Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrzańskim
I-PP/443-6/04/JS
z 30 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-PP/443-6/04/JS
Data
2004.04.30



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
obrót
usługi transportowe
utrata prawa do zwolnienia
wysokość zwolnienia podmiotowego
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Utrata prawa do zwolnienia w podatku VAT, w przypadku rozpoczęcia wykonywania usług kierowania pojazdem na rzecz jednego podmiotu.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrzańskim w związku z pismem Izby Skarbowej w Zielonej Górze Nr II-1/443-370/03 z dnia 04-03-2004 r., uzupełnia przesłaną odpowiedź zawartą w piśmie nr I-PD/415-16/03/AM z dnia 12- 06-2003 r. na Pana zapytanie z dnia 27 maja 2003 r. w części dotyczącej prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w 2003 roku w podatku od towarów i usług, w przypadku poszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Towarami – na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Pojęcie usługi zostało zdefiniowane w art. 4 pkt 2 cyt. ustawy jako:

  • usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
  • roboty budowlano - montażowe,
  • sprzedaż praw lub udzielenie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  • oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  • udzielenie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego w odniesieniu do programu komputerowego.


Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej , jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej.

Rozpoczynając działalność gospodarczą od dnia 1 stycznia 1998 r. w zakresie sprzedaży detalicznej artykułów nieżywnościowych w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie indziej nie sklasyfikowanych, skorzystał Pan ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług na mocy art. 14 ust. 6 cyt. ustawy, który stanowi, że podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 2 w ciągu roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności kwoty określonej w ust. 1 pkt 1 lub 4. Jak oświadczył Pan w zapytaniu w okresie prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w latach 1998 – 2002 nie przekroczył Pan kwoty granicznej powodującej utratę prawa do korzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (tj. w latach 1998, 1999, 2000 kwoty 80.000 zł, natomiast w latach 2001, 2002 kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO).

W 2003 roku mógł więc Pan w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, który stanowi, że zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 , a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej kwocie 10.000 EURO. Z informacji posiadanych przez tut. organ podatkowy wynika bowiem, że w okresie prowadzonej działalności, tj. od 1998 r. do lipca 2003 r. w kolejnych latach deklarował Pan wartość sprzedaży, która nie skutkowała utratą prawa do korzystania ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Nie zrezygnował Pan również z przysługującego zwolnienia na mocy art. 14 ust. 2., ani nie utracił prawa do korzystania ze zwolnienia w związku z art. 14 ust. 10 cyt. ustawy. Ponieważ poinformował Pan, że od kwietnia 2003 r. będzie także świadczył usługi kierowania pojazdem, które zostały zakwalifikowane przez GUS wg PKD pod symbolem 7450B jako działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, tut. organ podatkowy informuje, że poszerzenie zakresu działalności gospodarczej o tego rodzaju usługi nie ma wpływu na prawo do zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj