Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4014.35.2017.1.LS
z 13 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2017 r. (data wpływu 16 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 16 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


  1. Wnioskodawca jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością („Wnioskodawca”). Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej specjalizującej się między innymi w świadczeniu usług ochroniarskich, usług w zakresie logistyki przewozu gotówki, bezpieczeństwa finansowego, ochrony osób, bezpieczeństwa elektronicznego, zarządzania obiektami oraz szeregu usług dla biznesu.
  2. Wnioskodawca zawarł ze sprzedawcą przedwstępną umowę sprzedaży akcji w polskiej spółce akcyjnej (odpowiednio „Sprzedawca”, „Umowa”, „Akcje”, „Spółka”). Spółka jest polskim podmiotem działającym w branży ochrony mienia i osób, będącym podmiotem dominującym w ramach grupy kapitałowej. Zgodnie z Umową, po spełnieniu szeregu warunków, dojdzie do zamknięcia transakcji, tj. sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy Akcji przez Sprzedawcę.
  3. Kluczowym warunkiem zakupu Akcji jest uregulowanie kwestii finansowania bankowego udzielonego Spółce przez Bank („Bank”). W szczególności dla zawarcia tej transakcji konieczne jest (i) uzyskanie zgody Banku oraz zwolnienie zabezpieczeń (zbycie Akcji bez zgody Banku oraz bez zwolnienia zabezpieczeń byłoby nieważne), które zostały ustanowione na rzecz Banku w związkiem z udzieleniem tego finansowania, tj. między innymi zastawu rejestrowego na Akcjach, zastawu rejestrowego na udziałach spółek z grupy kapitałowej Spółki, zastawu rejestrowego na znaku towarowym Spółki oraz hipotek na nieruchomościach należących do spółek z grupy kapitałowej Spółki; (ii) wydanie Akcji z depozytu bankowego (Akcje znajdują się w depozycie w związku z ustanowieniem na nich wyżej wymienionego zastawu rejestrowego na Akcjach); oraz (iii) ustalenie zakresu zabezpieczeń, które ewentualnie pozostaną na majątku Spółki (spółek z grupy kapitałowej Spółki) po transakcji.
  4. W celu spełnienia ww. warunków, sprawnego przeprowadzenia sprzedaży Akcji przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów Banku, sprzedaż Akcji zostanie dokonana za pośrednictwem domu maklerskiego („Dom Maklerski”) należącego do tej samej grupy kapitałowej co Bank. Takie ustrukturyzowanie sprzedaż Akcji jest również zgodne ze stanowiskiem biznesowym Sprzedawcy. W tym celu Sprzedawca i Wnioskodawca zawrą z Domem Maklerskim umowę o świadczenie przez Dom Maklerski usług pośrednictwa w sprzedaży Akcji. Dom Maklerski jest firmą inwestycyjną w rozumieniu art. 3 pkt 33 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (T.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1636 ze zm. („UOIF”), a tym samym w rozumieniu art. 9 pkt 9 lit. b ustawy o PCC.
  5. Zawarcie umowy z Domem Maklerskim zostało przewidziane w Umowie jako warunek zawieszający zamknięcia transakcji, a czynności Domu Maklerskiego zostały opisane w części Umowy dotyczącej przebiegu zamknięcia transakcji. Dom Maklerski w celu zamknięcia transakcji tj. sprzedaży za jego pośrednictwem Akcji między innymi otworzy i prowadzić będzie na rzecz Wnioskodawcy rachunek papierów wartościowych, na którym zostaną zewidencjonowane Akcje oraz rachunek pieniężny, na który zostaną wpłacone środki pieniężne Wnioskodawcy przeznaczone na zakup Akcji. Analogiczne rachunki zostaną założone dla Sprzedawcy.
  6. W związku ze sprzedażą Akcji na rzecz Wnioskodawcy Dom Maklerski będzie przyjmować, przekazywać i składać na rachunek Wnioskodawcy zlecenie kupna Akcji. W analogiczny sposób Dom Maklerski przyjmie, przekaże i złoży na rzecz Sprzedawcy zlecenie ich sprzedaży. Wnioskodawca przekaże środki na zapłatę ceny zakupu Akcji do Domu Maklerskiego, który dokona rozliczenia transakcji sprzedaży.
  7. W związku z pośrednictwem Domu Maklerskiego - należącego do tej samej grupy kapitałowej co Bank - znacznie ułatwione będzie zwolnienie przez Bank uzgodnionych zabezpieczeń, w tym w szczególności zastawu rejestrowego na Akcjach, co ograniczy zakres formalności oraz procedur bankowych oraz umożliwi sprzedaż, rozliczenie i przeniesienie posiadania Akcji na Wnioskodawcę w tym samym dniu. Powyższe jest kluczowe dla zapewnienia sprawnego przejęcia kontroli nad Spółką przez Wnioskodawcę oraz dla niezakłóconego prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej pomimo zmiany akcjonariusza.
  8. Wnioskodawca pragnie podkreślić, że ani sprzedaż na jego rzecz Akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego ani umowa z tym Domem Maklerskim nie stanowią elementów zdarzenia przyszłego, o których mowa w art. 14b § 5b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, tj. takich co do których istniałoby uzasadnione przypuszczenie, że mogą być przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a Ordynacji podatkowej.
  9. Włączenie Domu Maklerskiego do transakcji nie ma na celu osiągnięcia korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z przedmiotem lub celem przepisów ustawy o PCC. Następuje ono z uwagi na to. że;
    1. dzięki przeprowadzeniu sprzedaży Akcji przez Dom Maklerski możliwe będzie zwolnienie przez Bank (wchodzący w skład tej samej grupy kapitałowej co Dom Maklerski) jeszcze przed transakcją zabezpieczeń na Akcjach i majątku podmiotów zależnych od Spółki,
    2. ograniczone zostanie ryzyko utrudnień oraz dodatkowych formalności, które z pewnością byłyby wymagane przez Bank, gdyby przeprowadzenie transakcji nastąpiło bez udziału Domu Maklerskiego wchodzącego w skład tej samej grupy kapitałowej, co znacznie uprości oraz przyspieszy transakcję (a zwłaszcza umożliwi dokonanie sprzedaży Akcji w trakcie jednego dnia),
    3. obie strony transakcji (a także Bank) uzyskają większe bezpieczeństwo prawne, organizacyjne i biznesowe jej przeprowadzenia.
    Z uwagi na wagę sprawy będącej przedmiotem niniejszego wniosku, Wnioskodawca zwraca się z uprzejma prośbą o pilne rozpatrzenie jego wniosku i w miarę możliwości Organu o wydanie interpretacji w terminie szybszym niż 3 miesiące od złożenia wniosku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, sprzedaż na rzecz Wnioskodawcy Akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż na rzecz Wnioskodawcy Akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych („PCC”) na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o PCC.


UZASADNIENIE


  1. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC. opodatkowaniu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Na podstawie art. 4 pkt 1 ustawy o PCC obowiązek podatkowy ciąży na kupującym W mysi art. 7 ust. t pkt 1 lit. b| ustawy o PCC stawka podatku przy zakupie akcji wynosi 1%.

    Na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o PCC zwolniona z PCC jest sprzedaż praw majątkowych, będących Instrumentami finansowymi, dokonywana za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych, w rozumieniu przepisów UOIF.

  2. Dom Maklerski jest firmą inwestycyjną w rozumieniu art. 3 pkt 33 UOIF. Zgodnie z tym przepisem firmą inwestycyjną jest dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczna firma inwestycyjna prowadzącą działalność maklerską na terytorium Polski oraz zagraniczna osoba prawna z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECO lub WTO, prowadzącą na terytorium działalność maklerską.

  3. Akcje będące przedmiotem sprzedaży będą Instrumentami finansowymi. Zgodnie art. 2 ust. 1 UOIF, instrumentami finansowymi są papiery wartościowo. W mysi natomiast art. 3 pkt 1 lit. a) tej ustawy papiery wartościowe to m in. akcje w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, a wiec m.in. akcje w spółce akcyjnej.

  4. Wnioskodawca nabędzie Akcje na podstawie umowy sprzedaży w rozumieniu art. 535 Kodeksu cywilnego Zgodnie z tym przepisem, przez urnowe sprzedaży sprzedawca zobowiązuje ale przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Na podstawie art. 555 Kodeksu cywilnego, przepisy o sprzeda/y rzeczy stosuje sie odpowiednio do sprzedaży praw.

  5. Sprzedaż Akcji na rzecz Wnioskodawcy nastąpi za pośrednictwem firmy inwestycyjnej (Domu Maklerskiego).

    Przepisy ustawy o PCC oraz UOIF nie definiują pojęcia „pośrednictwa firmy Inwestycyjnej”. W braku ustawowej definicji, odwołując się do słownikowego znaczenia tego terminu przyjąć należy, że „pośrednictwo” to: „pośrednictwo w załatwianiu Interesów: miedzy kimś a kimś, miedzy czymś a czymś” (por Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny PWN, Warszawa 2007), oraz „działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się miedzy stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron” (por Słownik Jeżyka Polskiego PWN. Warszawa 2007), a także „załatwianie dla zarobku różnego rodzaju transakcji handlowych miedzy dwiema stronami” (por. Słownik Jeżyka Polskiego PWN. Warszawa 1996).

    Mając na względzie językowe znaczenie terminu „pośrednictwa” nie ulega wątpliwości, że czynności Domu Maklerskiego realizowane w ramach sprzedaży stanowić będą pośrednictwo w sprzedaży akcji na rzecz Wnioskodawcy czynności Domu Maklerskiego mają bowiem na celu doprowadzenie do realizacji za wynagrodzeniem sprzedaży akcji na rzecz Wnioskodawcy. Tym samym, stanowią „pośrednictwo w załatwieniu interesów” (polegających na sprzedaży Akcji) jak i „załatwianie dla zarobku czynności handlowej” (polegającej na realizacji umowy sprzedaży Akcji).
  6. Niezależnie od językowego znaczenia terminu „pośrednictwa”, w oparciu o praktykę obrotu instrumentami finansowymi oraz przepisy UOIF regulujące ten obrót przyjąć należy, że pośrednictwo Domu Maklerskiego w sprzedaży instrumentów finansowych stanowi dokonywanie czynności maklerskich określonych w art. 69 ust. 2 i 4 UOIF, w szczególności czynności określonych w przepisach art. 69 ust. 2 pkt 1 i 2 czy art. 69 ust. 4 pkt 1 UOIF.

    W ramach Transakcji, Dom Maklerski będzie wykonywać czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 4 pkt 1 UOIF tj. przyjmie i przekaże do realizacji zlecenia nabycia jak i zbycia Akcji oraz wykona te zlecenia na rachunek stron umowy sprzedaży Akcji, a także bodzie przechowywać i rejestrować Akcje, w tym prowadzić rachunki papierów wartościowych i rachunki zbiorcze oraz rachunki pieniężne.

  7. Reasumując, w ramach zawartej transakcji Dom Maklerski będzie wykonywać określone przepisami UOIF czynności maklerskie, a zatem pośredniczyć w sprzedaży Akcji na rzecz Wnioskodawcy. Tym samym, zgodnie z art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o PCC. Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia z PCC w związku ze sprzedażą na jego rzecz Akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego.

  8. Stanowisko Wnioskodawcy zostało wielokrotnie potwierdzenie w Interpretacjach organów podatkowych wydanych na gruncie transakcji sprzedaży papierów wartościowych analogicznych do transakcji opisanej przez Wnioskodawcę. Przykładowo:
    1. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 23 maja 2016 r. (nr IBPB-2-1/4514-168/16/MZ) uznał, że „W celu przesądzenia czy umowa sprzedaży akcji zawierana w warunkach przedstawionych przez Wnioskodawcę korzysta ze zwolnienia na mocy powołanego przez niego art. 9 pkt 9 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych koniecznym jest ustalenie czy umowa ta dokonywana jest za pośrednictwem firmy inwestycyjnej (zagranicznej firmy inwestycyjnej) - domu maklerskiego. Dokonywanie sprzedaży praw majątkowych za pośrednictwem firmy inwestycyjnej, o którym mowa w cyt. powyżej przepisie to nic innego jak zawarcie umowy sprzedaży przy współudziale - poprzez tę firmę. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem m.in. zawarcie umowy przez dom maklerski (czy też inną firmę inwestycyjną) w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych (papierów wartościowych), na rachunek dającego zlecenie.

      Z powyższego wynika zatem, że aby można było mówić o zastosowaniu zwolnienia określonego w przepisie art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż akcji musi być dokonana za pośrednictwem podmiotu w nim wymienionego (firmy inwestycyjnej czyli np. domu maklerskiego lub zagranicznej firmy inwestycyjnej), który jako pośrednik tej umowy występuje w imieniu jednej ze stron.

      Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym umowa sprzedaży akcji spółki akcyjnej zostanie dokonana za pośrednictwem domu maklerskiego. A zatem czynność ta będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych”;
    2. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 2 marca 2016 r. (nr IPPB2/4514-612/15-2/KW1) wskazał, że „Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży papierów wartościowych ma miejsce w sytuacji, gdy firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez firmę inwestycyjną w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie”;

    3. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2014 r. (nr ILPB2/436-244/14-2/MK), w której organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe w pełnym zakresie i odstąpił od uzasadnienia, a tym samym potwierdził, że „(...) biorąc pod uwagę zakres czynności jakie wykonywane będą przez Dom Maklerski w celu realizacji zamierzonej transakcji, tj. w szczególności zawarcie przez Dom Maklerski umowy sprzedaży w imieniu Wnioskodawcy (jako nabywcy) lub w imieniu własnym na rachunek Spółki, a także potencjalnie inne czynności związane bezpośrednio z transakcją sprzedaży (np. usługi związane z zawarciem umowy sprzedaży, pośrednictwo w zapłacie ceny, itp.), (...) Dom Maklerski powinien być uznany (...) za podmiot występujący w roli łącznika miedzy Wnioskodawcą a sprzedającym, działającym w celu zawarcia umowy sprzedaży na wspólnie ustalonych warunkach”;

    4. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 października 2013 r. (nr IPPB2/436-446/13-2/EL) wskazał, że: „Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży akcji ma miejsce w sytuacji, gdy firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez firmę inwestycyjną w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie; doradztwie i innych usługach w zakresie łączenia, podziału oraz przejmowania przedsiębiorstw, sporządzaniu analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych”;
      Analogiczne do powyższych stanowisko przyjęły organy podatkowe w szeregu innych interpretacji.
  9. Jednocześnie, sprzedaż na Akcji poprzez Dom Maklerski ma rzecz Wnioskodawcy oraz umowa z Domem Maklerskim nie stanowią elementów zdarzenia przyszłego, o których mowa w art. 14b § 5b Ordynacji podatkowej, tj. takich co do których istniałoby uzasadnione przypuszczenie, że mogą być przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a Ordynacji podatkowej.

  10. Włączenie Domu Maklerskiego do transakcji nie ma na celu osiągnięcia korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z przedmiotem lub celem przepisów ustawy o PCC. Następuje ono z uwagi na to, że:
    1. dzięki przeprowadzeniu sprzedaży Akcji przez Dom Maklerski możliwe będzie zwolnienie przez Bank (wchodzący w skład tej samej grupy kapitałowej co Dom Maklerski) jeszcze przed transakcja zabezpieczeń na Akcjach i majątku podmiotów zależnych od Spółki,

    2. ograniczone zostanie ryzyko utrudnień oraz dodatkowych formalności, które z pewnością byłyby wymagane przez Bank, gdyby przeprowadzenie transakcji nastąpiło bez udziału Domu Maklerskiego wchodzącego w skład tej samej grupy kapitałowej, co znacznie uprości oraz przyspieszy transakcję (a zwłaszcza umożliwi dokonanie sprzedaży Akcji w trakcie jednego dnia),

    3. obie strony transakcji (a także Bank) uzyskają większe bezpieczeństwo prawne, organizacyjne i biznesowe jej przeprowadzenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 223 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają także - na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy - zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu umowy sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.


W myśl art. 9 pkt 9 ww. ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi:

  1. firmom inwestycyjnym oraz zagranicznym firmom inwestycyjnym,
  2. dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych,
  3. dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego,
  4. dokonywaną poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne oraz zagraniczne firmy inwestycyjne, jeżeli prawa te zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego,

– w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2014 r. poz. 94 z późn. zm.)


Z treści przepisu art. 9 pkt 9 lit. b) powyższej ustawy wynika, że aby można było mówić o zastosowaniu zwolnienia określonego w tym przepisie, sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi musi być dokonywana za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych.

Na podstawie art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 r., poz. 459), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W powołanym przepisie jest mowa tylko o rzeczach jako przedmiotach materialnych (art. 45 Kodeksu cywilnego), jednakże zgodnie z art. 555 Kodeksu cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii, praw oraz wody. Ustawa Kodeks cywilny nie zawiera w tym przedmiocie wyłączeń w odniesieniu do sprzedaży praw wynikających z papierów wartościowych.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r., poz. 94 z późn. zm.), instrumentami finansowymi są papiery wartościowe. Natomiast art. 3 pkt 1 lit. a) ww. ustawy stanowi, że papierami wartościowymi są: akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

Zgodnie z art. 3 pkt 33 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o firmie inwestycyjnej - rozumie się przez to dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską.

Stosownie do treści art. 3 pkt 9 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o obrocie zorganizowanym rozumie się przez to obrót papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi dokonywany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rynku regulowanym albo w alternatywnym systemie obrotu.

W związku z powyższym za sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi (w tym akcji), także w rozumieniu art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy uznać umowę zobowiązującą jedną stronę czynności do przeniesienia praw wynikających z papierów wartościowych (ewentualnie także innych czynności - np. wydania papierów wartościowych istniejących w formie dokumentów), a drugą stronę do zapłaty ceny (ewentualnie także innych czynności - np. odbioru papierów wartościowych istniejących w formie dokumentów).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zawarł ze sprzedawcą przedwstępną umowę sprzedaży akcji w polskiej spółce akcyjnej (odpowiednio „Sprzedawca”, „Umowa”, „Akcje”, „Spółka”). Spółka jest polskim podmiotem działającym w branży ochrony mienia i osób, będącym podmiotem dominującym w ramach grupy kapitałowej. Zgodnie z Umową, po spełnieniu szeregu warunków, dojdzie do zamknięcia transakcji, tj. sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy Akcji przez Sprzedawcę. Kluczowym warunkiem zakupu Akcji jest uregulowanie kwestii finansowania bankowego udzielonego Spółce przez Bank („Bank”). W szczególności dla zawarcia tej transakcji konieczne jest (i) uzyskanie zgody Banku oraz zwolnienie zabezpieczeń (zbycie Akcji bez zgody Banku oraz bez zwolnienia zabezpieczeń byłoby nieważne), które zostały ustanowione na rzecz Banku w związkiem z udzieleniem tego finansowania, tj. między innymi zastawu rejestrowego na Akcjach, zastawu rejestrowego na udziałach spółek z grupy kapitałowej Spółki, zastawu rejestrowego na znaku towarowym Spółki oraz hipotek na nieruchomościach należących do spółek z grupy kapitałowej Spółki; (ii) wydanie Akcji z depozytu bankowego (Akcje znajdują się w depozycie w związku z ustanowieniem na nich wyżej wymienionego zastawu rejestrowego na Akcjach); oraz (iii) ustalenie zakresu zabezpieczeń, które ewentualnie pozostaną na majątku Spółki (spółek z grupy kapitałowej Spółki) po transakcji. W celu spełnienia ww. warunków, sprawnego przeprowadzenia sprzedaży Akcji przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów Banku, sprzedaż Akcji zostanie dokonana za pośrednictwem domu maklerskiego („Dom Maklerski”) należącego do tej samej grupy kapitałowej co Bank. Takie ustrukturyzowanie sprzedaż Akcji jest również zgodne ze stanowiskiem biznesowym Sprzedawcy. W tym celu Sprzedawca i Wnioskodawca zawrą z Domem Maklerskim umowę o świadczenie przez Dom Maklerski usług pośrednictwa w sprzedaży Akcji. Dom Maklerski jest firmą inwestycyjną w rozumieniu art. 3 pkt 33 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (T.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1636 ze zm. („UOIF”), a tym samym w rozumieniu art. 9 pkt 9 lit. b ustawy o PCC.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że sprzedaż papierów wartościowych (w tym akcji) to szczególny typ umowy sprzedaży praw majątkowych i wobec tego podlega regulacjom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy czym, jeżeli dokonywana jest za pośrednictwem określonych podmiotów, wymienionych w art. 9 pkt 9 lit. b) ww. ustawy, to korzysta ze zwolnienia z tego podatku.

Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży papierów wartościowych ma miejsce w sytuacji, gdy firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez firmę inwestycyjną w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie.

Reasumując należy stwierdzić, że w sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym we wniosku zastosowanie znajdzie przepis art. 9 pkt 9 lit. b) ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, przedmiotowa transakcja będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.


W odniesieniu natomiast do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie będą wiążące dla organu wydającego interpretację.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj