Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-198/14/MU
z 26 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2014 r. (data wpływu 25 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia płatnika zobowiązanego do sporządzania informacji PIT-11- jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia płatnika zobowiązanego do sporządzania informacji PIT-11.


We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 31 grudnia 2013 r. doszło do wydzielenia spółki Szpital Miejski w M sp. z o. o. (spółka wydzielona) jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ze Szpitala Powiatu B. sp. z o. o. (spółka dzielona).

Dzień 31 grudnia 2013 r. jest dniem wydzielenia, bowiem w tym dniu Szpital Miejski w M sp. z o.o. został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zgodnie z § 7 Planu podziału Szpitala w B. z dnia 30 września 2013 r., na spółkę wydzieloną przeszły określone składniki majątku (pasywa i aktywa) takie jak : rzeczowe aktywa trwałe (nieruchomości, wartości niematerialne i prawne, ruchomości), środki pieniężne, należności, zobowiązania, krótko i długoterminowe rozliczenia czynne i bierne, księgi rachunkowe, dokumentacja medyczna, pracownicy (pracownicy medyczni i administracyjni), zezwolenia, koncesje, umowy, itd. czyli cała infrastruktura szpitala zlokalizowana w M. zdolna do samodzielnego egzystowania i funkcjonowania.

Zgodnie z Planem podziału (§ 7 pkt 4.) „Z dniem wydzielenia, spółka wydzielona wstąpi w stosunki prawne z osobami zatrudnionymi w Filii M. na podstawie umów o pracę, wymienionymi w Załączniku nr 15 do niniejszego Planu Podziału pt. „Wykaz pracowników”. Przejęcie pracowników nastąpi z zachowaniem wszelkich wymagań przewidzianych w prawie pracy, tj. w szczególności z zachowaniem wymagań określonych w art. 231 Kodeksu pracy. Jednakże nie zostaną przejęci przez Spółkę nowo zawiązaną ci pracownicy Spółki Dzielonej wymienieni w Załączniku nr 15 do niniejszego Planu Podziału, z którymi stosunek pracy zostanie rozwiązany/wygaśnie przed dniem wydzielenia . Dodatkowo zostaną natomiast przejęte osoby nie wymienione w Załączniku nr 15 do niniejszego Planu Podziału, z którymi stosunek pracy zostanie nawiązany po dniu 15 sierpnia 2013 r., a przed dniem wydzielenia, a które będą świadczyły pracę na rzecz Filii M.”.

Jednocześnie w Planie podziału wskazano, że „dla usunięcia wszelkich wątpliwości, Spółka Dzielona, zostaje, z dniem podziału, zwolniona z wszelkich obowiązków oraz pozbawiona wszelkich praw wynikających z umów, które zgodnie z powyższym podlegają przejęciu przez Spółkę nowo zawiązaną”. Zgodnie z Planem podziału Szpital w M. z dniem 31 grudnia 2013 r. wszedł we wszystkie prawa i obowiązki spółki dzielonej w zakresie wynikającym z Planu podziału.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie:


Jaki podmiot (Szpital w M., czy Szpital w B.) jest zobowiązany do wystawienia PIT-11 za rok 2013 dla osób zatrudnionych, dla których zgodnie z Planem podziału, z dniem wydzielenia pracodawcą został Szpital w M.?


Zdaniem Wnioskodawcy, to na nim ciąży obowiązek sporządzenia PIT-11 za rok 2013 dla osób zatrudnionych, dla których stał się on pracodawcą z dniem wydzielenia.

Na podstawie art. 93c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. W myśl art. 93c § 2 przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie-także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wydzielenie Wnioskodawcy tj. Szpitala w M. spełnia wszystkie przesłanki wskazane w wyżej cytowanym art. 93c Ordynacji podatkowej. Wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zdolną do samodzielnego funkcjonowania, zorganizowaną pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym. Plan podziału przewidywał wydzielenie całego pionu związanego z wykonywaniem usług opieki medycznej istniejącego w wyodrębnionym organizacyjnie i funkcjonalnie Szpitalu w M.. Z dniem wydzielenia Wnioskodawca tj. Szpital w M. podjął samodzielną działalność gospodarczą jako kontynuację działalności szpitala, którą wcześniej wykonywał w strukturach spółki dzielonej.

W związku z tym, bezspornym jest fakt, iż z dniem 31 grudnia 2013 r. Wnioskodawca tj. Szpital w M. wstąpił we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Szpitala w B. pozostające w związku z przydzielonymi mu w Planie podziału, składnikami majątku.

Prawo do sukcesji uniwersalnej w zakresie wskazanym w art. 93c Ordynacji podatkowej dla spółek powstałych przez wydzielenie zostało już wielokrotnie wcześniej potwierdzone w interpretacjach indywidualnych wydanych między innymi przez: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 sierpnia 2013 r. IBPP4/443-357/13/PK, Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 czerwca 2012 r. IPTPB3/423-99/12-4/KJ oraz z dnia 13 lipca 2012 r. IPTPP2/443-303/12-5/IR i w wielu innych. Stanowisko w tym zakresie jest ugruntowane i stabilne.

W myśl art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku, gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o dochodach sporządzone według ustalonego wzoru (informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11).

Zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy w razie przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę staje się on stroną stosunku pracy z pracownikami przejętego zakładu. Skutek ten następuje z mocy prawa, a więc nowy pracodawca nie musi zawierać z pracownikami przejmowanego zakładu umów o pracę (wyr. SN z 28 września 1990 r., I PR 251/90, OSN 1992, Nr 5, poz. 78). Omawiany przepis wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną w płaszczyźnie stosunku pracy. W opinii Wnioskodawcy, z powyższego można również wyprowadzić wniosek, że na nowego pracodawcę przechodzą obowiązki płatnika wynikające z art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ obowiązki te nie ustają, a trwają dalej.

W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 5 kwietnia 2012 r. ILPB2/415-9/12-4/WM czytamy, iż „Wskazany wyżej przepis przyjmuje konstrukcję automatycznego wejścia w stosunek pracy po stronie jednego zakładu pracy w miejsce drugiego, czyli wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną w płaszczyźnie stosunków pracy. Opiera się ona przy tym na założeniu, że stosunek pracy w ogóle nie zostaje rozwiązany mimo przekształceń podmiotowych.

Z powyższego wynika, iż obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym obowiązek sporządzenia stosownych informacji i obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy, nie ustają lecz przechodzą na nowego płatnika, który przejmując pracowników przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wszelkie inne obowiązki z tym związane. Powyższe okoliczności powodują, iż przejmujący pracowników pracodawca winien kontynuować obowiązki płatnika nałożone przepisami art. 32, 38 i 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, po zakończeniu roku podatkowego przejmujący pracodawca, winien przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R obejmującą dane za cały rok podatkowy oraz winien przekazać podatnikowi oraz odpowiednim urzędom skarbowym informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 obejmujące dane za cały rok podatkowy”.

W ocenie Wnioskodawcy takie samo stanowisko reprezentuje Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacjach indywidualnych z dnia 6 lipca 2010 r. Nr IBPBII/1/415-441/10/ŚS oraz z dnia 26 marca 2010 r. Nr IBPBII/1/415-976/09/AŻ jak również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacjach indywidualnych z dnia z 19 listopada 2009 r. Nr ITPB2/415-725/09/MU oraz z dnia 7 czerwca 2013 r. Nr ITPB2/415-288/13/IB.

Mając powyższe na względzie Wnioskodawca uważa, że to nie Szpital w B. ma obowiązek sporządzić stosowne deklaracje i przekazać je pracownikom Wnioskodawcy tj. Szpitala w M., lecz to właśnie Wnioskodawca - Szpital w M., ma taki obowiązek i to on powinien przekazać PIT-11 dla pracowników oraz dla właściwych urzędów skarbowych.

Szpital w B., mimo, że również był pracodawcą dla pracowników Szpitala w M. w roku 2013, nie powinien wypełniać obowiązku wynikającego z art. 39 pkt 2 w stosunku do pracowników Szpitala w M., bowiem stosunek pracy z tymi pracownikami nie wygasł.

Szpital w M. ma obowiązek sporządzenia PIT-11 za cały rok 2013 dla pracowników przejętych zgodnie z Planem podziału.


W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Jak wynika z treści art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych (PIT-11).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 31 grudnia 2013 r. doszło do wydzielenia spółki Szpital Miejski w M. sp. z o. o. (spółka wydzielona) jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ze Szpitala Powiatu B. sp. z o. o. (spółka dzielona).

Dzień 31 grudnia 2013 r. jest dniem wydzielenia, bowiem w tym dniu Szpital Miejski w M. sp. z o.o. został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zgodnie z § 7 Planu podziału Szpitala w B. z dnia 30 września 2013 r., na spółkę wydzieloną przeszły określone składniki majątku (pasywa i aktywa) takie jak : rzeczowe aktywa trwałe (nieruchomości, wartości niematerialne i prawne, ruchomości), środki pieniężne, należności, zobowiązania, krótko i długoterminowe rozliczenia czynne i bierne, księgi rachunkowe, dokumentacja medyczna, pracownicy (pracownicy medyczni i administracyjni), zezwolenia, koncesje, umowy, itd. czyli cała infrastruktura szpitala zlokalizowana w M. zdolna do samodzielnego egzystowania i funkcjonowania.

Zgodnie z Planem podziału (§ 7 pkt 4.) „Z dniem wydzielenia, spółka wydzielona wstąpi w stosunki prawne z osobami zatrudnionymi w Filii M. na podstawie umów o pracę, wymienionymi w Załączniku nr 15 do niniejszego Planu Podziału pt. „Wykaz pracowników”. Przejęcie pracowników nastąpi z zachowaniem wszelkich wymagań przewidzianych w prawie pracy, tj. w szczególności z zachowaniem wymagań określonych w art. 231 Kodeksu pracy. Jednakże nie zostaną przejęci przez Spółkę nowo zawiązaną ci pracownicy Spółki Dzielonej wymienieni w Załączniku nr 15 do niniejszego Planu Podziału, z którymi stosunek pracy zostanie rozwiązany/wygaśnie przed dniem wydzielenia . Dodatkowo zostaną natomiast przejęte osoby nie wymienione w Załączniku nr 15 do niniejszego Planu Podziału, z którymi stosunek pracy zostanie nawiązany po dniu 15 sierpnia 2013 r., a przed dniem wydzielenia, a które będą świadczyły pracę na rzecz Filii M.”.

Jednocześnie w Planie podziału wskazano, że „dla usunięcia wszelkich wątpliwości, Spółka Dzielona, zostaje, z dniem podziału, zwolniona z wszelkich obowiązków oraz pozbawiona wszelkich praw wynikających z umów, które zgodnie z powyższym podlegają przejęciu przez Spółkę nowo zawiązaną”. Zgodnie z Planem podziału Szpital w M. z dniem 31 grudnia 2013 r. wszedł we wszystkie prawa i obowiązki spółki dzielonej w zakresie wynikającym z Planu podziału.

Przepis art. 23¹ § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.

Artykuł ten przyjmuje konstrukcję automatycznego wejścia w stosunek pracy po stronie jednego zakładu pracy w miejsce drugiego, czyli wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną w płaszczyźnie stosunków pracy. Opiera się ona przy tym na założeniu, że stosunek pracy w ogóle nie zostaje rozwiązany mimo przekształceń podmiotowych.

Przejście praw i obowiązków podatkowych w sytuacji podziału przez wydzielenie reguluje natomiast art. 93c § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Zgodnie z § 1 tego artykułu osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

Przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej).

Z przepisu tego wynika, że przedmiotem sukcesji prawno-podatkowej będą jedynie te prawa i obowiązki dzielonej osoby prawnej, które pozostają w związku z przydzielonymi sukcesorowi w planie podziału składnikami majątku. Przepis ten zakłada możliwość wyodrębnienia praw i obowiązków podatkowych związanych z poszczególnymi zorganizowanymi częściami majątku oraz że tak wyodrębnione zespoły praw i obowiązków są objęte sukcesją. Powyższy przepis wprowadza zatem do systemu podatkowego zasadę sukcesji podatkowej częściowej. Zgodnie z tą zasadą, w przypadku podziału przez wydzielenie, podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe, które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż w wyniku podziału przez wydzielenie przejmowane są prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego, ale pod warunkiem, że majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek osoby prawnej dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej).

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że Szpital w M. (Wnioskodawca) będąc następcą prawnym Szpitala w B., na którego przeszły prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego jak też prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pracy przejętych pracowników, a więc również obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązany jest do sporządzenia informacji, o których mowa w art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem w sytuacji przedstawionej we wniosku, informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 obejmujące dane za rok podatkowy 2013 dla osób zatrudnionych, dla których zgodnie z Planem podziału, z dniem wydzielenia pracodawcą został Szpital w M. (Wnioskodawca) powinny zostać sporządzone przez Wnioskodawcę – Szpital w M.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj