Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1042/13-2/IF
z 20 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23.09.2013 r. (data wpływu 02.10.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 02.10.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca od dnia 01.04.2013 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Wybrał formę opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19% podstawy opodatkowania.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca podpisał umowę o świadczenie usług ze „Zleceniodawcą” który wynajmuje Wnioskodawcę „Zleceniobiorcę „ jako swojego konsultanta „Klientowi” w celu świadczenia n rzecz „Zleceniodawcy” usług w zakresie zgodnym z zawartą umową t. j:


  • Administracji IBM Websphere Application Server,
  • administracji IBM Websphere MQ oraz IBM Wesbsphere Message Broker,
  • konfiguracji środowisk testowych i produkcyjnych dla serwerów aplikacyjnych Java EE,
  • utrzymania aplikacji o wysokiej dostępności (Load Balancing, klastry aplikacyjne, klastry HACMP).


W ramach umowy o świadczenie usług jest możliwość wynajęcia Wnioskodawcy, jako konsultanta różnym „Klientom” „Zleceniodawcy”. Usługi są wykonywane w miejscach i terminach wymaganych do ich prawidłowej realizacji w szczególności wynikających z charakteru rodzaju i rozmiaru zadań zleconych przez „Zleceniodawcę”.

Za zrealizowane usługi konsultacji w zakresie:


  • Administarcji IBM Websphere Application Server,
  • administracji IBM Websphere MQ oraz IBM Websphere Message Broker,
  • konfiguracji środowisk testowych i produkcyjnych dla serwerów aplikacyjnych Java EE,
  • utrzymania aplikacji o wysokiej dostępności ( Load Balancing, klastry aplikacyjne, klastry HACMP) -


Wnioskodawca na koniec miesiąca z działalności gospodarczej wystawia fakturę na rzecz „Zleceniodawcy” natomiast „Zleceniodawca” za wynajęcie Wnioskodawcy do wykonania usługi obciąża fakturą „Klienta”. „Zleceniodawca” i „Klient” nie są ze sobą powiązani, to zupełnie oddzielne podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

W ramach umowy o świadczenie usług „Zleceniobiorca” zobowiązuje się nie świadczyć usług „Klientowi” „Zleceniodawcy” w zakresie usług objętych zakresem umowy lub innych które mogą stanowić usługi konkurencyjne w stosunku do działalności „Zleceniodawcy” chyba, że zostanie to uzgodnione ze „Zleceniodawcą” lub będzie przedmiotem zamówienia, które „Zleceniodawca” zleci „Zleceniobiorcy” do wykonania w ramach realizacji umowy o świadczenie usług.

Zakaz świadczenia usług, o którym mowa, dotyczy w szczególności świadczenia usług w ramach stosunku pracy, prowadzenia działalności na własny lub cudzy rachunek w tym także, jako wspólnik spółki lub członek władz podmiotów, świadczących usługę w ramach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub innego tytułu prawnego w podmiotach świadczących usługę w ramach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub innego tytułu prawnego w podmiotach świadczących usługę.

W ramach umowy o pracę od dnia 05 sierpnia 2013 roku Wnioskodawca przyjął propozycję objęcia stanowiska administratora na 1/10 etatu w dziale informatyki na stanowisku administrator. Jest to pierwsza umowa o pracę Wnioskodawcy z obecnym pracodawcą. Nigdy wcześniej z obecnym pracodawcą umowy o pracę nie było ani na tym, ani na żadnym innym stanowisku.

Firma ta jest „Klientem” „Zleceniodawcy” z tym, którym Wnioskodawca podpisał umowę w ramach działalności gospodarczej na świadczenie usług konsultacji w zakresie:


  • Administarcji IBM Websphere Application Server,
  • administracji IBM Websphere MQ oraz IBM Websphere Message Broker,
  • konfiguracji środowisk testowych i produkcyjnych dla serwerów aplikacyjnych Java EE,
  • utrzymania aplikacji o wysokiej dostępności (Load Balancing, klastry aplikacyjne, klastry HACMP).


i w tym zakresie na rzecz „Klienta” „Zleceniodawcy” Wnioskodawca nadal świadczy usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.


Dodatkowo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi informatyczne dla wyszukanych przez siebie firm.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy podpisana umowa o pracę wpływa na wybraną przez Wnioskodawcę formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej?
  2. Czy Wnioskodawca ma możliwość opłacania podatku liniowego z prowadzonej działalności gospodarczej przy jednoczesnym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę na stanowisku administratora?

Zdaniem Wnioskodawcy w art. 9a ust. 3 updof ustawodawca wskazał okoliczności, w jakich przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, traci prawo do korzystania z niego. I tak, do utraty (w roku podatkowym) prawa do podatku liniowego dochodzi, jeżeli podatnik uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Przy czym, aby doszło do wyłączenia z omawianej formy opodatkowania, usługi te muszą odpowiadać czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.


W ramach umowy o pracę Wnioskodawca świadczy usługi administratora. W działalności gospodarczej nie wykonuję usługi bezpośrednio dla „Klienta” tylko w zakresie i na zlecenie wykonania usługi od „Zleceniodawcy”, z którym zawarł umowę o świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. „Zleceniodawca” wynajmuje Wnioskodawcę „Zleceniobiorcę”, jako swojego konsultanta „Klientowi” w celu świadczenia na rzecz „Zleceniodawcy” usług w zakresie zgodnym z zawartą umową tj.


  • Administracji IBM Websphere Application Server,
  • administracji IBM Websphere MQ oraz IBM Websphere Message Broker,
  • konfiguracji środowisk testowych i produkcyjnych dla serwerów aplikacyjnych Java EE,
  • utrzymania aplikacji o wysokości dostępności (Load Balancing, klastry aplikacyjne, klastry HACMP).


Wnioskodawca nie świadczy usług na rzecz swojego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej, a jedynie wykonuje czynności na podstawie umowy o pracę. Zatem nie uzyskuje przychodu ze świadczenia na rzecz pracodawcy usług w ramach prowadzonej działalności, a przychód ze stosunku pracy.

Tymczasem w myśl powołanego przepisu, tylko przychody uzyskane z działalności gospodarczej i ze świadczenia usług tożsamych z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy mogą doprowadzić do utraty prawa do opodatkowania podatkiem liniowym.

Wnioskodawca uważa, że ma możliwość opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a podpisana umowa o pracę na stanowisku administratora nie ma wpływu na wybraną formę opodatkowania i nadal może z niej korzystać.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi

organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj