Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB4.4511.1233.2016.1.GF
z 31 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2016 r. (data wpływu 2 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zwrotu nakładów poniesionych na nieruchomość wspólną –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zwrotu nakładów poniesionych na nieruchomość wspólną.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości i przysługuje mu udział 1/2 w prawie własności nieruchomości. Jest to nieruchomość gruntowa zabudowana domem letniskowym.


Budowa domu letniskowego została ukończona w 2005 roku.


W 2006 roku dom letniskowy zostały rozbudowany (dobudowano garaż). Nieruchomość niestanowi miejsca zamieszkania Wnioskodawcy.


Wnioskodawca jako współwłaściciel ponosił nakłady na wspólną nieruchomość, które były związane z:

  • doprowadzeniem sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej do nieruchomości,
  • budową oraz rozbudową domu letniskowego na nieruchomości.


W myśl art. 207 kodeksu cywilnego, współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary na rzecz wspólną w stosunku do wielkości udziałów. Jako, że nieruchomość jest rzeczą wspólną dwóch współwłaścicieli, których udziały są równe, każdy ze współwłaścicieli ma obowiązek partycypowania w nakładach i ciężarach w takim samym stopniu.

W związku z tym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do otrzymania zwrotu 1/2 nakładów poniesionych przez Wnioskodawcę na opisaną powyżej nieruchomość Wnioskodawca oraz współwłaściciel nieruchomości zamierzają dokonać następującej czynności:

  • Wnioskodawca nabędzie od współwłaściciela udział 1/2 w prawie własności opisanej powyżej nieruchomości z obowiązkiem spłaty na rzecz współwłaściciela wartości nabywanego przez Wnioskodawcę udziału,
  • wartość 1/2 poniesionych przez Wnioskodawcę nakładów na opisaną powyżej nieruchomość, do której zwrotu na rzecz Wnioskodawcy jest zobowiązany współwłaściciel, zostanie potrącona z kwotą spłaty za udział 1/2 w prawie własności nieruchomości, do której zapłaty na rzecz współwłaściciela będzie zobowiązany Wnioskodawca w związku z nabyciem udziału współwłaściciela w wyniku zniesienia współwłasności.

W rezultacie Wnioskodawca nabędzie udział 1/2 w prawie własności nieruchomości oraz jednocześnie wartość 1/2 poniesionych przez Wnioskodawcę nakładów na nieruchomość, do której zwrotu na rzecz Wnioskodawcy jest zobowiązany współwłaściciel, zostanie skompensowana z przypadającą współwłaścicielowi kwotą spłaty za udział w prawie własności nabywany przez Wnioskodawcę. Pozostała różnica pomiędzy wartością udziału a wartością nakładów zostanie odpowiednio zapłacona w gotówce albo przelewem przez stronę zobowiązaną w do zapłaty różnicy, zgodnie z ustaleniami stron.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę od współwłaściciela zwrotu nakładów poniesionych przez Wnioskodawcę na opisaną powyżej nieruchomość wspólną - polegające na tym, że wartość 1/2 poniesionych przez Wnioskodawcę nakładów na opisaną powyżej nieruchomość wspólną, do której zwrotu na rzecz Wnioskodawcy jest zobowiązany współwłaściciel, zostanie potrącona z kwotą spłaty za udział 1/2 w prawie własności nieruchomości, do której zapłaty na rzecz współwłaściciela będzie zobowiązany Wnioskodawca w związku z nabyciem udziału współwłaściciela w wyniku zniesienia współwłasności - będzie stanowiło przychód dla Wnioskodawcy w świetle art. 10 ust. 1 pkt 9) ustawy 0 podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy:


W ocenie Wnioskodawcy otrzymanie przez Wnioskodawcę od współwłaściciela zwrotu nakładów poniesionych przez Wnioskodawcę na opisaną powyżej nieruchomość wspólną - polegające na tym, że wartość 1/2 poniesionych przez Wnioskodawcę nakładów na opisaną powyżej nieruchomość wspólną, do której zwrotu na rzecz Wnioskodawcy jest zobowiązany współwłaściciel, zostanie potrącona z kwotą spłaty za udział 1/2 w prawie własności nieruchomości, do której zapłaty na rzecz współwłaściciela będzie zobowiązany Wnioskodawca w związku z nabyciem udziału współwłaściciela w wyniku zniesienia współwłasności –nie będzie stanowiło przychodu dla Wnioskodawcy w świetle art. 10 ust. 1 pkt 9) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w opisanym powyżej stanie faktycznym nie mamy do czynienia z powstaniem przysporzenia majątkowego po stronie Wnioskodawcy.

O przychodzie podatkowym „z innych źródeł”, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9) ustawy, należy mówić w przypadku, gdy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.


Taki pogląd wyrażono również m.in. w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5października 2015 roku – Nr IPPB4/4511-861/15-2/JK, w której stwierdzono: „zatem o przychodzie można mówić wtedy, gdy ma on charakter trwałego przysporzenia majątkowego, tj. konkretny wymiar finansowy. Wobec tego do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się kwot uzyskanych z tytułu różnego rodzaju zwrotów nakładów własnych poczynionych za inny podmiot, pod warunkiem, że ów zwrot rzeczywiście odpowiada kwocie uprzednio poniesionych nakładów”. Podobny pogląd wyrażono również winterpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 grudnia 2010 r. Nr ITPB1/415-928/10/AD.


Okoliczność, że w zamierzonym stanie faktycznym dojdzie do potrącenia kwoty zwracanych nakładów, nie ma znaczenia dla przedmiotowej sprawy - ponieważ potrącenie (art. 498 inastępne kodeksu cywilnego) jest jedynie sposobem wykonania zobowiązania (sposobem zapłaty) i samo w sobie nie wpływa ono na kwalifikację prawną czynności. Gdyby bowiem niedoszło do potrącenia, to doszłoby do zapłaty nakładów na rzecz podatnika w inny sposób (gotówką albo przelewem).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy zostały określone źródła przychodów, gdzie między innymi wymienia się: inne źródła.


Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 20 ust. 1 wyżej powołanej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania „w szczególności”, wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. Katalog przychodów zaliczanych do innych źródeł nie stanowi katalogu zamkniętego, zawiera bowiem jedynie przykładowe wskazanie przychodów zaliczanych do tego źródła. Zatem o przychodzie można mówić wtedy, gdy ma on charakter trwałego przysporzenia majątkowego, tj. ma konkretny wymiar finansowy, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Tak więc podstawą uzyskania przychodów z innych źródeł mogą być tylko takie czynności, w wyniku których następuje po stronie osoby fizycznej przysporzenie majątkowe.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega zatem dochód uzyskiwany w wyniku określonych czynności faktycznych i prawnych, w następstwie których mamy do czynienia z przyrostem mienia, osiągniętym przysporzeniem majątkowym mającym konkretny wymiar finansowy.

Wobec tego do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się kwot uzyskanych z tytułu różnego rodzaju zwrotów nakładów własnych poczynionych za inny podmiot, pod warunkiem, że ów zwrot rzeczywiście odpowiada kwocie uprzednio poniesionych nakładów.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jako współwłaściciel ponosił nakłady na wspólną nieruchomość, które były związane z doprowadzeniem sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej do nieruchomości oraz budową oraz rozbudową domu letniskowego na nieruchomości. W związku z tym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do otrzymania zwrotu 1/2 nakładów poniesionych przez Wnioskodawcę na opisaną powyżej nieruchomość Wnioskodawca oraz współwłaściciel nieruchomości zamierzają dokonać następującej czynności:

  • Wnioskodawca nabędzie od współwłaściciela udział 1/2 w prawie własności opisanej powyżej nieruchomości z obowiązkiem spłaty na rzecz współwłaściciela wartości nabywanego przez Wnioskodawcę udziału,
  • wartość 1/2 poniesionych przez Wnioskodawcę nakładów na opisaną powyżej nieruchomość, do której zwrotu na rzecz Wnioskodawcy jest zobowiązany współwłaściciel, zostanie potrącona z kwotą spłaty za udział 1/2 w prawie własności nieruchomości, do której zapłaty na rzecz współwłaściciela będzie zobowiązany Wnioskodawca w związku z nabyciem udziału współwłaściciela w wyniku zniesienia współwłasności.

W rezultacie Wnioskodawca nabędzie udział 1/2 w prawie własności nieruchomości oraz jednocześnie wartość 1/2 poniesionych przez Wnioskodawcę nakładów na nieruchomość, do której zwrotu na rzecz Wnioskodawcy jest zobowiązany współwłaściciel, zostanie skompensowana z przypadającą współwłaścicielowi kwotą spłaty za udział w prawie własności nabywany przez Wnioskodawcę. Pozostała różnica pomiędzy wartością udziału a wartością nakładów zostanie odpowiednio zapłacona w gotówce albo przelewem przez stronę zobowiązaną w do zapłaty różnicy, zgodnie z ustaleniami stron.

Biorąc więc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że otrzymanie przez Wnioskodawcę odwspółwłaściciela zwrotu nakładów poniesionych przez Wnioskodawcę na opisaną powyżej nieruchomość wspólną - polegające na tym, że wartość 1/2 poniesionych przez Wnioskodawcę nakładów na opisaną powyżej nieruchomość wspólną, do której zwrotu na rzecz Wnioskodawcy jest zobowiązany współwłaściciel, zostanie potrącona z kwotą spłaty za udział 1/2 w prawie własności nieruchomości, do której zapłaty na rzecz współwłaściciela będzie zobowiązany Wnioskodawca w związku z nabyciem udziału współwłaściciela w wyniku zniesienia współwłasności –nie będzie stanowiło przychodu dla Wnioskodawcy w świetle art. 10 ust. 1 pkt 9) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w opisanym powyżej stanie faktycznym nie mamy do czynienia z powstaniem przysporzenia majątkowego po stronie Wnioskodawcy.


Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę istanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art.52 § 3 ustawy z dnia 30sierpnia2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul.1Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj