Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/4230-11/13-2/GG
z 11 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r., w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2013 r. (data wpływu 28 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie wygaśnięcia zobowiązania podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 5 lutego 2013 r. przekształcona została Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której Wnioskodawca był udziałowcem, działająca pod firmą ,, ” w spółkę osobową prawa handlowego działającą pod firmą „…”, Spółka jawna” (zwanej dalej: „Spółką”). Spółka przekształcona przestała być płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a Wnioskodawca i drugi wspólnik stali się podatnikami przekształconej Spółki, stali się podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawca jako jeden ze wspólników Spółki będzie uzyskiwał z uczestnictwa w niej przychód. Przychód z działalności gospodarczej Spółki zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określony będzie dla każdego wspólnika proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku.

Z tytułu uczestnictwa w Spółce, jako jeden ze wspólników będzie opłacał miesięczne zaliczki na poczet podatku dochodowego, jak również podatek. Zarówno zaliczki na podatek dochodowy wspólników Spółki, jak również podatek roczny będą obliczane przez biuro rachunkowe, z którego usług korzysta Spółka. Następnie, kwoty zaliczek na podatek dochodowy oraz samego podatku będą przelewane z rachunku bankowego Spółki na rachunek Urzędu Skarbowego. Przelewając kwoty zaliczek na podatek dochodowy oraz samego podatku, osoba upoważniona do dysponowania rachunkiem bankowym Spółki działać będzie jako posłaniec (wyręczyciel) dokonując jedynie technicznej operacji przelewu.

W celu potwierdzenia powierzenia przez Wnioskodawcę środków pieniężnych Spółce, w celu doprowadzenia do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego poprzez zapłatę zgodnie z art. 59 § 1 pkt 1 Ordynacji Podatkowej wspólnicy Spółki oraz sama Spółka przekaże informacje w drodze pisemnej Trzeciemu Urzędowi Skarbowemu. Oznacza to, że właściwy dla Wnioskodawcy Urząd Skarbowy będzie dysponował wiedzą o fakcie powierzenia Spółce moich środków pieniężnych.

Dodatkową informacją jest fakt, że jedynymi osobami upoważnionymi do dysponowania rachunkiem bankowym Spółki są jej wspólnicy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zapłata zaliczek na podatek dochodowy, jak również podatku przez Spółkę, działającą w charakterze posłańca (wyręczyciela) wspólnika Spółki spowoduje wygaśnięcie obowiązku podatkowego poprzez jego zapłatę zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt 1 Ordynacji Podatkowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, kwoty zaliczek na podatek oraz samego podatku będą uiszczane wprawdzie z konta bankowego należącego do Spółki, jednakże na konto Urzędu Skarbowego faktycznie przelewane będą środki pieniężne, do których prawo posiada Wnioskodawca oraz drugi wspólnik Spółki. Środki, o których mowa w poprzednim zdaniu, będą środkami należącymi do Wnioskodawcy, jako wspólnika z tytułu zysku wypracowanego przez Spółkę, w wysokości proporcjonalnej do prawa Wnioskodawcy do udziału w tym zysku. Oznacza to, iż zarówno zaliczka na podatek, jak i sam podatek nie będzie płacony z majątku Spółki, lecz z majątku Wnioskodawcy, tj. ze środków pochodzących z zysku Spółki przypadającego Wnioskodawcy, stosownie do uchwał podjętych przez wspólników. Kwoty pieniężne, które osoba upoważniona do dysponowania rachunkiem bankowym Spółki przelewać będzie na rachunek Urzędu Skarbowego działając jako posłaniec (wyręczyciel) lub posłaniec wspólnika, będą miały charakter środków powierzonych Spółce przez wspólnika. Potwierdzeniem powierzenia środków pieniężnych Wnioskodawcy Spółce w celu doprowadzenia do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego poprzez zapłatę zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej będzie informacja przekazana w drodze pisemnej Trzeciemu Urzędowi Skarbowemu. Oznacza to, że właściwy dla Wnioskodawcy Urząd Skarbowy będzie dysponował wiedzą o fakcie powierzenia Spółce środków pieniężnych Wnioskodawcy.

W opinii Wnioskodawcy, powyższe oznacza, iż pomimo że osoba upoważniona do dysponowania rachunkiem bankowym Spółki będzie wykonywała czynność techniczną zapłaty na konto urzędu skarbowego zaliczek na podatek oraz podatku Wnioskodawcy lub drugiego wspólnika działając jako posłaniec Wnioskodawcy lub posłaniec drugiego wspólnika, to nadal na Wnioskodawcy oraz drugim wspólniku będzie ciążył obowiązek podatkowy z tytułu osiąganego przez Wnioskodawcę lub drugiego wspólnika dochodu. W konsekwencji, płatność zaliczek na podatek oraz samego podatku przez Spółkę w formie polecenia przelewu, nie będzie miała charakteru zapłaty podatku przez osobę trzecią lecz będzie działaniem osoby upoważnionej do dysponowania środkami finansowymi na rachunku bankowym Spółki, działającej w charakterze posłańca lub zamiennie posłańca Wspólnika.

Zdaniem Wnioskodawcy działanie podatnika wyręczającego się w czynnościach zapłaty inną osobą, z punktu widzenia prawa podatkowego jest obojętne, gdyż jest jedynie działaniem faktycznym, a żadna norma prawa podatkowego działania tego nie dotyczy. Obowiązek zapłaty podatku cały czas obciąża podatnika, a działania posłańca (wyręczyciela) są traktowane jak działanie samego podatnika. Stanowisko Wnioskodawcy w tej kwestii jest takie, że w sensie prawnym zapłaty dokonuje podatnik. Według Niego nie ma różnicy pomiędzy zapłatą podatku przez posłańca (np. pracownika Spółki) w obrocie gotówkowym, która została wyraźnie dopuszczona w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (np. uchwała NSA z dnia 26 maja 2008 r., I FPS 8/07, czy też wyrok NSA z dnia 22 sierpnia 2008 r., II FSK 981/08), a zapłatą podatku przez posłańca w obrocie bezgotówkowym, która zostałaby wykonana przez osobę upoważnioną do dysponowania rachunkiem bankowym Spółki poprzez polecenie przelewu podatku z rachunku bankowego Spółki.

Charakter prawny zapłaty zaliczek na podatek oraz kwot samego podatku wskutek polecenia przelewu dokonanego z rachunku bankowego Spółki środków powierzonych Spółce przez wspólnika nie różni się w żaden istotny sposób od zapłaty podatku z rachunku bankowego podatnika dokonanego przez osobę trzecią mającą upoważnienie do dysponowania środkami finansowymi znajdującymi się na tym rachunku.

W konsekwencji Wnioskodawca uważa, iż przyjęcie stanowiska, iż nie jest możliwa efektywna zapłata podatku wspólnika Spółki przez posłańca wskutek polecenia przelewu z rachunku bankowego posłańca, oznaczałoby, iż czynnikiem, który by decydował o efektywności zapłaty podatku nie byłaby wola podatnika zapłaty podatku, lecz jedynie aspekt techniczny, tj. bycie przez podatnika stroną umowy rachunku bankowego, z którego dokonywany jest przelew.

Na potwierdzenie słuszności swojego stanowiska Wnioskodawca przytacza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 12 marca 2010 r., sygn. III SA/Wa 2000/09, wydany w podobnej sprawie. W uzasadnieniu do wyroku stwierdzono: ,,W opinii Sądu dla dopuszczalności posłużenia się przez podatnika wyręczycielem bez znaczenia jest w jakiej formie - gotówkowej czy bezgotówkowej - zapłata następuje. Powierzenie środków pieniężnych na zapłatę podatku możliwe jest bowiem nie tylko poprzez fizyczne przekazanie gotówki ,,do ręki” wyręczyciela; ale może także polegać na zadysponowaniu środkami przysługującymi podatnikowi złożonymi na rachunku bankowym spółki komandytowej; (zob. B. Brzeziński glosa do uchwały NSA z dnia 26 maja 2008 r., sygn. IFPS 8/07 opubl. Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego 2(23)/09).”

Dalej w tym samym uzasadnieniu Sąd stwierdził: ,,Do wpłaty dokonanej przez wyręczyciela w formie bezgotówkowej nie będzie miał zastosowania wprost art. 60 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem za termin dokonania zapłaty podatku uważa się w obrocie bezgotówkowym dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu. Jest to przepis techniczny i brak szczegółowej regulacji w Ordynacji podatkowej takiej sytuacji faktycznej nie uzasadnia wniosku, że zapłata przez wyręczyciela podatku wspólnika przelewem jest prawnie niedopuszczalna. W opinii sądu w tym przypadku potraktować należy przelew z rachunku spółki jak wpłatę podatnika na rachunek Urzędu Skarbowego i uznać, że zobowiązanie podatnika wygaśnie z momentem wpływu tych środków na rachunek Urzędu Skarbowego.”

Reasumując, opisany w pkt 68 sposób zapłaty zaliczek na podatek oraz kwot samego podatku dochodowego od osób fizycznych przez Spółkę działającą w charakterze posłańca Wnioskodawca uważa za prawidłowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 22 § 1 ustawy z dnia z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Z powyższych przepisów wynika, iż podatnicy uzyskujący dochody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (także w formie spółki osobowej), opodatkowują dochody z tej działalności poprzez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy, obliczonych w sposób wskazany w ustawie o podatku dochodowym do osób fizycznych. Natomiast kwestię sposobu regulowania tych zaliczek określają przepisy Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Natomiast obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach (art. 4 Ordynacji podatkowej).

W myśl art. 6 Ordynacji podatkowej, podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. Stosownie natomiast do art. 3 pkt 3 lit. a Ordynacji podatkowej, ilekroć w ustawie jest mowa o podatkach - rozumie się przez to również zaliczki na podatki.

Zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek zapłaty (art. 59 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Przy czym, zgodnie z art. 60 § 1 Ordynacji podatkowej, za termin dokonania zapłaty podatku uważa się:

  1. przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, biurze usług płatniczych lub w instytucji płatniczej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta;
  2. w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego podatnika w instytucji płatniczej na podstawie polecenia przelewu.

Zatem, zapłata podatku przez podatnika, tj. zapłata z jego zasobów pieniężnych powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego. Podatek jest bowiem świadczeniem publicznoprawnym, o osobistym charakterze, którego nie można przenieść w drodze czynności cywilnoprawnej na inną osobę. Odrębną kwestią jest natomiast możliwość zapłaty zobowiązań podatkowych podatnika za pośrednictwem innego podmiotu. Przyjąć należy, iż dokonana przez osobę postronną (podmiot inny niż podatnik) wpłata kwoty odpowiadającej kwocie podatku może być uznana za skuteczną zapłatę podatku, gdy wpłacający występuje jako osoba, która działając na rachunek podatnika i w jego imieniu, dokonuje zapłaty tego podatku z jego zasobów pieniężnych. Podmiot wpłacający działa w tym przypadku jako podmiot umocowany do zapłaty za podatnika (w sensie technicznym). Nie dokonuje wówczas zapłaty podatku, lecz wpłaty kwoty tytułem podatku. Zapłata podatku ma w tym przypadku wyłącznie wymiar techniczny.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Z tytułu uczestnictwa w Spółce, jako jeden ze wspólników będzie opłacał miesięczne zaliczki na poczet podatku dochodowego, jak również podatek. Zarówno zaliczki na podatek dochodowy wspólników Spółki, jak również podatek roczny będą obliczane przez biuro rachunkowe, z którego usług korzysta. Następnie, kwoty zaliczek na podatek dochodowy oraz samego podatku będą przelewane z rachunku bankowego Spółki na rachunek Urzędu Skarbowego. Przelewając kwoty zaliczek na podatek dochodowy oraz samego podatku, osoba upoważniona do dysponowania rachunkiem bankowym Spółki działać będzie jako posłaniec (wyręczyciel) dokonując jedynie technicznej operacji przelewu.

W celu potwierdzenia powierzenia przez Wnioskodawcę środków pieniężnych Spółce, w celu doprowadzenia do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego poprzez zapłatę, wspólnicy Spółki oraz sama Spółka przekaże informacje w drodze pisemnej Urzędowi Skarbowemu. Oznacza to, że właściwy dla Wnioskodawcy Urząd Skarbowy będzie dysponował wiedzą o fakcie powierzenia Spółce środków pieniężnych Wnioskodawcy.

Dodatkową informacją jest podniesiony przez Wnioskodawcę fakt, że jedynymi osobami upoważnionymi do dysponowania rachunkiem bankowym Spółki są jej wspólnicy.

Zatem właścicielem środków pieniężnych przeznaczonych na zapłatę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatku będzie Wnioskodawca, a nie Spółka. Spółka będzie jedynie pośredniczyć w zapłacie zaliczek. Zarówno zaliczka na podatek, jak i sam podatek nie jest płacony z majątku Spółki, lecz z majątku Wnioskodawcy. Kwoty pieniężne, które Spółka przelewa na rachunek urzędu skarbowego działając jako posłaniec Wnioskodawcy, mają więc charakter środków powierzonych Spółce przez Wnioskodawcę.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż jeżeli w świetle przepisów regulujących funkcjonowanie spółek jawnych, niebędących przepisami prawa podatkowego i nie mogących być przedmiotem interpretacji, przyjęcie powyższego sposobu regulowania zobowiązań będzie prawnie dopuszczalne i skuteczne, w wyniku czego zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek Wnioskodawcy będzie odprowadzana ze środków stanowiących własność Wnioskodawcy (a nie z majątku spółki jawnej), a spółka będzie jedynie technicznie pośredniczyć w przekazywaniu tej zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, to w opisanym zdarzeniu przyszłym zapłata tej zaliczki, jak również podatku z rachunku spółki spowoduje skuteczne wygaśnięcie zobowiązania podatkowego Wnioskodawcy z powyższego tytułu.

Reasumując, zapłata zaliczek na podatek dochodowy, jak również podatku przez Spółkę działającą w charakterze posłańca (wyręczyciela) Wnioskodawcy, spowoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego Wnioskodawcy poprzez jego zapłatę, zgodnie z art. 59 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Przelew z rachunku Spółki ze środków należących do Wnioskodawcy należy potraktować jak wpłatę podatnika na rachunek urzędu skarbowego i uznać, że nastąpiło wygaśnięcie zobowiązania podatkowego.

Ponadto tut. Organ stwierdza, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zatem, skutki interpretacji indywidualnej dotyczą tylko tego podmiotu, dla którego została ona wydana (indywidualność interpretacji), nie wywołuje zaś skutków prawnych dla wspólnika.

Interpretacja indywidualna wydawana jest na podstawie okoliczności faktycznych ujawnianych przez zainteresowanego w treści wniosku o jej wydanie.

Należy zauważyć, że interpretacja przepisów prawa podatkowego to czynność uprawnionego organu, która w odróżnieniu od aktu administracyjnego (decyzji) nie jest co do zasady skierowana wprost na wywołanie skutków prawnych, lecz stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy, bądź wskazanie prawidłowego stanowiska, z uzasadnieniem prawnym, przy uwzględnieniu stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych przedstawionych przez zainteresowanego we wniosku o interpretację. Wydając interpretację organ nie rozstrzyga o prawach i obowiązkach podatkowych Wnioskodawcy wynikających z danego stanu faktycznego czy przyszłego zdarzenia, a jedynie czy dany podmiot, w danych warunkach, w istniejącym stanie prawnym, postąpił lub postąpi prawidłowo, a więc zgodnie z prawem podatkowym. Celem interpretacji jest przekazanie informacji o zastosowaniu przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego przedstawionego przez podmiot składający wniosek o wydanie interpretacji. Organ udzielając interpretacji przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa podatkowego i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do sytuacji indywidualnej wskazanej przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj