Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.17.2017.1.AK
z 16 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2017 r. (data wpływu 6 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z wykończeniem budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z wykończeniem budynku mieszkalnego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


W dniu 15.11.2013 r. Wnioskodawca wraz z małżonką zawarli jako Kupujący umowę przedwstępną sprzedaży z małżeństwem Dariusz i Julita K. (Sprzedający). Przedmiotem umowy było nabycie przez Wnioskodawcę z małżonką zabudowanej działki gruntu 221/5 (grunt oraz dom jednorodzinny wolnostojący w stanie deweloperskim). W omawianej umowie przedwstępnej z dnia 15.11.2013 r. Strony oświadczyły, że zobowiązują się w terminie do dnia 28 lutego 2014 roku zawrzeć umowę sprzedaży, na podstawie której małżonkowie Dariusz i Julita K. sprzedadzą Wnioskodawcy i jego małżonce omawianą nieruchomość - działka oraz dom. Również w omawianej umowie przedwstępnej znalazł się zapis, że wydanie Kupującym przedmiotowej nieruchomości nastąpi w terminie do dnia 20 listopada 2013 roku, po zapłaceniu przez Kupujących zadatku oraz zaliczki. Zadatek i zaliczka zostały zapłacone Sprzedającemu w dniu 18.11.2013. Ponadto, Sprzedający w umowie przedwstępnej sprzedaży wyrazili zgodę na wykonywanie przez Kupujących prac wykończeniowych w budynku, na koszt i ryzyko Kupujących. Natomiast Wnioskodawca z małżonką oświadczyli, że w przypadku nie zawarcia umowy przyrzeczonej z powodu okoliczności, za które odpowiada Kupujący, Kupujacy nie będzie zgłaszać roszczeń z tytuły poniesionych nakładów na wykonanie robót wykończeniowych. Dodatkowo w dniu 20.11.2013 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Sprzedającym został sporządzony i podpisany protokół zdawczo-odbiorczy (druk ...) z przekazaniem instalacji gazowej, licznika oraz zaznaczeniem, że w tym dniu tzn. 20.11.2013 r. doszło do przekazania mi nieruchomości. Do końca 2013 roku zostały przez Wnioskodawcę i małżonkę poniesione nakłady, udokumentowane fakturami VAT, na zakup materiałów koniecznych do przeprowadzenia remontu, między innymi takich jak: płytki ceramiczne, podłoga deski, drzwi wewnętrzne, kleje, artykuły sanitarne itd. Prace remontowo-wykończeniowe trwały od końca listopada 2013 roku. W dniu 25.02.2014 r. pomiędzy Wnioskodawcą i małżonką z jednej strony oraz Sprzedającymi Dariuszem i Julitą K. z drugiej strony doszło do zawarcia umowy sprzedaży omawianej nieruchomości działka wraz z domem jednorodzinnym.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w sytuacji przedstawionej we wniosku zostały spełnione warunki, o których mowa art. 4 ust. 2 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym uprawniające Wnioskodawcę do uzyskania zwrotu części VAT za zakup materiałów budowlanych?


Zdaniem Wnioskodawcy, zawarta w dniu 15 listopada 2013 roku, pomiędzy Wnioskodawcą i jego małżonką z jednej strony (Kupujący) oraz małżeństwem Dariusz i Julita K. (Sprzedający) z drugiej strony, przedwstępna umowa sprzedaży zawarta w formie aktu notarialnego, a następnie przekazanie nam domu do wykończenia we własnym zakresie na mocy wymienionej umowy przedstępnej dały tytuł prawny nam jako stronie tej umowy do lokalu mieszkalnego, zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy o zwrocie osobom r fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zostały spełnione wszystkie warunki przewidziane i warunkujące wydanie nieruchomości zawarte w umowie przedwstępnej jak to wpłacenie zaliczki oraz zadatku. Jednocześnie Sprzedający wyrazili zgodę aby Kupujący najpóźniej od 20.11.2013 r. na własny rachunek dokonywali prac remontowych. Ponadto, 20.11.2013 r. został podpisany pomiędzy Wnioskodawcą a Sprzedającym protokół zdawczo-odbiorczy potwierdzający przekazanie nieruchomości.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym:


Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi do końca 2013 roku. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków - jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.


Zgodnie z art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. Ustawy:

  1. Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust.1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
  2. Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:
    1. prawo do dysponowania nieruchomością na ceie budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;
    2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. -Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.


Z treści powołanych wyżej przepisów wynika jednoznacznie, iż prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków związanych z nabyciem materiałów budowlanych przysługuje m.in. pod warunkiem, że osoba fizyczna poniosła wydatki na realizację określonych w ustawie inwestycji budowlanych (mieszkaniowych), oraz posiada prawo do dysponowania nieruchomością na ceie budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3, oraz faktury, które potwierdzają poniesienie wydatków i są wystawione na osobę fizyczną ubiegającą się o zwrot.

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane zgodnie z art. 3 pkt 11 definiuje prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jako tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.

W konsekwencji, w przypadku inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę nie jest wymagany wyłącznie tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych, lecz każdy inny z którego wynika prawo osoby fizycznej do korzystania z budynku (lokalu) mieszkalnego. Może nim być np. stosowny zapis w umowie przedwstępnej o zgodzie stron na przekazanie nieruchomości po spełnieniu określonych warunków (zapłata zaliczki oraz zadatku). Dodatkowo prawo do dysponowania nieruchomością potwierdza podpisany protokół zdawczo-odbiorczy, w którym zaznaczono ze przekazanie nieruchomości Kupującemu nastąpiło z dniem 20.11.2013.

Zaznaczyć należy, iż przepisy nie precyzują definicji „tytułu prawnego", zatem na uwagę zasługuje linia orzecznictwa NSA, zgodnie z którą za tytuł prawny uważa się: akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego, umowę najmu, podnajmu lub dzierżawy, przydział lokalu (decyzja), umowę użyczenia, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, Z powyższej linii wynika, że za „inny stosunek zobowiązaniowy" można uznać także umowę przedwstępną. W naszym przypadku umowa przedwstępna dodatkowo miała zapis o wydaniu nieruchomości Kupującemu jeszcze w roku 2013, zatem przed podpisaniem umowy przyrzeczonej. Dodatkowo fakt wydania nam nieruchomości potwierdza podpisany w dniu 20.11.2013 r. protokół zdawczo-odbiorczy. Zatem od dnia 20.11.2013 r. posiadaliśmy wraz z małżonką tytuł prawny do omawianej nieruchomości, co daje mi prawo do ubiegania się o zwrot części kosztów poniesionych na remont lub budowę.

Na takie rozumienie tytułu prawnego do budynku (lokalu) mieszkalnego - którego remont nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę - pozwala, poza wymienionym brakiem definicji tego pojęcia w ustawie, również jego dotychczasowe stosowanie dla potrzeb ulgi remontowo-modernizacyjnej, jaka w latach 1992-2005 funkcjonowała w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnym – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj