Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.390.2017.1.IF
z 20 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2017 r. (data wpływu 30 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 30 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną, będącą polskim rezydentem podatkowym (ma miejsce zamieszkania i centrum interesów życiowych w Polsce) zgodnie z art. 3 ust. la pkt 1 i 2 ustawy o PIT. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim (między małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa małżeńska). Na moment sporządzania niniejszego wniosku Wnioskodawca wraz z małżonką są właścicielami domu jednorodzinnego, w którym zamieszkują oraz dwóch nieruchomości mieszkalnych (z czego jedno z mieszkań jako spółdzielcze własnościowe prawo zostało nabyte w latach 90-tych XX w. i do 2005 r. było nieprzerwanie wykorzystywane na cele mieszkalne Wnioskodawcy i jego rodziny, drugie mieszkanie zostało nabyte w 2001 r.). Obydwa mieszkania obecnie są przedmiotem najmu, które Wnioskodawca do tej pory wynajmował w ramach tzw. najmu prywatnego - początkowo na zasadach ogólnych według skali, a od 2010 r. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% (przychody z wynajmu mieszkań rozliczane są zarówno przez Wnioskodawcę jak i małżonkę).

Obecnie Wnioskodawca wraz z małżonką podjęli działania mające na celu nabycie dwóch kolejnych lokali mieszkalnych, które również po ich nabyciu zostaną przeznaczone na wynajem. Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca po nabyciu lokali planuje kwalifikować przychody z najmu do źródła przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza", o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. W tym celu Wnioskodawca zarejestruje działalność gospodarczą w CEIDG - głównym przedmiotem działalności będzie wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (kod PKD: 68.20.Z). W związku z tym lokale mieszkalne wykorzystywane w toku działalności Wnioskodawca planuje wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 22d ust. 2 ustawy o PIT i je amortyzować zgodnie z odpowiednimi przepisami. Wnioskodawca planuje zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej lokali mieszkalnych ustalone według właściwej stawki. Niewykluczone jest jednak, iż Wnioskodawca w stosunku do lokali (niektórych bądź wszystkich) nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu.


Przedmiotem działalności Wnioskodawcy nie będzie nabywanie lokali mieszkalnych w celu ich bezpośredniej odsprzedaży. Wnioskodawca nie będzie zatem traktował lokali mieszkalnych jako towary handlowe.


Może jednak wystąpić sytuacja, w której Wnioskodawca dokona odpłatnego zbycia któregoś z lokali mieszkalnych będących przedmiotem najmu. Odpłatne zbycie lokali mieszkalnych nie będzie polegało na ich wniesieniu w formie wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy przychód z odpłatnego zbycia lokali mieszkalnych wynajmowanych przez Wnioskodawcę, w sytuacji w której przychody z najmu kwalifikowane będą do źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza" w rozumieniu ustawy o PIT, stanowić będzie przychód o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT?
  2. Czy w przypadku gdy odpłatne zbycie wynajmowanych lokali mieszkalnych nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, uzyskany z tego tytułu przychód będzie podlegać opodatkowaniu na gruncie ustawy o PIT ?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia lokali mieszkalnych wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu, Wnioskodawca powinien zakwalifikować przychód uzyskany z ich odpłatnego zbycia do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.


Ad. 1


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Na podstawie wskazanego przepisu wprowadzona została zasada, zgodnie z którą przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, zaś w przypadkach enumeratywnie wskazanych w ustawie - przychód.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy o PIT źródłami przychodów są m. in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3)
  • odpłatne zbycie
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c -przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (pkt 8).

W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Jednocześnie zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych na potrzeby związane działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio (art. 14 ust. 2c ustawy o PIT).

Z treści powołanego powyżej art. 14 ust. 2c ustawy o PIT jednoznacznie wynika, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. W takim przypadku odpowiednie zastosowanie znajdzie przepis art. 30e ustawy o PIT, który określa zasady opodatkowania dochodu m.in. z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości kwalifikowanego do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Tym samym, art. 14 ust. 2c ustawy o PIT wprost wskazuje, iż nieruchomości o charakterze mieszkalnym, nawet w sytuacji w której są wykorzystywane na cele związane z działalnością gospodarczą (inną niż obrót takimi nieruchomościami) nie są objęte dyspozycją art. 14 ust. 2 ustawy o PIT. Innymi słowy, aby przychody ze zbycia nieruchomości mieszkalnych, o których mowa w art. 14 ust. 2c ustawy o PIT kwalifikowane były do źródła działalność gospodarcza (o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT), sprzedaż lokali mieszkalnych powinna stanowić przedmiot działalność gospodarczej podatnika.

Takie stanowisko potwierdza również brzmienie art. 30e ust. 6 pkt 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym zasady opodatkowania, o których mowa w art. 30e ust. 1-4 ustawy o PIT (tj. przewidziane dla źródła określonego w art. 10 ust. pkt 8 ustawy o PIT) nie mają zastosowania, jeżeli budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów są przedmiotem działalności gospodarczej podatnika. Tym samym, nawet z przedmiotowego przepisu wynika, iż dopiero prowadzenie działalności w zakresie obrotu nieruchomościami mieszkalnymi, uniemożliwia opodatkowanie zbycia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na zasadach przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Mając na względzie powołane przepisy prawne (tj. treść art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz 14 ust. 2c ustawy o PIT) oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego (w szczególności fakt, iż Wnioskodawca nie nabywa nieruchomości w celu ich odsprzedaży, lecz wykorzystuje je w ramach wynajmu), stwierdzić należy, że kwota uzyskana ze sprzedaży lokali mieszkalnych, będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychód określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, tj. przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości.


Powyższe stanowisko potwierdzają jednolicie organy podatkowe, przykładowo:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 października 2017 r. (nr 0114-KDIP3-1.4011.268.2017.2.KS1), który stwierdził:
    „Jeżeli zatem, przedmiotem odpłatnego zbycia jest budynek mieszkalny, jego część lub udział w takim budynku, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu, grunt lub udział w gruncie albo prawo użytkowania wieczystego gruntu lub udział w takim prawie, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub udział w takim prawie oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie, to wówczas przychody uzyskane z tej umowy sprzedaży nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.
    Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. W 2006 r. Wnioskodawca kupił wraz z żoną budynek mieszkalno-usługowy. Budynek w dokumentach budowlanych i w akcie notarialnym określony jest jako mieszkalno-usługowy, w którym część mieszkalna stanowi 63,4%, a część usługowa 36,6% powierzchni użytkowej (całkowitej). Część całego budynku wpisana została do ewidencji środków trwałych pod nazwą „lokal użytkowy". W najbliższej przyszłości Wnioskodawca planuje sprzedaż nieruchomości tj. budynku mieszkalno-usługowego łącznie z działką.
    W odniesieniu do skutków podatkowych planowanej sprzedaży budynku mieszkalno-usługowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej, stwierdzić należy, że nie będzie ona skutkowała powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu z działalności gospodarczej z uwagi na mieszkalny charakter tej nieruchomości. Jak bowiem wynika z treści art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku oraz gruntu lub udziału w gruncie związanych z tym budynkiem nie skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej."
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 14 lipca 2017 r. (nr 0112-KDIL3-3.4011.82.2017.1.MC), który stwierdził :
    „Z treści powołanej w zdaniu poprzednim regulacji jednoznacznie wynika, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. W takim przypadku odpowiednie zastosowanie znajdzie przepis art. 30e ustawy o podatku od osób fizycznych, który określa, w jaki sposób należy ustalić koszty w przypadku odpłatnego zbycia lokalu o charakterze mieszkalnym.
    Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych). Dnia 31.05.2011 r. Wnioskodawca zakupił mieszkanie na kredyt na osobę fizyczną od dewelopera i wniósł je aportem do firmy jako środek trwały przeznaczony pod wynajem. Amortyzacja oraz odsetki od kredytu były w kosztach firmy. Po upływie 6 lat w czerwcu 2017 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać mieszkanie osobie fizycznej.
    Mając na względzie powołane przepisy prawne oraz przedstawiony wyżej opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że kwota uzyskana ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wobec tego sprzedaż tę należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2017 r. (nr 0115-KDIT3.4011.101.2017. l.DW):
    „W BM były i są wynajmowane konkretne lokale mieszkalne konkretnym lokatorom na cele mieszkalne. Ta czynność jest zwolniona z podatku VAT. Z kolei lokal użytkowy (do czasu kiedy istniał) był wynajmowany za czynsz z podatkiem VAT. Przychody z najmu lokali znajdujących się w BM (czynsz) były dla Wnioskodawcy przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. BM jest środkiem trwałym, który znajduje się w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych, prowadzonej przez Wnioskodawcę. W związku z tym, BM jest przez Wnioskodawcę amortyzowany podatkowo, a jego amortyzacja jest dla Wnioskodawcy kosztem podatkowym. Wnioskodawca rozważa w najbliższym czasie sprzedaż BM. W sensie formalnym będą sprzedawane poszczególne lokale znajdujące się w BM. Mając na uwadze przytoczony opis zdarzenia przyszłego, a w szczególności zawarte we wniosku oświadczenie, że budynek, który Wnioskodawca zamierza zbyć jest budynkiem mieszkalnym i jednocześnie środkiem trwałym w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej stwierdzić należy, że przychód uzyskany ze sprzedaży poszczególnych lokali w budynku mieszkalnym nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Skutki podatkowe tej sprzedaży należy ocenić w kontekście przesłanek z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku sprzedaży nieruchomości o charakterze mieszkalnym (jeśli sprzedaż ta nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej) przychód ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) powołanej ustawy powstaje wtedy, gdy ich odpłatne zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyto lub wybudowano.”
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2017 r. (nr 1462-IPPB1.4511.36.2017.1.KS1), który stwierdził, iż:
    „Wnioskodawca nabył (oraz zamierza nabyć w przyszłości) kilka lokali mieszkalnych/spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego („Lokale mieszkalne") na rynku pierwotnym oraz rynku wtórnym. Wraz z zakupem kolejnych mieszkań (oraz planami zakupu kolejnych) Wnioskodawca zdecydował o rozszerzeniu od 2017 r. działalności gospodarczej o najem. W związku z tym nabyte Lokale mieszkalne Wnioskodawca wprowadził (i będzie wprowadzał w przyszłości) do ewidencji środków trwałych. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy nie jest (i nie będzie) nabywanie lokali mieszkalnych w celu ich bezpośredniej odsprzedaży. Wnioskodawca nie będzie traktował Lokali mieszkalnych jako towary handlowe. Wnioskodawca nabywa Lokale mieszkalne celem ich wykorzystywania w działalności gospodarczej w zakresie najmu. Od następnego miesiąca następującego po dniu wprowadzenia Lokali mieszkalnych do ewidencji środków trwałych, Wnioskodawca zaliczać będzie w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Lokali mieszkalnych ustalone według właściwej stawki. (...) Mając na względzie powołane przepisy prawne oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że kwota uzyskana ze sprzedaży lokali mieszkalnych, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wobec tego sprzedaż tę należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2016 r., nr ITPB1/4511-443/16/AK:
    „Mając na względzie powołane przepisy prawne oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że kwota uzyskana ze sprzedaży lokali mieszkalnych, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wobec tego sprzedaż tę należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2015 r., nr ITPB1/4511-1070/15/AK:
    „Mając na względzie powołane przepisy prawne oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że kwota uzyskana ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wobec tego sprzedaż tę należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 18 listopada 2016 r., nr 2461-IBPB-I-I.4511.493.2016.2. MJ:
    „Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku oraz jego uzupełnieniu opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że skoro wskazany we wniosku budynek, częściowo wykorzystywany (wynajmowany) w ramach prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej, jest w świetle odrębnych przepisów niebędących przepisami prawa podatkowego, a tym samym nie mogących być przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej, budynkiem mieszkalnym (wskazanie Wnioskodawcy w tym zakresie przyjęto, jako element zdarzenia przyszłego), a w budynku tym nie istnieją lokale, będące przedmiotem odrębnej własności, to brak jest przesłanek do uznania, że sprzedaż tego budynku wraz z gruntem, na którym jest posadowiony, stanowić będzie przychód z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, co skutkowałoby koniecznością opodatkowania dochodu osiągniętego ze sprzedaży ww. nieruchomości w ramach źródła przychodów, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 UPDOF.W konsekwencji, zważywszy, że sprzedaż ta nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta (2003 r.), nie będzie ona skutkować powstaniem u Wnioskodawcy przychodu podatkowego ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 UPDOF."

Ad. 2


Zgodnie z cytowanym powyżej przepisem art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o PIT źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jeżeli więc Wnioskodawca dokona odpłatnego zbycia lokali mieszkalnych po upływie 5 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich nabycie, uzyskany przez Wnioskodawcę przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu na gruncie ustawy o PIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj