Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-890/12/IG
z 12 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-890/12/IG
Data
2012.11.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
abonament
koszty uzyskania przychodów
ubezpieczenia


Istota interpretacji
Czy przedsiębiorca korzystający z Pakietu Usług Assistance i opłacający abonament tytułem świadczenia tych usług, może zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, a także czy będzie miała wpływ, na zaliczenie lub moment zaliczenia wydatku na opłacenie Pakietu Usług Assistance do kosztów uzyskania przychodów, możliwość skorzystania z dodatkowego, dobrowolnego i bezkosztowego ubezpieczenia na życie z Funduszem Kapitałowym, otrzymanego jako dodatek do pakietu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu 21 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza skorzystać z zakupu Pakietu Usług Assistance. Ilość oraz typy w zakresie poszczególnych Pakietów związane są z wysokością abonamentu opłacanego przez przedsiębiorcę miesięcznie lub rocznie. Przedsiębiorca ma więc możliwość wyboru:

Pakietu Start - pakietu najniższego, w ramach którego oferowane są następujące Usługi Assistance:

  • Assistance Administracyjny - w ramach tej usługi zagwarantowany jest przedsiębiorcy kontakt z profesjonalnym doradcą, brokerem z zakresu ubezpieczeń, zapewniającym ochronę działalności gospodarczej w zakresie ochrony ubezpieczeniowej, tj. monitoring posiadanych umów ubezpieczenia, przeprowadzenie audytu przedsiębiorstwa dotyczącego optymalizacji umów ubezpieczenia, doradztwo w zakresie ubezpieczeń pracowników ;
  • Assistance E-Marketingowy - w ramach tej usługi zagwarantowany jest kontakt z profesjonalnym doradcą z zakresu E-Marketingu, zapewniającym doradztwo w zakresie wizerunku firmy z wykorzystaniem mechanizmów internetowych, kampanii internetowych, własnych stron internetowych przedsiębiorcy, poprzez przygotowywanie kosztorysów oraz świadczenie pomocy we wdrażaniu przedsięwzięć reklamowych związanych z obecnością przedsiębiorstwa w Internecie;
  • Assistance Reklamowy - w ramach tej usługi zagwarantowany jest kontakt z profesjonalnym doradcą z zakresu reklamy, zapewniającym doradztwo w zakresie wizerunku przedsiębiorcy z wykorzystaniem środków masowego przekazu w postaci radia, prasy i telewizji, oferującym przeprowadzenie analizy rynku, przygotowanie kosztorysu kampanii reklamowej w mediach (prasie, radiu, telewizji), doradztwo w zakresie przygotowania materiałów reklamowych, m.in. wizytówek, gadżetów, banerów, nadruków, papierów firmowych;


Wyższy Pakiet Compact obejmuje swym zakresem wszystkie usługi Assistance z najniższego Pakietu Start oraz dodatkową usługę - Assistance Szkoleniowy - w ramach której zagwarantowany jest kontakt z profesjonalnym doradcą z zakresu przeprowadzania szkoleń, oferującego pomoc i wsparcie w realizacji potrzeb szkoleniowych przedsiębiorstwa, tzn. w organizowaniu szkoleń tematycznych, integracyjnych, itp.;

Kolejny wyższy Pakiet Medium obejmuje swym zakresem wszystkie usługi Assistance z niższego Pakietu Compact oraz dwie dodatkowe usługi Assistance:

  • Assistance Szkodowy - w ramach tej usługi Assistance zagwarantowany jest kontakt z profesjonalną kancelarią prawną oferującą pomoc w zakresie dochodzenia odszkodowań od podmiotów odpowiedzialnych za powstałe szkody w mieniu lub na osobie, zwłaszcza świadczących takie usługi jak udzielanie informacji i wskazówek w zakresie postępowania z zakładem ubezpieczeń, występowanie w imieniu przedsiębiorcy do ubezpieczyciela ze stosownym roszczeniem, pomoc w uzyskaniu odpowiednich ekspertyz i kosztorysów, opracowanych przez uprawnionych i niezależnych rzeczoznawców, reprezentowanie przedsiębiorcy przed sądem w zakresie dochodzonych odszkodowań ;
  • Assistance w Podróży - w ramach tej usługi Assistance zagwarantowany jest kontakt z profesjonalnym doradcą z zakresu organizacji wyjazdów, oferującego pomoc przedsiębiorcy w zakresie organizowania w szczególności podróży służbowych oraz spotkań integracyjnych, poprzez rezerwację hotelu, pomoc w doborze przewoźnika, doradztwo w zakresie doboru ubezpieczenia w podróży wraz z bagażem;


Kolejny wyższy Pakiet Optimum obejmuje swym zakresem wszystkie usługi Assistance z niższego Pakietu Medium oraz dwie dodatkowe usługi Assistance:

  • Assistance Oszczędnościowy - w ramach tej usługi Assistance zagwarantowany jest kontakt z profesjonalnym doradcą z zakresu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, który oferuje zestaw usług umożliwiających obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, takich jak: przeprowadzenie audytu bieżących wydatków, negocjowanie cen z dostawcami energii elektrycznej, Internetu, usług telekomunikacyjnych i innych mediów potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Assistance BHP - w ramach tej usługi zagwarantowany jest kontakt z profesjonalnym doradcą z zakresu BHP, oferujący doradztwo w zakresie organizowania profesjonalnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno wstępnych jak i okresowych, dla pracowników, kierowników oraz pracodawców, pomoc w przeprowadzaniu audytu przedsiębiorstwa pod względem BHP, przygotowanie kosztorysów dotyczących szkoleń oraz wyposażenia BHP w przedsiębiorstwie.


Kolejny Pakiet Premium obejmuje swym zakresem wszystkie usługi Assistance z niższego Pakietu Optimum oraz kolejne dwie dodatkowe Usługi Assistance:

  • Assistance Zdrowotny - w ramach tej usługi zagwarantowany jest kontakt z profesjonalnym doradcą z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych, oferującym usługi związane z przygotowaniem specjalnej oferty wraz z kosztorysem dotyczącym najkorzystniejszego ubezpieczenia zdrowotnego dla pracodawcy i ewentualnych pracowników, przedstawiającego korzyści z wdrożenia ubezpieczenia i opis dotyczący w szczególności opieki ambulatoryjnej, opieki szpitalnej, medycyny pracy, placówek medycznych;
  • Assistance Firmowy - w ramach tej usługi zagwarantowany jest kontakt z profesjonalnym doradcą z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, oferującego pomoc w przeprowadzeniu audytu prowadzonej działalności gospodarczej i ewentualnego wdrożenia mechanizmów zmieniających jej profil.


Kolejny wyższy Pakiet Prestige obejmuje swym zakresem wszystkie usługi Assistance z niższego Pakietu Premium oraz kolejne dwie dodatkowe usługi Assistance:

  • Assistance Finansowy - w ramach tej usługi zagwarantowany jest kontakt z profesjonalnym doradcą finansowym, pomagającym przedsiębiorcy w zdobyciu wiarygodności finansowej prowadzonej działalności gospodarczej poprzez wsparcie w postaci przeprowadzenia audytu kondycji finansowej firmy, celem pozyskania kapitału ze źródeł bankowych lub innych źródeł alternatywnych, oraz w przygotowywaniu i kompletowaniu dokumentów w sposób zapewniający pozyskanie potrzebnego kapitału;
  • Assistance Leasingowy - w ramach tej usługi zagwarantowany jest kontakt z niezależnym, niepowiązanych kapitałowo z żadną instytucją finansową, doradcą z zakresu umów leasingu, który współpracuje z dziewięcioma największymi funduszami leasingowymi, który pomoże w wybraniu najkorzystniejszej dla danego przedsiębiorcy oferty finansowania oraz w uzyskaniu finansowania wszelkich środków trwałych, w szczególności: samochodów, maszyn, linii technologicznych, urządzeń.


Ostatni najwyższy Pakiet Maximum, obejmujący swym zakresem wszystkie Usługi Assistance z niższego Pakietu Prestige oraz kolejne dwie dodatkowe Usługi Assistance:

  • Assistance Prawny - w ramach tej usługi zagwarantowany jest kontakt z profesjonalnym doradcą z zakresu prawa, adwokatem lub radcą prawnym, udzielającym wsparcia w ramach pomocy prawnej zwiększającego bezpieczeństwo prawne prowadzenia działalności gospodarczej, zarówno w zakresie stosunków wewnętrznych jak i zewnętrznych przedsiębiorcy;
  • Assistance Księgowy - w ramach tej usługi zagwarantowany jest kontakt z księgowym lub doradcą podatkowym oferującym doradztwo związane z prawidłowym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w zakresie rozliczeń podatkowych z Urzędem Skarbowym, rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, prowadzenia kadr i płac.


Należy zaznaczyć, że w ramach Pakietu Usług Assistance przedsiębiorca będzie uprawniony do skorzystania z tych usług tylko w ramach spraw związanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą owego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się nabyć którykolwiek z ww. Pakietów, posiada możliwość przystąpienia do dodatkowego, dobrowolnego i bezkosztowego ubezpieczenia na życie z Funduszem Kapitałowym.

Wnioskodawca, który chce nabyć ów Pakiet Usług Assistance, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i rozlicza się w ramach podatkowej księgi przychodów i rozchodów w zakresie:

  • PKD 41.20.Z - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
  • PKD 43.39.Z - Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych,
  • PKD 67.13.Z - Działalność pomocnicza finansowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana,
  • PKD 67.20.Z - Działalność pomocnicza związana z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi,
  • PKD 45.45.Z - Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych,
  • PKD 51.19.Z - Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przedsiębiorca korzystający z Pakietu Usług Assistance i opłacający abonament tytułem świadczenia tych usług, może zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, a także czy będzie miała wpływ, na zaliczenie lub moment zaliczenia wydatku na opłacenie Pakietu Usług Assistance do kosztów uzyskania przychodów, możliwość skorzystania z dodatkowego, dobrowolnego i bezkosztowego ubezpieczenia na życie z Funduszem Kapitałowym, otrzymanego jako dodatek do pakietu...

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatek w postaci opłacanego abonamentu z tytułu Pakietu Usług Assistance, można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, a także, w ocenie przedsiębiorcy, możliwość zawarcia dodatkowego, bezkosztowego, dobrowolnego ubezpieczenia na życie z Funduszem Kapitałowym nie ma wpływu na zaliczenie lub moment zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, wywodząc jak poniżej.

Kosztami uzyskania przychodów, w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W ocenie Wnioskodawcy, usługi z zakresu wykupionego Pakietu nie znajdują się w wyliczeniu kosztów wskazanych w art. 23 ww. ustawy, który wskazuje jakie koszty nie mogą zostać uznane jako koszty uzyskania przychodów.

Aby więc stwierdzić czy dany wydatek może być kosztem uzyskania przychodów, należy przeanalizować związek przyczynowy, jaki zachodzi pomiędzy poniesionym kosztem a powstałym przychodem lub też ewentualną możliwością powstania takiego przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskania. W tym przypadku wyraźnym celem przedsiębiorcy korzystającego z owych Usług Assistance jest wszechstronna możliwość zapewnienia bezpieczeństwa prowadzonej działalności gospodarczej w różnych jej sferach, a co idzie za ową ochroną i bezpieczeństwem - zwiększenie pewności prowadzenia działalności gospodarczej, świadczonych przez przedsiębiorcę usług, wzmocnienie jego pozycji na rynku, a w konsekwencji osiągnięcie stabilności finansowej, którą zapewnia uzyskiwanie przychodów.

Wymienione oferowane usługi są niezbędne w prowadzeniu działalności gospodarczej. Pakiety oferują szeroką ich gamę, nawet Pakiet Start - najniższy, podstawowy, oferuje usługi takie jak Assistance Administracyjny, E-Marketingowy, Reklamowy, które zapewniając kontakt z profesjonalnymi doradcami, odpowiednio do Pakietu - brokerem ubezpieczeniowym, specjalistą od E-Marketingu oraz reklamy - pozwala na zwiększenie rozpoznawalności firmy na rynku, poprawę jej wizerunku i prestiżu wśród potencjalnych klientów, a wsparcie w zakresie zawierania umów ubezpieczenia, w tym doradztwo dotyczące ubezpieczeń pracowników przedsiębiorcy oraz monitoring posiadanych umów ubezpieczenia, zwiększa ochronę ubezpieczeniową i bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej oraz wykonywanych w jej ramach usług, ograniczając ryzyko gospodarcze.

Każdy kolejny, wyższy pakiet oferuje zwiększoną ilość zagwarantowanych usług, adekwatnie do wzrastającego abonamentu, stanowiącego zdaniem przedsiębiorcy, koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów przedsiębiorcy lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Takie rozwiązanie, polegające na regularnym opłacaniu stałego abonamentu, w ocenie przedsiębiorcy jest dużo bardziej korzystne niż zatrudnianie w stosunku pracy lub nawet w stosunku cywilnoprawnym, wielu specjalistów z zakresu licznych dziedzin, których usługi przedsiębiorca będzie miał zawsze zapewnione w ramach wykupionego Pakietu. Nawet jeżeli korzystanie z usług będzie nieregularne i niesystematyczne, koszt przez niego poniesiony w przypadku opłacania abonamentu, będzie ryczałtowy i stały, w przeciwieństwie do wielu codziennych sytuacji powstałych w związku z prowadzoną działalnością, kiedy przedsiębiorca zmuszony jest korzystać z pojedynczych porad i usług, a tym samym ponosić zwielokrotnione, bo pojedyncze koszty powtarzających się w odstępach czasu w obrocie gospodarczym, problemów i trudności. Usługi takie jak porady prawne, księgowe, finansowe, szkoleniowe, zawodowe - związane z konkretnym profilem określonej działalności, i inne oferowane w ramach Pakietów, także zmniejszają jednoznacznie ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy liczyć się z uwagą, że to przedsiębiorca a nie organ podatkowy decyduje o tym, co jest niezbędne i celowe do prowadzenia działalności gospodarczej. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest wykazanie związku pomiędzy poniesionym wydatkiem zaliczonym przez niego jako koszt uzyskania przychodów, a także okoliczności świadczących o przyczynieniu się tych wydatków do osiągniętej wysokości uzyskanych przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, jeżeli zaistnieją w tym aspekcie jakiekolwiek wątpliwości. W związku z przedstawioną argumentacją, punkt widzenia przedsiębiorcy w tym przedmiocie wydaje się być właściwy i prawidłowy, a tym samym nie budzący wątpliwości.

Oferta skorzystania z dodatkowego, dobrowolnego i bezkosztowego ubezpieczenia na życie z Funduszem Kapitałowym nie jest, w ocenie przedsiębiorcy przeszkodą w zaliczeniu wydatku w postaci opłaty za Usługi Assistance, do kosztów uzyskania przychodów. Niejednokrotnie bywa, że przedsiębiorca nabywając usługi niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej oraz osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, uzyskuje jednocześnie możliwość skorzystania z innych dodatkowych usług oferowanych w pakiecie, których nie mógłby zaliczyć jako koszt uzyskania przychodów, gdyby nabył je osobno niezależnie od usług bezspornie koniecznych do prawidłowego funkcjonowania jego działalności gospodarczej. Często jako przykład przywołuje się oferty firm ubezpieczeniowych, które proponują wraz z nabyciem ubezpieczenia OC pojazdu, gratisowe, bonusowe ubezpieczenie na życie kierowcy.

Z proponowanym dodatkowym ubezpieczeniem na życie z Funduszem Kapitałowym nie są związane żadne koszta, co dodatkowo pozwoli przedsiębiorcy na ekonomiczne rozporządzenie środkami finansowymi, inwestując je tylko i wyłącznie w pakiet usług, którego koszt, wobec powyższych argumentów, wydaje się być gospodarczo uzasadniony, a finansowo - dla przedsiębiorcy bardziej efektywny i korzystny. Nie będzie on bowiem zmuszony do opłacania oddzielnej składki ubezpieczeniowej, którą w przypadku wykupienia przez niego opcji Pakietu Usług Assistance, zapłaci Ubezpieczający na podstawie umów z Towarzystwami Ubezpieczeń w ramach Szczególnych Warunków Ubezpieczenia. Przystąpienie do przedmiotowej umowy ubezpieczenia jest związanie się Umową o Usługi Assistance. Nie jest ona obowiązkowa, jednak wnioskodawca jako przedsiębiorca chętnie skorzystałby z niej, skoro ma zagwarantowane, że nie będzie musiał ponosić żadnych dodatkowych kosztów z nią związanych. Korzystając z owego ubezpieczenia lub nie - wysokość abonamentu za Usługi Assistance pozostanie taka sama w ramach odpowiedniego rodzaju Pakietu.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy wydatek w postaci opłacanego abonamentu z tytułu Pakietu Usług Assistance można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, a także w ocenie Wnioskodawcy możliwość zawarcia dodatkowego, bezkosztowego, dobrowolnego ubezpieczenia na życie z Funduszem Kapitałowym nie ma wpływu na zaliczenie lub moment zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako moment zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów uznaje się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu, który stanowi podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu dokumentującego nabycie Pakietu, określonego przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, co stosuje się do wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zgodnie z art. 22 ust. 4 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania ustawodawca wyróżnia koszty podatkowe bezpośrednio związane z przychodami i inne niż bezpośrednio z nimi związane, których nie można wprost przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).

Tak więc, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:

  • został poniesiony przez podatnika,
  • jest definitywny, a więc bezzwrotny,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie jest kosztem wymienionym w art. 23 ust. 1 ustawy,
  • został właściwie udokumentowany.


Jednocześnie należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i rozliczający się w ramach podatkowej księgi przychodów i rozchodów planuje nabyć Pakiet Usług Assistance. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:

  • robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
  • wykonywania pozostałych robót budowlanych wykończeniowych,
  • działalności pomocniczej finansowej, gdzie indziej nie sklasyfikowanej,
  • działalności pomocniczej związanej z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi,
  • działalności agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju.


Jak wskazano we wniosku, wyraźnym celem przedsiębiorcy korzystającego z Pakietu Usług Assistance jest wszechstronna możliwość zapewnienia bezpieczeństwa prowadzonej działalności gospodarczej w różnych jej sferach i zwiększenie pewności prowadzenia działalności gospodarczej świadczonych usług, wzmocnienie jego pozycji na rynku, a w konsekwencji osiągnięcie stabilności finansowej, którą zapewnia uzyskiwanie przychodów.

Wymienione oferowane usługi są niezbędne w prowadzeniu działalności gospodarczej. Pakiety oferują szeroką gamę usług. Pakiet Start - najniższy, podstawowy, oferuje usługi, które zapewniając kontakt z profesjonalnymi doradcami - brokerem ubezpieczeniowym, specjalistą od E-marketingu oraz reklamy - pozwalają na zwiększenie rozpoznawalności firmy na rynku, poprawę jej wizerunku i prestiżu wśród potencjalnych klientów, a wsparcie w zakresie zawierania umów ubezpieczenia, w tym doradztwo dotyczące ubezpieczeń pracowników przedsiębiorcy oraz monitoring posiadanych umów ubezpieczenia, zwiększa ochronę ubezpieczeniową i bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej oraz wykonywanych w jej ramach usług, ograniczając ryzyko gospodarcze. Każdy kolejny, wyższy pakiet oferuje zwiększoną ilość zagwarantowanych usług, adekwatnie do wzrastającego abonamentu, stanowiącego zdaniem Wnioskodawcy, koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów przedsiębiorcy lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Takie rozwiązanie, polegające na regularnym opłacaniu stałego abonamentu, w ocenie Wnioskodawcy jest dużo bardziej korzystne niż zatrudnianie w stosunku pracy lub nawet w stosunku cywilnoprawnym, wielu specjalistów z zakresu licznych dziedzin, których usługi Wnioskodawca będzie miał zawsze zapewnione w ramach wykupionego Pakietu. Nawet jeżeli korzystanie z usług będzie nieregularne i niesystematyczne, koszt przez niego poniesiony w przypadku opłacania abonamentu, będzie ryczałtowy i stały, w przeciwieństwie do wielu codziennych sytuacji powstałych w związku z prowadzoną działalnością, kiedy przedsiębiorca zmuszony jest korzystać z pojedynczych porad i usług, a tym samym ponosić zwielokrotnione, bo pojedyncze koszty powtarzających się w odstępach czasu w obrocie gospodarczym, problemów i trudności. Usługi takie jak porady prawne, księgowe, finansowe, szkoleniowe, zawodowe - związane z konkretnym profilem określonej działalności, i inne oferowane w ramach Pakietów, także zmniejszają jednoznacznie ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jednocześnie przy nabyciu Pakietu Usług Assistance Wnioskodawca zamierza skorzystać z dodatkowego, ubezpieczeniem na życie z Funduszem Kapitałowym, z którym nie są związane żadne dodatkowe koszty. Korzystając z owego ubezpieczenia lub nie - wysokość abonamentu za Usługi Assistance pozostanie taka sama w ramach odpowiedniego rodzaju Pakietu.

Kierując się treścią wniosku należy zatem uznać, że w niniejszej sprawie znajduje zastosowanie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że opisany wydatek na nabycie pakietu usług, który nie jest wyłączony w art. 23 ww. ustawy, może stanowić koszt uzyskania przychodu. Przy czym podkreślić należy, że wykazanie związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Interpretację indywidualną wydaje się bowiem wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę, natomiast w toku prowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwy organ prowadzi postępowanie dowodowe w celu dokładnego ustalenia stanu faktycznego, który rzeczywiście zaistniał.

W odniesieniu natomiast do momentu zaewidencjonowania poniesionego wydatku na zakup pakietu usług wskazać należy co następuje.

W myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Stosownie natomiast do treści art. 22 ust. 6b ww. ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zauważyć przy tym należy, że wynikająca z treści art. 22 ust. 6b definicja momentu poniesienia kosztu dotyczy wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, niezależnie od przyjętej metody ewidencjonowania (ujęcia) zdarzeń gospodarczych.

Natomiast w sytuacji ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych lub w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej tzw. metodą memoriałową należy brać pod uwagę zasady potrącania kosztów uregulowane w art. 22 ust. 5-5d powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 22 ust. 5 ww. ustawy, u podatników prowadzących księgi rachunkowe, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.

W myśl natomiast art. 22 ust. 5c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zatem w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, koszty pośrednie (do których należy zaliczyć wydatki na zakup pakietu usług ubezpieczeń) o ile nie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, powinny być księgowane w księdze w momencie ich poniesienia. Dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu.

Wskazać należy, iż indywidualna interpretacja prawa podatkowego wywołuje skutki prawne tylko dla jej wnioskodawcy - adresata, który może się do niej zastosować i oczekiwać z tego tytułu ochrony prawnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj