Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP4/443-455/13-2/ISN
z 20 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest podmiotem świadczącym usługi z zakresu e-commerce, umożliwiające zawieranie transakcji on-line. W ramach prowadzonej działalności Spółka m.in. udostępnia platformy internetowe pozwalające na umieszczanie ogłoszeń, przeprowadzanie aukcji i zawieranie transakcji pomiędzy użytkownikami. Spółka jest podmiotem kapitałowo powiązanym z S.A. S.A. (dalej: S.A.). Spółka zamierza rozpocząć współpracę z S.A. oraz organizacjami pożytku publicznego (dalej: OPP) w ramach serwisu platforma charytatywna (dalej: PCH), za pośrednictwem którego możliwe będzie przeprowadzenie internetowych aukcji charytatywnych. Aukcja taka wyglądała będzie jak „zwykła” aukcja internetowa: sprzedający wystawia na aukcji przedmiot, kupujący płaci za niego wylicytowaną cenę oraz pokrywa koszty transportu - różnicą jest to, że kwota należna za przedmiot trafia nie na konto sprzedającego, a do wybranej przez niego przed rozpoczęciem aukcji organizacji pożytku publicznego, współpracującej w ramach PCH oraz Spółki. Kwota należna za transport przekazywana jest na konto sprzedającego. Współpracę w ramach PCH będą mogły podjąć jedynie OPP będące podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2012 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.). Uzyskane z aukcji w ramach PCH środki przekazywane będą na realizacje celów statutowych.

Wzajemne prawa, obowiązki oraz zakres wykonywanych czynności zostanie uregulowany poprzez:

  1. Umowę trójstronną pomiędzy S.A., Spółką oraz OPP.
  2. Regulamin świadczenia usług w serwisie platforma charytatywna.
  3. Umowę o świadczenie usług pomiędzy S.A. oraz Spółką.

Na podstawie umowy trójstronnej, do zadań Spółki będzie należało:

  1. udostępnienie i obsługa urządzeń technicznych, tj. oddzielnego serwera, łączy itp. do przeprowadzania transakcji na cele charytatywne;
  2. opracowanie i wdrożenie programów do administracji transakcjami w serwisie PCH;
  3. opracowanie regulaminu i umieszczenie go w witrynie internetowej serwisu PCH;
  4. promocja i reklama serwisu PCH.

Powyższe usługi Spółka będzie świadczyła nieodpłatnie na rzecz OPP, jako wkład w organizację i przeprowadzanie aukcji na cele charytatywne zgodnie z celami statutowymi OPP.

Ostatnim z dokumentów który został wymieniony a który będzie regulował wzajemne prawa oraz obowiązki stron, jest umowa o świadczenie usług zawarta pomiędzy Spółką oraz S.A. Umowa ta zostanie zawarta wyłącznie dla celów obsługi płatności w serwisie PCH i dotyczyła będzie czynności niezbędnych dla prawidłowego wywiązywania się przez S.A. z zadań wynikających z umowy trójstronnej i regulaminu. System informatyczny którym posługuje się S.A. wymaga przystosowania do obsługiwania transakcji płatniczych w ramach serwisu PCH w którym występuje wielu kupujących, wielu sprzedających oraz wiele OPP jako odbiorców należności. Z uwagi na to S.A. powierzy Spółce udostępnienie dodatkowych narzędzi w ramach powyższej umowy, pozwalających na przypisanie transakcji do rachunku płatniczego wybranej OPP oraz na utrzymywanie prawidłowego salda na tym rachunku. W przypadku braku powyższej umowy, prawidłowe rozliczanie transakcji dokonywanych w ramach PCH oraz spełnienie prawnych wymogów dotyczących instytucji płatniczych byłoby niemożliwe. S.A. samodzielnie nie dysponuje takimi możliwościami.

W konsekwencji na podstawie tej umowy usługi świadczone przez Spółkę będą polegały na:

  1. Dostarczeniu infrastruktury informatycznej niezbędnej do prowadzenia rachunków płatniczych.
  2. Dostarczeniu oprogramowania niezbędnego do przekazywania kupującym, sprzedającym i OPP informacji o statusie realizacji płatności.
  3. Zbieraniu danych identyfikacyjnych od OPP na potrzeby realizacji obowiązków wynikających z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
  4. Udzielaniu odpowiedzi oraz przekazywaniu zgłoszeń stron aukcji (kupujących, sprzedających, OPP) dotyczących usług świadczonych przez S.A. w ramach PCH.
  5. Dokonywaniu na podstawie instrukcji S.A. korekty stanu sald na rachunkach płatniczych które są niezbędne w sytuacji błędnych rozliczeń.

Powyższe usługi będą świadczone przez Spółkę nieodpłatnie. Bez nich niemożliwe byłoby poprawne świadczenie usług płatniczych przez S.A. w ramach PCH, które także będą świadczone przez S.A. na rzecz OPP nieodpłatnie. Nadrzędnym celem obu podmiotów (Spółki i S.A.) jest bowiem nieodpłatne świadczenie obsługi płatności na rzecz OPP w ramach PCH.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne świadczenie usług na rzecz OPP oraz na rzecz S.A. opisanych powyżej w ramach współpracy dotyczącej PCH podlega opodatkowaniu VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne świadczenie usług udostępniania platformy aukcyjnej na rzecz OPP w ramach współpracy dotyczącej PCH nie podlega opodatkowaniu VAT, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054 t.j. z późn.zm) (dalej: ustawa o VAT).

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, za świadczenie usług uznaje się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Ponadto za odpłatne świadczenie usług uznaje się także niektóre usługi wykonywane przez podatnika nieodpłatnie.

Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W opisanym przez Spółkę stanie sprawy nie znajdzie zastosowania art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Współpraca w ramach PCH w żadnym momencie nie wiąże się z użyciem towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika.

Zastosowanie może więc znaleźć jedynie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, nakazujący opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia usług na cele osobiste lub niezwiązane z działalnością gospodarczą podatnika.

Spółka świadczy nieodpłatnie usługi na cele inne niż osobiste podmiotom niebędącym pracownikami, również byłymi, wspólnikami, udziałowcami, akcjonariuszami, członkami spółdzielni i ich domownikami, członkami organów stanowiących osób prawnych, członkami stowarzyszenia.

Z powyższego wynika, że podstawą do opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług w ramach charytatywnego serwisu mogłoby być jedynie uznanie, że usługi te świadczone są na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

W opinii Spółki, w przedstawionym stanie sprawy usługi w ramach PCH stanowią usługi na cele związane z działalnością gospodarczą. Przede wszystkim nie różnią się one w swojej naturze od innych usług udostępniania platformy aukcyjnej świadczonych w ramach podstawowej działalności Spółki, a za które pobierane są opłaty i w związku z którymi Spółka osiąga przychody z działalności gospodarczej. Ponadto w odniesieniu do S.A. Spółka świadczy za wynagrodzeniem podobne usługi umożliwiające S.A. obsługę płatności dotyczących transakcji na komercyjnych platformach internetowych Spółki. Jest to więc nadal podstawowy zakres działalności Spółki.

Ponadto celem podjęcia współpracy w ramach PCH jest budowanie pozytywnego wizerunku Spółki jako organizacji potrafiącej zrezygnować z zysku, w przypadku gdy dochód z transakcji na udostępnianej przez nią platformie aukcyjnej przekazywany jest na cele dobroczynne. Wpływa to korzystanie na postrzeganie jej zarówno przez obecnych jak i przyszłych klientów. W konsekwencji należy uznać, że nieodpłatne świadczenie usług udostępniania platformy aukcyjnej w przypadku transakcji dokonywanych za pośrednictwem PCH jest związane z działalnością gospodarczą Spółki i jako takie nie podlega opodatkowaniu VAT na mocy art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Świadczenie usług udostępniania platformy aukcyjnej jest zgodne z podstawowym zakresem działalności gospodarczej Spółki, a ponadto ma na celu budowanie oraz wzmacnianie pozytywnego wizerunku Spółki, co z kolei potencjalnie przekłada się na wzrost zaufania użytkowników, a co za tym idzie wzrost ich liczby i dalszy rozwój prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponadto Spółka podkreśliła, że otrzymała pozytywną interpretację dotyczącą podobnego zagadnienia - aukcji charytatywnych przeprowadzanych w serwisie - z 31 sierpnia 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy).

W dorobku orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane. W tym miejscu należy podkreślić, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje to, czy kwota uzyskanego wynagrodzenia (cena) została skalkulowana tak, że stanowi tylko koszt wytworzenia towaru lub wykonania usługi, czy została powiększona także o zysk sprzedającego.

Z powyższego wynika, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy są wykonane odpłatnie oraz gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich beneficjentem (odbiorcą) istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy - za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać powinno - jako odpłatne świadczenie usług - użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu tych towarów, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia zastosowanie fikcji prawnej i objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli jeden z tych warunków nie jest spełniony, podatnik nie powinien opodatkowywać takiego nieodpłatnego świadczenia usług.

Analizując treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to, czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Natomiast dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu, nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują.

Zatem aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności zamierza rozpocząć współpracę z S.A. oraz organizacjami pożytku publicznego (OPP) w ramach serwisu platforma charytatywna (PCH), za pośrednictwem którego możliwe będzie przeprowadzenie internetowych aukcji charytatywnych. Aukcja taka wyglądała będzie jak „zwykła” aukcja internetowa: sprzedający wystawia na aukcji przedmiot, kupujący płaci za niego wylicytowaną cenę oraz pokrywa koszty transportu - różnicą jest to, że kwota należna za przedmiot trafia nie na konto sprzedającego, a do wybranej przez niego przed rozpoczęciem aukcji organizacji pożytku publicznego, współpracującej w ramach PCH oraz Spółki. Współpracę w ramach PCH będą mogły podjąć jedynie OPP będące podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2012 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.). Uzyskane z aukcji w ramach PCH środki przekazywane będą na realizacje celów statutowych.

Wzajemne prawa, obowiązki oraz zakres wykonywanych czynności zostanie uregulowany poprzez:

  1. Umowę trójstronną pomiędzy S.A., Spółką oraz OPP.
  2. Regulamin świadczenia usług w serwisie platforma charytatywna.
  3. Umowę o świadczenie usług pomiędzy S.A. oraz Spółką.

Na podstawie umowy trójstronnej, do zadań Spółki będzie należało:

  1. udostępnienie i obsługa urządzeń technicznych, tj. oddzielnego serwera, łączy itp. do przeprowadzania transakcji na cele charytatywne;
  2. opracowanie i wdrożenie programów do administracji transakcjami w serwisie PCH;
  3. opracowanie regulaminu i umieszczenie go w witrynie internetowej serwisu PCH;
  4. promocja i reklama serwisu PCH.

Powyższe usługi Spółka będzie świadczyła nieodpłatnie na rzecz OPP, jako wkład w organizację i przeprowadzanie aukcji na cele charytatywne zgodnie z celami statutowymi OPP.

Umowa o świadczenie usług pomiędzy S.A. i Spółką zostanie zawarta wyłącznie dla celów obsługi płatności w serwisie PCH i dotyczyła będzie czynności niezbędnych dla prawidłowego wywiązywania się przez S.A. z zadań wynikających z umowy trójstronnej i regulaminu. System informatyczny którym posługuje się S.A. wymaga przystosowania do obsługiwania transakcji płatniczych w ramach serwisu PCH w którym występuje wielu kupujących, wielu sprzedających oraz wiele OPP jako odbiorców należności. Z uwagi na to S.A. powierzy Spółce udostępnienie dodatkowych narzędzi w ramach powyższej umowy, pozwalających na przypisanie transakcji do rachunku płatniczego wybranej OPP oraz na utrzymywanie prawidłowego salda na tym rachunku. W przypadku braku powyższej umowy, prawidłowe rozliczanie transakcji dokonywanych w ramach PCH oraz spełnienie prawnych wymogów dotyczących instytucji płatniczych byłoby niemożliwe. S.A. samodzielnie nie dysponuje takimi możliwościami.

W konsekwencji na podstawie tej umowy usługi świadczone przez Spółkę będą polegały na:

  1. Dostarczeniu infrastruktury informatycznej niezbędnej do prowadzenia rachunków płatniczych.
  2. Dostarczeniu oprogramowania niezbędnego do przekazywania kupującym, sprzedającym i OPP informacji o statusie realizacji płatności.
  3. Zbieraniu danych identyfikacyjnych od OPP na potrzeby realizacji obowiązków wynikających z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
  4. Udzielaniu odpowiedzi oraz przekazywaniu zgłoszeń stron aukcji (kupujących, sprzedających, OPP) dotyczących usług świadczonych przez S.A. w ramach PCH.
  5. Dokonywaniu na podstawie instrukcji S.A. korekty stanu sald na rachunkach płatniczych które są niezbędne w sytuacji błędnych rozliczeń.

Powyższe usługi będą świadczone przez Spółkę nieodpłatnie. Bez nich niemożliwe byłoby poprawne świadczenie usług płatniczych przez S.A. w ramach PCH, które także będą świadczone przez S.A. na rzecz OPP nieodpłatnie. Nadrzędnym celem obu podmiotów (Spółki i S.A.) jest bowiem nieodpłatne świadczenie obsługi płatności na rzecz OPP w ramach PCH.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że w przedstawionym przez Spółkę opisie sprawy w związku z wykonywanymi przez nią nieodpłatnie świadczeniami w żadnym przypadku nie będzie występować „użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika”. Tym samym w opisanym stanie sprawy nie znajdzie zastosowania art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy.

Spółka wskazała, że świadczyć będzie nieodpłatnie usługi na cele inne niż osobiste podmiotom niebędącym pracownikami, również byłymi, wspólnikami, udziałowcami, akcjonariuszami, członkami spółdzielni i ich domownikami, członkami organów stanowiących osób prawnych, członkami stowarzyszenia.

Zatem należy ustalić, czy nieodpłatne udostępnianie platformy charytatywnej wpisywać się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej Spółki.

W przedmiotowej sprawie Spółka w ramach podstawowego zakresu działalności gospodarczej udostępniać będzie nieodpłatnie platformę aukcyjną - platformę charytatywną (PCH) za pośrednictwem której możliwe będzie przeprowadzanie internetowych aukcji charytatywnych. Aukcja taka wyglądała będzie jak „zwykła” aukcja internetowa z tą jednak różnicą, że kwota należna za przedmiot trafi nie na konto sprzedającego, a do wybranej przez niego przed rozpoczęciem aukcji organizacji pożytku publicznego, współpracującej w ramach PCH oraz Spółki. Celem podjęcia współpracy w ramach ww. platformy będzie budowanie oraz wzmacnianie pozytywnego wizerunku Spółki - jako organizacji potrafiącej zrezygnować z zysku, w przypadku gdy dochód z transakcji na udostępnianej przez nią platformie aukcyjnej przekazywany będzie na cele dobroczynne - co z kolei potencjalnie przekładać się będzie na wzrost zaufania użytkowników, a co za tym idzie wzrost ich liczby i dalszy rozwój prowadzonej działalności gospodarczej.

W konsekwencji należy stwierdzić, że nieodpłatne świadczenie usług będących przedmiotem pytania wpisywać się będzie w cel prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, w związku z czym - jako czynności niespełniające dyspozycji art. 8 ust. 2 ustawy - nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, nieodpłatne świadczenie usług na rzecz OPP oraz na rzecz S.A. w ramach współpracy dotyczącej PCH nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, że kwestia dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych zostanie rozstrzygnięta odrębnie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj