Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/4511-558/15-4/JR
z 22 grudnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2015 r. (data wpływu 14 września 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 grudnia 2015 r. (data wpływu 9 grudnia 2015 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomościach nabytego w spadku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomościach nabytego w spadku.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 27 listopada 2015 r., Nr IPTPB2/4511-558/15-2/JR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ww. ustawy, wystąpił do Wnioskodawcy o usunięcie braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 30 listopada 2015 r., natomiast w dniu 9 grudnia 2015 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 7 grudnia 2015 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Z. z dnia …czerwca 2010 r. Wnioskodawca nabył spadek po swoim ojcu J. S., zmarłym w dniu …stycznia 1983 r. w O., w wysokości 3/16 udziału w masie spadkowej. W skład spadku wchodziła ½ zabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka numer „A”, o obszarze 2,5574 ha, położona w O. W związku z tym, Wnioskodawca nabył 3/32 całości tej nieruchomości.

W dniu …stycznia 2011 r., aktem notarialnym Repetytorium A Nr B/2011, dotyczącym umowy darowizny, Wnioskodawca otrzymał od swojej matki H. W. S. udział w tej samej nieruchomości w wysokości 20/96. W związku z tym, od tego dnia całkowity udział Wnioskodawcy w tej nieruchomości wynosi 29/96 całości tej nieruchomości.

W dniu …kwietnia 2012 r., postanowieniem Sądu Rejonowego w Z., sygn. akt ….. dokonano zniesienia współwłasności tej nieruchomości, w wyniku którego dawna działka o numerze ewidencyjnym „A” została podzielona na 23 działki. W wyniku zniesienia tej współwłasności Wnioskodawca został właścicielem działek o numerach: A/1, A/2, A/7, A/11, A/18.

W dniu …sierpnia 2013 r., Wnioskodawca dokonał sprzedaży jednej z działek o numerze ewidencyjnym A/2 za kwotę 40 120 zł, natomiast w dniu …października 2014 r. Wnioskodawca sprzedał kolejną działkę o numerze ewidencyjnym A/11 za kwotę 50 000 zł.

Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku wskazał, że wartość działek otrzymanych w wyniku zniesienia współwłasności odpowiada udziałowi w nieruchomości przed jej zniesieniem.

Zniesienie współwłasności było nieodpłatne i polegało wyłącznie na podziale działek pomiędzy współwłaścicielami. Każdy ze współwłaścicieli otrzymał taką ilość działek, jaka odpowiadała wielkości jego udziałowi w całości nieruchomości.

Odpłatne zbycie działek A/2 oraz A/11 nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy odpłatne zbycie działek nr A/2 i nr A/11 w takiej części (31%) w jakiej zostały nabyte w drodze spadku po zmarłym w 1983 r. ojcu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku), na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (oraz nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej).

Część nieruchomości została nabyta w formie spadku po zmarłym ojcu w 1983 r. W związku z powyższym odpłatne zbycie działek nr A/2 i nr A/11 w tej części (proporcji), która została nabyta w formie spadku po ojcu nie podlega opodatkowaniu, gdyż zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. Udział niepodlegający opodatkowaniu to 9/96, czyli 31%.

W związku z tym odpłatne zbycie działek nr A/2 i nr A/11 w wysokości odpowiadającej 31 % ceny sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W związku z tym, dla określenia skutków podatkowych tego typu transakcji istotne jest ustalenie daty, od jakiej należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., Nr 121, z późn. zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów ustawy. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy.

W myśl art. 211 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Jeżeli w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego. Nie zmienia tego fakt, że zniesienia współwłasności dokonuje się bez spłat i dopłat. Zatem, jeżeli przy dokonaniu zniesienia współwłasności wystąpiło przysporzenie majątku ponad udział posiadany przed zniesieniem współwłasności oznacza to, że dla udziału w nieruchomości nabytego w drodze zniesienia współwłasności dniem nabycia będzie dzień, w którym nastąpiło zniesienie współwłasności. W konsekwencji należny jest podatek dochodowy z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, jednakże należny jest nie od całości osiągniętego przychodu, lecz od nadwyżki ponad posiadany udział.

Tak więc co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia wówczas, gdy w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje nieruchomość (udział w nieruchomości), która po dokonanym podziale przekracza udział jaki pierwotnie podatnikowi przysługiwał. Dla celów podatku dochodowego bieg terminu pięcioletniego dla części udziału w nieruchomości, ponad udział we współwłasności należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w drodze zniesienia współwłasności. Jeżeli natomiast w wyniku zniesienia współwłasności udział się nie zwiększa, wówczas datą nabycia nieruchomości (udziału w nieruchomości) jest data pierwotnego nabycia udziału w nieruchomości, a nie data zniesienia współwłasności.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył spadek po ojcu zmarłym w dniu …stycznia 1983 r., w wysokości 3/16 udziału w masie spadkowej. W skład spadku wchodziła ½ zabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka numer „A”, o obszarze 2,5574 ha. W związku z tym Wnioskodawca nabył 3/32 całości tej nieruchomości.

W dniu …stycznia 2011 r., aktem notarialnym dotyczącym umowy darowizny, Wnioskodawca otrzymał od matki udział w tej samej nieruchomości w wysokości 20/96. W związku z tym, od tego dnia całkowity udział Wnioskodawcy w tej nieruchomości wynosi 29/96 całości tej nieruchomości.

W dniu …kwietnia 2012 r., postanowieniem Sądu dokonano zniesienia współwłasności tej nieruchomości, w wyniku którego dawna działka o numerze ewidencyjnym „A” została podzielona na 23 działki. W wyniku zniesienia tej współwłasności Wnioskodawca został właścicielem działek o numerach: A/1, A/2, A/7, A/11, A/18.

W dniu …sierpnia 2013 r., Wnioskodawca dokonał sprzedaży jednej z działek o numerze ewidencyjnym A/2, natomiast w dniu …października 2014 r. Wnioskodawca sprzedał kolejną działkę o numerze ewidencyjnym A/11.

Według Wnioskodawcy, wartość działek otrzymanych w wyniku zniesienia współwłasności odpowiada udziałowi w nieruchomości przed jej zniesieniem.

Zniesienie współwłasności było nieodpłatne i polegało wyłącznie na podziale działek pomiędzy współwłaścicielami. Każdy ze współwłaścicieli otrzymał taką ilość działek, jaka odpowiadała wielkości jego udziałowi w całości nieruchomości.

Odpłatne zbycie działek nr A/2 oraz nr A/11 nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że skoro zniesienie współwłasności było ekwiwalentne w naturze, nie towarzyszyły mu spłaty i dopłaty, a wartość otrzymanych w wyniku zniesienia własności działek mieściła się w udziale, jaki przysługiwał Wnioskodawcy przed dokonania tej czynności, to stwierdzić należy, że Wnioskodawca ww. działki nabył:

  • w udziale 3/32 w dacie śmierci ojca, czyli w 1983 r. oraz
  • w udziale 20/96 w dacie darowizny od matki, czyli w 2011 r.

Wobec powyższego sprzedaż w dniu …sierpnia 2013 r., udziału nabytego w spadku w działce o numerze A/2, oraz w dniu …października 2014 r., udziału nabytego w spadku w działce o numerze A/11 nie spowodowała powstania przychodu z odpłatnego zbycia, albowiem udział w tych działkach został zbyty po upływie okresu wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą udziału w ww. nieruchomościach nabytego w spadku po ojcu.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie w zakresie wynikającym z postawionego pytania dotyczącego opodatkowania sprzedaży w 2013 r. i w 2014 r. udziału w nieruchomościach nabytego w spadku po ojcu i nie odnosi się do zasad opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży udziału w tych nieruchomościach nabytego w drodze darowizny od matki.

Podkreślić należy, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) i postawionym pytaniem. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku stanem faktycznym (opisu zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj