Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1114a/11/WM
z 8 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-1114a/11/WM
Data
2012.02.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dzierżawa
grunty rolne


Istota interpretacji
Czy otrzymywane coroczne wynagrodzenie z tytułu czynszu dzierżawczego płatnego do 31 marca każdego roku, Wnioskodawczyni może przyjąć w całości do osobistego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie dzieląc go w połowie na małżonka?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2011 r. (data wpływu 8 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu dzierżawy gruntów rolnych na cele nierolnicze - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu dzierżawy gruntów rolnych na cele nierolnicze.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem są wyłącznymi właścicielami - na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej - nieruchomości, składającej się z działki gruntu o powierzchni 53,7900 ha nabytej dnia 24 czerwca 2006 r. Nieruchomość gruntowa jest wykorzystywana przez Wnioskodawczynię w ramach prowadzonego przez nią gospodarstwa rolnego, na co małżonek wyraził zgodę.

Prowadząc gospodarstwo rolne zgłoszone do Krajowego Rejestru Podmiotów Gospodarki Narodowej z wyszczególnionym rodzajem działalności 0111Z - uprawa zbóż z dniem 1 marca 2006 r. Wnioskodawczyni zrezygnowała ze zwolnienia VAT.


Dodatkowo dnia 19 lipca 2006 r. dokonała zgłoszenia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie:


  • usług na rzecz rolnictwa i leśnictwa,
  • działalności produkcyjnej,
  • działalności handlowej

    z nowym wpisem REGON - 0161Z - działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną.


W związku z tym, że dochody uzyskane ze świadczonych usług rolniczych nie są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – Wnioskodawczyni wybrała jako formę opodatkowania "zasady ogólne", zaprowadziła podatkową książkę przychodów i rozchodów, ewidencjonując w niej wszystkie zdarzenia gospodarcze dotyczące działalności pozarolniczej.

Ponadto nadmienia, że małżonek również prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od 10 maja 2007 r. zgłoszoną do Krajowego Rejestru Podmiotów Gospodarki Narodowej z wyszczególnionym rodzajem działalności -1629Z - produkcja pozostałych wyrobów z drewna, produkcja wyrobów z korka, słomy i materiałów używanych do wyplatania. Jako formę opodatkowania wybrał opodatkowanie zgodnie z art. 30c i 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przy zastosowaniu stawki podatku -19%. Zaprowadził podatkową książkę przychodów i rozchodów, ewidencjonując w niej wszystkie zdarzenia gospodarcze dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wraz z nabyciem gospodarstwa rolnego, składającego się z działki gruntu Wnioskodawczyni wraz z mężem przejęli również prawo dzierżawy na tejże nieruchomości gruntowej na okres 30 lat tj. do dnia 30 czerwca 2034 r. na posadowienie dwóch siłowni wiatrowych. Prawo dzierżawy było na rzecz ówczesnej firmy - spółki z o.o.

Zgodnie z umową dzierżawy Wnioskodawczyni wydzierżawiła tzn. oddała do używania wraz z prawem pobierania wszelkich pożytków naturalnych i cywilnych przez Dzierżawcę część gruntu o powierzchni 22.820,60 m² na okres 30 lat na cele nierolnicze, a konkretnie na potrzeby budowy, eksploatacji, utrzymania, napraw, konserwacji i modernizacji wszelkich elementów farmy wiatrowej, w tym w szczególności turbin wiatrowych wraz z fundamentami, stacji transformatorowych i pomiarowych, linii kablowych i teletechnicznych pomiędzy elementami farmy, przyłączy napowietrznych lub kablowych do publicznej sieci elektroenergetycznej, placów montażowych, dróg dojazdowych i dojść.

Dzierżawcą tej działki po zmianie umowy dzierżawy jest inna spółka z o.o. Cała działka, z której część została wydzierżawiona w umowie nazwana jest nieruchomością, a część wydzierżawiona gruntami.

Czynsz dzierżawczy tzw. „czynsz za okres eksploatacyjny" za tę działkę rolną przeznaczoną pod budowę dwóch siłowni wiatrowych zwaną gruntami jest wypłacany raz do roku z dołu w terminie do 31 marca roku następującego po roku kalendarzowym, którego zapłata dotyczy przez cały okres dzierżawy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie, oznaczone we wniosku numerem jeden.


Czy otrzymywane coroczne wynagrodzenie z tytułu czynszu dzierżawczego płatnego do 31 marca każdego roku, Wnioskodawczyni może przyjąć w całości do osobistego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie dzieląc go w połowie na małżonka...


Zdaniem Wnioskodawczyni, skoro przy nabyciu gospodarstwa rolnego małżonkowie uzgodnili, że cytując § 2 aktu notarialnego z dnia 24 czerwca 2006 r. - „małżonkowie K. nieruchomość kupują do majątku objętego wspólnością ustawową, przy czym Pani K. będzie wykorzystywała nabywaną nieruchomość w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego, na co Pan K. wyraził zgodę" - to, przyjęcie czynszu w całości do osobistego opodatkowania podatkiem dochodowym, bez dzielenia go w połowie na małżonka nie było błędem.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.


Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:


  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt


  • licząc od dnia nabycia.


Dzierżawa gruntu na cele nierolnicze (farmy wiatrowe) nie stanowi działalności rolniczej.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 6 cyt. ustawy źródłem przychodu jest – najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Jak wynika z powyższego, do źródła przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy ustawodawca zalicza między innymi dzierżawę gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zgodnie z ust. 2 pkt 1 ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Natomiast stosownie do treści art. 8 ust. 3, zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany, ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6, pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy (art. 8 ust. 4).

Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 3, obowiązuje przy zapłacie zaliczek przez cały rok podatkowy oraz przy składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z tego tytułu (art. 8 ust. 5).

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawczyni (rolnik prowadzący gospodarstwo rolne i działalność gospodarczą) wskazała, że zakupiła w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej gospodarstwo rolne wraz prawem dzierżawy części gruntów na cele nierolnicze – posadowionych na tym gruncie dwóch siłowni wiatrowych. Nieruchomość ta jest wykorzystywana przez nią w działalności rolniczej w ramach prowadzonego przez nią gospodarstwa rolnego.

Przychody uzyskiwane z tytułu dzierżawy przedmiotowych gruntów rolnych na cele nierolnicze (farmy wiatrowe) stanowią źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychód z tytułu najmu, dzierżawy.

Generalnie zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 i ust. 3 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Zasada ta ma zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy.

Przychody z tytułu dzierżawy gruntu rolnego na cele nierolnicze, stanowiącego własność małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, stanowią więc przychody każdego z nich, proporcjonalnie do ich prawa do udziału we współwłasności. Zatem sam zapis w akcie notarialnym, że Wnioskodawczyni będzie wykorzystywała nabywaną nieruchomość w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego, na co mąż wyraził zgodę, nie przesądza o możliwości przyjęcia przez Nią czynszu w całości do osobistego opodatkowania podatkiem dochodowym, bez dzielenia go w połowie na małżonka. Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało określić jako nieprawidłowe.

Wnioskodawczyni może samodzielnie opodatkować przychód z tego tytułu wyłącznie pod warunkiem, że małżonkowie złożą (złożyli) w terminie określonym w art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła jedynie przez Nią.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj