Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB2.4514.551.2016.1.JG1
z 15 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 23 listopada 2016 r. (data wpływu 28 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 listopada 2016 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:


  1. X sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości. Działalność ta obejmuje w szczególności realizację projektu polegającego na budowie, wynajmie i dalszej sprzedaży centrum handlowego X wraz z towarzyszącą infrastrukturą (dalej: „Inwestycja”).
  2. Spółka prowadzi Inwestycję na nieruchomościach położonych, na działkach gruntu oznaczonych numerami 1/8, 3/6, 3/7, 4/5, 22/1 oraz 22/2 (dalej łącznie: „Teren Inwestycji”).
  3. Teren Inwestycji sąsiaduje z terenem, na którym znajduje się centrum handlowe K (dalej: „Teren CK”), będący własnością CK sp. z o.o. (dalej: „CK”). CK prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości. CK planuje przeprowadzenie inwestycji zmierzającej do rozbudowy, przebudowy oraz modernizacji centrum handlowego K oraz, wspólnie ze Spółką, połączenia tego obiektu z Inwestycją (dalej: „Inwestycja CK”).
  4. W związku z Inwestycją, w Urzędzie Miasta toczy się postępowanie o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dotyczącej budowy drogi gminnej wraz z budową, przebudową infrastruktury, prowadzone w trybie właściwych przepisów Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (dalej: „Inwestycja Drogowa”). Inwestycja Drogowa zlokalizowana będzie między innymi na części działek gruntu nr 22/2 oraz nr 1/8 (należących do Spółki) a także na częściach niezabudowanych działek gruntu nr 4/2 oraz 4/3, sąsiadujących z Terenem Inwestycji (dalej: „Nieruchomości Sąsiednie 1”). Nieruchomości Sąsiednie 1 są własnością domu zakonnego (dalej: „Klasztor”).
  5. W wyniku decyzji udzielającej pozwolenia na realizację Inwestycji Drogowej (dalej: „Decyzja ZRiD”), działka gruntu nr 4/2 ulegnie podziałowi na działki 4/6, 4/7, 4/8 oraz 4/9, przy czym w wyniku zrealizowania Inwestycji Drogowej, działka gruntu nr 4/7 (dalej: „Projektowana Działka nr 4/7”), niezajęta pod Inwestycję Drogową, zostanie oddzielona od pozostałych Nieruchomości Sąsiednich 1. Na moment złożenia niniejszego wniosku Decyzja ZRiD została wydana niemniej nie jest ona ostateczna. W odniesieniu do Decyzji ZRiD zostało wydane postanowienie o nadaniu jej rygoru natychmiastowej wykonalności.
  6. Wykonanie Inwestycji Drogowej jest ściśle związane z Inwestycją i służy bezpośrednio realizacji tej Inwestycji. W szczególności, bez realizacji Inwestycji Drogowej, przeprowadzenie i funkcjonowanie Inwestycji zgodnie z planami biznesowymi Spółki byłoby znacznie utrudnione.

Porozumienie w sprawie odszkodowania


  1. Wskutek przeprowadzenia Inwestycji Drogowej, w szczególności w związku z przeprowadzeniem Inwestycji Drogowej przez teren Nieruchomości Sąsiednich 1 oraz przecięciu Nieruchomości Sąsiednich 1 drogą gminną na dwa odrębne obszary, możliwości inwestycyjne oraz wartość Nieruchomości Sąsiednich 1 ulegną znaczącemu zmniejszeniu.
  2. W konsekwencji, w celu rekompensaty szkód Klasztoru wynikających z przeprowadzenia Inwestycji Drogowej, Spółka oraz Klasztor zawarli umowę regulującą m.in. sposób rekompensaty przyszłej szkody poniesionej przez Klasztor z tego tytułu (dalej: „Umowa o Odszkodowanie”). W ramach tej umowy Spółka zobowiązała się m.in. do zapłaty na rzecz Klasztoru określonej kwoty odszkodowania z tytułu obniżenia wartości Nieruchomości Sąsiednich 1 wynikającego z przeprowadzenia Inwestycji Drogowej (dalej: „Odszkodowanie”), w szczególności z uwagi na pogorszenie możliwości inwestycyjnych tego terenu. Zgodnie z Umową o Odszkodowanie jest ono należne Klasztorowi po wydaniu Decyzji ZRiD opatrzonej rygorem natychmiastowej wykonalności lub ostatecznej w administracyjnym toku instancji. Na moment składania niniejszego wniosku doszło do wydania Decyzji ZRiD, której postanowieniem nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
  3. Odszkodowanie należne Klasztorowi, zostanie wypłacone przez Spółkę w 4 ratach, przy czym:
  1. Część Odszkodowania (rata 1) zostanie zapłacona najpóźniej w pierwszym dniu roboczym przypadającym po dniu zawarcia przez Klasztor i CK umowy sprzedaży działki 3/9, o której mowa poniżej; ewentualnie będzie ona wymagalna w dniu sporządzenia protokołu nie dojścia czynności do skutku przez notariusza na skutek nie przystąpienia do niej w ustalonym terminie przez CK lub CS (z przyczyn innych niż opisane w lit c) pkt (ii) poniżej),
  2. Część Odszkodowania (raty 2-4) stanie się wymagalna w dniach zawarcia poszczególnych umów sprzedaży Nieruchomości Zastępczych (o których mowa poniżej) przez Spółkę na rzecz Klasztoru, a płatności z tego tytułu zostaną potrącone z kwotami należnymi Spółce z tytułu poszczególnych transakcji zbycia Nieruchomości Zastępczych na rzecz Klasztoru.
  3. Wysokość odszkodowania zostanie pomniejszona o określoną kwotę, gdy:
    1. na skutek nieprzystąpienia w wyznaczonym terminie przez Klasztor do zawarcia umowy sprzedaży działki 3/9, z przyczyn innych niż opisane w lit. c) pkt (ii) poniżej, lub
    2. na skutek innych zdarzeń niezależnych od CS, tj.: nieprzystąpienia w wyznaczonym terminie przez CK lub CS lub Klasztoru do zawarcia umowy sprzedaży działki 3/9 z powodu:
      • istnienia w treści księgi wieczystej dotyczącej nieruchomości gruntowej złożonej z działek o numerach 3/9 oraz 3/4 wpisów o zakazie zbycia tej nieruchomości albo wzmianek o wniosku o wpis takiego zakazu, złożony na wniosek osoby trzeciej, lub
      • istnienia w treści księgi wieczystej dotyczącej nieruchomości gruntowej złożonej z działek o numerach 3/9 oraz 3/4 wpisów hipotek obciążających tą nieruchomość albo wzmianek dotyczących wpisu hipotek obciążających tą nieruchomość na kwotę przewyższającą cenę sprzedaży działki 3/9, lub
      • obciążenia tej nieruchomości na rzecz osób trzecich w szerszym zakresie, niż uzgodniony pomiędzy CK oraz Klasztorem,
      - nie dojdzie do nabycia przez CK działki 3/9, o której mowa poniżej.
  1. Z perspektywy prawnej, Odszkodowanie stanowi odszkodowanie w rozumieniu art. 361 Kodeksu cywilnego.
  2. Dodatkowo, w ramach Umowy o Odszkodowanie, m.in.
  1. Spółka zobowiązała się do sprzedaży na rzecz Klasztoru nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu o numerze 7/2 przylegającą do Nieruchomości Sąsiednich 1, a także nieruchomości stanowiących niezabudowane działki gruntu o numerach 7/1 oraz 16/21 przylegające do działki gruntu o numerze 7/2 (dalej, łącznie: „Nieruchomości Zastępcze”) po ich uprzednim nabyciu od ich właścicieli. Celem tej sprzedaży jest umożliwienie przeprowadzenia inwestycji budowlanej na działce o numerze 7/2 zgodnie z zamierzeniami Klasztoru.
  2. Z kolei Klasztor zobowiązał się do zawarcia ze Spółką warunkowej umowy sprzedaży na rzecz Spółki Projektowanej Działki nr 4/7, oddzielonej od pozostałych Nieruchomości Sąsiednich 1 w związku z realizacją Inwestycji Drogowej (ewentualnie umowy sprzedaży niezastrzeżonej co do warunku w przypadku uzyskania stosowanego oświadczenia od spółki S R S.A. (dalej: „S R”) o rezygnacji z prawa pierwokupu tej działki). Celem tej sprzedaży jest z jednej strony zbycie przez Klasztor gruntu trwale oddzielonego od pozostałej części Nieruchomości Sąsiedniej 1 na skutek realizacji Inwestycji Drogowej, z drugiej zaś scalenie Projektowanej Działki nr 4/7 z gruntami Spółki znajdującymi się po tej samej stronie drogi powstałej na skutek Inwestycji Drogowej.
  3. W odniesieniu do Nieruchomości Zastępczej stanowiącej działkę o numerze 7/2, Spółka zobowiązała się m.in. do wypłacenia na rzecz Klasztoru dodatkowej kary umownej, jeżeli przeznaczenie Nieruchomości Zastępczej o numerze 7/2 w przyszłym planie zagospodarowania tego terenu nie będzie gwarantowało Klasztorowi możliwości zrealizowania przyszłych planów inwestycyjnych Klasztoru na tym gruncie, tj. w sytuacji, gdyby przeznaczenie tej nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie było korzystne dla Klasztoru (dalej: „Kara Umowna”). Wysokość ewentualnej Kary Umownej będzie uzależniona od zdolności inwestycyjnych tej nieruchomości, wskazanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który zostanie wydany w stosunku do tej nieruchomości, w szczególności od powierzchni brutto kondygnacji naziemnych, możliwych do wybudowania na działce 7/2 w przyszłości. Ewentualna Kara Umowna stanowi zatem element zabezpieczający Klasztor przed dalszymi negatywnymi skutkami realizacji Inwestycji Drogowej po nabyciu tej nieruchomości przez Klasztor w związku z realizacją Umowy o Odszkodowanie, w szczególności przed niemożnością zrealizowania planów inwestycyjnych Klasztoru na tym obszarze.

Działka 3/9


  1. Klasztor jest również właścicielem nieruchomości gruntowej złożonej z działek o numerach 3/9 oraz 3/4 (dalej: „Nieruchomości Sąsiednie 2”), sąsiadującej z Terenem CK oraz Terenem Inwestycji. Na terenie tych działek znajduje się droga wewnętrzna, zapewniająca, między innymi, dogodny dojazd do centrum handlowego K od strony ulicy Dobrego Pasterza.
  2. CK jest zainteresowana nabyciem od Klasztoru części Nieruchomości Sąsiednich 2, składającej się z działki o numerze 3/9. Nabycie tej działki pozwoli CK na utworzenie ciągu komunikacyjnego bezpośrednio łączącego Teren CK oraz Teren Inwestycji.
  3. Na podstawie odrębnej trójstronnej umowy, zawartej pomiędzy Spółką, CK oraz Klasztorem (dalej: „Umowa Trójstronna”):
  1. Klasztor zobowiązał się sprzedać działkę o numerze 3/9 na rzecz CK za cenę określoną w Umowie Trójstronnej, pod warunkiem, że:
    1. wydana zostanie Decyzja ZRiD, która będzie ostateczna w administracyjnym toku instancji albo w odniesieniu do której zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności, oraz
    2. z odpisu księgi wieczystej dotyczącej Nieruchomości Sąsiedniej 2, aktualnego na dzień zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży działki nr 3/9, nie będą wynikać: wpis o zakazie zbywania przedmiotowej nieruchomości, wydany w trybie zabezpieczenia roszczenia, albo wzmianka o wniosku o wpis takiego zakazu, złożonym na wniosek osoby trzeciej,
    3. z odpisu księgi wieczystej dotyczącej Nieruchomości Sąsiedniej 2, aktualnego na dzień zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży działki nr 3/9, nie będą wynikały wzmianki dotyczące wniosku o wpis lub wpisy hipotek obciążających Nieruchomość Sąsiednią 2 na kwotę przewyższającą cenę sprzedaży działki 3/9,
    4. Nieruchomość Sąsiednia 2 wolna będzie od jakichkolwiek praw na rzecz osób trzecich, w szczególności umów najmu lub dzierżawy, a także hipotek czy służebności, nakładów, umownego prawa pierwokupu oraz księga wieczysta prowadzona dla Nieruchomości Sąsiedniej 2 wolna będzie od jakichkolwiek wzmianek o egzekucji, za wyjątkiem obciążeń opisanych w Umowie Trójstronnej.

    przy czym CK przysługuje uprawnienie do rezygnacji ze spełnienia się warunków opisanych w pkt. ii) - iv) powyżej, to jest każdego z nich osobno lub łącznie, co będzie umożliwiało przystąpienie do umowy sprzedaży działki 3/9 (bez konieczności ich spełnienia).
  2. Klasztor zobowiązał się do ustanowienia odpłatnej służebności gruntowej obciążającej działkę o numerze 3/4 na rzecz każdoczesnego użytkownika wieczystego / właściciela działki 1/12 i właściciela działki 3/8, składających się na Teren CK a także każdoczesnego właściciela działki nr 3/9, po jej uprzednim nabyciu przez CK (głównym beneficjentem tej służebności oraz podmiotem regulującym wynagrodzenie Klasztoru z tego tytułu będzie CK) oraz zmiany zakresu służebności gruntowej obciążającej tą działkę na rzecz każdoczesnego użytkownika wieczystego / właściciela działek 22/2 oraz 1/8, użytkownika wieczystego / właściciela działki 22/1 a także każdoczesnego właściciela nieruchomości złożonej z działek 3/6, 3/7 i 4/5, składających się na Teren Inwestycji.
  3. Klasztor zobowiązał się do ustanowienia odpłatnej służebności gruntowej obciążającej działki o numerze 3/3 oraz 3/5, będące własnością Klasztoru, w pasie o określonej szerokości wyznaczonym od granicy działek 3/3 oraz 3/5 z działką 3/4 oraz 3/9, na rzecz:
    1. każdoczesnego użytkownika wieczystego / właściciela działek 22/2 oraz 1/8, użytkownika wieczystego / właściciela działki 22/1, a także każdoczesnego właściciela nieruchomości złożonej z działek 3/6, 3/7 i 4/5, składających się na Teren Inwestycji (głównym beneficjentem tej służebności oraz podmiotem regulującym wynagrodzenie Klasztoru z tego tytułu będzie Spółka), oraz
    2. każdoczesnego użytkownika wieczystego / właściciela działki 1/12 i każdoczesnego właściciela działki 3/8, składających się na Teren CK a także każdoczesnego właściciela działki nr 3/9, po jej uprzednim nabyciu przez CK (głównym beneficjentem tej służebności oraz podmiotem regulującym wynagrodzenie Klasztoru z tego tytułu będzie CK).
  4. CK zobowiązał się do ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej obciążającej działkę o numerze 3/9 na rzecz każdoczesnego właściciela działek o numerze 3/4, 3/3, 4/3, 4/4 oraz 3/5 pozostających własnością Klasztoru.
  1. Zgodnie z postanowieniami Umowy Trójstronnej, Klasztor zobowiązał się również do niepodejmowania jakichkolwiek działań mających na celu uniemożliwienie, utrudnienie lub opóźnienie Inwestycji CK.

Stan prawny nieruchomości będących własnością Klasztoru i konsekwencje dla Umowy o Odszkodowanie i Umowy Trójstronnej


  1. Obecnie, Nieruchomości Sąsiednie 1, Nieruchomości Sąsiednie 2 oraz działki o numerach 3/3, 3/5 i 4/4 (również będące własnością Klasztoru) są przedmiotem umów dzierżawy zawartych pomiędzy Klasztorem a S R, na podstawie których S R przysługuje prawo pierwokupu tych nieruchomości. Zgodnie z aneksami do umów dzierżawy, zawartymi pomiędzy Klasztorem oraz S R (o których mowa w pkt 20) poniżej), w zakresie prawa pierwokupu strony (S R i Klasztor) wyłączyły stosowanie postanowień umowy dzierżawy dotyczących tego prawa, a S R m.in. zrezygnowała warunkowo z prawa pierwokupu działki 3/9 oraz Projektowanej Działki 4/7.
  1. W konsekwencji, realizacja Inwestycji Drogowej, a także wypełnienie postanowień Umowy o Odszkodowanie oraz Umowy Trójstronnej uzależnione są od odpowiedniego unormowania stanu prawnego praw przysługujących S R (jako dzierżawcy) w odniesieniu do nieruchomości będących własnością Klasztoru.
  1. Zgodnie z postanowieniami Umowy o Odszkodowanie, oraz aneksem do Umowy o Odszkodowanie, umowa ta wchodziła w życie po spełnieniu się następujących warunków:
  1. Klasztor zawrze porozumienie z S R lub uzyska inny dokument, na mocy którego
    1. S R nie będzie przysługiwało prawo pierwokupu Projektowanej Działki 4/7 oraz działki 3/9, będącej przedmiotem Umowy Trójstronnej między Klasztorem a CK,
    2. S R wyrazi zgodę na zawarcie umowy sprzedaży Projektowanej Działki nr 4/7, oraz Nieruchomości Sąsiedniej 2 o nr 3/9, o których mowa odpowiednio w pkt 11)b) i 14)a) powyżej z pominięciem procedury poprzedzającej sprzedaż tych działek,
    3. S R złoży oświadczenie o zrzeczeniu się wobec Klasztoru prawa do żądania zwrotu nakładów, ciężarów i wydatków poczynionych na Nieruchomość Sąsiednią 2 o nr 3/9 i Projektowaną Działkę nr 4/7 (o ile takie oświadczenie będzie konieczne) - przy czym ostatecznie, w wyniku zawarcia porozumienia z S R w sprawie zwrotu przedmiotowych nakładów, w ramach zawartego aneksu do Umowy o Odszkodowanie Spółka i Klasztor doprecyzowały, że warunek ten został spełniony,
    4. S R wyrazi zgodę na ustanowienie służebności obciążających Nieruchomość Sąsiednią 1 o nr 4/2, Nieruchomości Sąsiednie 2 oraz działki 3/3 i 3/5,
  2. Spółka, CK oraz S R zawrą porozumienie lub Spółka oraz CK uzyskają inny dokument, na mocy którego stosunek dzierżawy wynikający z umów dzierżawy zawartych pomiędzy Klasztorem i S R zostanie zakończony wobec Projektowanej Działki nr 4/7 oraz Nieruchomości Sąsiedniej 2 o nr 3/9 najpóźniej w dniu następującym po dniu ich nabycia przez, odpowiednio, Spółkę oraz CK, a w odniesieniu do Nieruchomości Sąsiedniej 2 o nr 3/9 obowiązek zwrotu na rzez S R wartości nakładów poczynionych na tę działkę przejdzie na CK,
  3. Spółka, CK oraz Klasztor zawrą Umowę Trójstronną,
  4. Spółka nabędzie Nieruchomość Zastępczą nr 7/2 i doręczy Klasztorowi oświadczenie o uzyskaniu zgód korporacyjnych na dokonanie czynności objętych Umową o Odszkodowanie oraz Umową Trójstronną.
  1. Jednocześnie, zgodnie z postanowieniami Umowy Trójstronnej oraz aneksem do Umowy Trójstronnej, umowa ta wchodziła w życie po spełnieniu się następujących warunków:
  1. Klasztor zawrze porozumienie z S R, lub uzyska inny dokument, na mocy którego S R:
    1. nie będzie przysługiwało prawo pierwokupu Nieruchomości Sąsiedniej 2 o nr 3/9 oraz Projektowanej Działki nr 4/7,
    2. wyrazi zgodę na zawarcie umowy sprzedaży Projektowanej Działki nr 4/7 oraz Nieruchomości Sąsiedniej 2 o nr 3/9,
    3. złoży oświadczenie o zrzeczeniu się wobec Klasztoru prawa do żądania zwrotu nakładów, ciężarów i wydatków poczynionych na Nieruchomość Sąsiednią 2 o nr 3/9 i Projektowaną Działkę nr 4/7 (o ile takie oświadczenie będzie konieczne) - przy czym ostatecznie, w wyniku zawarcia porozumienia z S R w sprawie zwrotu przedmiotowych nakładów, w ramach zawartego aneksu do Umowy o Odszkodowanie Spółka i Klasztor doprecyzowały, że warunek ten został spełniony,
    4. wyrazi zgodę na ustanowienie służebności obciążających Nieruchomości Sąsiednie 2 oraz działki 4/3, 3/3, 4/4 i 3/5,
  2. Spółka, CK oraz S R zawrą porozumienie lub Spółka oraz CK uzyskają inny dokument, na mocy którego stosunek dzierżawy wynikający z umów dzierżawy zawartych pomiędzy Klasztorem i S R zostanie zakończony wobec Projektowanej Działki nr 4/7 oraz Nieruchomości Sąsiedniej 2 o nr 3/9 najpóźniej w dniu następującym po dniu ich nabycia przez, odpowiednio, Spółkę oraz CK, a w odniesieniu do Nieruchomości Sąsiedniej 2 o nr 3/9 obowiązek zwrotu na rzez S R wartości nakładów poczynionych na tę działkę przejdzie na CK,
  3. Spółka nabędzie Nieruchomość Zastępczą nr 7/2 i doręczy Klasztorowi oświadczenie Spółki i CK o uzyskaniu zgód korporacyjnych na dokonanie czynności objętych Umową Trójstronną.
  1. Na moment złożenia niniejszego wniosku, Spółka, CK i Klasztor złożyły już oświadczenie o spełnieniu się warunków wejścia w życie Umowy o Odszkodowanie oraz Umowy Trójstronnej oraz zawarły stosowne aneksy do Umowy o Odszkodowanie i Umowy Trójstronnej, wskazując w szczególności, że:
  1. pomiędzy S R a Klasztorem doszło do zawarcia aneksów do łączących te podmioty umów dzierżawy. Na podstawie zawartych aneksów, w szczególności:
    1. S R zrzekła się przysługującego jej prawa pierwokupu Projektowanej Działki 4/7, w przypadku nabycia Projektowanej Działki 4/7 przez Spółkę oraz zawarcia przez S R ze Spółką oraz CK odrębnego porozumienia w sprawie przejęcia obowiązku zwrotu nakładów poczynionych przez S R na Działce 3/9 przez CK,
    2. S R zrzekła się przysługującego jej prawa pierwokupu Działki nr 3/9 w przypadku nabycia Działki nr 3/9 przez CK oraz zawarcia przez S R ze Spółką oraz CK odrębnego porozumienia w sprawie przejęcia obowiązku zwrotu nakładów poczynionych przez S R na Działce 3/9 przez CK,
    3. S R wyraziła zgodę na ustanowienie lub zmianę służebności, zgodnie z warunkami, o których mowa w pkt 18)a)iv oraz 19)a)iv powyżej.
  2. pomiędzy S R a Spółką i CK doszło do zawarcia porozumienia, obejmującego w szczególności:
    1. rozwiązanie stosunku dzierżawy wynikającego z umowy dzierżawy zawartej pomiędzy S R i Klasztorem wobec Projektowanej Działki 4/7 w dniu następującym po dniu jej nabycia przez Spółkę oraz rozwiązanie stosunku dzierżawy wynikającego z umowy dzierżawy zawartej pomiędzy S R i Klasztorem wobec Działki nr 3/9, w dniu następującym po dniu jej nabycia przez CK,
    2. warunki zwrotu przez CK na rzecz S R wartości nakładów poczynionych na Budowie znajdujące się na działce 3/9, o których mowa poniżej.
  3. Spółka nabyła Nieruchomość Zastępczą nr 7/2,
  4. Spółka doręczyła Klasztorowi oświadczenie Spółki i CK o uzyskaniu zgód korporacyjnych na dokonanie czynności objętych Umową Trójstronną oraz Umową o Odszkodowanie.

W ramach zawartych aneksów do Umowy o Odszkodowanie i Umowy Trójstronnej strony potwierdziły spełnienie warunków wskazanych w pkt 18) i 19) oraz wejście w życie Umowy o Odszkodowanie oraz Umowy Trójstronnej.


Stan faktyczny Działki o nr 3/9


  1. Działka o nr 3/9 wchodząca w skład Nieruchomości Sąsiedniej 2, została zabudowana przez S R - w okresie dzierżawy tej nieruchomości od Klasztoru - drogą wraz z infrastrukturą towarzyszącą (chodniki dla pieszych, odwodnienie ulicy, latarnie, zasilanie elektryczne latarni) (dalej łącznie: „Budowle”), a także siecią gazową, ciepłowniczą i wodociągiem. Wszystkie Budowle zostały wybudowane przed rokiem 2001. Jednocześnie, na Nieruchomości Sąsiedniej 2 nie został wybudowany żaden budynek.
  1. Od momentu wybudowania, Budowle były wykorzystywane przez S R na potrzeby prowadzonej przez tą spółkę działalności gospodarczej, w szczególności:
  1. jako ciąg komunikacyjny ułatwiający dojazd do parku wodnego wybudowanego przez S R na gruntach sąsiadujących z Nieruchomością Sąsiednią 2 oraz operowanego pierwotnie przez S R a następnie przez spółkę zależną od S R na podstawie umowy poddzierżawy zawartej z S R, oraz
  2. jako ciąg komunikacyjny umożliwiający dojazd do kina wybudowanego przez S R na gruntach sąsiadujących z Nieruchomością Sąsiednią 2 i operowanego przez podmiot niepowiązany z S R na podstawie umowy poddzierżawy zawartej z S R.

    Jednocześnie, nie były one w żaden sposób wykorzystywane przez Klasztor ani nie były oddane do użytkowania w ramach czynności podlegających opodatkowaniu VAT.


  1. Klasztorowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do żadnej z Budowli. Klasztor nie ponosił również jakichkolwiek wydatków na ulepszenie którejkolwiek z Budowli, w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
  1. Wydatki poniesione przez S R od momentu wybudowania Budowli na ulepszenia każdej z Budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie przekraczały (i na moment sprzedaży działki o nr 3/9 nie będą przekraczały) 30% wartości początkowej Budowli. Jednocześnie, w ciągu dwóch lat poprzedzających dzień sprzedaży, na działce o nr 3/9 nie zostanie wybudowana żadna inna budowla.
  1. Z perspektywy prawnej, Budowle stanowią część składową działki 3/9 i będą przedmiotem transakcji nabycia działki. Niemniej jednak, z perspektywy ekonomicznej, z uwagi na porozumienie zawarte między stronami na zasadach rynkowych, cena nabycia działki należna Klasztorowi od CK nie będzie uwzględniała wartości Budowli. Po transakcji, na podstawie porozumienia, o którym mowa w pkt 20)b) powyżej, CK dokona zwrotu wartości poczynionych przez S R nakładów na Budowle (tj. dokona zapłaty określonego wynagrodzenia na rzecz S R). Wynagrodzenie to będzie podlegało opodatkowaniu VAT wg stawki podstawowej.
  1. CK będzie wykorzystywała działkę 3/9 w ramach własnej działalności gospodarczej (jako część wewnętrznego układu komunikacyjnego). Z biznesowego punktu widzenia, CK jest zainteresowana dalszym wykorzystywaniem Budowli - Budowle nie zostaną zdemontowane / rozebrane, niemniej jednak, planowane jest przebudowanie istniejącej drogi.
  1. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dotycząca naniesień wybudowanych przez S R na tej działce została wydana w dniu 13 lutego 1997 roku i obejmowała m.in. teren całej ówczesnej działki nr 3, z której w późniejszym czasie wyodrębniona została Działka 3/9.
  1. Dodatkowo:
  1. na dzień złożenia niniejszego wniosku działka nr 3/9 została w części (ok. 19% całości działki) objęta nową decyzją o ustaleniu warunków zabudowy, o której mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; przy czym w odniesieniu do ww. decyzji zostało złożone odwołanie, które następnie zostało cofnięte, w konsekwencji czego w dniu 4 listopada 2016 r. została wydana ostateczna w administracyjnym toku instancji decyzja o umorzeniu postępowania odwoławczego od ww. decyzji w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
  2. wg informacji udzielonych przez Urząd Miasta w odniesieniu do działki nr 3/9 w dniu 09.12.2015 r. wydano decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla zamierzenia inwestycyjnego pn.: „rozbudowa sieci cieplnej, na fragmentach m.in. działki nr 3/9 (ok. 10% całości działki), która stała się ostateczna z dniem 08.01.2016 r.
  1. Na dzień złożenia niniejszego wniosku Nieruchomość Sąsiednia 2 obejmująca działkę o nr 3/9 nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Niemniej, na moment transakcji taki plan może być uchwalony, W takim przypadku, zgodnie z tym planem, Nieruchomość Sąsiednia 2 o nr 3/9 będzie przeznaczona pod zabudowę i będzie umożliwiała realizację Inwestycji CK.

Pozostałe informacje


  1. Spółka, CK oraz S R są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami VAT. Klasztor posiada osobowość prawną oraz jest czynnym podatnikiem podatku VAT w zakresie nabywania i zbywania nieruchomości komercyjnych i dzierżawy tych nieruchomości.
  1. W wyniku realizacji Inwestycji CK, CK będzie osiągała obrót będący opodatkowany VAT, w szczególności z tytułu wynajmu / sprzedaży obiektu / obiektów wybudowanych w ramach tej inwestycji.
  1. CK oraz Klasztor zaznaczają, że skutki prawne Umowy o Odszkodowanie oraz Umowy Trójstronnej mogą zostać odwrócone, o ile rozstrzygnięcie dotyczące postępowania w zakresie realizacji Inwestycji Drogowej zakończy się ostatecznie w sposób uniemożliwiający realizację inwestycji Drogowej.
  1. Spółka i CK są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT.


Z uwagi na charakter niniejszego wniosku, składanego jako wniosek wspólny w rozumieniu art. 14r Ordynacji podatkowej, CK oraz Klasztor podkreślają, że stanowisko przedstawione w niniejszym wniosku, w szczególności opisane jako „stanowisko Wnioskodawcy” lub „zdaniem Wnioskodawcy” stanowi wspólne stanowisko CK oraz Klasztoru.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że sprzedaż przez Klasztor na rzecz CK Działki 3/9 będzie opodatkowana VAT wg stawki podstawowej, jako dostawa gruntu niezabudowanego?
  2. W przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 za nieprawidłowe, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że sprzedaż przez Klasztor na rzecz CK Działki 3/9 będzie opodatkowana VAT wg stawki podstawowej w przypadku złożenia przez Klasztor i CK wspólnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT dostawy, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT?
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że sprzedaż przez Klasztor na rzecz CK Działki 3/9 nie będzie opodatkowana PCC w przypadku, jeżeli ta transakcja będzie opodatkowana VAT wg stawki podstawowej?
  4. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że ustanowienie przez Klasztor odpłatnych służebności na rzecz CK będzie stanowiło dostawę usług opodatkowaną VAT wg stawki podstawowej?
  5. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że CK będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia Działki 3/9 od Klasztoru - w przypadku, gdy interpretacja podatkowa w zakresie pytań 1 i 2 potwierdzi opodatkowanie VAT dostawy Działki 3/9?

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie nr 3), w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 14 grudnia 2016 r. została wydana interpretacja Nr 1462-IPPP2.4512.912.2016.1.BH


Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przez Klasztor na rzecz CK Działki 3/9 nie będzie opodatkowana PCC w przypadku, jeżeli ta transakcja będzie opodatkowana VAT wg stawki podstawowej.


Zgodnie z ustawą o PCC:


  1. Opodatkowaniu PCC podlegają m.in. umowy sprzedaży - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a).
  2. Jednocześnie, PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
    1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
    2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem, m.in. umów sprzedaży, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego - art. 2 ust. 4.

Jak wynika z opisu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska zaprezentowanego przez Wnioskodawcę w odniesieniu do pytań nr 1 oraz 2:

  1. Na podstawie Umowy Trójstronnej, Klasztor zobowiązał się - po spełnieniu się określonych warunków - sprzedać działkę o numerze 3/9 na rzecz CK za cenę określoną w Umowie Trójstronnej.
  2. Obecnie, Nieruchomość Sąsiednia 2 (w tym działka o nr 3/9) jest przedmiotem umów dzierżawy zawartych pomiędzy Klasztorem a S R.
  3. Nieruchomość Sąsiednia 2 (w tym działka o nr 3/9), została zabudowana przez S R Budowlami. Wszystkie Budowle zostały wybudowane przed rokiem 2001. Jednocześnie, na Nieruchomości Sąsiedniej 2 nie został wybudowany żaden budynek. Stan ten nie ulegnie zmianie na moment dokonania transakcji.
  4. Od momentu wybudowania, Budowle były wykorzystywane przez S R na potrzeby prowadzonej przez tą spółkę działalności gospodarczej, w szczególności:
    1. jako ciąg komunikacyjny ułatwiający dojazd do parku wodnego wybudowanego przez S R na gruntach sąsiadujących z Nieruchomością Sąsiednią 2 oraz operowanego pierwotnie przez S R a następnie przez spółkę zależną od S R na podstawie umowy poddzierżawy zawartej z S R oraz
    2. jako ciąg komunikacyjny umożliwiający dojazd do kina wybudowanego przez S R na gruntach sąsiadujących z Nieruchomością Sąsiednią 2 i operowanego przez podmiot niepowiązany z S R na podstawie umowy poddzierżawy zawartej z S R.
  5. Jednocześnie, Budowle nie były wykorzystywane w żaden sposób przez Klasztor ani nie były oddane do użytkowania w ramach czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Klasztorowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do żadnej z Budowli, nie ponosił on również jakiekolwiek wydatków na ulepszenie którejkolwiek z Budowli, w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
  6. Wydatki poniesione przez S R od momentu wybudowania Budowli na ulepszenia każdej z Budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie przekraczały (i na moment sprzedaży działki o nr 3/9 nie będą przekraczały) 30% wartości początkowej Budowli. Jednocześnie, w ciągu dwóch lat poprzedzających dzień sprzedaży, na działce o nr 3/9 nie zostanie wybudowana żadna inna budowla.
  7. Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez Wnioskodawcę w uzasadnieniu do pytania nr 1, sprzedaż przez Klasztor na rzecz CK Działki 3/9 powinna podlegać opodatkowaniu VAT wg stawki podstawowej, jako dostawa gruntu niezabudowanego.
  8. Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez Wnioskodawcę w uzasadnieniu do pytania nr 2, jeżeli przedstawione powyżej stanowisko zostałoby uznane za nieprawidłowe, sprzedaż przez Klasztor na rzecz CK Działki 3/9 powinna podlegać opodatkowaniu VAT wg stawki podstawowej w przypadku złożenia przez Klasztor i CK wspólnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT dostawy, o którym mowa w art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanej sytuacji:

  1. Sposób opodatkowania PCC dostawy nieruchomości uzależniony jest od ujęcia takiej transakcji w podatku VAT. Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów Ustawy o PCC, sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC wyłącznie w sytuacji, gdy sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT lub jest z tego opodatkowania zwolniona na podstawie odpowiednich przepisów Ustawy o VAT. Z drugiej strony, zakwalifikowanie transakcji jako opodatkowanej podatkiem VAT wg stawki podstawowej, powoduje jej wyłączenie z zakresu opodatkowania PCC.
  2. Zatem, w sytuacji gdy sprzedaż przez Klasztor na rzecz CK Działki 3/9 będzie opodatkowana VAT według stawki podstawowej, do tej transakcji zastosowanie znajdzie art. 2 ust. 4 lit. a) Ustawy o PCC. W konsekwencji, analizowana transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przez Klasztor na rzecz CK Działki 3/9 nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC w przypadku, jeżeli ta transakcja będzie opodatkowana VAT według stawki podstawowej. W przeciwnym wypadku, tj. jeżeli sprzedaż Działki 3/9 będzie podlegała zwolnieniu z VAT, sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu PCC według stawki 2%, a podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku będzie kupujący (CK), co wynika wprost z zasad wyrażonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz art. 4 pkt 1 Ustawy o PCC.


Powyższe stanowisko znajduje również całkowite potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych, w szczególności:

  • w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 5 maja 2016 roku, znak IPPB2/4514 -97/16-2/KW1, zgodnie z którą: „jeżeli transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych”,
  • w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 9 października 2015 roku, znak IPPB2/4514-337/15-2/AK, w której organ podatkowy uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „jeżeli strony wybiorą opcję opodatkowania VAT w zakresie wspomnianej powyżej części Transakcji (a w pozostałym zakresie Transakcja będzie obligatoryjnie opodatkowana VAT), Transakcja będzie w całości opodatkowana podatkiem VAT. W tej sytuacji, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu p.c.c, (na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c.),”
  • w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 12 maja 2015 roku, znak IPPB2/4514 -73/15-2/MZ, zgodnie z którą: „skoro (...) dostawa działek o nr ewidencyjnych 1/131 oraz 1/133 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe


Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.


Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy).


W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 14 grudnia 2016 roku Nr 1462-IPPP2.4512.912.2016.1.BH w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym: „(…) skoro działka 3/9 nie będzie na moment transakcji objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ale jednocześnie w przeszłości - w zakresie Budowli - została wydana w stosunku do tej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o której mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, i decyzja ta obejmowała teren całej ówczesnej działki nr 3, z której w późniejszym czasie wyodrębniona została Działka 3/9, to działka 3/9 stanowi teren budowlany w rozumieniu przepisów Ustawy o VAT. W konsekwencji, analizowana sprzedaż gruntu niezabudowanego będzie podlegała opodatkowaniu VAT stawką podstawową. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przez Klasztor na rzecz CK Działki 3/9 będzie opodatkowana VAT wg stawki podstawowej, jako dostawa gruntu niezabudowanego.”


A zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC.


Odnośnie powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych - należy wskazać, że orzeczenie te nie są wiążące dla tutejszego organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w każdej z nich zawarte jest wiążące. W związku z tym, organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami - nie tylko innych organów podatkowych, jednak nie stosują wprost tych rozstrzygnięć także i z tego zwykłego powodu, że nie stanowią one materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie oraz Zainteresowanym niebędącym Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj