Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie
IS.IX/3-0050/3/04
z 17 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.IX/3-0050/3/04
Data
2004.03.17



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
bary
bufet
nabywca
posiłki
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
uzupełnić


Działając na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Izba Skarbowa w Rzeszowie dokonuje zmiany (uzupełnienia) udzielonej przez Urząd Skarbowy w Brzozowie w dniu 31.12.2003 r. interpretacji (znak: PP/443-8/03) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług:

Stosownie do treści § 67 ust. 1 pkt 1 lit. e rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), zwalnia się od podatku od towarów i usług posiłki sprzedawane w barach mlecznych oraz w stołówkach i bufetach przyzakładowych, pod warunkiem że nie są to stołówki i bufety ogólnodostępne, tzn. jeżeli oferta tych stołówek i bufetów skierowana jest do określonego kręgu odbiorców a nie do bliżej niezidentyfikowanego klienta. Wynikające z ww. przepisu zwolnienie od podatku VAT ma zastosowanie również do stołówek przyzakładowych prowadzonych przez szpitale na bazie kuchni dla pacjentów przy spełnieniu ww. warunku i dotyczy sprzedaży wszystkich posiłków.

Przy interpretowaniu pojęcia „posiłek” należy posłużyć się potocznym rozumieniem tego słowa. W cyt. rozporządzeniu, jak i w ustawie o VAT brak jest bowiem definicji tego pojęcia. Tak więc posiłkiem jest wszystko, co spożywane jest w celu zaspokojenia głodu, posilenia się. Dlatego też każdy sprzedawany w stołówce przyzakładowej posiłek korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, nawet gdy nie został tam wytworzony. Dotyczyć to będzie również soków, kefirów, bułek, chleba itp.

Zwolnienie powyższe ma zastosowanie w sytuacji, gdy klient należący do zamkniętego kręgu nabywców dokonuje konsumpcji na miejscu, jak również, gdy występuje sprzedaż „na wynos” na rzecz takiego klienta. Poszerzenie kręgu nabywców posiłków sprzedawanych przez stołówkę o uczestników kursu z zakresu pomocy doraźnej ani też sprzedaż posiłków dla pacjentów i pracowników szpitala w L. za pośrednictwem firmy „I.” nie spowoduje, że stołówka stanie się ogólnodostępną ponieważ posiłki nadal będą sprzedawane dla zamkniętego kręgu osób. Nie spowoduje to zatem także, utraty zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT przy sprzedaży tych posiłków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj