Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-182/13-5/KSU
z 12 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB1/415-182/13-5/KSU
Data
2013.06.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
małżonek
praca małżonka
wykonanie usługi


Istota interpretacji
Czy faktura wystawiona przez Wnioskodawczynię za usługę wynajmu mebli firmie męża stanowi u Niej przychód z działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN Wniosek ORD-IN w formacie PDF 574 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku złożonym w dniu 14 marca 2013 r., uzupełnionym pismem z dnia 20 maja 2013 r. (data wpływu 22 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m. in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 30 kwietnia 2013 r., Nr IPTPB1/415-182/13-2/KSU i IPTPP2/443-204/13-2/KW, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 30 kwietnia 2013 r. skutecznie doręczono w dniu 15 maja 2013 r., następnie w dniu 22 maja 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 21 maja 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni od 2 listopada 2011 r. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) w zakresie m.in. wypożyczania mebli PKD 77.29.Z. Jest opodatkowana według skali podatkowej i prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wypożyczane meble stanowią wyposażenie Jej firmy. Od stycznia 2013 r. Wnioskodawczyni zaczęła podnajmować meble z firmy męża i wynajmować je swoim odbiorcom. Między Wnioskodawczynią a mężem istnieje wspólnota majątkowa od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Wszystkie firmowe meble jakie Wnioskodawczyni posiada na stanie zakupione zostały w trakcie istnienia wspólnoty majątkowej. Mąż również prowadzi od 2003 r. działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG w zakresie między innymi wypożyczania mebli. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, opodatkowany jest według 19% podatku liniowego. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Meble w męża firmie również stanowią wyposażenie. W skład firmowego majątku męża wchodzą meble nabyte przed i w trakcie trwania związku małżeńskiego.

W zależności od ustaleń z kontrahentami, co do zapotrzebowania na dane meble, Wnioskodawczyni uzupełnia swoją ofertę o wypożyczone czasowo meble od męża (są to wynajmy krótkotrwałe, najczęściej jednodniowe lub kilkudniowe). Transakcja między firmą Wnioskodawczyni a firmą Jej męża odbywa się na zasadzie wystawionej faktury zbiorczej za przyjęty przez nich miesięczny okres rozliczeniowy. Faktura stanowi u Wnioskodawczyni podstawę do zaliczenia w koszty podatkowe kosztu podnajmu mebli oraz podstawę odliczenia podatku od towarów i usług. Stosowane ceny między firmami Wnioskodawczyni i Jej męża są cenami rynkowymi, zawierają upusty. Upusty stosowane są powszechnie i dotyczą wszystkich klientów, dyktowane są daną sytuacją na rynku.

Od stycznia 2013 r. również Wnioskodawczyni podnajmuje firmie męża swoje meble. W zależności jakie meble mąż potrzebuje do uzupełnienia swojej oferty, oczywiście jeżeli Wnioskodawczyni w danej chwili posiada je na stanie, wynajmuje je firmie męża na zasadzie faktury. Stanowi ona u Wnioskodawczyni przychód z działalności gospodarczej i jest podstawą naliczania podatku od towarów i usług. Przychód z wynajmu mebli dla firmy męża rozliczany jest fakturą zbiorczą za przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy.

Pismem z dnia 20 maja 2013 r. Wnioskodawczyni uzupełniła opis stanu faktycznego o następujące informacje w zakresie podatku od towarów i usług o następujące informacje:

  • faktura dokumentująca nabycie usług wynajmu firmowych mebli od Jej małżonka, dotyczy czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, niekorzystającej ze zwolnienia od podatku od towarów i usług,
  • faktura dokumentująca nabycie usług wynajmu firmowych mebli od męża nie dotyczy czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • usługi najmu nabywane przez Wnioskodawczynię od małżonka są wykorzystywane przez Nią do czynności opodatkowanych podatkiem od towarowi usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy do celów odrębnej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni może korzystać z firmowych mebli męża na zasadzie ich odpłatnego wypożyczania udokumentowanego fakturą za usługę wynajmu...
  2. Czy faktura powyższa stanowić będzie u Wnioskodawczyni podstawę zaliczenia w koszty uzyskania przychodów, kosztów podnajmu mebli od męża i podstawę odliczenia podatku od towarów i usług...
  3. Czy faktura wystawiona przez Wnioskodawczynię za usługę wynajmu mebli firmie męża stanowi u Niej przychód podatkowy z działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem od towarów i usług...

W uzupełnieniu wniosku z dnia 20 maja 2013 r. Wnioskodawczyni zrezygnowała z pytania nr 1 oraz przeformułowała pytania nr 2 i 3 zadając następujące zapytania:

  1. Czy wydatek poniesiony na podstawie otrzymanej od firmy męża faktury za wynajem firmowych mebli i wyposażenia stanowi u Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodu i podstawę odliczenia podatku od towarów i usług...
  2. Czy faktura wystawiona przez Wnioskodawczynię za usługę wynajmu mebli firmie męża stanowi u Niej przychód z działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem od towarów i usług...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na sformułowane w uzupełnieniu wniosku pytanie nr 2 w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast wniosek w zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towarów i usług oraz pytania nr 2 w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku, wynajmując mężowi meble stanowiące u Niej wyposażenie, prawidłowo zalicza do przychodów z działalności gospodarczej osiągnięte dochody z tego tytułu.

Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby faktycznie nie zostały otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Wnioskodawczyni swoje meble wynajmuje firmom obcym i mężowi w ramach prowadzonej przez Nią firmy. Opodatkowuje je podatkiem dochodowym według skali podatkowej. Z umowy między firmą Wnioskodawczyni a firmą męża wynika, że wystawia Ona fakturę zbiorczą za cały miesiąc. Przyjęty został miesięczny okres rozliczeniowy. Na koniec każdego miesiąca, zgodnie z wystawioną przez Wnioskodawczynię fakturą, osiąga Ona przychód podatkowy.

Za przyjęciem wystawionej faktury jako przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych przemawia w ocenie Wnioskodawczyni fakt, iż:

  1. podmiotami transakcji są podmioty odrębnie prowadzące działalność gospodarczą,
  2. transakcje są faktycznie zrealizowane,
  3. transakcje mają charakter odpłatny,
  4. transakcje są wynikiem podpisania umowy o świadczeniu usług wynajmu mebli,
  5. transakcje obejmują podstawowy zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), za przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do przepisu art. 14 ust. 1c wymienionej ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Rozstrzygając kwestię, czy możliwe jest wystawianie faktury przez Wnioskodawczynię na rzecz męża prowadzącego odrębną działalność gospodarczą stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy każdy z małżonków samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą, czyli jest odrębnym przedsiębiorcą i w zakresie tych działalności zawierane są transakcje, transakcje te rodzą takie same następstwa, jak każda inna transakcja dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Należy jednak zauważyć, że ustalając cenę świadczonej usługi małżonkowie winni uwzględniać warunki rynkowe.

Stosownie do art. 25 ww. ust. 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w wyniku powiązań rodzinnych (pod pojęciem tym rozumie się również małżeństwo) zostałyby ustalone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. wypożyczania mebli. Jest opodatkowana według skali podatkowej i prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wypożyczane meble stanowią wyposażenie Jej firmy. Od stycznia 2013 r. Wnioskodawczyni zaczęła podnajmować meble z firmy męża i wynajmować je swoim odbiorcom. Między Wnioskodawczynią a mężem istnieje wspólnota majątkowa od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Wszystkie firmowe meble jakie Wnioskodawczyni posiada na stanie zakupione zostały w trakcie istnienia wspólnoty majątkowej. Mąż również prowadzi od 2003 r. działalność gospodarczą w zakresie między innymi wypożyczania mebli. Meble w męża firmie również stanowią wyposażenie. W skład firmowego majątku męża wchodzą meble nabyte przed i w trakcie trwania związku małżeńskiego. W zależności od ustaleń z kontrahentami, co do zapotrzebowania na dane meble, Wnioskodawczyni uzupełnia swoją ofertę o wypożyczone czasowo meble od męża (są to wynajmy krótkotrwałe, najczęściej jednodniowe lub kilkudniowe). Transakcja między firmą Wnioskodawczyni a firmą Jej męża odbywa się na zasadzie wystawionej faktury zbiorczej za przyjęty przez nich miesięczny okres rozliczeniowy. Faktura stanowi u Wnioskodawczyni podstawę do zaliczenia w koszty podatkowe kosztu podnajmu mebli oraz podstawę odliczenia podatku od towarów i usług. Od stycznia 2013 r. również Wnioskodawczyni podnajmuje firmie męża swoje meble. W zależności jakie meble mąż potrzebuje do uzupełnienia swojej oferty, oczywiście jeżeli Wnioskodawczyni w danej chwili posiada je na stanie, wynajmuje je firmie męża na zasadzie faktury. Przychód z wynajmu mebli dla firmy męża rozliczany jest fakturą zbiorczą za przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy.

Zauważyć należy, iż przedmiotem działalności usługowej jest sprzedaż usług, zaś jej celem - podobnie jak w przypadku każdej działalności gospodarczej - osiągnięcie zysku powstającego w wyniku zastosowania określonej marży handlowej wobec wszystkich podmiotów. Odstępstwem od tej reguły byłoby natomiast przerzucanie w wyniku powiązań rodzinnych części lub całości dochodu z jednego podmiotu na drugi podmiot w wyniku zawieranych transakcji handlowych. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wykluczają możliwości zawierania transakcji handlowych pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębną działalność gospodarczą. Wskazują jednak na konieczność uwzględnienia warunków rynkowych przy ustalaniu cen w transakcjach między, np. małżonkami.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy Wnioskodawczyni oraz Jej mąż prowadzą odrębnie działalności gospodarcze, a Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności będzie świadczyła usługi wypożyczania mebli na rzecz firmy męża, to wartość tej usługi, prawidłowo udokumentowanej, stanowi dla Wnioskodawczyni przychód z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym zastrzec, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj