Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/436-269/13-2/MK
z 15 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zmiany umowy spółki kapitałowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zmiany umowy spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. prowadzi działalność statutową w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych rodzin których nie stać na budowę lub kupno własnego mieszkania poprzez budowę mieszkań o umiarkowanych czynszach. Działalność Spółki jest reglamentowana ustawą o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz.U. z 1995 r. Nr 133 poz. 654 ze zm.). Głównym przedmiotem działalności Spółki, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych PKO 41207. Spółka wynajmuje i zarządza nieruchomościami własnymi PKWiU 70.20.11 jak również zarządza nieruchomościami obcymi na zlecenie PKWiU 70.32.11.

Jedynym wspólnikiem Spółki jest Gmina, która posiada 100 % udziałów. Uchwałą Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z czerwca 2013 roku podwyższono kapitał zakładowy Spółki. Podwyższenie kapitału zostało dokonane przez utworzenie nowych udziałów. Wszystkie ustanowione udziały zostały objęte przez Gminę i pokryte w formie wkładu pieniężnego. Podwyższenie kapitału zakładowego, zgodnie z obowiązującym statutem Spółki nie wymagało zmiany umowy. Uchwała została podjęta w formie aktu notarialnego. Notariusz nie obliczył podatku od czynności cywilnoprawnych powołując się na zwolnienie podmiotowe przywołując art. 8 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z zaznaczeniem, że stroną czynności cywilnoprawnych jest jednostka samorządu terytorialnego - Gmina.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy czynność polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki polegająca na utworzeniu nowych udziałów objętych w 100% przez jednostkę samorządu terytorialnego  Gminę jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, czy może korzysta ze zwolnienia podmiotowego w związku z art. 8 pkt 4 ustawy od czynności cywilnoprawnych?
  2. Czy płatnikiem podatku od czynności, o których mowa powyżej jest notariusz?

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki tytułem utworzenia nowych udziałów objętych w 100% przez Gminę jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 8 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust.1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlega umowa spółki, natomiast obowiązek podatkowy na mocy art. 4 pkt 9 ciąży na spółce. Podstawą opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego, zgodnie z art. 6 ust.1 pkt 8) lit. b) stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Podstawę opodatkowania pomniejsza się o opłaty o których mowa w art. 6 ust. 9, Spółka nie jest też zwolniona z podatku o którym mowa wyżej na mocy art. 8 pkt 4, gdyż przepis ten zwalnia z podatku Gminę jako podatnika, natomiast w przedstawionym stanie to Spółka jest podatnikiem. Płatnikiem podatku, zgodnie z art. 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest notariusz - podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiło w drodze uchwały w formie aktu notarialnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy spółki.

Ponadto - w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy  podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany (art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zostały ponadto wskazane czynności, które na gruncie tej ustawy traktowane są jako zmiana umowy spółki. Przy spółce kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty (art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 4 pkt 9 ww. ustawy, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną (lub w jak niniejszej sprawie z chwila dokonania czynności cywilnoprawnej - art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy) i ciąży na spółce, zaś podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ww. ustawy). Ponadto, w myśl art. 6 ust. 9 od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

  1. kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;
  2. opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;
  3. opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.

Płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego są notariusze (art. 10 ust. 2 ustawy).

Zauważyć należy, że wprawdzie art. 8 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wyraźnie stanowi, że jednostki samorządu terytorialnego są zwolnione z ww. podatku, to interpretacja tegoż przepisu w sposób ścisły wyklucza z kręgu uprawnionych podatników spółki kapitałowe, w których jedynym wspólnikiem (udziałowcem) jest jednostka samorządu terytorialnego. Taki sposób wykładni norm podatkowych determinuje funkcjonowanie ulg i zwolnień w polskim systemie podatkowym na zasadzie wyjątku od zasady powszechności opodatkowania wyrażonej w art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483 ze zm.). Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od tej zasady, muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą.

Podkreślenia wymaga również fakt, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego (gmina) posiada osobowość prawną wskutek czego występuje w obrocie prawnym jako podmiot odrębny od swojego wspólnika. Zatem, w zaistniałej sytuacji nie zachodzi tożsamość podmiotów, tzn. Spółka jako podmiot nie będący jednostką samorządu terytorialnego nie korzysta z omawianego zwolnienia.

W konsekwencji, w sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie podmiotowe, o którym mowa w art. 8 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Stąd też zmiana umowy spółki kapitałowej, której jedynym udziałowcem jest gmina podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast obliczenie i pobór podatku należy do obowiązków płatnika, którym jest notariusz.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj