Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/4510-427/16-1/MJ
z 14 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2016 r. (data wpływu 8 sierpnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów.


We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


H S.A. (dalej: „Spółka" lub „Wnioskodawca") posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Sp. z o.o."). Sp. z o.o. powstała z przekształcenia spółki komandytowej (dalej: ,.Sp. k."). w której Wnioskodawca był jednym ze wspólników. W wyniku przekształcenia Sp. k. w Sp. z o.o. Wnioskodawca będący do tej pory wspólnikiem Sp. k. posiadającym 75% udziału w zyskach stał się udziałowcem Sp. z o.o. i objął 75% udziałów w Sp. z o.o.

Na kapitały Sp. k. na dzień przekształcenia (wartość bilansową Sp. k. składały się wkłady wspólników Sp. k oraz zyski wypracowane przez Sp. k (zyski lat ubiegłych przekazane na kapitały zapasowe bądź zyski bieżącego okresu do dnia przekształcenia), które podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym u wspólników tej spółki do dnia przekształcenia. Na kapitał zakładowy Sp. z o.o. składała się część dotychczasowych wkładów gotówkowych wspólników Sp. k. Natomiast na kapitał zapasowy Sp. z o.o. składała się pozostała część wkładów gotówkowych wspólników oraz zyski Sp. k., które podlegały opodatkowaniu u wspólników tej spółki do dnia przekształcenia. Tym samym wartość bilansowa Sp. k. została częściowo przekazana na kapitał zakładowy a częściowo na kapitał zapasowy Sp. z o.o.

Wnioskodawca rozważa zbycie udziałów Sp. z o.o. na rzecz podmiotu trzeciego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przypadku zbycia udziałów w Sp. z o.o. objętych w wyniku przekształcenia Sp. k. kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy będzie kwota odpowiadająca wartości bilansowej Sp. k. na dzień przekształcenia w Sp. z o.o., która przypada proporcjonalnie do udziałów Wnioskodawcy będących przedmiotem sprzedaży, powiększona o koszty bezpośrednio związane z nabyciem udziałów?


Wnioskodawca przedstawił następujące stanowisko:

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku zbycia udziałów w Sp. z o.o. objętych w wyniku przekształcenia Sp. k., kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy będzie kwota odpowiadająca wartości bilansowej Sp. k. na dzień przekształcenia w Sp. z o.o., która przypada proporcjonalnie do udziałów Wnioskodawcy będących przedmiotem sprzedaży powiększona o koszty bezpośrednio związane z nabyciem udziałów (w szczególności koszty aktów notarialnych, opłaty skarbowe i sądowe, itp.).


1.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP. Polski ustawodawca posłużył się normą ogólną, która ma jednak istotną wagę na gruncie tej ustawy podatkowej. Pozwala ona bowiem podatnikom pomniejszać podstawę opodatkowania o wszelkie prawnie dopuszczalne koszty (tj. niepodlegające wyłączeniu z zakresu kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP), które poniesione zostały celem uzyskania przychodów, a także celem zachowania albo zabezpieczenia ich źródła.


Dla zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów konieczne jest zatem spełnienie następujących warunków:


  • poniesienie wydatku,
  • poniesienie wydatku w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
  • brak danego wydatku w katalogu negatywnym zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.


Jedynie łączne spełnienie tych warunków pozwala uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów.

Wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wymienił w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP wydatki na objęcie lub nabycie udziałów. Zgodnie z powołanym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e. Powołany przepis ust. 7e odnosi się natomiast do zamiany jednostek uczestnictwa subfunduszu inwestycyjnego.

Wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP prowadzi do wniosku, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, lecz w okresie późniejszym, tj. w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów. W przypadku wydatków na nabycie i objecie udziałów następuje bowiem przesunięcie momentu potrącenia kosztu w czasie.


Do sposobu ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów odnosi się również art. 15 ust. lk ustawy o PDOP. Zgodnie z powołanym przepisem, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:


- 1. nominalnej wartości objętych udziałów w spółce - jeżeli te udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również za wkład w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej;
- 2. przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów z dnia ich objęcia.


Przepis art. 15 ust. lk ustawy o PDOP dotyczy zatem wyłącznie sytuacji, w której zbywane udziały zostały uprzednio objęte w zamian za wkład niepieniężny. Można zatem przyjąć, iż na gruncie ustawy o PDOP sposób ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów zależny jest od sposobu objęcia bądź nabycia tychże udziałów. Ustalenie kosztów na podstawie art. 15 ust. lk ustawy o PDOP może wystąpić jedynie w przypadku odpłatnego zbycia udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny. Natomiast, art. 16 ust. 1 pkt 8 powoływanej ustawy znajdzie zastosowanie do pozostałych przypadków nabycia lub objęcia udziałów. Przepisy ustawy o PDOP nie wskazują bowiem wprost, w jaki sposób ustalić należy wysokość kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów objętych w wyniku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową.


2.


W tym miejscu należy podkreślić, iż w przypadku przekształcenia Sp. k. w Sp. z o.o. nie miało miejsca objęcie udziałów w Sp. z o.o. w zamian za wkład niepieniężny.

Sp. z o.o. powstała bowiem w wyniku przekształcenia Sp. k. w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1030; dalej: „k.s.h”). Stosowanie do treści art. 553 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Zgodnie natomiast z art. 553 § 3 k.s.h., wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową nie można utożsamiać z aportem przedsiębiorstwa Sp. k. do Sp. z o.o. W wyniku przekształcenia Sp. k. nie doszło bowiem do powstania nowego podmiotu, do którego został wniesiony wkład niepieniężny (aport) w postaci przedsiębiorstwa, a jedynie nastąpiła zmiana formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej na Sp. z o.o.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że w przedstawionym w niniejszym wniosku stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym brak jest podstaw do zastosowania art. 15 ust. lk ustawy o PDOP, który to przepis odnosi się wyłącznie do odpłatnego zbycia udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny.


3.


Powyższe prowadzi do konkluzji, że w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym ustalenie kosztów uzyskania przychodów powinno zostać dokonane w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP.

Zgodnie z powołanym przepisem kosztem podatkowym są wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów. Zdaniem Wnioskodawcy, za tego rodzaju wydatki należy uznać wszystkie wydatki, które zostały poniesione przez Spółkę w celu uzyskania majątku Sp. k., a które zostały odzwierciedlone w wartości bilansowej Sp. k. na dzień przekształcenia w Sp. z o.o.

Należy wskazać, iż w czasie trwania Sp. k. Wnioskodawca ponosił wydatki na utworzenie majątku Sp. k., które znalazły odzwierciedlenie w wartości bilansowej Sp. k. na dzień przekształcenia w Sp. z o.o., na którą składały się wkłady wspólników i zyski wypracowane przez Sp. k. Jednocześnie należy podkreślić, iż zyski wypracowane przez Sp. k. podlegały już opodatkowaniu podatkiem dochodowym u wspólników Sp. k. do momentu jej przekształcenia. Do momentu przekształcenia Sp. k. w Sp. z o.o., tj. do daty wpisu do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, rozliczenia podatku dochodowego od dochodu wypracowanego przez Sp. k. dokonywali bowiem wspólnicy Sp. k., zgodnie z art. 5 ustawy o PDOP, stanowiącym, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału).


Należy jednocześnie zaznaczyć, iż ewentualna wypłata zysków ze Sp. k. byłaby zdarzeniem podatkowo neutralnym dla wspólników - w przeciwnym wypadku wystąpiłoby podwójne opodatkowanie zysku. Pogląd ten został przedstawiony m.in. w:


  • interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 maja 2014 r. (sygn. ILPB4/423-106/14-2/DS). zgodnie z którą organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatnika, iż: „Przychody i koszty Spółki powinny być ustalane na bieżąco na koniec każdego miesiąca kalendarzowego, dochód powinien być opodatkowany na bieżąco podatkiem dochodowym od osób prawnych, z zachowaniem proporcji określonej w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji otrzymane przez Spółkę wypłaty zysku i/lub zaliczek na poczet zysku Spółki osobowej będą neutralne podatkowo, ponieważ będą podlegały opodatkowaniu po stronie wspólnika na etapie ustalania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym za dany rok podatkowy".
  • w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 listopada 2014 r. (sygn. IPPB2/415-651/14-2/MK), w której organ podatkowy stwierdził, iż „wypłata zysku byłym wspólnikom spółki komandytowej, zgodnie z tym co zostało wskazane powyżej, nastąpi ze środków już opodatkowanych systematycznie w ciągu roku przez byłych wspólników spółki komandytowej jako zysków z tytułu udziału w tej spółce osobowej. Zysk ten był bowiem opodatkowywany jako zysk z działalności gospodarczej w roku, w którym został przez spółkę komandytową - a zatem i przez jej wspólników osiągnięty, choć nie został przez nich ze spółki pobrany. Konsekwencją powyższego jest zatem fakt, że w momencie wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością byłym wspólnikom spółki komandytowej zysku wypracowanego w spółce komandytowej, nie powstanie po stronie wnioskodawcy obowiązek podatkowy z tego tytułu".


Odnosząc powyższą argumentację do rozważanego przez Wnioskodawcę zbycia udziałów w Sp. z o.o., brak możliwości uznania niewypłaconych, ale wcześniej już opodatkowanych zysków Sp. k, jako kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów Sp. z o.o. skutkowałby podwójnym opodatkowaniem tych zysków Sp. k. Innymi słowy, nieuwzględnienie zatrzymanych w Sp. k zysków jako kosztów uzyskania przychodów, prowadziłby w rezultacie do podwyższenia podstawy opodatkowania transakcji o wartość wypracowanych zysków Sp. k., które przecież podlegały już opodatkowaniu u wspólników Sp. k. przed dniem jej przekształcenia.

Tym samym uznanie, że kosztem uzyskania przychodów przy sprzedaży udziałów Sp. z o.o. miałaby być inna wartość, niższa niż wartość bilansowa majątku Sp. k. w momencie jej przekształcenia prowadziłoby do sytuacji, w której środki, które już raz były opodatkowane jako dochód osiągany przez Wnioskodawcę z tytułu uczestnictwa w Sp. k. byłyby efektywnie opodatkowane ponownie przy zbyciu udziałów w Sp. z o.o.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki kosztem uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w Sp. z o.o. będzie kwota odpowiadająca wartości bilansowej Sp. k. na dzień przekształcenia w Sp. z o.o., która przypada proporcjonalnie na udziały Wnioskodawcy będące przedmiotem sprzedaży.

Podobny pogląd, w odniesieniu do opodatkowania na gruncie analogicznych przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, został przedstawiony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w prawomocnym wyroku z dnia 27 stycznia 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1465/09), zgodnie z którym: (...) wydatki na nabycie udziałów (akcji) są kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji. Koszty te wyznacza wartość środków poniesionych dla uzyskania majątku spółki jawnej, który w dacie ustania bytu prawnego tej spółki, a więc w dacie powstania spółki z o.o., równy był początkowej wartości majątku spółki z o.o. (…) Dlatego rzeczywistym kosztem uzyskania przychodu powinna więc być wartość bilansowa spółki jawnej z dnia ustania jej bytu prawnego, będąca jednocześnie wartością bilansową spółki z o.o. z dnia rozpoczęcia tego bytu." Spółka pragnie zauważyć, że Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 24 listopada 2011 r. (sygn. II FSK 947/10) oddalił skargę kasacyjną Ministra Finansów na cytowany wyrok WSA w Warszawie.

Analogiczne stanowisko zaprezentował również NSA w wyroku z dnia 17 września 2015 r., sygn. II FSK 1682/13.

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, że w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym ustalenie kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w Sp. z o.o. objętych w wyniku przekształcenia Sp. k. powinno zostać dokonane w oparciu o art. 16 ust. I pkt 8 ustawy o PDOP. W konsekwencji, w przypadku zbycia tych udziałów kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy powinna być kwota odpowiadająca wartości bilansowej Sp. k. na dzień przekształcenia w Sp. z o.o., która przypada proporcjonalnie na udziały Wnioskodawcy będące przedmiotem sprzedaży powiększona o koszty bezpośrednio związane z nabyciem udziałów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego – jest nieprawidłowe.


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują wprost kwestii ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów w spółce z o.o., jeżeli posiadanie tych udziałów jest skutkiem przekształcenia innej spółki, w której wcześniej obecny udziałowiec spółki z o.o. posiadał udziały/akcje.

Zgodnie jednak z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Z powyższego przepisu wynika, że dany wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, przy łącznym spełnieniu następujących warunków:


  • koszt musi zostać poniesiony (memoriałowo lub kasowo),
  • celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek nie może się znajdować na liście zawartej w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącej katalog wydatków, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.


Z kolei na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

W świetle powyższego przepisu, jak słusznie wskazał Wnioskodawca, na moment wniesienia do Sp. k. wkładu pieniężnego, spółka ta nie uzyska przychodu podatkowego, a tym samym nie rozpoznała również żadnych kosztów uzyskania przychodów, wniesienie wkładu pieniężnego było dla Sp. k. neutralne podatkowo.

Zasady dokonywania przekształceń spółek określa ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 z późn. zm., dalej: „KSH”). Zgodnie z przepisem art. 551 § 1 KSH spółka komandytowa może być przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W myśl art. 553 § 1 KSH spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 KSH).

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z przepisem art. 551 KSH ma zatem charakter jedynie zmiany formy prawnej prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i nie powoduje likwidacji dotychczasowego podmiotu i powstania nowego podmiotu, rozpoczynającego prowadzenie tejże działalności.


Z perspektywy podatkowej natomiast, zgodnie z art. 93a § 1 ww. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:


  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej


  • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.


Zgodnie z powyższym sp. z o.o. będzie sukcesorem podatkowym spółki komandytowej po jej przekształceniu.

Z uwagi na charakter prawny samego przekształcenia wynikający z powołanych powyżej przepisów KSH, w przypadku sprzedaży udziałów spółki z o.o. powstałej z przekształcenia Sp. k. kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu nie odnosi do momentu przekształcenia. Ustalając koszty z tego tytułu, należy wziąć pod uwagę jedynie koszty związane z nabyciem udziałów w spółce komandytowej, gdyż samo przekształcenie skutkuje jedynie zmianą formy prawnej podmiotu, w którym wspólnikiem będzie Spółka, a zatem z perspektywy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie dochodzi na moment przekształcenia do odrębnego nabycia lub objęcia udziałów w spółce z o.o., a jedynie z mocy prawa Spółka jako dotychczasowy wspólnik Sp. k. stanie się wspólnikiem w spółce z o.o. i będzie posiadać udziały w spółce z o.o. W szczególności, nie znajdzie zastosowania w tym przypadku art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie będzie miało miejsca w tym przypadku objęcie udziałów w Spółce w zamian za wkład niepieniężny.

Reasumując, wydatek jaki Spółka poniosła na „objęcie” udziałów w spółce z o.o. (które będą przedmiotem sprzedaży) może być uznany jedynie wydatek na nabycie udziałów w spółce komandytowej, a więc kwota odpowiadająca wydatkom poniesionym na ich nabycie. Innymi słowy koszt uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez Spółkę udziałów w spółce z o.o. powinien być odnoszony do historycznych wydatków na nabycie przedmiotu udziału w spółce komandytowej

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych oraz wyroków sądów, wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią źródeł materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj