Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/4511-297/16-6/JK2
z 5 maja 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2016 r. (data wpływu 13 lutego 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 kwietnia 2016 r. (data nadania 21 kwietnia 2016 r., data wpływu 25 kwietnia 2016 r.) na wezwanie telefoniczne z dnia 20 kwietnia 2016 r. oraz pismem z dnia 28 kwietnia 2016 r. (data nadania 28 kwietnia 20016 r., data wpływu 2 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków Spółki jako płatnika podatku dochodowego z tytułu opodatkowania nagród przekazywanych Odbiorcom będącymi osobami fizycznym prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – jest:

  • nieprawidłowe – w części dotyczącej poboru 10% zryczałtowanego podatku,
  • prawidłowe – w części dotyczącej braku obowiązku wystawienia informacji.


UZASADNIENIE


W dniu 13 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.


Z uwagi na braki, na podstawie art. 155 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.), tutejszy Organ wezwał telefonicznie (na tę okoliczność sporządzono notatkę służbową) Wnioskodawcę o wskazanie adresu elektronicznego doradcy podatkowego (wskazanego jako pełnomocnika do doręczeń), w systemie teleinformatycznym wykorzystywanym przez organ podatkowy, tj. w systemie ePUAP.


Pismem z dnia 21 kwietnia 2016 r. (data nadania 21 kwietnia 2016 r., data wpływu 25 kwietnia 2016 r.) Wnioskodawca uzupełnił powyższe. Ponadto pismem z dnia 28 kwietnia 2016 r. (data nadania 28 kwietnia 20016 r., data wpływu 2 maja 2016 r.) pełnomocnik Wnioskodawcy przesłał stosowne pełnomocnictwo.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


„Spółka" lub „Wnioskodawca" prowadzi hurtową działalność handlową, której przedmiotem są oprawy okularowe (dalej zwane także „Towarem”). Spółka posiada obecnie około 1050 kontrahentów (dalej: „Odbiorcy”), regularnie nabywających od niej Towar. Około 1000 z nich to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, podczas gdy pozostałe 50 to firmy działające w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Odbiorcy zatrudniają ok. 300 sprzedawców (dalej: „Pracownicy Odbiorców”).


Kierując się chęcią zwiększenia sprzedaży, Spółka zamierza rozpisać konkurs skierowany zarówno do Odbiorców jak i Pracowników Odbiorców. Zasady konkursu określi regulamin. A oto kluczowe założenia:


Przedmiotem rywalizacji pomiędzy uczestnikami będzie gromadzenie punktów.


Odbiorcy gromadzą punkty kupując Towar od Spółki. Ilość otrzymywanych punktów będzie wprost proporcjonalna do wartości tych zakupów.


Pracownicy Odbiorców gromadzą punkty sprzedając Towar klientom swoich pracodawców (Odbiorców). Każda złotówka wartości kupionego, i opłaconego przez nabywcę, Towaru przeliczana będzie na punkty.


Konkurs będzie podzielony na kilka etapów. Na przykład, dziewięciomiesięczny konkurs składać się będzie z dziewięciu miesięcznych lub trzech kwartalnych etapów. Rozstrzygnięcie każdego z etapów następować będzie poprzez porównanie ilości punktów zdobytych przez uczestników na koniec ostatniego dnia trwania danego etapu konkursu.


Każdy uczestnik będzie miał prawo odstąpienia od „skonsumowania” swoich punktów w danym etapie, tj. będzie miał prawo przeniesienia ich do etapu następnego. W takim przypadku, w następnym etapie uczestnik startuje z pulą punktów zdobytych na koniec etapu poprzedniego.


Nagrody przyznawane będą na koniec każdego z etapów w następujący sposób:

  • Uczestnik, który w danym etapie konkursu uzyska największą liczbę punktów wygra nagrodę główną - atrakcyjny wyjazd turystyczny,
  • Uczestnicy, którzy nie uzyskają określonego, minimalnego poziomu punktów nie wygrają żadnej nagrody,
  • Pozostali uczestnicy konkursu, tj. ci, który uzyskają przynajmniej określony, minimalny poziom punktów i nie podejmą decyzji o ich przeniesieniu do następnego etapu wygrają nagrody pocieszenia. Nagrody pocieszenia wybierane będą przez takich uczestników samodzielnie w serwisie internetowym www..., z którym Spółka będzie miała podpisaną umowę na obsługę takiego procesu (koszt zamówionych i wydanych uczestnikom nagród pokryje Spółka).

Powyższy opis stanowi jedno zdarzenie przyszłe, którego rozbicie na trzy elementy wynika z podziału laureatów na trzy grupy: a) osoby prawne, b) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, c) osoby fizyczne będące pracownikami. Postawione dalej trzy pytania odpowiadają kolejno każdej z tych okoliczności.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w przedmiotowym konkursie, w związku z wygraniem nagród przez Odbiorców będących „osobami prawnymi, na Spółce będzie spoczywał obowiązek pobrania podatku lub sporządzenia informacji podatkowej według określonego wzoru?
  2. Czy w przedmiotowym konkursie, w związku z wygraniem nagród przez Odbiorców będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, na Spółce będzie spoczywał obowiązek pobrania podatku lub sporządzenia informacji podatkowej według określonego wzoru?
  3. Czy w przedmiotowym konkursie, w związku z wygraniem nagród przez Pracowników Odbiorców, na Spółce będzie spoczywał obowiązek pobrania podatku lub sporządzenia informacji podatkowej według określonego wzoru?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków Spółki jako płatnika podatku dochodowego z tytułu opodatkowania nagród przekazywanych Odbiorcom będącymi osobami fizycznymi prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą (pyt. Nr 2). Natomiast w zakresie obowiązków Spółki jako płatnika podatku dochodowego z tytułu opodatkowania nagród przekazywanych pracownikom Odbiorów (pyt. Nr 3) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (pyt. Nr 1) zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 2)


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowym konkursie, w związku z wygraniem nagród przez Odbiorców będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, na Spółce będzie spoczywał obowiązek pobrania podatku, ale nie będzie ona miała obowiązku sporządzenia informacji podatkowej według określonego wzoru.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 Ustawy o PIT, od dochodów z tytułu wygranych w konkursach pobiera się podatek w wysokości 10% wygranej, a zgodnie z art. 41 ust. 4 tejże ustawy, do pobrania tego podatku zobowiązany jest podmiot wydający nagrodę. Należy nadmienić, że wystarczającą przesłanką konieczności pobrania podatku od wygranej zgodnie z tymi przepisami jest faktu uzyskania jej przez osobę fizyczną (kwestię zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 68 Ustawy o PIT pomijamy jako oczywiście nie znajdującą zastosowania w niniejszej sprawie). Bez znaczenie pozostaje przy tym to, czy u laureata nagroda stanowi "inne źródło przychodów" czy też "przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej" czy może "działalność wykonywana osobiście". Omawiane przepisy nie uzależniają swojej dyspozycji (nakazu poboru podatku) od takich okoliczności.

Zgodnie natomiast z art. 42a Ustawy o PIT, informację według określonego wzoru sporządza się wyłącznie w przypadku, gdy od dokonywanych wypłat (świadczeń), wyłącznie tych, o których mowa w art. 20 ust. 1 tejże ustawy, wypłacający podmiot nie jest zobowiązany do poboru zaliczki na-podatek lub zryczałtowanego podatku. Tymczasem w przedmiotowym przypadku, Spółka ma obowiązek pobrania 10% podatku od wydanych nagród - zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 oraz art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT.


Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.


Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, źródłami przychodów są m.in. inne źródła.


Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie do art. 42a ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, z zastrzeżeniem art. 45ba ust. 4, przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. (PIT-8C).


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się działalność zarobkową:

  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
    - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z przepisu art. 14 ust. 1 ww. ustawy wynika, że za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Przepis art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca organizuje konkursy, które skierowane są m.in. do Odbiorów będącymi osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą.


Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

W myśl natomiast art. 42 ust. 1a ww. ustawy, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-8AR).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy przedsięwzięcie organizowane przez Wnioskodawcę stanowi konkurs w rozumieniu ustawy. W orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że wobec braku w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych legalnej definicji określenia „konkurs”, dokonując wykładni tego pojęcia, należy posłużyć się potocznym (językowym) znaczeniem tego określenia (np. wyrok z dnia 9 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 911/12). Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, że „(…) zasadniczo definicja pojęcia „konkurs” zawiera kilka elementów. W pierwszej kolejności powinno nastąpić ogłoszenie konkursu wraz ze stosownym regulaminem, po czym uczestnicy konkursu powinni podjąć stosowne działania, które z samej natury konkursu, winny zawierać w sobie element rywalizacji. Zakończeniem konkursu, który jest wynikiem współzawodnictwa uczestników konkursu, jest ogłoszenie wyników i nierzadko rozdanie nagród. Nie ulega też wątpliwości w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, że wynik konkursu ma ścisły związek z efektem bezpośredniego współzawodnictwa uczestników konkursu i ich rywalizacji. W wersji internetowej Wielkiego Słownika Języka Polskiego (projekt pod red. P. Żmigrodzkiego) pod hasłem "konkurs" czytamy, że jest to – "przedsięwzięcie artystyczne, rozrywkowe, sportowe, edukacyjne lub biznesowe, którego uczestnicy rywalizują o pierwszeństwo wyróżniane nagrodami". W definicji tej jako kluczowy, statuujący definicję "konkursu" pojawia się element "rywalizacji". Bez "rywalizacji" bowiem nie możemy dookreślić pojęcia "konkurs". W Słowniku Języka Polskiego pod zwrotem "rywalizować" wskazuje się, że oznacza to: "ubiegać się o pierwszeństwo, o wygraną, o zdobycie czegoś; współzawodniczyć; konkurować z kimś" (zob. Słownik Języka Polskiego, M. Szymczak (red.), Warszawa 1989 r., tom III, s. 155.).”

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdza się, że w przedsięwzięciu, które organizuje Wnioskodawca - nazywanym przez Niego konkursem - wystąpią elementy niezbędne do uznania go za konkurs. Uczestnicy konkursu będą pomiędzy sobą rywalizować w celu osiągnięcia najlepszych wyników sprzedażowych a konkurs będzie prowadził do wyłonienia laureatów, na podstawie określonych wcześniej kryteriów w regulaminie konkursu.

W świetle powyższego wartość nagród przyznanych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, stanowi dla tych osób na gruncie przepisów ustawy przychód z prowadzonej przez nich pozarolniczej działalności gospodarczej, który winien być opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania.

Zauważyć bowiem należy że osoby prowadzące działalność gospodarczą nagrodę otrzymają za czynności, które podejmą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Celem tych czynności będzie nie tylko uzyskanie nagrody, ale również zwiększenie przychodu z tego źródła przychodów. Nagrody mieć będą związek z prowadzoną przez te osoby działalnością gospodarczą. Brak jest zatem uzasadnienia do wyłączenia ze źródła przychodów jaką stanowi pozarolnicza działalność gospodarcza dodatkowej gratyfikacji w postaci nagrody konkursowej za najlepsze osiągnięcia w danej dziedzinie, w sytuacji gdy dane czynności wykonywane są w ramach prowadzonej działalności, czyli istnieje ścisły związek przyczynowo-skutkowy między prowadzoną działalnością gospodarczą a uzyskanym przychodem.

Zatem wartość tych nagród, przyznanych osobom prowadzącym działalność gospodarczą, nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy. Oznacza to, że Wnioskodawca w takiej sytuacji nie jest płatnikiem obowiązanym do poboru podatku od wartości tych nagród i wystawienia informacji PIT-8C.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj