Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.45.2017.1.JKT
z 25 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 kwietnia 2017 r. (data wpływu 11 kwietnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości stosowania podwyższonej stawki amortyzacyjnej dla wybranych środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2017 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości stosowania podwyższonej stawki amortyzacyjnej dla wybranych środków trwałych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Spółka B działa jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową (dalej: „PGK” lub „Wnioskodawca”), w zakresie obowiązków wynikających z ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) oraz z przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), (dalej: „Spółka Reprezentująca PGK”).

W zgodzie z art. 1a ust. 1 i 2 Ustawy o CIT, PGK została utworzona przez powiązane kapitałowo spółki prawa handlowego:

  • A, (…) G, oraz
  • H (dalej: „Spółka Dominująca PGK”) posiadającą min. 95% w ww. spółkach (dalej: „Spółki Zależne PGK”).

Spółka Dominująca PGK, Spółka Reprezentująca PGK oraz Spółki Zależne PGK będą dalej łącznie zwane „Spółkami PGK”.

Umowa o utworzeniu PGK została zawarta przez Spółkę Dominującą PGK oraz Spółki Zależne PGK w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych. Na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez PGK, Spółka Reprezentująca PGK zgłosiła tę umowę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który wydał decyzję o rejestracji umowy o utworzeniu PGK i nadał jej numer identyfikacji podatkowej.

W chwili zawarcia ww. umowy o utworzeniu PGK oraz w całym okresie jej funkcjonowania, podmioty z Grupy spełniały i będą spełniać wszystkie wymogi warunkujące utworzenie oraz utrzymanie statusu PGK, o których mowa w art. la ust. 2 ustawy o CIT.

Spółki PGK są zasadniczo producentami i dystrybutorami produktów leczniczych w Polsce jak również poza granicami kraju. Podstawowa działalność operacyjna Spółek PGK sprowadza się do wytwarzania i obrotu produktami leczniczymi. Żadna ze Spółek PGK nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Spółki PGK prowadzą prace badawczo-rozwojowe, w tym laboratoryjne. W związku z tym, Spółka nabywa różne specjalistyczne, nowoczesne środki trwałe („ŚT”), takie jak:

  1. EasyMax - stacja robocza do syntez wyposażona w kompaktowy termostat półprzewodnikowy pozwalający kontrolować temperaturę w zakresie od -40°C do 180°C. Urządzenie gromadzi i przetwarza dane, które można poddawać ocenie i prezentować w postaci raportów. Dodatkowo wyposażone w spektroskop podczerwieni IR 15, przy pomocy którego można kontrolować przebieg procesów w trakcie ich trwania,
  2. Dygestorium półtechniczne wykorzystane do pracy z agresywnymi substancjami takimi jak stężone kwasy (HCI, H2SO4) i zasady (NaOH, KOH) w znacznych ilościach (do 15 litrów),
  3. Reaktor przepływowy,
  4. Wyparki obrotowe,
  5. Pompy próżniowe,
  6. Czytnik płytek z możliwością odczytu testów FP i HTRF,
  7. Analizator DVS Advantage 2,
  8. Skaningowy mikroskop elektronowy EVO LS 25,
  9. Mikroskop Raman/Spektometr,
  10. Łaźnia do badań uwalniania.

Ww. ŚT zostały sklasyfikowane przez Spółkę jako:

  • Maszyny i urządzenia, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe (grupa 4-6 KŚT),
  • Pozostała aparatura badawcza (grupa 8 KŚT),

Na ww. ŚT przeprowadzane są różnego rodzaju testy, badania, próby, doświadczenia chemiczne.

Ponadto, Spółki PGK posiadają ŚT (maszyny i urządzenia), które używane są w pomieszczeniach charakteryzujących się środowiskiem zasadowym lub kwasowym.

Spółki PGK amortyzują ww. ŚT metodą liniową (art. 16h Ustawy o CIT). Ponadto, Spółki PGK będą w przyszłości nabywały różne specjalistyczne, nowoczesne środki trwałe.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółki PGK mają oraz będą miały w przyszłości prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych:
    • o współczynnik nieprzekraczający 2,0 dla maszyn i urządzeń, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT,
    • o współczynnik 2,0 dla pozostałej aparatury naukowo-badawczej lub doświadczalno- produkcyjnej (grupa 8 KŚT)
    począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki takie zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku
  2. Czy Spółki PGK mają oraz będą miały w przyszłości prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych o współczynnik nieprzekraczający 1,4 dla maszyn i urządzeń używanych w środowisku zasadowym lub kwasowym?

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Spółki PGK maja oraz będą miały w przyszłości prawo podwyższyć amortyzację:
    • o współczynnik nieprzekraczający 2,0 dla maszyn i urządzeń, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT,
    • o współczynnik 2,0 dla pozostałej aparatury naukowo-badawczej lub doświadczalno- produkcyjnej (grupa 8 KŚT)
- począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki takie zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
b. Spółki PGK mają oraz będą miały prawo w przyszłości do podwyższenia stawek amortyzacyjnych o współczynnik nieprzekraczający 1,4 dla maszyn i urządzeń używanych w środowisku zasadowym lub kwasowym.

A. Odpisy amortyzacyjne jako koszt uzyskania przychodów

  1. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W przypadku środków trwałych, kosztem są odpisy amortyzacyjne (art. 15 ust. 6 ustawy o CIT).
  2. Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
    1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
    2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
    3. inne przedmioty
    - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
  3. Na mocy art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
  4. W myśl art. 16h ust. 2 ustawy o CIT, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.
  5. Zgodnie z art. 16i ust. 1 ustawy o CIT, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.
  6. Ustawa o CIT pozwala w określonych sytuacjach podwyższyć stawki wynikające z Wykazu stawek amortyzacyjnych (art. 16i ust. 2 ustawy o CIT).

B. Maszyny i urządzenia poddane szybkiemu postępowi technicznemu

  1. Zgodnie z art. 16i ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, podatnicy mogą stawki podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższać dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT, wydanej na podstawie odrębnych przepisów, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.
  2. Zgodnie z art. 16i ust. 7 ustawy o CIT, wyjaśnienia dotyczące warunków używania budynków i budowli, określenia szczególnej sprawności technicznej maszyn, urządzeń i środków transportu oraz maszyn i urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, o których mowa w ust. 2, zawarte są w objaśnieniach do Wykazu stawek amortyzacyjnych.
  3. Punkt 4 Objaśnień do Załącznika Nr 1 do ustawy o CIT - Wykaz Rocznych Stawek Amortyzacyjnych, wskazuje natomiast dwie kategorie ŚT, które uznawane są za poddane szybkiemu postępowi technicznemu w rozumieniu ustawy o CIT, tj:
    1. maszyny, urządzenia i aparatura, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki,
    2. pozostała aparatura naukowo-badawcza i doświadczalno-produkcyjna.
  4. Przyśpieszonej amortyzacji podlegać zatem mogą następujące ŚT:
    1. Maszyny i urządzenia należące do jednej z następujących grup KŚT: 4-6 lub 8 będące jednocześnie aparaturą naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną, lub
    2. Maszyny i urządzenia należące do jednej z następujących grup KŚT: 4-6 lub 8 posiadające układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, dla których Spółki PGK muszą ocenić czy wykorzystują one najnowsze zdobycze techniki podczas spełniania założonych dla nich funkcji.
  5. W związku z tym, w sytuacji, gdy ŚT w Spółkach PGK należą do kategorii wymienionej w punkcie d) 1 lub 2 - Spółki PGK mogą oraz będą mogły w przyszłości stosować przyśpieszoną amortyzację.

C. Maszyny i urządzenia używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej

  1. Zgodnie z art. 16i ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT, dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, podatnicy mogą podane w Wykazie stawki amortyzacyjne podwyższać przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4.
  2. Jednocześnie, nie zostało sprecyzowane, co należy rozumieć pod pojęciem bardziej intensywnego używania w stosunku do warunków normalnych.
  3. Zdaniem Wnioskodawcy, środowisko zasadowe lub kwasowe w pomieszczeniach, w których znajdują się ŚT jest odmienne od warunków przeciętnie panujących poprzez fakt, że m.in.:
    • opary żrących gazowych HCl, NO2, SO3 czy NH3 mają kontakt z metalowymi częściami maszyn, przez co powodują ich szybką korozję,
    • niektóre urządzenia mają wbudowany system monitorowania i kontroli przepływu powietrza, który to system narażony na działanie żrących oparów ulega częstym awariom.
  4. Ze względu na charakterystykę, wymagania branży oraz specyfikę produktów Spółek PGK niezbędne jest używanie ŚT w szczególnych warunkach. Zatem, Spółki PGK mają oraz będą miały w przyszłości prawo podwyższyć stawki podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,4 w stosunku do maszyn i urządzeń używanych w takim środowisku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj