Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-594a/13/AW
z 12 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2013 r. (data wpływu 9 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wynikających z połączenia podmiotów przez przejęciejest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wynikających z połączenia podmiotów przez przejęcie.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).


Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W dniu 12 czerwca 2013 r. nastąpiło połączenie z inną spółką z o.o. (dalej nazywaną „spółką przejmowaną”) w grupie, w trybie wskazanym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy – Kodeks spółek handlowych, to jest przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą – połączenie przez przejęcie. W opisanym przypadku spółką przejmującą będzie Wnioskodawca a spółką przejmowaną inna spółka kapitałowa z grupy wymieniona wyżej. Z uwagi na fakt, że w obydwu spółkach 100% udziałów jest w posiadaniu jednego podmiotu prawnego połączenie Wnioskodawcy ze Spółką Przejmowaną zostało rozliczone metodą łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c ust. 1 ustawy o rachunkowości, bez zamykania ksiąg rachunkowych zarówno spółki przejmowanej jak i przejmującej a tym samym bez zakończenia jej roku podatkowego (art. 12 ust 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Obydwa podmioty są polskimi rezydentami podatkowymi. W spółce przejmowanej zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych były wyliczane w formie uproszczonej na podstawie art. 25 ust. 6-10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w spółce przejmującej na zasadach ogólnych na podstawie art. 25 ust 1 tej ustawy.

W roku 2014 spółka przejmująca chce wybrać formę uproszczoną opłacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych na podstawie art. 25 ust. 6-10. Podstawę tej zaliczki wyliczy w oparciu o art. 25 ust. 6, tj. biorąc wysokość podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy spółka przejmująca jest zobowiązania do dalszego uiszczania zaliczek od podatku dochodowego od osób prawnych za spółkę przejmowaną na podstawie art. 25 ust. 6-10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za miesiące następujące po połączeniu, czy powinna tylko wyliczać podatek dochodowy na zasadach ogólnych w oparciu o art. 25 ust. 1... Czy w wyliczeniu zaliczek na podstawie art. 25 ust. 1 spółka przejmująca może zaliczyć bieżący wynik podatkowy spółki przejmowanej (rozumiany jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami podatkowymi) do swojej podstawy wyliczenia zaliczki za miesiące następujące po połączeniu... Czy spółka przejmowana jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego po końcu jej roku podatkowego (tj. grudniu 2013 r.) na podstawie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy taki obowiązek ciąży tylko na spółce przejmującej...
  2. Czy Spółka wyliczając podstawę uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za rok 2014 musi uwzględnić także podatek należny wykazany w zeznaniu za rok ubiegły (tj. 2012) przez spółkę przejmowaną czy też dokonuje takiego wyliczenia tylko w oparciu o podatek należny wykazany w zeznaniu za roku ubiegły (tj. 2012) przez spółkę przejmującą...


Niniejsza interpretacja dotyczy pytań zawartych w punkcie 1. W zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytań zawartych w punkcie 1 – spółka przejmująca ma prawo do zaliczenia do swojej podstawy opodatkowania zarówno kosztów jak i przychodów spółki przejmowanej, ponieważ na podstawie art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości zarówno w spółce przejmowanej jak i przejmującej nie dochodzi do zamknięcia ksiąg rachunkowych na moment połączenia, a zgodnie z art. 93 § 1 i 2, spółka przejmująca wchodzi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. W momencie połączenia spółka zaprzestaje płacenia zaliczek w formie uproszczonej na podstawie art. 25 ust. 6-10 za spółkę przejmowaną i wylicza podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 25 ust. 1. Zeznanie roczne – zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – składa tylko spółka przejmująca, ponieważ po połączeniu podmiotów jest ona jedynym podmiotem zobowiązanym do opłacania zaliczek na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz uwzględni w swoim zeznaniu zarówno koszty jak i przychody podatkowe spółki przejmowanej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj