Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/4511-291/16-2/MS1
z 22 kwietnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2016 r. (data wpływu 22 lutego 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 22 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Do dnia 30 listopada 2015 r. Wnioskodawca był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w M. (dalej: M.). Z dniem 1 grudnia 2015 r. wygasł stosunek pracy Wnioskodawcy z M., w tym samym dniu Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą pod nazwą S.... Zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: CEIDG) przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności jest:

  • sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń,
  • produkcja konstrukcji metalowych i ich części,
  • pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami,
  • działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne.

W zgłoszeniu rejestracyjnym CEIDG-1 Wnioskodawca podał, że podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie rozliczał na zasadach ogólnych.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 1 grudnia 2015 r. Wnioskodawca zawarł z M. umowę o świadczenie usług. Zgodnie z ww. umową, świadczy na rzecz M. usługi doradcze ds. rozwoju biznesu i zarządzania oraz usługi marketingowe i pośrednictwa w sprzedaży. W szczególności do obowiązków Wnioskodawcy należy:

  • całość marketingu oraz sprzedaży,
  • opracowywanie materiałów reklamowych (strona www, wizytówki, foldery),
  • budowa arkuszy kalkulacyjnych do ofert,
  • ofertowanie,
  • wysyłka pocztowa folderów,
  • poszukiwanie nowych rynków, klientów i poddostawców,
  • koncepcyjne opracowywanie nowych produktów, usług,
  • negocjacje handlowe,
  • uzgodnienia techniczne,
  • weryfikacja treści umów, potwierdzanie zamówień, podpisywanie umów,
  • opracowanie arkuszy kalkulacyjnych do budżetów kontraktów,
  • uzgodnienia techniczne z instytucjami zewnętrznymi (np. ubezpieczyciele, jednostki certyfikujące),
  • wsparcie pracy biura w C.,
  • wsparcie pracy biura projektowego w W.,
  • reprezentacja firmy.

Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w grudniu 2015 r. Wnioskodawca wystawił pierwszą fakturę sprzedaży na rzecz M., w grudniu otrzymał również płatność z tytułu tej faktury.


W dniu 8 stycznia 2016 r. Wnioskodawca złożył wniosek o zmianę wpisu w CEIDG. Zmiana dotyczyła zmiany formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z zasad ogólnych na podatek liniowy. Ponadto, w dniu 11 stycznia 2016 r. Wnioskodawca nadał w placówce pocztowej pisemny wniosek o zmianę sposobu opodatkowania w 2016 r. dochodów z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na podatek liniowy, adresowany do właściwego dla Wnioskodawcy urzędu skarbowego. Wniosek wpłynął do urzędu w dniu 13 stycznia 2016 r.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy przychody uzyskane w 2016 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z tytułu usług świadczonych na rzecz byłego pracodawcy mogą być opodatkowane podatkiem liniowym, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy.


Zdaniem Wnioskodawcy przychody uzyskane w 2016 r. w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej z tytułu usług świadczonych na rzecz byłego pracodawcy mogą być opodatkowane podatkiem liniowym, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Powyższy warunek został przez Wnioskodawcę spełniony, gdyż w dniu 8 stycznia 2016 r. złożył wniosek o zmianę wpisu w CEIDG. Zmiana dotyczyła zmiany formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z zasad ogólnych na podatek liniowy. Ponadto, w dniu 11 stycznia 2016 r. Wnioskodawca nadał w placówce pocztowej pisemny wniosek o zmianę sposobu opodatkowania w 2016 r. dochodów z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej na podatek liniowy, adresowany do właściwego dla Wnioskodawcy urzędu skarbowego. Wniosek wpłynął do urzędu w dniu 13 stycznia 2016 r.


W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. (uchylony),
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W opinii Wnioskodawcy w przedstawionym przez niego stanie faktycznym w 2016 r. nie zaistniała żadna z negatywnych przesłanek wymieniona w art. 9a ust. 3 ww. ustawy, która skutkowałaby wyłączeniem możliwości opodatkowania w 2016 r. podatkiem liniowym. Przede wszystkim w przypadku osób fizycznych pod pojęciem roku podatkowego rozumiemy rok kalendarzowy. Oznacza to, ze ww. przepis w obecnym stanie prawnym odnosi się tylko i wyłącznie do obecnego roku podatkowego. W związku z tym, że stosunek pracy Wnioskodawcy wygasł z dniem 1 grudnia 2015 r., w 2016 roku nie wystąpi sytuacja, w której Wnioskodawca uzyska z działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym 2016 w ramach stosunku pracy. Od dnia 1 grudnia 2015 r. Wnioskodawca nie świadczy żadnych usług na rzecz byłego pracodawcy w ramach umowy o pracę.

Opodatkowanie podatkiem liniowym przychodów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej na rzecz M. nie przysługiwało Wnioskodawcy w 2015 r., gdyż w tym roku Wnioskodawca wykonywał usługi na rzecz M. zarówno w ramach stosunku pracy, jak i w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W związku z tym w 2015 roku nie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w 2016 roku nie wystąpiły żadne przesłanki, uniemożliwiające Wnioskodawcy opodatkowanie przychodów z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej podatkiem liniowym.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach Ministra Finansów. Przykładowo w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 kwietnia 2011 r. sygn. ITPB1/415-100/11/RR, w której Organ stwierdził, że: „zasadniczą dla sprawy jest zatem ocena, co oznacza pojęcie "wykonywał w roku podatkowym" użyte przez ustawodawcę w art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy podatkowej. Biorąc pod uwagę istotę tego przepisu i cel jego wprowadzenia a przede wszystkim cel dokonania zmiany art. 9a ust. 3 z dniem 20 maja 2010 r., na mocy której wykreślono art. 9a ust. 3 pkt 1 (który stawiał dodatkowe ograniczenie wykonywania czynności podobnych, także w roku poprzedzającym), dojść należy do wniosku, że ustawa wyłącza opodatkowanie podatkiem liniowym tylko w sytuacji, w której w tym samym roku podatkowym podatnik wykonuje (lub wykonywał) na rzecz tego samego podmiotu czynności podobne w ramach stosunku pracy i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
    W sytuacji, którą opisał Wnioskodawca, istotną jest data zakończenia stosunku pracy, który wygasł jeszcze w poprzednim roku podatkowym. Czynności kierownika budowy w oparciu o stosunek pracy na rzecz byłego pracodawcy Wnioskodawca wykonywał zatem w poprzednim roku podatkowym. W przypadku osiągnięcia w roku 2011 przychodów za wykonywanie na rzecz byłego pracodawcy tych samych czynności w ramach działalności gospodarczej podatnik nie straci prawa do opodatkowania podatkiem liniowym. W sytuacji, którą opisał Wnioskodawca, istotną jest data zakończenia stosunku pracy, który wygasł jeszcze w poprzednim roku podatkowym. Czynności kierownika budowy w oparciu o stosunek pracy na rzecz byłego pracodawcy Wnioskodawca wykonywał zatem w poprzednim roku podatkowym. W przypadku osiągnięcia w roku 2011 przychodów za wykonywanie na rzecz byłego pracodawcy tych samych czynności w ramach działalności gospodarczej podatnik nie straci prawa do opodatkowania podatkiem liniowym.”
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 kwietnia 2012 r. sygn. IBPB1/1/415-69/12/ZK czytamy, że: „skoro Wnioskodawca w bieżącym roku nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę u pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą, to świadczenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz tego pracodawcy, usług tożsamych z czynnościami, które wykonywał w 2011 r. w ramach umowy o pracę, nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania uzyskiwanych dochodów w sposób : określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 maja 2014 r., sygn. ITPB1/415-207/14/MP, zgodnie z którą: „fakt zawarcia w 2014 r. umowy na udzielanie usług medycznych w formie świadczeń zdrowotnych oraz konsultacji na rzecz podmiotów współpracujących z byłym pracodawcą, a także innych czynności wynikających z regulaminu szpitala w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z podmiotem, z którym Wnioskodawca związany był w poprzednich latach umową o pracę, nie wyklucza możliwości opodatkowania przychodów uzyskiwanych w 2014 r. w ramach tej działalności 19% podatkiem liniowym. Na opodatkowanie w tej formie nie ma również wpływu fakt otrzymania w danym roku wynagrodzenia za pracę wykonywaną w roku poprzednim.”
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 grudnia 2015 r.,sygn. ITPB1/4511-1013/15/MW, w której Organ stwierdził, że: „w dniu 31 grudnia 2013 r. Wnioskodawczyni rozwiązała umowę o pracę w szpitalu i w tym dniu ta umowa wygasła. Od 1 stycznia 2014 r. Wnioskodawczyni świadczy usługi medyczne dla szpitala, za które wystawia fakturę - są to usługi wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2014 r. Wnioskodawczyni nie świadczy żadnych usług na rzecz byłego pracodawcy w ramach umowy o pracę. Jedynie wynagrodzenie za grudzień 2013 r. Wnioskodawczyni otrzymała w styczniu 2014 r.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawczyni w 2014 r. nie wykonywała czynności na rzecz Szpitala, w ramach stosunku pracy, to w przedstawionym przez Wnioskodawczynię stanie faktycznym nie zachodziły okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem Wnioskodawczyni miała prawo do opodatkowania dochodu uzyskiwanego z prowadzonej działalności gospodarczej w 2014 r. na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy - tzw. podatkiem liniowym.

Reasumując, fakt zawarcia w 2014 r. umowy na świadczenie usług medycznych w ramach prowadzonej - działalności gospodarczej z podmiotem, z którym Wnioskodawczyni związana była w poprzednich latach umową o pracę, nie wyklucza możliwości opodatkowania przychodów uzyskiwanych w 2014 r. w ramach tej działalności 19% podatkiem liniowym. Na opodatkowanie w tej formie nie ma również wpływu fakt otrzymania w danym roku wynagrodzenia za pracę wykonywaną w roku poprzednim.”


W świetle przytoczonych argumentów Wnioskodawca uważa, że osiągane przez niego przychody w 2016 r. mogą być opodatkowane, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według 19% stawki, tzw. podatkiem liniowym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 3:

  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (pkt 1);
  • działalność wykonywana osobiście (pkt 2);
  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.


Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy – w myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy – uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 – o czym stanowi art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.


Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca z dniem 1 grudnia 2015 r. wygasł stosunek pracy Wnioskodawcy z M., w tym samym dniu Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej pod nazwą S.... W zgłoszeniu rejestracyjnym CEIDG-1 Wnioskodawca podał, że podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie rozliczał na zasadach ogólnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 1 grudnia 2015 r. Wnioskodawca zawarł z M. – byłym pracodawcą, umowę o świadczenie usług. Zgodnie z ww. umową, świadczy na rzecz M. usługi doradcze ds. rozwoju biznesu i zarządzania oraz usługi marketingowe i pośrednictwa w sprzedaży. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w grudniu 2015 r. Wnioskodawca wystawił pierwszą fakturę sprzedaży na rzecz byłego pracodawcy, w grudniu otrzymał również płatność z tytułu tej faktury. W dniu 8 stycznia 2016 r. Wnioskodawca złożył wniosek o zmianę wpisu w CEIDG. Zmiana dotyczyła zmiany formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z zasad ogólnych na podatek liniowy. Ponadto, w dniu 11 stycznia 2016 r. Wnioskodawca nadał w placówce pocztowej pisemny wniosek o zmianę sposobu opodatkowania w 2016 r. dochodów z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na podatek liniowy, adresowany do właściwego dla Wnioskodawcy urzędu skarbowego. Wniosek wpłynął do urzędu w dniu 13 stycznia 2016 r.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawca w 2016 r. nie wykonuje czynności na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy, to w przedstawionym stanie faktycznym nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem fakt zawarcia umowy o świadczenie usług doradczych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z byłym pracodawcą, pozwala na opodatkowanie przychodów uzyskiwanych w 2016 r. w ramach tej działalności 19% podatkiem liniowym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj