Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4514-265/16-2/MM
z 29 czerwca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku wspólnym (data wpływu 16 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 16 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


R. Sp. z o.o. („Sprzedający”) jest spółką prawa polskiego prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług najmu powierzchni handlowej, zarejestrowaną w Polsce dla celów podatku od towarów i usług („VAT”) jako podatnik VAT czynny. Sprzedający zamierza sprzedać na rzecz spółki S. Spółka z o. o. („Kupujący”) zarejestrowanej w Polsce dla celów VAT jako podatnik VAT czynny, przysługujące mu prawa własności nieruchomości położonych na nieruchomości gruntowej, o powierzchni całkowitej 44.716 m2, na którą składają się następujące działki gruntu: nr 5/3, nr 5/5, nr 5/6, nr 7/8, 7/10,10/1 oraz nr 8/11 dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy, XV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW („Grunt”) w tym budynku funkcjonującym pod nazwą K. („Budynek”) tj.:

  • prawo własności lokalu, zwanego galerią handlową, stanowiącego odrębną nieruchomość niemieszkalną położoną w Budynku o powierzchni całkowitej 6.850,90 m2, wraz z odpowiadającym mu udziałem w nieruchomości wspólnej (tj. w prawie własności Gruntu oraz w częściach wspólnych Budynku wraz z budowlami, przynależnościami i urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali) wynoszącym 68509/239720, dla której Sąd Rejonowy, XV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW (dalej „Lokal 1”);
  • prawo własności lokalu zwanego zewnętrzną galerią handlową stanowiącego odrębną nieruchomość niemieszkalną położoną w Budynku, o powierzchni całkowitej 308,40 m2, wraz z odpowiadającym mu udziałem w nieruchomości wspólnej (tj. w prawie własności Gruntu oraz w częściach wspólnych Budynku wraz z budowlami, przynależnościami i urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali) wynoszącym 3084/239720, dla której Sąd Rejonowy, XV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW (dalej: „Lokal 2”);

(dalej łącznie: „Nieruchomość”).


Nieruchomość stanowi główny składnik majątku Sprzedającego i jest wykorzystywana przez niego dla celów świadczenia opodatkowanych podatkiem VAT usług najmu. Planowana sprzedaż Nieruchomości („Transakcja”) ma być dokonana w 2016 r. Nie można również wykluczyć, że w ramach Transakcji Kupujący nabędzie również od Sprzedającego własność lub udział we współwłasności (oraz związane z nią prawa oraz obowiązki) dwóch niewielkich działek gruntu, o numerach ewidencyjnych 7/2 oraz 7/11, sąsiadujących z Nieruchomością (dalej: „Działki sąsiadujące”) jeśli jeszcze przed Transakcją Sprzedający nabędzie ich własność od Miasta, od którego obecnie je dzierżawi na podstawie umowy dzierżawy z dnia 17 lipca 2015 roku, przy czym sposób opodatkowania sprzedaży/nabycia ww. Działek sąsiadujących nie jest przedmiotem niniejszego wniosku i pozostaje poza zakresem zadanych w nim pytań.


W dalszej części wniosku Sprzedający oraz Kupujący są łącznie określani jako „Strony” lub „Zainteresowani”.


Oprócz Lokalu 1 oraz Lokalu 2 w Budynku znajduje się również lokal hipermarketu (dalej „Lokal 3”) dla której Sąd Rejonowy, XV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW, który nie jest własnością Sprzedającego, lecz podmiotu trzeciego (dalej „Hipermarket”). Sprzedający oraz Hipermarket są stronami porozumienia zawartego w dniu 2 marca 2005 roku przed notariuszem (Rep. A ) o sposobie wykonywania współwłasności dotyczącego części wspólnych Nieruchomości, a w szczególności części wspólnych Budynku (dalej: „Porozumienie dotyczące współwłasności Nieruchomości”). Porozumienie dotyczące współwłasności Nieruchomości przewiduje m.in. możliwość wynajmu części wspólnych Nieruchomości na rzecz podmiotów trzecich.

Oprócz nabycia Lokali 1 oraz Lokalu 2 Kupujący zamierza również nabyć Lokal 3 od Hipermarketu. Nie można przy tym wykluczyć, że zarówno umowa między Sprzedającym a Kupującym dotycząca sprzedaży Lokalu 1 oraz Lokalu 2, jak i umowa między Hipermarketem a Kupującym zostaną zawarte w tym samym momencie tj. tego samego dnia, przy czym sposób opodatkowania transakcji między Hipermarketem a Kupującym (dotyczącej Lokalu 3) nie jest przedmiotem niniejszego wniosku i pozostaje poza zakresem zadanych w nim pytań.


W ramach Transakcji oprócz przeniesienia własności Nieruchomości dojdzie także do przeniesienia na rzecz Kupującego związanych z Nieruchomością m.in.:

  • praw własności rzeczy ruchomych ściśle związanych z użytkowaniem Nieruchomości, w tym urządzeń i wyposażenia,
  • praw z zabezpieczeń dostarczonych przez najemców,
  • ewentualnie wszystkich praw i obowiązków wynajmującego wynikających z umów najmu, w odniesieniu do których przejęcie przez Nabywcę praw i obowiązków Zbywcy wynikających z takich umów najmu nie następuje z mocy prawa, w trybie art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego (w szczególnych przypadkach np. ze względu na fakt, że nie doszłoby jeszcze do przekazania wynajmowanych powierzchni odpowiednim najemcom);
  • praw z gwarancji jakości i rękojmi dotyczących robót budowlanych i praw z zabezpieczeń dotyczących tych robót,
  • praw i obowiązków z umów dotyczących robót w toku prowadzonych a nie zakończonych jeszcze w dniu Transakcji,
  • praw dotyczących znaków towarowych „K.”,
  • domen internetowych wykorzystujących ww. znaki towarowe lub innych związanych z Nieruchomością,
  • praw autorskich do projektów sporządzonych na podstawie umów z architektami,
  • wszystkich praw, w tym licencji, dotyczących używania systemu BMS lub innych systemów w Budynku,
  • prawnej i technicznej dokumentacji dotyczącej Nieruchomości,
  • umów dzierżawy działek sąsiadujących z Nieruchomością (w tym m.in. Działek sąsiadujących), gdzie Sprzedający występuje jako dzierżawca, przy czym w przypadku niektórych z ww. umów dzierżawy Sprzedający i Hipermarket występują łącznie jako dzierżawcy.

Dodatkowo, w związku z dokonaniem Transakcji:

  • na mocy art. 678 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r.( poz. 121 ze zm.) („Kodeks cywilny”), Kupujący wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów najmu zawartych z najemcami powierzchni zbywanych lokali,
  • zgodnie z regulacjami ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz.U. z 2015 poz. 1892) („UWL”) dotyczącymi sposobu zarządu nieruchomością wspólną Kupujący wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki wynikające z Porozumienia dotyczącego współwłasności Nieruchomości, chyba że Lokal 1, Lokal 2, Lokal 3 zostaną nabyte przez Kupującego przez co w momencie nabycia przez ten sam podmiot tj. Kupującego wszystkich ww. lokali (wraz ze związanymi z nimi udziałami w częściach wspólnych) przestanie istnieć współwłasność części wspólnych Nieruchomości.


Na Kupującego, jak to zostało wskazane powyżej, zostaną przeniesione również związane z umowami najmu zabezpieczenia w postaci m.in. gwarancji bankowych, depozytów lub kaucji pieniężnych. W ramach Transakcji, Kupującemu wydana zostanie również dokumentacja techniczna i prawna dotycząca Nieruchomości, w tym umowy najmu związane z Nieruchomością.

Nieruchomość wraz z wymienionymi powyżej składnikami majątkowymi oraz wybranymi prawami i obowiązkami Sprzedającego (z wyłączeniem Lokalu 3 oraz związanych z nim udziałów w Nieruchomości, które są własnością Hipermarketu a nie Sprzedającego, jak też z wyłączeniem Działek sąsiadujących, które to elementy nie są przedmiotem zapytania w niniejszym wniosku) są określane w dalszej części wniosku łącznie jako „Przedmiot Transakcji”.


Intencją Sprzedającego i Kupującego jest, aby w ramach Transakcji nie doszło do przeniesienia szeregu umów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem Nieruchomości, lecz aby umowy te zostały rozwiązane przed dokonaniem transakcji, a Kupujący zawarł odrębne umowy we własnym zakresie. Powyższe dotyczy m.in.:

  • umów zarządzania Nieruchomością,
  • umów dostawy mediów (energii elektrycznej, gazu, dostawy wody i odbioru, śmieci i ścieków),
  • umów obsługi, utrzymania i konserwacji Nieruchomości lub jej poszczególnych elementów,
  • umowy ubezpieczenia Nieruchomości.


Niemniej jednak nie można wykluczyć, że niektóre z tych umów mogą zostać przeniesione na Kupującego w przypadku, gdy np. ich rozwiązanie nie będzie możliwe ze względów prawnych lub Kupujący nie będzie mógł zawrzeć odpowiednich umów, co mogłoby spowodować przerwy w dostawie tych usług po nabyciu przez niego Nieruchomości.

Po dokonaniu Transakcji na Kupującym będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości. Kupujący zawrze nowe umowy dotyczące zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości w zakresie, w jakim uzna to za stosowne. Jednocześnie niewykluczone, iż część z nowo zawartych przez Kupującego umów będzie zawarta z dotychczasowymi dostawcami usług na rzecz Sprzedającego.


Ponadto, przedmiotem Transakcji między Sprzedającym i Kupującym nie będą wymienione poniżej składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Sprzedającego (nie są one bowiem bezpośrednio związane z Nieruchomością), w szczególności:

  • umowy rachunków bankowych Sprzedającego (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których Sprzedający dokonuje rozliczeń z najemcami),
  • umowy o świadczenie usług księgowych i prawnych,
  • środki pieniężne Sprzedającego zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie (poza kaucjami pieniężnymi najemców),
  • tajemnice handlowe i know-how Sprzedającego,
  • księgi rachunkowe i podatkowe Sprzedającego oraz inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomością),
  • firma Sprzedającego.


Transakcja nie będzie ponadto wiązała się z przejściem pracowników Sprzedającego w ramach tzw. przejścia zakładu pracy (art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502).


Po Transakcji może dojść pomiędzy Sprzedającym, a Kupującym do rozliczenia płatności dokonanych przez najemców na poczet czynszu oraz kosztów mediów i innych usług zapewnianych najemcom w związku z wynajmem powierzchni Nieruchomości.


Przedmiot Transakcji nie stanowi formalnie i organizacyjnie wydzielonej części przedsiębiorstwa Sprzedającego w prowadzonej przez niego działalności. Również po przeprowadzeniu Transakcji Nieruchomość nie będzie stanowiła formalnie i organizacyjnie wydzielonej części przedsiębiorstwa Kupującego w działalności prowadzonej przez niego. Przedmiot Transakcji nie jest wyodrębniony organizacyjnie w strukturze Sprzedającego na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze; nie stanowi także oddziału Sprzedającego wyodrębnionego w KRS. W konsekwencji Przedmiot Transakcji nie jest, ani na moment sprzedaży nie będzie, w żaden sposób formalnie ani organizacyjnie wyodrębniony, w szczególności jako dział, wydział, oddział, w strukturze organizacyjnej Sprzedającego.

Sprzedający nie prowadzi odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych dotyczących Przedmiotu Transakcji oraz nie przyporządkowuje zdarzeń gospodarczych do zbywanego Przedmiotu Transakcji. Ponadto Przedmiot Transakcji nie jest również, ani na moment Transakcji nie będzie, wyodrębniony finansowo w księgach rachunkowych Sprzedającego. W szczególności Sprzedający nie sporządza odrębnego rachunku zysków i strat oraz bilansu dla Przedmiotu Transakcji (używany przez Sprzedającego system księgowy umożliwia teoretycznie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Nieruchomości wynika to jednakże z jego potencjalnej funkcjonalności, która jest standardem we współczesnych zaawansowanych informatycznych systemach rachunkowych, nie zaś z zamiaru ani potrzeby Sprzedającego). W konsekwencji ustalany jest jeden wspólny wynik finansowy obejmujący całość działalności prowadzonej przez Sprzedającego.

Sprzedający nabył Nieruchomość od jej poprzedniego właściciela 24 października 2014 r. w celu oddania jej w najem. Transakcja ta była opodatkowana 23% VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, a Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT przy nabyciu Nieruchomości. Ponadto usługi najmu powierzchni świadczone przez Sprzedającego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z kolei poprzedni właściciel nabył Nieruchomość w 2006 r., w celu oddania jej w najem. Nabycie Nieruchomości podlegało zwolnieniu z VAT i zostało opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Po nabyciu przez poprzedniego właściciela Lokal 1 oraz Lokal 2 wchodzące w skład Nieruchomości były przez niego w pełni wynajmowane najemcom, przy czym, pomiędzy dniem wydania ww. lokali wchodzących w skład Nieruchomości do użytkowania ostatnim najemcom na podstawie umów najmu przez poprzedniego właściciela, a dniem sprzedaży Nieruchomości na rzecz Sprzedającego upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Usługi najmu powierzchni świadczone przez poprzedniego właściciela podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Po nabyciu Nieruchomości, poprzedni właściciel nie ponosił wydatków na ulepszenie sprzedawanej Nieruchomości, które stanowiłyby co najmniej 30% jej wartości początkowej.

W przypadku budowli i części wspólnych na dzień sprzedaży Nieruchomości również upłyną 2 lata od momentu oddania ich pierwszym najemcom do użytkowania. Najem budowli dotyczy bowiem co do zasady części wspólnych Nieruchomości, obejmujących wszelkie powierzchnie nieprzeznaczone do wyłącznego użytku przez któregokolwiek najemcę i przeznaczone do użytku wspólnego najemców - takich jak np. drogi, parkingi i place manewrowe i instalacje.


Dodatkowo budowle oraz części wspólne były już przedmiotem dostawy podlegającej zwolnieniu z VAT w ramach opisanego wcześniej nabycia z 2006 r.


Sprzedający w odniesieniu do Nieruchomości nie ponosił nakładów na jej ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, których wartość byłaby równa lub przekroczyłaby 30% wartości początkowej Nieruchomości lub ww. lokali, budowli i części wspólnych składających się na Nieruchomość. Po nabyciu Przedmiotu Transakcji od Sprzedającego, Kupujący zamierza prowadzić działalność gospodarczą, obejmującą m.in. wynajem powierzchni lokali oraz budowli i części wspólnych, podlegającą opodatkowaniu VAT wg właściwej stawki. Kupujący planuje wykonywać powyższą działalność przy wykorzystaniu własnych zasobów (względnie, przy pomocy profesjonalnych usługodawców) oraz w oparciu o własny know-how w tym zakresie.


Przed dokonaniem Transakcji, Sprzedający oraz Kupujący złożą zgodne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT, o rezygnacji ze zwolnienia z VAT w stosunku do Nieruchomości.


Przedmiotowe oświadczenie zostanie złożone naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla Kupującego, przed dniem dokonania dostawy obiektów będących Przedmiotem Transakcji i zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, będzie zawierać w szczególności:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Na moment składania ww. oświadczenia, jak również na moment dokonania Transakcji Strony będą zarejestrowane dla celów VAT jako podatnicy VAT czynni.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa Sprzedającego?
  2. Czy dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT, przy czym stawką właściwą dla sprzedaży Nieruchomości będzie podstawowa stawka 23% VAT, o ile Strony wybiorą opcję opodatkowania Transakcji VAT poprzez złożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT?
  3. Czy VAT wykazany na fakturze prawidłowo wystawionej przez Sprzedającego na rzecz Kupującego w związku z dostawą Nieruchomości będzie stanowił dla Kupującego VAT naliczony, o który Kupujący może na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT obniżyć swój VAT należny?
  4. Czy dostawa Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 14 czerwca 2016 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPP3/4512-357/16-2/RM.

Stanowisko Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC).


Z kolei art. 2 pkt 4 ustawy o PCC stanowi, iż nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”) czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Jak wynika z powyższych regulacji, z opodatkowania PCC wyłączone są wszystkie transakcje sprzedaży nieruchomości, które są opodatkowane VAT i jednocześnie nie podlegają zwolnieniu od tego podatku. W zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku sprzedaż Nieruchomości w ocenie Zainteresowanych będzie podlegać opodatkowaniu VAT z zastosowaniem 23% stawki VAT.


W istocie więc spełniona będzie przesłanka wyłączająca opodatkowanie PCC, obejmująca wybrane czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są nieruchomości, w zakresie, w jakim są one opodatkowane VAT według właściwej stawki.


Podsumowując uzasadnienie swojego stanowiska w odniesieniu do pytania nr 4 Zainteresowani uważają, że planowana dostawa Nieruchomości nie spowoduje więc powstania po stronie Kupującego obowiązku podatkowego w PCC, ze względu na to, że dostawa ta podlegać będzie VAT według stawki podstawowej właściwej dla dostawy nieruchomości komercyjnych (obecnie 23%).


W związku z powyższym Zainteresowani wnoszą o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego w niniejszym wniosku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 223 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W związku z tym podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży - wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że R. Sp. z o.o. („Sprzedający”) jest spółką prawa polskiego prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług najmu powierzchni handlowej, zarejestrowaną w Polsce dla celów podatku od towarów i usług („VAT”) jako podatnik VAT czynny. Sprzedający zamierza sprzedać na rzecz spółki S. Spółka z o. o. („Kupujący”) zarejestrowanej w Polsce dla celów VAT jako podatnik VAT czynny, przysługujące mu prawa własności nieruchomości położonych na nieruchomości gruntowej, o powierzchni całkowitej 44.716 m2, na którą składają się następujące działki gruntu: nr 5/3, nr 5/5, nr 5/6, nr 7/8, 7/10,10/1 oraz nr 8/11 dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy, XV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW („Grunt”) w tym budynku funkcjonującym pod nazwą K. („Budynek”) tj.:

  • prawo własności lokalu, zwanego galerią handlową, stanowiącego odrębną nieruchomość niemieszkalną położoną w Budynku o powierzchni całkowitej 6.850,90 m2, wraz z odpowiadającym mu udziałem w nieruchomości wspólnej (tj. w prawie własności Gruntu oraz w częściach wspólnych Budynku wraz z budowlami, przynależnościami i urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali) wynoszącym 68509/239720, dla której Sąd Rejonowy, XV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW (dalej „Lokal 1”);
  • prawo własności lokalu zwanego zewnętrzną galerią handlową stanowiącego odrębną nieruchomość niemieszkalną położoną w Budynku, o powierzchni całkowitej 308,40 m2, wraz z odpowiadającym mu udziałem w nieruchomości wspólnej (tj. w prawie własności Gruntu oraz w częściach wspólnych Budynku wraz z budowlami, przynależnościami i urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali) wynoszącym 3084/239720, dla której Sąd Rejonowy, XV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW (dalej: „Lokal 2”);

(dalej łącznie: „Nieruchomość”).


W interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2016 r. Nr IPPP3/4512-357/16-2/RM w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym:

„(...)sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT podstawową stawką VAT, o ile Strony wybiorą opcję opodatkowania transakcji VAT wg stawki podstawowej 23% poprzez złożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT.

Dodatkowo, zdaniem Zainteresowanych, nabycie lokali, budowli i ich części wspólnych wchodzących w skład Nieruchomości będzie opodatkowane VAT i nie będzie podlegało żadnemu ze zwolnień przewidzianych przez ustawę o VAT. A zatem, w odniesieniu do Nieruchomości, okoliczności wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, w myśl których podatnik nie jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczone, w sytuacji gdy transakcja udokumentowana fakturą nie jest opodatkowana VAT lub jest zwolniona z VAT, nie będą miały miejsca.”

Zatem, jeżeli transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie oraz Zainteresowanemu przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi- Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj