Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4514-504/16-6/MM
z 17 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 17 sierpnia 2016 r. (data wpływu 22 sierpnia 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 października 2016 r. (data wpływu 31 październik 2016 r.) oraz pismem z dnia 14 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.) na wezwanie Nr IPPB2/4514-504/16-3/MM o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 22 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Kupujący”) działając jako czynny podatnik VAT zamierza nabyć nieruchomości od O Sp. z o.o. (dalej: „Sprzedający” lub „Sprzedawca”).


Przedmiotem planowanej transakcji ma być:

  1. prawo własności lokalu niemieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Lokal”). Lokal jest częścią centrum handlowego. W budynku centrum handlowego znajduje się jeszcze jeden wyodrębniony lokal niemieszkalny będący własnością innej spółki (nie będzie on przedmiotem planowanej transakcji). Lokal składa się z hali przeznaczonej do prowadzenia sprzedaży detalicznej, magazynu oraz części biurowej i socjalnej;
  2. związany z odrębną własnością Lokalu udział 86/100 we własności nieruchomości składającej się z działek ewidencyjnych nr 7004 oraz 7005, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Nieruchomość 1”). Nieruchomość 1 oznaczona jest jako inne tereny zabudowane (Bi) i jest na niej położone centrum handlowe. Udział w Nieruchomości 1 jest związany ściśle z własnością Lokalu i ma na celu umożliwienie korzystania z części wspólnych centrum handlowego jak również z infrastruktury znajdującej obok niego. Na Nieruchomości 1 znajdują się w szczególności: budynek centrum handlowego trwale związany z gruntem (w którym został wyodrębniony m. in. Lokal), ogrodzenie, infrastruktura taka jak chodniki, ciągi komunikacyjne, miejsca parkingowe, wiaty przeznaczone dla wózków sklepowych, drogi dojazdowe, rampy dostawcze, transformatory, urządzenia klimatyzacji, urządzenia zapewniające oświetlenie, dekoracje, sieci kanalizacyjne (sanitarne i deszczowe), wodociągowe, gazowe, energetyczne, telekomunikacyjne, zbiornik retencyjny oraz inna infrastruktura techniczna związana ściśle z eksploatacją centrum handlowego. Nieruchomość 1 jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
  3. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości składającej się z działki ewidencyjnej nr 7176 (poprzednio działka nr 16/10), dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Nieruchomość 2”). Nieruchomość 2 znajduje się bezpośrednio przy granicy z Nieruchomością 1. Spółka pragnie wskazać, że zgodnie z treścią wpisu w księdze wieczystej na działce znajdują się urządzenia – tor bocznicy, jednakże w tym zakresie wpis w księdze wieczystej jest nieaktualny gdyż bocznica kolejowa została zlikwidowana i zdemontowana. Spółka nie posiada precyzyjnych informacji w jakim okresie na Nieruchomości 2 istniała bocznica kolejowa oraz kiedy została ona rozebrana. Nieruchomość 2 nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jak również nie została w stosunku do niej wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dodatkowo na Nieruchomości 2, na byłym nasypie kolejowym znajduje się fragment ścieżki rowerowej. Ścieżka ta jest nieutwardzona – została wykonana z tłucznia wysypanego na powierzchnię ścieżki i niezwiązanego z gruntem. Na Nieruchomości 2 znajdują się dodatkowo pozostałości semaforów kolejowych. Pozostałości te to betonowe fundamenty, trwale związane z gruntem, na których w przeszłości były umocowane semafory (elementy infrastruktury kolejowej). Semafory zostały zdemontowane najprawdopodobniej w czasie kiedy zdemontowana została bocznica kolejowa. Obecnie na działce znajdują się same fundamenty betonowe wraz z wystającymi z nich stalowymi elementami. Pozostałości te nie pełnią obecnie żadnej funkcji gospodarczej i nie przedstawiają wartości materialnej;
  4. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości składającej się z działki ewidencyjnej nr 6465 (poprzednio działka nr 24/3) oraz 6467 (poprzednio 24/4) dla których Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Nieruchomość 3”). Nieruchomość 3 znajduje się bezpośrednio przy granicy z Nieruchomością 1. Nieruchomość 3 nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jak również nie została w stosunku do niej wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na Nieruchomości 3 znajdują się trwale związane z gruntem asfaltowe drogi dojazdowe do centrum handlowego oraz chodniki przeznaczone dla ruchu pieszych i sieci kanalizacyjne. Na Nieruchomości 3 nie znajdują się żadne budynki. Drogi dojazdowe znajdujące się na Nieruchomości 3 są ściśle funkcjonalnie związane z działalnością centrum handlowego. Drogi dojazdowe znajdujące się na Nieruchomości 3 mają status dróg wewnętrznych należących do Sprzedającego.

Lokal, Nieruchomość 1,2 i 3 będą zwane dalej łącznie: „Nieruchomościami”.


Lokal wraz ze związanym z nim udziałem w Nieruchomości 1 został nabyty przez Sprzedawcę od G Sp. z o.o. na podstawie umowy z dnia 17 maja 2007 r. (akt notarialny, Notariusz Jarosław P.). Transakcja była opodatkowana VAT w stawce 22% a Sprzedawcy przysługiwało pełne prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego.

Nieruchomość 2 i 3 zostały nabyte przez Sprzedawcę od G Sp. z o.o. na podstawie umowy z dnia 11 lipca 2007 r. (akt notarialny, asesor notarialny Julia F., zastępca Jarosława P. notariusza). Umowa z dnia 11 lipca 2007 r. była poprzedzona umową warunkową sprzedaży. Transakcja była opodatkowana VAT w stawce 22% a Sprzedawcy przysługiwało pełne prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego.

Nieruchomości były wynajęte przez G Sp. z o.o. spółce P Sp. z o.o. na mocy umowy z dnia 6 września 2006 r. (dalej: „Umowa najmu”). Przedmiotem Umowy najmu było (i) wynajęcie przez G Sp. z o.o. hipermarketu rozumianego jako Lokal, oraz (ii) oddanie do odpłatnego korzystania (a) części wspólnych centrum handlowego oraz gruntu na którym posadowione jest centrum handlowe i (b) Nieruchomości 2 i 3 będących w użytkowaniu wieczystym wynajmującego. Umowa została zasadniczo zawarta na czas określony 10 lat. Celem zawarcia umowy było umożliwienie prowadzenia najemcy działalności handlowej w hipermarkecie. Najemca zobowiązał się do zapłaty czynszu, który zgodnie z postanowieniami umowy miał być powiększony o podatek VAT skalkulowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przedmiot Umowy najmu został wydany najemcy dnia 6 września 2006 r.

Umowa najmu została rozwiązana na podstawie porozumienia z dnia 6 kwietnia 2016 r. Na mocy porozumienia najemca (R Sp z o.o., będąca następcą prawnym pierwotnego najemcy) zobowiązał się do zakończenia działalności we wskazanym okresie, nie później niż 7 czerwca 2016 r. Mając to na uwadze, w chwili obecnej Nieruchomości nie są przedmiotem najmu i nie jest na nich prowadzona działalność handlowa.


Sprzedający nie ponosił po wybudowaniu centrum handlowego na Nieruchomościach nakładów przekraczających 30% jego wartości początkowej (Nieruchomości).


Obecnie Spółka planuje nabyć w drodze kupna Nieruchomości od Sprzedającego.


Planowana transakcja będzie obejmowała jedynie nabycie poszczególnych Nieruchomości. Przedmiotem planowanej transakcji nie będą umowy, zobowiązania czy wierzytelności związane z funkcjonowaniem centrum handlowego. Umowa nie będzie również przenosiła praw autorskich i innych praw własności przemysłowej czy intelektualnej (w szczególności znaków towarowych, know-how itp,). Na podstawie umowy nie dojdzie również do przejęcia pracowników Sprzedającego czy dotychczasowego najemcy. Nie dojdzie również do przekazania tajemnicy przedsiębiorstwa oraz ksiąg rachunkowych prowadzonych uprzednio przez Sprzedawcę. Po przeprowadzonej transakcji mogą być kontynuowane niektóre umowy dotyczące usług zapewniających prawidłowe funkcjonowanie Nieruchomości (np. dostawy mediów), nawet jednak w takich przypadkach co do zasady będą rozwiązywane istniejące umowy i nawiązywane nowe.

Spółka będzie wykorzystywała Nieruchomości w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT. Działalność ta może polegać w szczególności na wynajmowaniu centrum handlowego w celu prowadzenia przez najemcę działalności w zakresie handlu detalicznego. Nie jest również wykluczone, że w przyszłości Spółka dokona znaczącej przebudowy lub wyburzenia istniejących obiektów i wybudowania nowych w celu uatrakcyjnienia lub zmiany profilu prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT. W chwili obecnej nie zostały podjęte jednak żadne prace w tym zakresie, jak również nie zostały wydane żadne decyzje administracyjne dotyczące ewentualnej przebudowy czy rozbiórki, takie jak np. pozwolenia na budowę.


Zarówno Spółka jak i Sprzedający są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT.


Zarówno Spółka jak i Sprzedający na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT zamierzają przed dniem dokonania dostawy Lokalu, Nieruchomości 1 i Nieruchomości 3 złożyć oświadczenie, o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT i wyborze opcji opodatkowania.


Wnioskodawca pismem z dnia 27 października 2016 r. (data wpływu 27 października 2016 r.) uzupełnił wniosek poprzez wskazanie, że:

  • W polu A.1 formularza ORD-WS powinien być zaznaczony dodatkowo kwadrat nr 8 z uwagi na to, że pytanie nr 3 zawarte we wniosku dotyczy również podatku od czynności cywilnoprawnych.
  • Pytanie nr 3 zmierza do ustalenia, czy transakcja nabycia Nieruchomości 2 (zdefiniowanej jak we wniosku) będzie zwolniona z VAT i opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 2 pkt 4) lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Dodatkowo Wnioskodawca załączył dowód dokonania dodatkowej opłaty w wysokości 40zł.


Ponieważ złożony wniosek zawierał braki formalne, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 3 listopada 2016 r. Nr IPPB2/4514-504/16-3/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez :

  • wniesienie opłaty w kwocie 40 zł (wymaganej na podstawie art. 14f § 1 Ordynacji podatkowej) oraz udokumentowanie powyższej wpłaty.


Braki uzupełniono w wyznaczonym terminie (data nadania 14 listopada 2016 r.).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT?
  2. W razie udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy transakcja nabycia Lokalu i Nieruchomości 1 będzie opodatkowana VAT w stawce zasadniczej 23% przy założeniu, że Spółka oraz Sprzedający złożą oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT?
  3. W razie udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy transakcja nabycia Nieruchomości 2 będzie zwolniona z VAT?
  4. W razie udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy transakcja nabycia Nieruchomości 3 będzie opodatkowana VAT w stawce zasadniczej 23% przy założeniu, że Spółka oraz Sprzedający złożą oświadczenie o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT?
  5. Czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem Nieruchomości na zasadach ogólnych, tj. w szczególności podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT?
  6. Czy transakcja nabycia Nieruchomości 2 (zdefiniowanej jak we wniosku) będzie zwolniona z VAT i opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 2 pkt 4) lit. b) ustawy o podatku czynności cywilnoprawnych?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 9 listopada 2016 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP1/4512-669/16-4/BS.


Stanowisko Wnioskodawcy.


Transakcja nabycia Nieruchomości 2 będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy o VAT, w związku z czym planowana transakcja w zakresie Nieruchomości 2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 2 pkt 4) lit. b) Ustawy o PCC.


W związku z powyższym należy stwierdzić, że planowana transakcja w zakresie Nieruchomości 2 będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Przepis art. 2 pkt 4 lit. b) Ustawy o PCC wskazuje, ze czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany), jeżeli w tym samym przepisie znajduje się wyjątek od wyłączenia z opodatkowania wskazujący, że nie dotyczy ono m. in. umów sprzedaży prawa wieczystego użytkowania, planowana sprzedaż Nieruchomości 2 będzie zatem zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT i opodatkowana PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 2 pkt 4 lit. b).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 223 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży - wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Kupujący”) działając jako czynny podatnik VAT zamierza nabyć nieruchomości od O Sp. z o.o. (dalej: „Sprzedający” lub „Sprzedawca”).


Przedmiotem planowanej transakcji ma być:

  1. prawo własności lokalu niemieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Lokal”). Lokal jest częścią centrum handlowego. W budynku centrum handlowego znajduje się jeszcze jeden wyodrębniony lokal niemieszkalny będący własnością innej spółki (nie będzie on przedmiotem planowanej transakcji). Lokal składa się z hali przeznaczonej do prowadzenia sprzedaży detalicznej, magazynu oraz części biurowej i socjalnej;
  2. związany z odrębną własnością Lokalu udział 86/100 we własności nieruchomości składającej się z działek ewidencyjnych nr 7004 oraz 7005, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Nieruchomość 1”). Nieruchomość 1 oznaczona jest jako inne tereny zabudowane (Bi) i jest na niej położone centrum handlowe. Udział w Nieruchomości 1 jest związany ściśle z własnością Lokalu i ma na celu umożliwienie korzystania z części wspólnych centrum handlowego jak również z infrastruktury znajdującej obok niego. Na Nieruchomości 1 znajdują się w szczególności: budynek centrum handlowego trwale związany z gruntem (w którym został wyodrębniony m. in. Lokal), ogrodzenie, infrastruktura taka jak chodniki, ciągi komunikacyjne, miejsca parkingowe, wiaty przeznaczone dla wózków sklepowych, drogi dojazdowe, rampy dostawcze, transformatory, urządzenia klimatyzacji, urządzenia zapewniające oświetlenie, dekoracje, sieci kanalizacyjne (sanitarne i deszczowe), wodociągowe, gazowe, energetyczne, telekomunikacyjne, zbiornik retencyjny oraz inna infrastruktura techniczna związana ściśle z eksploatacją centrum handlowego. Nieruchomość 1 jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
  3. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości składającej się z działki ewidencyjnej nr 7176 (poprzednio działka nr 16/10), dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Nieruchomość 2”). Nieruchomość 2 znajduje się bezpośrednio przy granicy z Nieruchomością 1. Spółka pragnie wskazać, że zgodnie z treścią wpisu w księdze wieczystej na działce znajdują się urządzenia – tor bocznicy, jednakże w tym zakresie wpis w księdze wieczystej jest nieaktualny gdyż bocznica kolejowa została zlikwidowana i zdemontowana. Spółka nie posiada precyzyjnych informacji w jakim okresie na Nieruchomości 2 istniała bocznica kolejowa oraz kiedy została ona rozebrana. Nieruchomość 2 nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jak również nie została w stosunku do niej wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dodatkowo na Nieruchomości 2, na byłym nasypie kolejowym znajduje się fragment ścieżki rowerowej. Ścieżka ta jest nieutwardzona – została wykonana z tłucznia wysypanego na powierzchnię ścieżki i niezwiązanego z gruntem. Na Nieruchomości 2 znajdują się dodatkowo pozostałości semaforów kolejowych. Pozostałości te to betonowe fundamenty, trwale związane z gruntem, na których w przeszłości były umocowane semafory (elementy infrastruktury kolejowej). Semafory zostały zdemontowane najprawdopodobniej w czasie kiedy zdemontowana została bocznica kolejowa. Obecnie na działce znajdują się same fundamenty betonowe wraz z wystającymi z nich stalowymi elementami. Pozostałości te nie pełnią obecnie żadnej funkcji gospodarczej i nie przedstawiają wartości materialnej;
  4. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości składającej się z działki ewidencyjnej nr 6465 (poprzednio działka nr 24/3) oraz 6467 (poprzednio 24/4) dla których Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Nieruchomość 3”). Nieruchomość 3 znajduje się bezpośrednio przy granicy z Nieruchomością 1. Nieruchomość 3 nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jak również nie została w stosunku do niej wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na Nieruchomości 3 znajdują się trwale związane z gruntem asfaltowe drogi dojazdowe do centrum handlowego oraz chodniki przeznaczone dla ruchu pieszych i sieci kanalizacyjne. Na Nieruchomości 3 nie znajdują się żadne budynki. Drogi dojazdowe znajdujące się na Nieruchomości 3 są ściśle funkcjonalnie związane z działalnością centrum handlowego. Drogi dojazdowe znajdujące się na Nieruchomości 3 mają status dróg wewnętrznych należących do Sprzedającego.

Zarówno Spółka jak i Sprzedający są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT.


W interpretacji indywidualnej z dnia 9 listopada 2016 r. Nr IPPP1/4512-669/16-4/BS w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził że :

„Z uwagi na powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku należy stwierdzić, że dostawa Nieruchomości 2, stanowiącej grunt niezabudowany nie będzie stanowiła dostawy terenu budowlanego, w konsekwencji będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.”


Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że sprzedaż Nieruchomości 2 korzystającej ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) stawką w wysokości 2 %.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie oraz Zainteresowanemu niebędącemu Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi- Dz.U. z 2016 r. poz. 718 z poźn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj