Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPP2.4512.640.2016.3.KO
z 10 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 sierpnia 2016 r. (data wpływu 16 sierpnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z 5 października 2016 r. (data wpływu 14 października 2016 r.) i z 24 października 2016 r. (data wpływu 3 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, na których jako nabywca wskazane jest przedsiębiorstwo, które zostanie wniesione jako wkład do spółki Wnioskodawcy, w sytuacji gdy faktury zostaną wystawione przed dniem wniesienia przedsiębiorstwa na pokrycie udziału, jak również po tym dniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, na których jako nabywca wskazane jest przedsiębiorstwo, które zostanie wniesione jako wkład do spółki Wnioskodawcy, w sytuacji gdy faktury zostaną wystawione przed dniem wniesienia przedsiębiorstwa na pokrycie udziału, jak również po tym dniu.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 5 października 2016 r. (data wpływu 14 października 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 30 września 2016 r. znak: 2461-IBPP2.4512.640.2016.1.KO oraz pismem z 24 października 2016 r. (data wpływu 3 listopada 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 19 października 2016 r. znak: 2461-IBPP2.4512.640.2016.2.KO.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Osoba fizyczna będąca wspólnikiem Wnioskodawcy (Wnioskodawca w dalszej części wniosku określany jest jako: „Spółka”) planuje dokonać wniesienia do Spółki prowadzonego przez tego wspólnika przedsiębiorstwa (dalej jako: „Przedsiębiorstwo”). Przedmiotem wkładu będą wszystkie składniki majątku wchodzące w skład Przedsiębiorstwa, zarówno materialne jak i niematerialne, w tym środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, aktywa obrotowe, zasoby ludzkie oraz środki pieniężne. Wraz z Przedsiębiorstwem wspólnik chce wnieść do Spółki otrzymane pozwolenia, decyzje, kontakty handlowe, wiedzę wykorzystywaną w działalności prowadzonej przez Przedsiębiorstwo. W efekcie Przedsiębiorstwo po wniesieniu aportem zachowa więź organizacyjną i funkcjonalną, a działalność prowadzona dotychczas przez udziałowca wnoszącego Przedsiębiorstwo będzie w analogicznym zakresie kontynuowana przez Spółkę.

Intencją wspólnika jest przeniesienie wraz ze składnikami majątku zobowiązań związanych z działalnością Przedsiębiorstwa w tym zobowiązań handlowych oraz zobowiązań wobec instytucji finansowych. Na dzień złożenia niniejszego wniosku Spółka nie ma pewności, czy wierzyciele wspólnika wyrażą zgodę na przeniesienie przysługujących im wierzytelności na Spółkę. Nawet jednak, gdyby wierzyciele nie wyrazili zgody na zmianę dłużnika, intencją Spółki i wspólnika będzie spłata przez Spółkę wszelkich zobowiązań wspólnika związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną w ramach Przedsiębiorstwa, w tym również takich, które zostaną udokumentowane po dniu wniesienia Przedsiębiorstwa do Spółki.

Nie można wykluczyć, iż wystąpią sytuacje w których wspólnik wnoszący Przedsiębiorstwo do Spółki nie dokona odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego fakturami wystawionymi na tego wspólnika.

Spółka na dzień nabycia Przedsiębiorstwa będzie czynnym podatnikiem podatku VAT. Zobowiązania udokumentowane fakturami, które są przedmiotem niniejszego wniosku:

  1. związane będą ze sprzedażą podlegającą opodatkowaniu VAT stawką inną niż „zwolnione” po stronie wspólnika wnoszącego do Spółki Przedsiębiorstwo lub po stronie Spółki,
  2. nie będą spełniały negatywnych przesłanek wynikających z art. 88 ustawy o VAT.

Spółka zamierza kontynuować działalność prowadzoną przez wspólnika w ramach wnoszonego do Spółki przedsiębiorstwa - działalność prowadzona dotychczas przez wspólnika wnoszącego Przedsiębiorstwo będzie w analogicznym zakresie kontynuowana przez Spółkę. Spółka nie planuje dokonywać zmiany przeznaczenia majątku otrzymanego w ramach wnoszonego do Spółki Przedsiębiorstwa.

Pismem z 5 października 2016 r. Wnioskodawca uzupełnił zdarzenie przyszłe następująco:

  1. osoba, która planuje dokonać wniesienia na pokrycie udziału wkładu w postaci prowadzonego przez siebie Przedsiębiorstwa jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,
  2. wniesiony na pokrycie udziału wkład w postaci Przedsiębiorstwa będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 zn. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny,
  3. faktury będące przedmiotem zapytania, wskazujące jako nabywcę osobę fizyczną, będą dotyczyły czynności nabycia towarów oraz usług mających miejsce do dnia przeniesienia Przedsiębiorstwa na Wnioskodawcę, a będą mogły być wystawione zarówno przed dniem wniesienia Przedsiębiorstwa na pokrycia udziału jak również po tym dniu,
  4. składniki majątku wnoszonego Przedsiębiorstwa (zarówno materialne jak i niematerialne) będą po wniesieniu ich aportem wykorzystywane przez Wnioskodawcę od wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Spółce jako nabywcy Przedsiębiorstwa będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego fakturami wskazującymi jako nabywcę wspólnika wnoszącego do Spółki Przedsiębiorstwo?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego fakturami wskazującymi jako nabywcę wspólnika wnoszącego do Spółki przedsiębiorstwo na zasadach na jakich z uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego mógłby skorzystać wspólnik wnoszący Przedsiębiorstwo do Spółki, gdyby nie doszło do wniesienia Przedsiębiorstwa do Spółki.


Powyższe oznacza że prawo Spółki do odliczenia podatku naliczonego VAT udokumentowanego fakturami które jako nabywcę będą wskazywały wspólnika wnoszącego przedsiębiorstwo do Spółki wystąpi po stronie Spółki pod warunkiem łącznego spełnienia następujących warunków:

  1. Podatek naliczony nie został odliczony przez zbywcę Przedsiębiorstwa,
  2. Nabycie towarów i usług jest związane ze sprzedażą opodatkowaną VAT stawką inną niż „zwolnione”, (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT),
  3. Wydatki na nabycie towarów i usługi nie zostały wymienione w katalogu wyłączeń przewidzianych w art. 88 ustawy o VAT,
  4. Odliczenie nastąpi w terminach wskazanych w art. 86 ust. 10a - 11 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 93a § 5 Ordynacji podatkowej spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa wniesionego przedsiębiorstwa, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych. W praktyce oznacza to, że Spółka wraz z otrzymaniem Przedsiębiorstwa w formie aportu wstąpi w prawa i obowiązki podatkowe wspólnika wnoszącego Przedsiębiorstwo do Spółki. Nabyte prawo będzie obejmowało w szczególności uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT w przypadku w którym prawo do odliczenia przysługiwałoby wspólnikowi gdyby nie dokonał wniesienia Przedsiębiorstwa do Spółki.

Przedstawione powyżej rozumienie przepisów ustawy o VAT znajduje potwierdzenie w regulacjach dyrektywy 112/2006. Polski ustawodawca korzystając z opcji wyłączenia z opodatkowania transakcji zbycia przedsiębiorstwa (art. 6 ust. 1 ustawy o VAT), zobowiązany był do zapewnienia zgodności regulacji podatkowych z art. 19 tej dyrektywy. Zgodnie z art. 19 dyrektywy 112/2006 „w przypadku przekazania odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości tub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary będzie traktowana jako następca prawny przekazującego”. W praktyce powyższe oznacza, iż nabywcy przedsiębiorstwa powinny przysługiwać wszystkie prawa, które przysługiwałyby jego zbywcy, gdyby nie doszło do zbycia przedsiębiorstwa.

Takie rozumienie przepisów prawa podatkowego znajduje uzasadnienie w orzecznictwie sądów administracyjnych. W uzasadnieniu do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 maja 2014 r., sygn. (I FSK 1028/13) sąd stwierdził, iż „ art. 19 Dyrektywy 112 stanowi o pełnym następstwie w zakresie podatku od towarów i usług związanym z wnoszonym przedsiębiorstwem. W takiej sytuacji nie tylko korekta podatku odliczonego określona w art. 91 ust. 1-8 u.p.t.u. może być dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa. Oznacza to więc, iż zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT nabywca przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, jako następca zbywającego, jest uprawniony do odliczania podatku naliczonego, korekt podatku naliczonego oraz innych czynności w ramach rozliczeń podatkowych, niezbędnych do zachowania zasady neutralności”.

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 października 2011 r. (sygn. I FSK 1660/10), w którym sąd stwierdził: „w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części dochodzi do sukcesji prawnopodatkowej. Nabywca jest następcą prawnym, beneficjentem czynności aportu podatnika dokonującego zbycia. W takim zakresie, następuje przeniesienie na owego nabywcę zasad dotyczących opodatkowania VAT w odniesieniu do czynności związanych z nabytym mieniem na warunkach identycznych jakie obowiązywały zbywcę, gdyby do zbycia nie doszło”.

Powyższe wyroki zostały co prawda wydane na gruncie Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do końca 2015 r., ale z uwagi na utrzymanie w znowelizowanej Ordynacji podatkowej zasad sukcesji podatkowej obowiązujących w przypadku wniesienia przez osobę fizyczną przedsiębiorstwa do spółki osobowej, ich konkluzje powinny być traktowane jako aktualne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Na podstawie art. 93 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W świetle art. 93 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W myśl art. 93a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    2. spółki kapitałowej.

  2. (uchylony)


Stosownie do art. 93a § 5 ustawy Ordynacja podatkowa spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa wniesionego przedsiębiorstwa, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek niemających osobowości prawnej.

Art. 112c ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że Spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału swoje przedsiębiorstwo, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia wniesienia przedsiębiorstwa zaległości podatkowe związane z wniesionym przedsiębiorstwem.

Kwestia wejścia w prawa i obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą wskutek wniesienia przez niego swego przedsiębiorstwa na pokrycie wkładu i kontunuowania przez Spółkę działalności prowadzonej przez to przedsiębiorstwo jest ukształtowana specyficznie.

Ustawodawca nie zdecydował się na uznanie spółki niemającej osobowości prawnej za sukcesora na zasadach, jak w przypadku innych podmiotów prawa handlowego, a więc zarówno uznając sukcesję zupełną (prawa i obowiązki), jak i automatyczną, nie wymagającą wydania decyzji przez organ podatkowy. Natomiast w opisanej sprawie, o ile sukcesja praw następuje z mocy ustawy, o tyle przejęcie zobowiązań odbywa się na zasadach obowiązujących osoby trzecie, a więc wymaga wydania odrębnej decyzji na podstawie art. 108 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że osoba fizyczna będąca wspólnikiem Wnioskodawcy (Spółki) planuje dokonać wniesienia do Spółki prowadzonego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny. Wystąpią sytuacje w których wspólnik wnoszący Przedsiębiorstwo do Spółki nie dokona odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego fakturami wystawionymi na tego wspólnika.

Spółka na dzień nabycia Przedsiębiorstwa będzie czynnym podatnikiem podatku VAT. Zobowiązania udokumentowane fakturami:

  1. związane będą ze sprzedażą podlegającą opodatkowaniu VAT stawką inną niż „zwolnione” po stronie wspólnika wnoszącego do Spółki Przedsiębiorstwo lub po stronie Spółki,
  2. nie będą spełniały negatywnych przesłanek wynikających z art. 88 ustawy o VAT.

Faktury wskazujące jako nabywcę osobę fizyczną, będą dotyczyły czynności nabycia towarów oraz usług mających miejsce do dnia przeniesienia Przedsiębiorstwa na Wnioskodawcę, a będą mogły być wystawione zarówno przed dniem wniesienia Przedsiębiorstwa na pokrycia udziału jak również po tym dniu. Spółka zamierza kontynuować działalność prowadzoną przez wspólnika w ramach wnoszonego do Spółki przedsiębiorstwa - działalność prowadzona dotychczas przez wspólnika wnoszącego Przedsiębiorstwo będzie w analogicznym zakresie kontynuowana przez Spółkę.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy Spółce jako nabywcy Przedsiębiorstwa będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego fakturami wskazującymi jako nabywcę wspólnika wnoszącego do Spółki Przedsiębiorstwo.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 710 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 88 ust. 4 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z powyższych przepisów wynika, że możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz w przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Prawo do odliczenia podatku może zostać zrealizowane w terminach określonych w art. 86 ust. 10-13 cyt. ustawy.

Stosownie do art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Oznacza to, że z odliczenia podatku na podstawie art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 ustawy można skorzystać dopiero w rozliczeniu za okres, w którym spełnione są łącznie trzy przesłanki:

  • powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług,
  • doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług,
  • podatnik jest w posiadaniu faktury dokumentującej tę transakcję.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy).

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a (art. 86 ust 13 ustawy o VAT).

Z wniosku wynika, że zakupione przez osobę fizyczną, przed wniesieniem jej przedsiębiorstwa aportem do Wnioskodawcy, towary i usługi będą służyły działalności opodatkowanej Spółki. Jak wskazano wcześniej, na podstawie art. 93a § 5 ustawy Ordynacja podatkowa, Spółka wstąpi w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa wniesionego przedsiębiorstwa (z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek niemających osobowości prawnej). Oznacza to, że faktury dokumentujące nabycia towarów i usług przez przedsiębiorcę (osobę fizyczną), wystawione przed datą i po dacie wniesienia przedsiębiorstwa na tę osobę fizyczną, będą stanowiły u Wnioskodawcy podstawę do rozliczenia tj. obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres, w którym od nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w deklaracji podatkowej składanej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, w zakresie w jakim nabyte towary i usługi są związane z czynnościami opodatkowanymi zgodnie z art. 86 ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy.

Tak więc, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie problemu będącego przedmiotem zapytania Wnioskodawcy. Interpretacja nie rozstrzyga zatem kwestii czy w okolicznościach sprawy przedmiot aportu do Spółki stanowiło przedsiębiorstwo osoby fizycznej w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, gdyż nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy. Stwierdzenia w tym zakresie zawarte w opisie sprawy przyjęto jako element przedstawionego zdarzenia przyszłego bez dokonywania oceny prawidłowości.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie zgodnie z art. 57a skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj