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawca uważa, że Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na:


  1. wynagrodzenia członka zarządu ( stałe i zmienne),
  2. utrzymanie i eksploatację wydanego osobie zarządzającej, z którą zawarto umowę o zarządzanie, sprzętu (samochodu służbowego, w tym koszty paliwa do tego samochodu, komputera, telefonu komórkowego, w tym koszty rozmów telefonicznych), koszty amortyzacji udostępnionego sprzętu, wydatki i opłaty na powierzchnię biurową w siedzibie Spółki udostępnioną osobie zarządzającej oraz koszty delegacji służbowych, na zasadach obowiązujących pracowników (koszty wyżywienia i zakwaterowania), koszty uczestnictwa w szkoleniach, związanych z zakresem wykonywanych na rzecz spółki usług zarządzania, koszty uczestnictwa w konferencjach, seminariach, targach branżowych, o ile ich zakres i tematyka jest związana z działalnością Spółki, koszty uczestnictwa w pracach izb branżowych, związanych z gospodarką odpadami i ochroną środowiska, np. Rady RIPOK, do której należy Wnioskodawca, koszty wyjazdów studyjnych do miejscowości w kraju i zagranicą w związku z realizowanymi inwestycjami lub planem ich realizacji, koszty wypłacanych należności (na zasadach obowiązujących pracowników) z tytułu korzystania przez Zarządzającego z samochodu prywatnego do celów związanych z jego podróżą, niezbędną do należytego wykonywania umowy poza siedzibą.


W tym miejscu Wnioskodawca podaje, że jego sposób rozumowania w zakresie związanym z zakwalifikowaniem wydatków do kosztów uzyskania przychodów Spółki oraz przychodów członka zarządu, potwierdzają interpretacje podatkowe wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie IPPB2/415-353/13-2/MG, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu ILPB3/423-767/10-2/GC, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy ITB2/415-337/10/RS, ILPB3/423-454/09-2/MM, ILPB3/423-454/09-3/MM, ILPB3/423-580/09-3/MM oraz wyrok NSA z 6 grudnia 2012 w sprawie o sygn. akt II FSK. 709/11.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego – jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jednocześnie zaznaczyć należy, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu używania samochodu prywatnego przez Zarządzającego do realizacji celów służbowych, zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest uwarunkowane prowadzeniem ewidencji przebiegu tego pojazdu, a wysokość tych wydatków jest limitowana na warunkach w tym przepisie wskazanych.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych i wyroku sądu administracyjnego, tutejszy organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r, poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj