Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-3.4011.212.2017.1.PP
z 17 lipca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2017 r. (data wpływu 7 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomościjest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT.
Wnioskodawczyni od dnia 14 sierpnia 1999 r. pozostaje w związku małżeńskim, w którym pomiędzy małżonkami obowiązuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej. Wnioskodawczyni oraz mąż Wnioskodawczyni w 2000 r. nabyli lokal mieszkalny będący składnikiem majątku wspólnego małżonków, w którym obecnie wspólnie zamieszkują („lokal mieszkalny I”).

W dniu 28 sierpnia 2015 r. zmarła matka Wnioskodawczyni. Nabycie spadku po matce Wnioskodawczyni nastąpiło w drodze dziedziczenia testamentowego przez Wnioskodawczynię oraz siostrę Wnioskodawczyni - w udziale w spadku po mamie.


W dniu 26 listopada 2015 r. zostało wydane postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku po matce Wnioskodawczyni przez Nią i Jej siostrę.

W wyniku nabycia spadku Wnioskodawczyni wraz z siostrą nabyła udział w wysokości 1/2 każda w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego położonego w Warszawie („lokal mieszkalny II").


Lokal mieszkalny II został sprzedany przez Wnioskodawczynię i siostrę Wnioskodawczyni w dniu 18 sierpnia 2016 r.


Za pieniądze za sprzedaży swojego udziału w lokalu mieszkalnym II oraz w pozostałej części za pieniądze pochodzące z majątku wspólnego małżonków, Wnioskodawczyni i Jej mąż zamierzają nabyć lokal mieszkalny („lokal mieszkalny III") do majątku wspólnego małżonków. Nabycie lokalu mieszkalnego III nastąpi najpóźniej do dnia 31 grudnia 2018 r., tj. w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego II.

Ze względów osobistych Wnioskodawczyni oraz mąż Wnioskodawczyni przeprowadzą się do lokalu mieszkalnego III oraz będą w nim zamieszkiwać na stałe przez okres przynajmniej 6 miesięcy. Po tym okresie, Wnioskodawczyni nie wyklucza możliwości dalszego zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym III, albo mieszkania częściowo w lokalu mieszkalnym I oraz w lokalu mieszkalnym III, albo powtórnego zamieszkania wyłącznie w lokalu mieszkalnym.


Lokal mieszkalny III będzie znajdował się w tej samej miejscowości co lokal I.


Po nabyciu lokal mieszkalny III nie będzie wykorzystywany do celów rekreacyjnych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni. że w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym opisanym we Wniosku, wydatkowanie przez Wnioskodawczynię kwoty za sprzedaży udziału Wnioskodawczyni w lokalu mieszkalnym II na zakup przez Wnioskodawczynię i męża Wnioskodawczyni lokalu mieszkalnego III do majątku wspólnego małżonków będzie stanowił dla Wnioskodawczyni realizację własnych celów mieszkaniowych w rozumieniu ustawy o PIT, a zatem, że kwota otrzymana przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym II wydatkowana na zakup lokalu mieszkalnego III do majątku wspólnego małżonków najpóźniej do dnia 31 grudnia 2018 r., tj. w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego II będzie stanowiła kwotę wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe (w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zwolnionych z podatku PIT?


Zdaniem Wnioskodawczyni, prawidłowe jest stanowisko, że w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, wydatkowanie przez Wnioskodawczynię kwoty za sprzedaży udziału Wnioskodawczyni w lokalu mieszkalnym II na zakup przez Wnioskodawczynię i męża lokalu mieszkalnego III do majątku wspólnego małżonków będzie stanowiło dla Wnioskodawczyni realizację własnych celów mieszkaniowych w rozumieniu ustawy o PIT, a zatem, że kwota otrzymana przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym II, wydatkowana na zakup lokalu mieszkalnego III do majątku wspólnego małżonków najpóźniej do dnia 31 grudnia 2018 r., tj. w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie Mieszkania II będzie stanowiła kwotę wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe (w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131) ustawy o PIT) zwolnionych z podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, źródłami przychodów są m in. odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.



Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego we Wniosku, Wnioskodawczyni wraz z mężem jest właścicielem lokalu mieszkalnego I będącego składnikiem majątku wspólnego małżonków. Wnioskodawczyni w dniu 28 sierpnia 2015 r. nabyła w drodze spadku po matce udział w wysokości 1/2 w lokalu mieszkalnym II. Następnie, w dniu 18 sierpnia 2016 r. lokal mieszkalny II został sprzedany. Wobec tego, że nabycie spadku przez Wnioskodawczynię nastąpiło w 2015 r., a zbycie w 2016 r. po stronie Wnioskodawczyni powstał obowiązek podatkowy w podatku PIT w odniesieniu do przychodu uzyskanego przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym II.

Zgodnie jednak z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e ustawy o PIT, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.


Katalog wydatków poniesionych na „własne cele mieszkaniowe” został zawarty w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 25 ustawy o PIT za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się:

  1. wydatki poniesione na:
    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131) ustawy o PIT, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
    - położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;
  2. wydatki poniesione na:
    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o PIT, na cele określone w pkt 1),
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o PIT, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)
    - w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 29 i 30 ustawy o PIT;
  3. wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:
    1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
    3. gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub
    4. gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a).


Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) i e) ustawy o PIT rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach (art. 21 ust. 26 ustawy o PIT). Istotne jest. że za wydatki, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT, nie uważa się wydatków poniesionych na: 1) nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub 2) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części - przeznaczonych na cele rekreacyjne (art. 21 ust. 28 ustawy o PIT).

Art. 21 ust. 30 ustawy o PIT stanowi, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o PIT, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o PIT, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 682 z późn. zm.), („KRO”), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Zgodnie jednak z art. 33 § 1 pkt 2) i pkt 10) KRO, do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. 2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił oraz 10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego we Wniosku, Wnioskodawczyni oraz mąż Wnioskodawczyni są właścicielami lokalu mieszkalnego I będącego składnikiem majątku wspólnego małżonków. Wnioskodawczyni w dniu 28 sierpnia 2015 r. nabyła w drodze spadku po matce Wnioskodawczyni udział w wysokości 1/2 w lokalu mieszkalnym II. Następnie, w dniu 18 sierpnia 2016 r. lokal mieszkalny II został sprzedany. Kwota uzyskana przez Wnioskodawczynię ze zbycia udziału w lokalu mieszkalnym II ma zostać przeznaczona najpóźniej do dnia 31 grudnia 2018 r. na zakup lokalu mieszkalnego III przez Wnioskodawczynię i męża Wnioskodawczyni do majątku wspólnego małżonków. Ze względów osobistych Wnioskodawczyni oraz mąż Wnioskodawczyni przeprowadzą się do lokalu mieszkalnego III oraz będą w nim zamieszkiwać na stałe przez okres przynajmniej 6 miesięcy. Po tym okresie, Wnioskodawczyni wraz z mężem nie wyklucza możliwości dalszego wyłącznego zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym III, albo mieszkania częściowo w lokalu mieszkalnym I oraz w lokalu mieszkalnym III, albo powtórnego zamieszkania wyłącznie w lokalu mieszkalnym I.

Wnioskodawczyni stoi zatem na stanowisku, że zakup wraz z mężem lokalu mieszkalnego III do majątku wspólnego małżonków będzie realizacja własnych celów mieszkaniowych w rozumieniu ustawy o PIT. Tym samym, zdaniem Wnioskodawczyni, kwota uzyskana przez Nią ze sprzedaży udziału w w lokalu mieszkalnym II, wydatkowana do dnia 31 grudnia 2018 r., tj. w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego II na zakup lokalu mieszkalnego III do majątku wspólnego małżonków będzie wolna od podatku PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Zdaniem Wnioskodawczyni, aby skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, należy wydatkować w ustawowym terminie środki ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych na wskazane w ustawie „własne cele mieszkaniowe” podatnika. Istotna jest zatem interpretacja ustawowego terminu „własne cele mieszkaniowe"” Należy zauważyć, że ustawodawca regulując zwolnienie wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT nie ograniczył wydatkowania przychodu z tytułu zbycia nieruchomości lub praw tylko do podatników, którzy nie będą posiadać innych nieruchomości niż nabyta lub wybudowana. Ustawa o PIT nie ogranicza bowiem prawa do zwolnienia co do liczby posiadanych nieruchomości.

Jak zostało wskazane w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 listopada 2016 r. (sygn. akt II FSK 546/15) nie stoi na przeszkodzie skorzystania z analizowanej ulgi okoliczność, że podatnik nabywa kilka lokali mieszkalnych, jak i to. że aktualnie posiada inny lokal mieszkalny, w którym zamieszkuje. Niemniej jednak od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy będzie zależało, czy rzeczywiście takie zakupy realizują ustawowy warunek uznania własnych celów mieszkaniowych. Jeżeli zatem podatnik dokonuje zakupu co najmniej dwóch lokali mieszkaniowych w dwóch różnych miejscowościach, co wynika stąd, że w jednej miejscowości pracuje, w drugie koncentruje się jego życie rodzinne wówczas można uznać, że własny cel mieszkaniowy jest realizowany w odniesieniu do obu lokali. Także w sytuacji, gdy dwa położone obok siebie lokale mogą zostać połączone można uznać, że cel mieszkaniowy może być realizowany. Z drugiej jednak strony nie można mówić o realizacji własnych celów mieszkaniowych w sytuacji, gdy podatnik deklaruje, że jedno z zakupionych mieszkań zamierza przeznaczyć dla córki. Podatnik nie realizuje wówczas własnego celu mieszkaniowego ale cel mieszkaniowy innej osoby, i nie ma tutaj znaczenia w jakim stosunku pokrewieństwa ta inna osoba pozostaje względem podatnika."

Również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 marca 2014 r. (Nr ITPB2/415-1168/13/DSZ), w stanie faktycznym tożsamym co do zasady ze stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym będącym przedmiotem Wniosku, organ podatkowy wskazał, że „nieważne jest zatem ile nieruchomości posiada już podatnik w chwili wydatkowania środków ze sprzedaży, ważne jest jedynie aby ten kolejny zakup lub budowa służyły faktycznie zaspokajaniu jego potrzeb mieszkaniowych. Na Wnioskodawczyni spoczywał będzie obowiązek wykazania, że zakup opisanej we wniosku działki budowlanej służyć będzie takiemu właśnie celowi. Reasumując należy stwierdzić, sprzedaż nieruchomości nabytej przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny od matki w 2011 r., dokonana w roku 2014, tj. przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, będzie stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, a dochód ze sprzedaży tej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu 19% podatkiem PIT na zasadach określonych w art. 30e ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. Jednocześnie, przeznaczenie całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży ww. nieruchomości na zakup działki budowlanej może zostać uznane za wydatek na cele mieszkaniowe zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 25-30 ustawy o PIT. Sam fakt posiadania przez Wnioskodawczynię innej nieruchomości (współwłasności domu na zasadach wspólnoty małżeńskiej) nie wyklucza bowiem możliwości skorzystania ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT przy spełnieniu przesłanek wskazanych w cytowanych powyżej przepisach.”

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem wniosku, wydatkowanie przez Wnioskodawczynię kwoty za sprzedaży udziału Wnioskodawczyni w lokalu mieszkalnym II na zakup przez Wnioskodawczynię i męża Wnioskodawczyni lokalu mieszkalnego III do majątku wspólnego małżonków będzie stanowił dla Wnioskodawczyni realizację „własnych celów mieszkaniowych” w rozumieniu ustawy o PIT, a zatem, że kwota otrzymana przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży udziału w Mieszkaniu II, wydatkowana na zakup lokalu mieszkalnego III do majątku wspólnego małżonków najpóźniej do dnia 31 grudnia 2018 r., tj. w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego II będzie stanowiła kwotę wydatków poniesionych na „własne cele mieszkaniowe” w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131) ustawy o PIT, zwolnionych z podatku PIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj