Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.44.2017.2.AK
z 20 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2017 r. (data wpływu 31 marca 2017 r.) oraz piśmie z dnia 12 maja 2012 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie organu z dnia 4 maja 2017 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.44.2017.1.AK o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków informacyjnych Spółki związanych z wypłatą przez Spółkę środków zgromadzonych przez jednego z małżonków w Pracowniczym Programie Emerytalnym na rzecz byłego współmałżonka w związku z zawarciem umowy małżeńskiej znoszącej współwłasność majątkową - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków informacyjnych Spółki związanych z wypłatą przez Spółkę środków zgromadzonych przez jednego z małżonków w Pracowniczym Programie Emerytalnym na rzecz byłego współmałżonka w związku z zawarciem umowy małżeńskiej znoszącej współwłasność majątkową.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (dalej TFI ) działający na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnym funduszami inwestycyjnymi (j t Dz U z 2014 r. poz. 157 ze zm) prowadzi działalność w zakresie tworzenia i zarządzania funduszami inwestycyjnymi.

TFI prowadzi pracownicze Programy Emerytalne (dalej: „.PPE”). Uczestnikami PPE są osoby fizyczne będące w związku małżeńskim objętym wspólnością majątkową. W niektórych wypadkach małżeństwa kończą się orzeczeniem rozwiązania związku małżeńskiego, co skutkuje także ustaniem wspólności majątkowej. Ponadto zdarza się, że niektóre osoby pozostające w związku małżeńskim zawierają z małżonkami w formie aktu notarialnego umowy majątkowe małżeńskie, które skutkują zniesieniem wspólności majątkowej małżeńskiej i ustanowieniem w to miejsce rozdzielności majątkowej oraz podziałem między małżonkami majątku dorobkowego.

W związku z orzeczeniem sądu o rozwiązaniu związku małżeńskiego bądź zawarciem przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej znoszącej współwłasność majątkową i ustanowieniem rozdzielności majątkowej były współmałżonek (rozwiedziony) lub współmałżonek pozostający w związku małżeńskim ze zniesioną współwłasnością majątkową składają wniosek o wypłatę środków z PPE prowadzonego przez TFI . Do wniosku dołączany jest odpowiednio wyrok sądu o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód oraz umowa o zniesienie współwłasności środków zgromadzonych w PPE lub umowa o zniesieniu współwłasności majątkowej.

Pismem z dnia 4 maja 2017 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.44.2017.1.AK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków wniosku oraz przeformułowania pytania. Pismem z dnia 12 maja 2017 r (data nadania 16 maja 2017 r.) w ustalonym terminie Wnioskodawca uzupełnił braki, co zostało przedstawione poniżej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy na TFI jako prowadzącym PPE ciąży obowiązek sporządzania informacji PIT-8C zgodnie z art. 42a ustawy o PDOF w przypadku podjęcia przez byłego współmałżonka bądź małżonka pozostającego w związku małżeńskim, gdzie zawarto umowę małżeńską znoszącą wspólność majątkową, środków majątkowych zgromadzonych na rachunku PPE byłego lub aktualnego współmałżonka, wchodzących uprzednio w skład majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską, który zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5) ustawy o PDOF, stanowi przychód, który nie podlega opodatkowaniu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia na prowadzącym PPE nie ciąży obowiązek sporządzania informacji PIT-8C, o której mowa w art. 42a ustawy o PDOF. Wypłata środków zgromadzonych na rachunku PPE na rzecz byłego współmałżonka bądź małżonka pozostającego w związku małżeńskim z zawartą umową znoszącą wspólność majątkową powinna być klasyfikowana jako przychód z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej, do których zgodnie art. 2 ust 1 pkt 5) ustawy o PDOF nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód z podziału majątku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a tym samym na TFI jako prowadzącym PPE i wypłacającym środki majątkowe nie ciążą żadne obowiązki płatnika jak również obowiązki informacyjne określone w ustawie o PDOF wobec organów skarbowych.

Należy podkreślić, że przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych nie regulują kwestii podziału środków zgromadzonych na rachunku w PPE w sytuacji ustania/zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej w stosunkach uczestnika PPE a jego małżonką.

Kwestie stosunków majątkowych w małżeństwie reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 788 z póżn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.


Art. 31 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że do majątku wspólnego małżonków należą w szczególności:

  1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
  3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,
  4. kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z póżn. zm.).

Wspólność ustawową charakteryzują dwie podstawowe cechy: jest to wspólność dorobku i wspólność o charakterze łącznym. Z powyższego przepisu wynika również, że wspólność majątkowa małżeńska oparta jest na małżeństwie, jako stosunku prawnym osobistym. Powyższe oznacza, że ustanie małżeństwa, w wyniku np. orzeczenia sądu rozwiązującego małżeństwo, powoduje ustanie z mocy prawa tej wspólności. Wspólność majątkowa małżeńska ustaje ponadto w przypadku zawarcia przez małżonków umowy ją znoszącej i wprowadzającej rozdzielność majątkową, orzeczenia sądu ustanawiającego w miejsce wspólności majątkowej pełną rozdzielność na żądanie jednego z małżonków, orzeczenia separacji małżonków, ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków oraz w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z nich.

W zakresie ewentualnego podziału środków zgromadzonych w PPE należy wskazać, iż zgodnie z art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w sprawach nieunormowanych w artykułach poprzedzających, od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku. Powyższy przepis odsyła m.in. do art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Równocześnie swoje zastosowanie znajdzie tutaj art. 1038 § 2 Kodeksu cywilnego, w myśl którego umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do części spadku. Podział składników majątku, objętego uprzednio wspólnością majątkową małżeńską, następnie zniesioną, może nastąpić albo sądownie albo poprzez zawarcie przez współmałżonków umowy o zniesienie współwłasności w zakresie środków zgromadzonych na rachunku w PPE w trakcie trwania małżeństwa.

Podjęcie przez byłego współmałżonka bądź małżonka pozostającego w związku małżeńskim z zawartą umową znoszącą wspólność majątkową środków majątkowych zgromadzonych na rachunku PPE małżonka, wchodzących uprzednio w skład majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską, nie stanowi w żadnej części przychodu opodatkowanego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, w szczególności przychodu z kapitałów. Pula środków zgromadzonych na rachunku byłego współmałżonka jako uczestnika PPE tworzona była/jest na przestrzeni czasu do momentu orzeczenia sądu o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód bądź zawarcia umowy o zniesieniu wspólności majątkowej małżeńskiej w odniesieniu do tych środków z wynagrodzenia za pracę uzyskiwanego w tym okresie przez współmałżonka i wchodzącego z mocy art. 31 § 2 pkt 1) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku wspólnego małżonków. Pracodawca współmałżonka naliczał składki i potrącał je z opodatkowanego już wynagrodzenia uczestnika PPE, a następnie przekazywał je na rachunek instytucji zarządzającej PPE w terminach wynikających z przepisów prawa oraz umowy zakładowej Należy podkreślić, że wraz z uprawomocnieniem się orzeczenia sądu o rozwodzie czy też zawarcia umowy znoszącej wspólność majątkową część środków pieniężnych zgromadzona na rachunku uczestnika PPE staje się majątkiem odrębnym byłego współmałżonka, który nie ma statusu uczestnika PPE. Ustawa o PPE nie przewiduje takiego przypadku, w związku z tym brak jest regulacji wskazujących na charakter wypłacanych środków pieniężnych należących do osoby, która nie jest uczestnikiem PPE.

Wypłata środków z rachunku byłego współmałżonka uczestnika PPE bądź małżonka uczestnika PPE pozostającego w związku małżeńskim z zawartą umową znoszącą wspólność majątkową następuje na rzecz wnioskodawcy po złożeniu przez niego pisemnej dyspozycji wypłaty, do której dołączany jest wyrok sądu o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód oraz umowa o zniesienie współwłasności środków zgromadzonych w PPE lub odpis notarialnej umowy o zniesienie współwłasności (podział) tych środków w związku ze zniesieniem wspólności majątkowej małżeńskiej.

W tym miejscu należy wskazać, że w myśl art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o PDOF, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Ponadto, ustawa o pracowniczych programach emerytalnych nie reguluje kwestii podziału środków zgromadzonych na rachunku w PPE w sytuacji ustania/zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej w stosunkach uczestnika PPE a jego małżonką.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika zatem, że wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej.

Taki wniosek przedstawiony został w interpretacji indywidualnej sygn. IBPBII/1/415-630/14/ASz wydanej 12 grudnia 2014 r. w podobnej sprawie dotyczącej wypłaty środków finansowych z konta uczestnika PPE na rzecz współmałżonka w sytuacji ustania małżeńskiej wspólności majątkowej.

Przychodem z podziału majątku wspólnego jest wartość otrzymanego przez każdego z małżonków majątku, a także wartość spłat (dopłat) otrzymywanych z tytułu podziału majątku Wartość majątku oraz wartość spłat uzyskanych z tego tytułu przez małżonków nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. To zaś oznacza, że na TFI jako prowadzącym PPE i wypłacającym środki majątkowe należące do osoby niebędącej uczestnikiem PPE nie ciążą także żadne obowiązki płatnika jak również obowiązki informacyjne określone w ustawie o PDOF wobec organów skarbowych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Końcowo - odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego wskazać należy, iż rozstrzygnięcie w niej zawarte dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, podatnika w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Nie stanowi ono materialnego prawa podatkowego i nie ma mocy powszechnie obowiązującej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj